آفتاب کرمانشاه

بیداری پالایشگاه ۵۷ هزار میلیاردی از خواب ۱۳ ساله

شناسه خبر » 319155

تاریخ انتشار » 1398/04/15-08:37

تعداد بازدید ها » 250

آفتاب كرمانشاه: بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری غرب کشور پس از ۱۳ سال خواب قرار است با ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) دوباره بیدار شود و جان بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طرح احداث پالایشگاه آناهیتا دی ماه سال ۱۳۸۵ در نخستین سفر استانی هیات دولت نهم به استان کرمانشاه تصویب شد و موجی از شادی را به این استان بیکار آورد.

قرار شد در چهار سال از دل بیابان ۵۷۱ هکتاری در کیلومتر ۱۵ بزرگراه کرمانشاه – همدان پالایشگاه مدرن ۱۵۰ هزار بشکه‌ای بیرون بیاید؛ در عمل اما کار از مکان‌یابی طرح، خریداری زمین و فنس کشی نیمه‌کاره فراتر نرفت.

تا سال ۹۴ جز در سخنرانی‌ها هیچ حرفی از آناهیتا نبود تا اینکه علی ربیعی، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دهم شهریور همین سال در سفر به کرمانشاه پشت لودر نشست و خواب ۹ ساله بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری تاریخ کرمانشاه را پاره کرد.

قرار شد این پالایشگاه بین ۳۰ تا ۳۶ ماه بعد به بهره برداری برسد اما این وعده هم ثمر نداد و روزنه‌های امید مردم کرمانشاه با خورشید دهم شهریور غروب کرد و آناهیتا دوباره به خوابی عمیق فرو رفت.

کلنگ‌زنی دوم پالایشگاه آناهیتا در شهریور ۱۳۹۴ توسط وزیر کار

احمد صفری، نماینده مردم کرمانشاه و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روز ۲۳ اردیبهشت ۹۸ در تذکری در صحن علنی گفت: پالایشگاه آناهیتا از سال ۸۵ تاکنون فقط با یک فنس‌کشی و ۲ نگهبان، بدون هیچ‌گونه پیشرفت فیزیکی رها شده و استفاده کشاورزی نیز از آن نمی‌شود.

عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی هم گفته است: در پالایشگاه آناهیتا ۱۵ سال است که با وجود تولید صفر (و درجا زدن) برخی‌ها به عنوان مدیران این طرح حقوق‌های بالایی می‌گیرند.

خبرهای خوش

پیگیری‌های جسته و گریخته و چند ساله مجمع نمایندگان و استاندار کرمانشاه به تازگی به جاهای خوبی رسیده و گویا وزارت نفت به واگذاری سهم خود از پروژه راضی شده و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) سپاه پاسداران هم قبول کرده که سهام پالایشگاه را خریداری و احداث آن را شروع کند.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه ۱۰ تیر ۹۸ پس از نشستی با نمایندگان قرارگاه خاتم (ص) گفت: کرمانشاهی‌ها خبرهای خوبی در آینده نزدیک از پالایشگاه آناهیتا خواهند شنید.

بازوند توضیح بیشتری در این باره نداد اما آنچنان که سیدقاسم جاسمی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بیان کرده، گویا ورود قرارگاه خاتم به طرح آناهیتا قطعی است.

جاسمی اوایل خرداد ۹۸ به دیدارهای مستمر خود با فرماندهان سابق و فعلی قرارگاه خاتم الانبیا (ص) اشاره و عنوان کرد: در نتیجه پیگیری‌ها از فرمانده فعلی قرارگاه خاتم مقرر شده است که این قرارگاه طی یکی ۲ ماه آینده همه سهام پالایشگاه آناهیتا را بدون استفاده از کمک خارجی خریداری و احداث آن را آغاز کند.

او افزود: در دیدار مجمع نمایندگان با وزیر نفت هم آقای زنگنه اعلام آمادگی کرد در صورت وجود پیمانکار توانمند خارجی یا داخلی آماده واگذاری پروژه پالایشگاه آناهیتا هستیم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به کارنامه موفق قرارگاه خاتم الانبیا در احداث طرح‌های صنعتی کلان گفت: این قرارگاه به تازگی کار احداث پالایشگاه بزرگ ستاره خلیج فارس را به اتمام رسانده که امیدواریم نیروهای متخصص و نخبه آن را به کرمانشاه بیاورد تا ساخت پالایشگاه آناهیتا را هم آغاز کنند.

محل احداث پالایشگاه آناهیتا فقط مسطح شده است

چندپارگی و ناتوانی سهامداران، دلیل سرگردانی آناهیتا

سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و صندوق بازنشستگی کشوری و وزارت نفت (دولت) سهامداران پالایشگاه آناهیتا هستند که با هدف فعال سازی طرح میزان سهم آنها در سال‌های گذشته چندین بار تغییر کرده است؛ آخرین تغییر با هدف استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام شد که سهم دولت از ۳۳.۴ به ۲۰ درصد کاهش یافت.

استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در طرح‌هایی که سهم دولت در آن بیشتر از ۲۰ درصد است ممنوعیت دارد؛ وزارت نفت برای حل این مشکل ۱۳.۴ درصد از سهم خود را شرکت خصوصی سرمایه‌گذاری "اهداف" (زیرمجموعه صندوق کارکنان نفت) داد.

اکنون ۳۳.۳ درصد از سهام آناهیتا متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و ۳۳.۳ درصد نیز در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری است؛ ۱۳.۴ درصد هم به صندوق کارکنان نفت و ۲۰ درصد بقیه نیز سهم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به نمایندگی از دولت است.

برای جذب سرمایه‌گذار هم امتیازات ویژه‌ای برای پالایشگاه در نظر گرفته شده؛ از جمله بهره‌مندی ۱۰ ساله از تخفیف ۱۰ درصدی در بهای خوراک نفت خام، معافیت مالیاتی ۱۳ ساله و دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی تا میزان ۷.۵ درصد هزینه‌های سرمایه‌گذاری.

همچنین قرار است خوراک آناهیتا از استان نفت‌خیز خوزستان و شهر دزفول بیاید و با ۱۰ درصد زیر قیمت فوب خلیج فارس پشت فنس پالایشگاه تحویل شود که از دیگر مزایای این طرح است و نگرانی درباره تامین نفت خام پالایشگاه را تا سال‌های طولانی از بین می‌برد.

با وجود این امتیازات، چندپاره بودن سهام، ناهماهنگی و ناتوانی سهامداران در تامین سرمایه و دولتی بودن بخشی از سهام پالایشگاه آناهیتا موانع مهمی برای عبور از بلاتکلیفی طولانی آن بوده است؛ مشکلاتی که انتظار می‌رود با ورود قرارگاه خاتم الانبیا رفع شود.

به گفته جاسمی نماینده کرمانشاه، سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء با احداث پالایشگاه آناهیتا موافقت کرده است

چرا قرارگاه خاتم؟

قرارگاه خاتم صدها مگاپروژه صنعتی و عمرانی را که بخش خصوصی از انجام آن ناتوان بوده، به سرانجام رسانده است؛ پالایشگاه «ستاره خلیج فارس» به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و بزرگترین تولیدکننده بنزین یورو پنج دنیا یکی از مهمترین پروژه‌های خاتم است که مرحله چهارم آن را هم در دست اجرا دارد.

همین کارنامه پر و پیمان قرارگاه خاتم است که امید مردم و مسئولان را برای سرپا کردن پالایشگاه آناهیتا دوچندان کرده؛ بویژه اینکه با فعال سازی این طرح هزاران شغل مستقیم هم ایجاد می شود که یک اتفاق شیرین برای بیکارترین استان کشور است.

آناهیتا، ناجی بیکارترین استان

سایت پالایشگاه آناهیتا هزینه سرمایه‌گذاری ثابت و پیش از بهره برداری این طرح را سه هزار و ۸۹۳ میلیون یورو برآورد کرده که با نرخ کنونی یورو در بازار آزاد، معادل ۵۷ هزار میلیارد تومان است؛ سرمایه هنگفتی که آمدن آن به کرمانشاه می‌تواند حال کسب و کار استان را بهتر کند.

بنابر اعلام مدیران استانداری با تکمیل آناهیتا دست کم هزار نفر به صورت مستقیم و چندین هزار نفر هم به صورت غیرمستقیم صاحب شغل می‌شوند؛ این آمار جدا از ده‌ها هزار شغلی است که در مدت ساخت پالایشگاه ایجاد می‌شود.

البته اگر واحدها و طرح‌های پایین دستی پالایشگاه هم ساخته شود، اشتغالزایی و تولید ثروت آن چند برابر می‌شود.

نرخ بیکاری استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه در سال ۹۷، ۱۸.۷ درصد بوده است و نشان می‌دهد که کرمانشاه همچنان در صدر جدول بیکاری کشور قرار دارد.

احداث پالایشگاه آناهیتا مزایای دیگری هم دارد؛ از جمله خودکفایی منطقه غرب کشور در تولید و تامین فرآورده‌های مصرفی نفتی با کیفیت یورو پنج طی ۱۰ سال آینده، پالایش روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام، تولید محصولات پالایشی، جلوگیری از خام فروشی نفت و تبدیل آن به فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر، رشد و توسعه صنایع استان و مناطق همجوار، ایجاد تحول بزرگ اقتصادی در منطقه، امکان صادرات فرآورده های نفتی به کشور های همسایه و تأمین بخشی از خوراک طرح از طریق واردات و تولید مواد اولیه و فرآورده‌های پتروشیمی موردنیاز صنایع جنبی مناطق غربی کشور.

گاز مایع، ریفرمیت، بنزین سوپر، بنزین معمولی، سوخت موتور جت، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، قیر و گوگرد جامد از جمله محصولات پالایشگاه نفت آناهیتا است.

البته آناهیتا هزینه های قابل توجهی هم به محیط زیست کرمانشاه تحمیل می کند و روزانه بیش ۱۰ تا ۲۰ میلیون لیتر مصرف آب دارد اما با توجه به تولید و اشتغالزایی آن و بهبود وضعیت اقتصادی منطقه، از تاثیرات منفی این پالایشگاه چشم پوشی شده است.

روزانه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه از تولید نفت کشور در ۹ پالایشگاه به فرآورده‌های نفتی تبدیل و بقیه به صورت خام صادر می‌شود.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه هم اکنون یک پالایشگاه فعال دارد که به عنوان دومین پالایشگاه قدیمی کشور روزانه ۲۱ هزار بشکه نفت را به فرآورده‌هایی مانند گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره تبدیل می‌کند.

بخشی از خوراک این پالایشگاه از چاه‌های نفت غرب کرمانشاه تامین می‌شود؛ چاه‌هایی که می‌توانند بخشی از خوراک پالایشگاه آناهیتا را هم تامین کنند

منبع: ايرنا
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 آناهيتا پالايشگاه 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

باید اختلافات میان مردم را به حداقل رساند

رونق تولید باید اولویت طرح‌های پژوهشی باشد

زائران اربعین مرز خسروی را برای بازگشت انتخاب کنند

مرزهای منتهی به کربلا بارانی همراه با مه صبحگاهی خواهند بود

نباید اجازه دهیم حتی یک واحد تولیدی در کشور تعطیل شود.

شرایط و نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی در سالهای ۹۸ و ۹۹ +جدول

نماینده کردستان: برخی زنان مجبورند با ظاهر مردانه، کولبری کنند

آگهی استخدام افسری و کارمندی نیروی هوایی ارتش

کرمانشاه میزبان مسابقات کشتی آزاد جام "تختی" شد

استقلال کانون وکلا از ضروریات زندگی امروز است

تمدید امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در قالب قانون نمی‌گنجد

مردم ایران همواه محاسبات دشمنان را با شکست مواجه‌ کرده‌اند

حمله ترکیه به سوریه معادلات مناطق کردنشین را پیچیده تر می کند

پل تاریخی هرسین را دریابید در آستانه تخریب است

اعضاي هيات بازرسي انتخابات استان منصوب شدند

پروازهای نجف از ایلام و کرمانشاه زیر نرخ مصوب

مرز خسروی به صورت رسمی صبح امروز مجددا بازگشایی شد

کرمانشاه نیمه امسال 730 مرتبه لرزید

مزرعه کشت «ماریجوانا» در مناطق مرزی پاوه کشف و امحاء شد

وزیر آموزش و پرورش: کنکور باید حذف شود

فرمانده انتظامی کرمانشاه: مرز خسروی برای تردد زائران کاملا آماده است

پیام اروپا به ایران: اگر گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای را بردارید، از "برجام" خارج می‌شویم

روحانی: آمریکا برای مذاکره و رفع تحریم‌ها پیغام داده بود| ما آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و فشار

آتش‌سوزی در 264 هکتار از محیط زیست کرمانشاه

برپایی نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در کرمانشاه

روحانی: ملت یمن حق دارد از خود دفاع کند/ اگر ترامپ به دنبال مذاکره است شرایط آن را فراهم کند

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای اربعین از چهارشنبه/ قیمت مسیرها

احکام جدید فرهنگیان در طرح طبقه‌بندی از اول مهر محاسبه می‌شود

ظریف: روحانی حاضر است با ترامپ در نیویورک دیدار کند اما به یک شرط: لغو تحریمها در ازای نظارتهای دائمی بر برنامه هسته ای ایران

مشکل حاد "ارتباطی" در مسیر تردد زوار نداریم/ برقراری اینترنت "رایگان" در مرز خسروی

پرداخت پاداش بازنشستگان امسال تا پایان هفته

رئیس جمهوری: امسال با ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت/امسال با شعار ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت.

نیروهای مسلح مستقر در کرمانشاه توان نظامی خود را به نمایش گذاشتند

رئیس کل دادگستری کرمانشاه: مشکلات مردم را شخصا پیگیری می‌کنم

شورای مردمی حفاظت از منطقه اورامانات تشکیل می‌شود

برآورد قیمت آیفون 11 در ایران

به زودی؛ پرداخت معوقات حق‌التدریس معلمان

ادعای ترامپ: می‌توانم دستور دهم به ۱۵ نقطه در ایران حمله کنیم / می‌توانم این کار را در یک دقیقه انجام دهم / اینکه برای حمله به ایران عجله‌ای نداریم نشانه قدرت آمریکاست نه ضعف

فرمانده انتظامی کرمانشاه: آماده‌سازی 58 گیت‌ کنترل گذرنامه در مرز خسروی

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می‌شوند

مقاومت ملت ایران منجر به عقب‌نشینی دشمنان شده است/در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

امام جمعه تهران: با تربیت نوجوانان، آمریکا و لعین‌تر از او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ این کشور کشور امام زمان است

ترامپ بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید