آفتاب کرمانشاه

چشم«خسروی»درحسرت قدم زواراربعین

شناسه خبر » 95364

تاریخ انتشار » 1394/08/09-09:07

تعداد بازدید ها » 1751

آفتاب كرمانشاه: به نقل از مهر؛ اربعین حسینی بزرگ‌ترین اجتماع شیعیان در دنیاست و تلاش دشمنان برای برهم زدن و پراکندن این اجتماع بر کسی پوشیده نیست اما با کرم و لطف اباعبدالله الحسین (ع) هرساله شاهد بزرگ‌ترین اجتماع جهان در اربعین هستیم.

تهدیدات تکفیری‌های اجیرشده برای بر هم زدن اجتماع شیعیان حسینی، ذره‌ای از عزم دلدادگان امام حسین (ع) برای شرکت در مراسم اربعین نکاسته و همچنان خیل عظیم عاشقان سالار شهیدان (ع) مشتاق حضور در اجتماع اربعین هستند.

اهمیت مراسم اربعین تا بدان جاست که مقام معظم رهبری اربعین را آغاز جاذبه مغناطیسی حسینی بیان کردند اما در سال‌های اخیر انسداد مرز خسروی به روی زوار ایرانی مشکلات عدیده‌ای برای زائران و مسئولان و اقشار مختلف ایجاد کرده است.

عدم امکان عزیمت زوار از مرز خسروی سبب شده هرساله حجم زیادی از ترددها از مرز مهران انجام شود که این مسئله نیز  مشکلات بی‌شماری در مرز مهران به وجود آورده است.

 

ورشکستگی هتل داران قصر شیرین

از طرفی مرز خسروی مهم‌ترین پایانه جمهوری اسلامی ایران است که در چند سال اخیر تنها محل رفت‌وآمد تجار شده و زوار حسینی از این امکان بی‌نصیب مانده‌اند چراکه به دلایل امنیتی در آن‌سوی مرزها، امکان عزیمت زوار ایرانی از مرز خسروی وجود ندارد.

آنچه باعث تأسف شده ورشکستگی سرمایه‌داران مرز به دلیل عدم امکان تردد زائران از مرز خسروی است به‌گونه‌ای که بسیاری از سرمایه‌داران با امید به ایجاد بستر اقتصادی فعال در این منطقه از سالیان گذشته با صرف هزینه‌های فراوان از محل تسهیلات بانکی اقدام به احداث اقامتگاه‌های متعدد در مرز کردند و ایستگاه‌های خدماتی فراوانی نیز برای زوار ایجاد شد.

اما عدم امکان عزیمت زائران از این مرز تمام روزنه‌های امید برای جبران سرمایه‌های هزینه شده را از بین برده و اکنون تمام نگاه‌های نگران به یک تضمین امنیتی چشم دوخته است.

تنها مشکل اعزام زوار ایرانی نبود تضمین امنیتی است

جمهوری اسلامی ایران تنها خواهان تضمین طرف عراقی برای تأمین امنیت زوار ایرانی است و تنها با این شرط مرزهای خسروی به روی زائران گشوده می‌شود اما تا بدین لحظه مقامات عراقی چنین تضمینی ندادند.

نماینده مردم قصر شیرین، گیلان غرب و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: ۱۸۰ نماینده مجلس خواهان بازگشایی مرز خسروی هستند تا علاوه بر تجار امکان عزیمت زائران از این مرز فراهم شود.

فتح‌الله حسینی افزود: روزانه شاهد تردد ده‌ها ماشین سنگین از مرز خسروی هستیم و در این حوزه نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است اما در بحث امکان تردد زوار ایرانی از مرز خسروی تنها مشکل ما تضمین امنیت زوار ما است.

وی ادامه داد: ما منتظر تضمین مقامات عراقی هستیم و در این رابطه نیز مذاکراتی انجام و مقامات عراقی باید ما را قانع می‌کردند اما چنانچه دولت عراق امنیت زوار ایرانی را تضمین نماید آمادگی کامل برای اعزام از کرمانشاه وجود دارد و زیرساخت‌ها نیز فراهم است و تمام دستگاه‌ها حاضر به کمک در این رابطه هستند.

حسینی در خصوص عدم امکان تردد زوار ایرانی از مرز خسروی گفت: تمام مشکل نبود امنیت در آن‌سوی مرز است در این رابطه حتی مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی  داریم.

این نماینده مجلس ادامه داد: مجلس و جمهوری اسلامی ایران مشکلی برای تردد زوار ایرانی از مرز خسروی ندارد و تنها بحث ما گرفتن تضمین امنیت زوار از طرف عراقی است همچنان که دولت بارها برای اعزام زوار از مرز اعلام آمادگی کرد.

اعزام زوار ایرانی از مرز خسروی از ضرورت‌های نظام است

وی عزیمت زوار ایرانی از مرز خسروی را از ضرورت‌های نظام عنوان و بیان کرد: متأسفانه اکثر هتل داران مرز ورشکسته شدند و بخشی از دغدغه‌های ما را سرمایه‌داران این منطقه تشکیل می‌دهد.

این نماینده مجلس افزود: در بازدید وزیر اقتصاد از مرز موافقتی صورت گرفت تا به تمام هتل دارانی که در این رابطه متضرر شدند خساراتی پرداخت شود تا جبران گوشه‌ای از هزینه‌های آن‌ها باشد.

حسینی افزود: در رابطه با اعزام زوار از مرز چندین نشست با مسئولان سازمان حج و زیارت برگزار کردیم و با دوستانمان در شورای امنیت نیز صحبت شد و اظهارنظرهایی نیز با گروه امنیت ملی انجام گرفت اما چون دغدغه آن‌سوی مرز راداریم امکان اعزام تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

وی تأکید کرد: تا طرف عراقی تأمین امنیت زوار ایرانی را تضمین ندهد امکان اعزام وجود ندارد اما اگر در این لحظه دولت عراق تضمین را بپذیرد مسئولان استانی از آمادگی کامل برای اعزام برخوردارند و اکنون نیز سفارت عراق پیگیر جدی این مسئله است.

این نماینده مجلس تأکید کرد: ما خواهان بازگشایی مرز هستیم و به رئیس‌جمهور نیز تذکر کتبی دادیم اما تا زمانی که دولت عراق تضمین ندهد هیچ‌کس زیر بار این مسئولیت بزرگ نخواهد رفت.

وی ادامه داد: آن‌سوی مرز برای زوار ایرانی خطرناک است  و این مسئله باید توسط جمهوری اسلامی ایران بررسی شود.

حفظ جان زوار ایرانی از هر مسئله‌ای بالاتر است

معاون استاندار کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، حفظ جان مردم را مهم‌تر از هر مسئله‌ای دانست و گفت: این مسئله در حوزه سیاسی باید هماهنگ شود اما حفظ جان مردم از همه مسائل بالاتر است و  تصمیمی که گرفته می‌شود برای حفظ جان مردم است هرچند تبعاتی هم در پی داشته باشد.

مجتبی نیک کردار در ادامه افزود: رسیدگی به وضعیت نابه سامان هتل داران قصر شیرین مسئله اقتصادی کار است، مرز خسروی باوجود سرمایه‌گذاری‌های عظیم صورت گرفته در این منطقه مسدود است.

وی بیان کرد: حفظ جان مردم از تمام این مسائل بالاتر است و چنانچه اتفاقی برای امنیت زوار بیفتد انتقادها متوجه دولت می‌شود و به‌صرف جبران رکود اقتصادی هتل داران نمی‌توان اقدام به اعزام زوار از مرز کرد و حفظ جان مردم مهم‌تر است.

نیک کردار اظهار کرد: در حوزه اقتصادی استانداری نیز تصمیماتی برای کمک به هتل دارانی که در  قصر شیرین  متضرر شدند، گرفته‌شده اما تصمیم بر بازگشایی مرز از مرکز گرفته می‌شود.

فرمانده مرزبانی استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تاکنون مجوزی برای تردد زوار از مرز خسروی صادر نشده و ابلاغیه‌ای صورت نگرفته است.

مشکل امنیتی در مرزهای ایران برای اعزام زائران وجود ندارد

سردار کیومرث شیخی افزود: هم‌اکنون تنها امکان عزیمت زوار از مرز مهران وجود دارد همچنان که در ایام تاسوعا و عاشورا تعداد زیادی تردد از مرز مهران انجام شد اما امکان تردد از مرز خسروی کاملاً منتفی است.

وی تأکید کرد: ما در رابطه با امنیت مرزها ما مشکلی نداشتیم و نخواهیم داشت و اگر قرار بر این باشد که ترددی در بحث زوار صورت گیرد این آمادگی وجود دارد.

سردار شیخی افزود: البته زیرساخت‌های لازم در مرز خسروی برای تردد زوار باید فراهم شود اما در حوزه امنیتی مشکل خاصی وجود ندارد و تنها باید مجوز تردد زوار صادر شود.

وی بیان کرد: آنچه به ما مربوط است بحث امنیت مرز بوده که هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما بخشی از مسئله به زیرساخت‌ها بازمی‌گردد و باید دید که نهادهای مسئول در این مدت کوتاه می‌توانند آمادگی لازم را پیدا کنند یا خیر، اما در بحث امنیتی مشکلی نداریم و هرلحظه ابلاغی صادر شود آنچه به ما مربوط است انجام می‌شود.

تاکنون مجوز اعزام زائران از مرز خسروی برای شرکت در مراسم اربعین صادر نشده و مقامات عراقی هر بار از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می‌کنند و همچنان باید در انتظار بازگشایی مرز خسروی برای عزیمت زوار باشیم.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 اربعين   زوار مرز خسروي 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

درگیری الحشدالشعبی با داعش در نزدیکی مرز ایران

بخشودگی سود و جرایم تسهیلات کمتر از ۱۰۰میلیون تومان سررسید ۹۷

«عباس کرمی» سرپرست جدید شهرداری قصرشیرین شد

قرص‌های موجود در کیک‌های روانسر از نوع آنتی‌بیوتیک و پیشگیری از بارداری است

جزئیات ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نمایشگاه شب یلدا در کرمانشاه برپا می‌شود

صنایع استان کرمانشاه تا شهریور سال آینده فرصت دارند به صنایع سبز تبدیل شوند

زمان ثبت‌نام پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی اعلام شد

هدف دشمنان ایجاد فاصله بین حوزه و دانشگاه است/ لزوم‌ مراقب از دانشگاه‌ها توسط دانشجویان

فلاحت‌پیشه از کاندیداتوری در انتخابات مجلس انصراف داد

احراز دوباره «قتل عمد» توسط دادگاه برای محمدعلی نجفی

امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان طرح معیشتی

جزئیات تغییرات مهم در سهمیه های کنکور/ کدام سهمیه ها حذف می شوند

بررسی می‌کنیم چه اقدامات توسعه‌ای برای کرمانشاه باید صورت بگیرد/افتتاح آبرسانی به 55 روستای کرمانشاه با حضور رییس مجلس

دژپسند: فساد را افشا کنید، جایزه بگیرید

قتل با اسلحه برنو در پاوه/ قاتل در کمتر از 72 ساعت دستگیر شد

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام‌نور از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام مسکن فرهنگیان

2 هزار و 500 نفر در طرح مسکن ملی کرمانشاه ثبت‌نام کردند/ احتمال بازگشایی مجدد سامانه وجود دارد

نوبخت:پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه

رییس مجلس به کرمانشاه سفر می‌کند

«کارخانه برق هرسین» در فهرست آثار ملی ثبت شد

جدیدترین اخبار تصویربرداری فصل دوم سریال «نون.خ» (+عکس)

لایحه بودجه ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومانی بسته شد /سقف وام ازدواج در سال ۹۹ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شد+ جزئیات

کاندیداتوری ۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخابات

فلاحت پیشه: نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشد/ از کرمانشاه کاندید می‌شوم

شهردار قصرشیرین در حادثه تصادف جان باخت

کرمانشاه برفی می‌شود/ هشدار آبگرفتگی معابر و کاهش دما

ثبت‌نام مشاور زندانی احمدی نژاد در انتخابات (+ عکس) / وعده ها: لغو حجاب، لغو سربازی اجباری، تشکیل کمیته حقیقت یاب کشته شدگان آبان 98 و ...

ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفر در انتخابات مجلس تا ظهر امروز

استاندار کرمانشاه: "بیلوار" و "سرفیروزآباد" از مزایای مناطق جنگی برخوردار می‌شوند

جزئیات لایحه بودجه ۹۹/ کمترین وابستگی به نفت در طول تاریخ کشور

آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۹ از ساعت ۱۶ امروز

شروط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان

دکتر شعبانی: من مستقل هستم/ نماینده باید جسارت داشته باشد

گذشت اولیای دم در اسلام‌آباد غرب از قصاص قاتل بعد از 10 سال

واریز مرحله چهارم سپرده مالباختگان پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان/ تسویه با 2100 مالباخته دیگر

با دستور رئیسی؛ اعزام به زندان تا تامین وثیقه و کفالت ممنوع شد

دوچرخه‌سوار کرمانشاهی مدال نقره مسابقات قهرمانی کشور کسب کرد.

بستری شدن 400 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوآنزا"/ هنوز مشخص نیست به پیک بیماری رسیده‌ایم یا نه

در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس در کرمانشاه به 155 نفر رسیدند/ افزایش 30 درصدی داوطلبین

پیام محرمانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

روحانی: مکالمه‌ام با اوباما موجب شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو برسیم

خبرخوش برای سربازها/ حین سربازی دانشگاه بروید

آغاز ثبت‌نام «مسکن ملی» در کرمانشاه از 16 آذرماه/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

رئیس جمعیت هلال احمر بازداشت شد

با یک پیامک، قبض آب خود را دریافت کنید

اورامانات را در کتاب‌های درسی معرفی کنید

برنامه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم/ از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم/ سه شنبه به نمایندگان گفته بودم که چنین طرحی در روزهای آینده در حال اجراست.

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید