آفتاب کرمانشاه

وحدت اصولگرایان با ۱۰+۵ یا شورای فقیهان/ جزئیات برنامه‌ریزی اصول‌گرایان برای وحدت

شناسه خبر » 94693

تاریخ انتشار » 1394/06/27-10:42

تعداد بازدید ها » 1735

آفتاب کرمانشاه: تلاش برای وحدت اصول‌گرایان مدت‌هاست که آغاز شده است، گروه‌های اصول‌گرا که میوه تفرقه‌شان را در انتخابات ۹۲ چیدند بهتر می‌دانند در عصر پساتوافق اشتباهشان نه تنها موجب از دست دادن اکثریت مجلس که موجب به محاق رفتن گفتمان اصول‌گرایی خواهد شد.

هر چند هنوز سازگاری وحدت اصول‌گرایان مشخص نشده است لیکن مدل حضور شورای فقاهتی دبیران جامعتین و آیت الله مصباح عضو برجسته جامعه مدرسین در هفته‌های اخیر در عرصه‌ سیاسی مطرح گردیده است. این مدل حاصل نشست‌های وحدت احزاب موتلفه، ایثارگران و پایداری است. 


در انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی جبهه پایداری در نهایت به لیست مشترک اصول‌گرایان تن نداد و لیستی اختصاصی منتشر کرد که مشترکات زیادی با سایر گروه‌های اصول‌گرا داشت. به نظر می‌رسد حضور آیت‌الله مصباح یزدی در شورای فقهیان برای همراه کردن پایداری با سایر احزاب اصولگراست.

حجت الاسلام مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به صورت تلویحی از این مدل حمایت کرده است و شورای مذکور را به عنوان شورای داوری اصول‌گرایان به رسمیت می‌شناسد. مصباحی مقدم در پاسخ به خبرگزاری فارس می‌گوید: «آنچه که بنده به عنوان «سخنگوی جامعه روحانیت» می‌توانم بگویم همواره مسئله پیگیری وحدت اصولگرایان با محوریت جامعتین بوده و این مسئله همچنان به قوت خود باقی است و مورد اقبال گروه‌ها و مجموعه‌ها نیز قرار گرفته است. اما هیچگونه منافاتى با  مشورت بین بزرگان روحانیت نمی‌بینیم، دبیر جامعه روحانیت مبارز و آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی تاکنون دو نشست برگزار کردند و آمادگی خود را برای حمایت از فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان اعلام کردند. در صورتی که اختلافاتی به آن‌ها ارجاع شود قبول کرده‌اند که داوری کرده و اختلافات را حل و فصل کنند و این چیزی است که مورد قبول مجموعه قرار دارد.» 

مصباحی مقدم در مصاحبه با هفته نامه «صدا» ارگان حزب کارگزاران سازندگی بر این نکته تاکید می‌کند و می‌گوید: «سال‌های طولانی است که در مجموعه اصول‌گرایان محوریت فعالیت‌های انتخاباتی با جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین است. در این دوره نیز به صورت تقریبی اکثریت  گروه‌های اصولگرا  این محوریت را پذیرفتند. البته در این دوره بعضی گروه ها به این نکته اشاره کردند که آیت الله مصباح یزدی در نسل جوان جامعه جایگاهی دارند که باید از این ظرفیت هم استفاده کرد و پبشنهاد این بود که اگر شورای مرکزی هماهنگی اصولگرایان شکل گرفت و اختلافات برای انتخاب کاندیداهای مختلف به نتیجه رسید که مشکلی نیست اما اگر اختلافات باقی ماند، مسئولیت داوری در نهایت به رئیس جامعه مدرسین و دبیر جامعه روحانیت و آیت الله مصباح واگذار گردد.» مصباحی مقدم در ادامه این گفتگو بر عضویت آیت الله مصباح یزدی در جامعه مدرسین تاکید می‌کند و می‌گوید در نشست اولی که این سه بزرگوار داشتند ایشان بر این مساله تاکید بلیغ کردند و گفتند:« به چه حساب سراغ من آمده‌اید؟ اگر به حساب این آمده‌اید که من لیدر حزبی هستم، نیستم و همواره این جامعتین بودند که محور فعالیت‌های انتخاباتی قرار می‌گرفتند، در شرایط فعلی هم من عضو جامعه مدرسین هستم.»

با این حال به نظر می‌رسد که این مدل مورد توافق سایر گروه‌های اصول‌گرا نیست محمدرضا باهنر دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص بحث‌هایی که در مورد شورای فقها مطرح می‌شود به ایلنا گفته است: «ما شورای فقها نداریم و آن را نمی‌پذیریم. ما جامعتین را داریم. البته برخی از دوستان ما می‌گویند سه آیت‌الله باشند؛ آیت‌الله موحدی‌کرمانی، آیت‌الله  یزدی و آیت‌الله مصباح‌یزدی.»

وی ادامه داد: ما زیر سایه جامعتین کار خود را انجام می‌دهیم، البته در جامعه روحانیت٬ آیت‌الله موحدی‌کرمانی و در جامعه مدرسین آیت‌الله یزدی برای ما بسیار محترم هستند. اما از نظر ما شخصیت حقوقی این افراد در جایگاه دبیرکل این تشکل‌ها اهمیت بیشتری دارد. یعنی اگر این عزیزان هستند٬ به‌خاطر حضورشان در جامعتین است. برخی از آقایان می‌گویند سه نفر شخصیت حقیقی انتخاب کنیم که ما در این مورد با آنها اختلاف‌نظر داریم و نظر ما این نیست.» 

باهنر پیشتر  از مدل ۱۰+۵ برای وحدت اصولگرایان زیر نظر جامعتین سخن گفته بود. مدلی که در آن 5 نفر از روحانیت با محوریت جامعتین که باید مورد تایید آیت‌الله مصباح یزدی قرار گیرد و 10 نفر نیز از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در جبهه اصول‌گرایی وحدت اصولگرایان را پیگیری می‌کنند. آنگونه که باهنر در گفته است تا اواسط مهر ماه این شورا فعالیت خود را آغاز می‌کند.

لاریجانی همراه با اصول‌گرایان

حجت الاسلام حسن ابراهیمی روز گذشته از دیدار برخی اعضای جامعه روحانیت مبارز با رئیس مجلس خبر داد و گفت: آقای لاریجانی در این دیدار گفتند «در صورتی که امور به دست جامعتین باشد بنده کاملا تابع  و همراه و هماهنگ هستم«؛ جمع بندی نظرات این بود که آقای لاریجانی همگرایی که در نتیجه آن امور به وسیله جامعیتن ساماندهی شود را همراهی می‌کنند.

جزییات برنامه زمان‌بندی ۳ تشکل اصول‌گرا برای انتخابات 
حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی به خبرگزاری تسنیم گفته است: برنامه زمان‌بندی شده‌ در راستای وحدت و همگرایی میان نیروهای اصول‌گرا و مأموریت‌های مختلفی در جلسات سه تشکل حزب مؤتلفه اسلامی، جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری انقلاب اسلامی تصویب شده است.
وی ادامه  گفته است: دبیران کل سه تشکل اصو‌ل‌گرا در حال اجرایی کردن برنامه‌های زمان‌بندی شده هستند و جلسات آقایان حسین فدایی، محمدنبی حبیبی و حجت‌‌الاسلام آقاتهرانی براساس جمع بندی اقدامات در حال برگزاری است.
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه درباره جزئیات برنامه‌های زمان‌بندی شده سه تشکل، گفت: این برنامه‌ها شامل توسعه فعالیت‌های هماهنگی در بین بدنه تمام تشکل‌های اصول‌گرا و استان‌ها، بررسی دیدگاه‌های استان‌ها درباره انتخابات و جمع‌بندی پیشنهادات آنها و انتقال جمع‌بندی به مرکز و تشکیل شورای هماهنگی اصول‌گرایان می‌شود.

با این اوصاف باید منتظر بود و دید آیا اصولگرایان می‌توانند به سازگاری برای وحدت برسند یا باز هم با لیست ‌های متعدد در انتخابات شرکت می‌کنند.
منبع:فردا
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 اصولگرایان   انتخابات آفتاب کرمانشاه

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   

ناشناس - تاریخ 1394/06/28-00:14 :  19      0

اگر نخبگان مردم را نسبت به شرایط جامعه و کشور آگاه سازند مطمئن باشید هزاران ائتلاف در مقابل خواست و اراده مردم هیچی نیست و محکوم به شکست


 
     

آخرین اخبار

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

آیت الله مکارم: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

رایزنی ایران و عراق برای تردد مسافر از مرز «شوشمی»

سخنگوی ستاد اربعین کرمانشاه: خدمات رسانی به زوار اربعین از 13 مهر رسما آغاز می‌شود

اجرای طرح زوج و فرد خودرو در کرمانشاه

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد پیام نور از فردا

با تلاش نیروهای گمنام امام زمان (عج)؛ باند قاچاق سلاح و مهمات در پاوه متلاشی شد

جزئیات اجرای الگوی جدید مشاغل خانگی در ۹ استان/۳۲ برند ایجاد شد

واگن‌های نو می‌خواهیم/ سرعت قطار در مسیر کرمانشاه-ملایر باید زیاد شود

خبری جدید از پرداخت معوقات فرهنگیان و رتبه‌بندی آنها

ماجرای آزار و اذیت یک دختر خردسال/ دادسرای کرمانشاه: پرونده در حال رسیدگی است

فرمانده نیروی انتظامی: زائران اربعین‌ از سفر بدون گذرنامه به عراق خودداری کنند‌

آگهی آزمون وکالت مرکز وکلا منتشر شد/ ثبت نام از اول آبان، برگزاری ۲۹ آذر

جوابیه میراث فرهنگی به تخریب نقش برجسته کشف شده در ثلاث‌باباجانی: حفاظت فیزیکی از تمام آثار تاریخی غیرممکن است

امروز روز تاریخی برای برگزاری هرچه باشکوهتر "اربعین" است

صبح امروز؛ وقوع تصادف زنجیره‌ای در بلوار هوانیروز /راننده پراید جان باخت

لغو دریافت کپی شناسنامه و کارت ملی در بانک ها

زیرکی روحانی در نحوه اعلام اجرای گام سوم

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه خبرداد: کشف نقش برجسته 3000 ساله در دل کوه‌های سرپل‌ذهاب

۴۱۷ نفر از بانوان استان کرمانشاه در مسند مدیریتی قرار دارند

خبر خوش برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد

وزیر جهاد کشاورزی: صادرات نخود آزاد شد / توسعه باغات مدرن در برنامه کشور است

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام کارشناسی علمی‌کاربردی

گام سوم از جمعه برداشته می شود/مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست

پاسخ آملی‌لاریجانی به نامه اعضای مجمع درباره مجادله با آیت‌الله یزدی: عذرخواهی می‌کنم/ نامه منتشر شده صددرصد جعلی است و شباهتی به خط من ندارد

وزیر کشور: مرز خسروی احتمالا از همین هفته بازگشایی شود

حدود چهار میلیارد تومان برای تقویت مدارس حاشیه نشین کرمانشاه هزینه شد

۳ آزادکار کرمانشاهی در جمع تیم ملی

«مونسان» و «حاجی میرزایی» وزیر شدند

جهت و سرعت توسعه اقتصادی کرمانشاه مثبت و امیدوار کننده است

احکام جالب قضات کرمانشاه/ خدمت به زوار عتبات جایگزین حبس شد

فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی: احتمال مذاکره ایران و آمریکا ضعیف است/ ایران به یک موضوع جدی در انتخابات آمریکا تبدیل خواهد شد

گل‌آلودکردن خودروها ممنوع است

برپایی نمایشگاه خودروهای"موتورسواری و اتومبیلرانی" در کرمانشاه

دولت باید قدرت و اختیارات لازم را داشته باشد/ دولت اارتی در کشور ما دچار خطا شده است و ان‌شاالله این به دست مسئولان ارشد دستگاه نظارتی اصلاح شود.گر قدرتمند نباشد مردم زندگی خوشی را تجربه نخواهند کرد/ بزرگترین ضربه به نظام کشور اشتباه دخالت و نظارت است، چون وقتی دخالت زیاد شد، مدیر کار نمی‌کند

نمایشگاه فروش "پاییزه" 21 شهریور در کرمانشاه برپا می‌شود

"پنجره واحد سرمایه‌گذاری کرمانشاه" راه‌اندازی می‌شود

از مهر ماه امسال با حذف قبوض کاغذی؛ قبوض تلفن ثابت را چطور پرداخت کنیم؟

بیستون در مسیر تردد زوار اربعین قرار دارد و باید از این فرصت استفاده کرد/ مسوولان در بیستون در مسیر گذرگاه قرار دارند و باید مطالبه گری صحیح برای استفاده هرچه بهتر از بیستون را در پیش بگیرند.

مکرون: امروز از روحانی خواستم با ترامپ دیدار کند؛ امیدوارم بتوانیم طی هفته های آینده،‌ این دیدار را با حضور خودم ترتیب دهیم؛ نباید بیش از این وقت را تلف کرد / با ترامپ به توافق رسیدیم که ایران باید به تعهدات هسته‌ای پایبند باشد / از ظریف خواستم به فرانسه بیاید تا به طرح نقشه کاری برای پیشرفت در پرونده ایران برسیم/ ترامپ: اگر شرایط مناسب باشد من موافقم که با رییس‌جمهوری ایران دیدار کنم

آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

5طرح عمرانی و کشاورزی در پاوه به بهره برداری می رسد

هفته دولت 5429 پروژه در کرمانشاه افتتاح می‌شود

"خسروی" برای میزبانی از 1.2 میلیون زائر اربعین آماده می‌شود

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید