آفتاب کرمانشاه

نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران احتمالا پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، برای میانجیگری بین ایران و عراق به تهران آمده بود

شناسه خبر » 319003

تاریخ انتشار » 1398/03/17-02:52

تعداد بازدید ها » 129

آفتاب کرمانشاه: ظاهرا عدم پیشرفت مذاکرات با ایران و کره شمالی باعث سرخوردگی و ناامیدی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که واشگنتن حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران گفت و گو کند. البته پمپئو تاکید کرد که آمریکا موضعش را نسبت به گذشته تغییر نداده است.

احتمالا نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، به ایران سفر کرده بود؛ آن سفر برای میانجیگری بین ایران و عراق برای پایان جنگ بود

لارا روزن در المانیتور نوشت: ظاهرا عدم پیشرفت مذاکرات با ایران و کره شمالی باعث سرخوردگی و ناامیدی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شده است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که واشگنتن حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران گفت و گو کند. البته پمپئو تاکید کرد که آمریکا موضعش را نسبت به گذشته تغییر نداده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در یکی از مصاحبه های تلویزیونی شبکه یورونیوز از پمپئو سوال شد که آیا اظهاراتش در روزهای اخیر نشان دهنده تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران هستند. پمپئو تاکید کرد که این موضوع صحت ندارد: «رئیس جمهور بارها در گذشته اشاره کرده بود که آماده گفت و گو با ایران است. او آماده است که در مورد فعالیت های منطقه ای، برنامه موشکی و هسته ای تهران گفت و گو کند. آمریکا موضعش را تغییر نداده است».

با وجود این، پیام های مقامات آمریکا در هفته های اخیر نشان می دهند که کارزار فشار حداکثری آن ها نتیجه بخش نبوده است و در حال حاضر اولویت بیشتری برای دیپلماسی قائل هستند. اما دولت ترامپ طی دو سال گذشته نتوانسته است کانال دیپلماتیکی با رهبران ایران ایجاد کند.

ترامپ هفته گذشته در ژاپن به طور صریح بیان کرد که بر خلاف برخی مشاورانش همچون جان بولتون به دنبال تغییر نظام  ایران نیست. ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در 27 مه گفت: «ایران با همین رهبران کنونی می تواند به دستاوردهای بزرگی برسد. ما فقط به دنبال جلوگیری از دست یابی آن ها به تسلیحات هسته ای هستیم».

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در موسسه «گروه بین المللی بحران» در مصاحبه با ما گفت که تغییر لحن مقامات آمریکایی در هفته های اخیر نشانه ناامیدی آن ها از پیروزی کمپین فشار حداکثری علیه ایران و همچنین عدم پیشرفت مذاکرات با رهبران کره شمالی است.

او ادامه داد: «آقای پمپئو می داند که کاسه صبر رئیس جمهور در حال لبریز شدن است. همه از این موضوع آگاه هستند که ترامپ تمایلی به شروع جنگ با ایران ندارد. به همین خاطر آقای پمپئو اخیرا تاکید کرد که آمریکا هیچ پیش شرطی برای مذاکره با ایران تعیین نکرده است».

قرار است نخست وزیر ژاپن این ماه به ایران سفر کند. آبه در سال 1983 نیز همراه با پدرش، وزیر خارجه سابق ژاپن به ایران سفر کرده بود. گفتنی است، توکیو تلاش کرد در مدت جنگ بین ایران و عراق به عنوان میانجی عمل کند.

علی واعظ در این ارتباط گفت: «حدس می زنم که شینزو آبه برگزاری ملاقاتی بین حسن روحانی و دونالد ترامپ در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در پاییز امسال را پیشنهاد خواهد کرد. شاید دو کشور فرصت بهتری برای مذاکره به دست نیاورند».

ترامپ چندین بار در بیانیه های اخیر خود تاکید کرده است که صرفا به دنبال جلوگیری از دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای است. اما توافق هسته ای امضا شده در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز همین هدف را داشت. ترامپ سال گذشته با اشاره به دیگر فعالیت های ایران از جمله برنامه موشکی بالستیک و پشتیبانی از گروه های نیابتی در منطقه از توافق هسته ای برجام خارج شد.

خانم سوزان مالونی، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و عضو کنونی اندیشکده بروکینگز در مصاحبه با ما گفت: «به نظرم مقامات ارشد دولت ترامپ تا حدودی در مورد مسئله ایران با یکدیگر اختلاف دارند. آن ها دوست ندارند این برداشت ایجاد شود که سیاست دولت آمریکا در قبال ایران تغییر کرده است و آمریکا صرفا بر روی برنامه هسته ای ایران تمرکز خواهد کرد».

مالونی ادامه داد: «در صورتی که ترامپ به طور مستقیم با رهبران ایران مذاکره کند، حدس می زنم که خواسته های کمتری را نسبت به مقامات ارشد دولتش مطرح خواهد کرد».

خانم سوزان دی ماجیو، از اعضای ارشد اندیشکده «سرمایه گذاری برای صلح بین الملل» در ارتباط با اظهارات مقامات آمریکایی طی هفته های اخیر گفت: «آشکار است که آقای پمپئو تحت فشار دونالد ترامپ لحن ملایم تری را در مورد گفت و گو با ایران اتخاذ کرده است».

دی ماجیو ادامه داد: «شکی وجود ندارد که آقای پمپئو لحن خود را به دلیل تمایل دونالد ترامپ برای شروع مذاکرات تغییر داده است. لیکن ما تغییری در ماهیت درخواست های پمپئو در مقایسه با گذشته مشاهده نکرده ایم. پمپئو ادعا کرد که آمریکا حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با ایران مذاکره کند، اما دوباره دوازده خواسته قبلی خود در مورد تغییر رفتار ایران را مطرح کرد».

دی ماجیو اضافه کرد: «به نظرم رئیس جمهور خواستار تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران شده است. کمپین فشار حداکثری آمریکا در سال گذشته به شکست منجر شده است. به همین خاطر تلاش ترامپ برای شروع گفت و گوها با ایران غافل گیرکننده نیست».

دی ماجیو همچنین اشاره کرد که گفت و گوهای بین آمریکا و کره شمالی نیز به بن بست رسیده اند. اما اظهارات اخیر مقامات آمریکایی شاید برای بازگرداندن رهبران ایران به میز مذاکره کافی نباشد.

دی ماجیو ادامه داد: «آشکار است که مقامات آمریکایی از افزایش تنش ها با ایران راضی نیستند. حال این سوال مطرح می شود که آیا دولت ترامپ فضای مناسبی برای گفت و گو با ایران فراهم کرده است. در حال حاضر به نظر نمی رسد که ایران تمایلی به مذاکره داشته باشد.»

دی ماجیو اضافه کرد: «رهبران ایران کمپین فشار حداکثری را به عنوان جنگی تمام عیار علیه اقتصاد خود تصور می کنند که هدفش در نهایت تغییر نظام ایران است. به نظرم در صورتی که آمریکا فشار تحریم ها علیه ایران را کاهش ندهد، امیدی برای بازگشتن رهبران ایران به میز مذاکره وجود ندارد.»

دی ماجیو پیشنهاد کرد که دو کشور ابتدا در مورد مسئله آزادی زندانی ها با یکدیگر مذاکره کنند. آمریکا در ادامه می تواند برای نشان دادن حسن نیت خود تعدادی از تحریم های ثانویه را لغو کند.

واعظ نیز با این پیشنهاد موافقت کرد: «به نظرم تحریم های آمریکا تاثیری فراتر از انتظارات رهبران ایران بر اقتصاد این کشور داشته اند. به همین خاطر آن ها احتمالا در مقایسه با کره شمالی انگیزه بیشتری برای گفت و گو با آمریکا داشته باشند. البته این مذاکرات ضرورتا به یک توافق جدید منجر نخواهد شد. شاید مقامات ایران صرفا به دنبال جلوگیری از تشدید فشارها باشند»
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 امریکا  ایران  نخست وزیر ژاپن 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

معاون عمراني استانداری کرمانشاه: 2 برابر واحدهای "تخریبی" زلزله ساخت و ساز کرده‌ایم

احمدی‌نژاد در مصاحبه با نیویورک تایمز: ایران باید مستقیم با ترامپ وارد گفتگو شود/ ترامپ مرد عمل است/ 3 نامه برای او نوشتم

امروز هیچ کاری در استان واجب تر از اشتغالزایی و مبارزه با معضل بیکاری وجود ندارد

اقتصاد ما کمتر از سال گذشته در رنج است؛ سرعت رشد و نرخ بیکاری رو به بهبودی است / آمریکا به تعهداتش عمل نکرده، اروپا به حرفهایش؛ در داخل ایران، تعامل با غرب اعتبارش را از دست داده/ آمریکا را تحت فشار نگذاشته ایم؛ ما کار خودمان را انجام می دهیم / جنگ‌ نه فقط برای طرف‌های مشارکت‎کننده بلکه برای تماشاچیان آن نیز مخرب است

کرمانشاه شانزدهمین شهید مدافع حرم را تقدیم کرد

درگیری مسلحانه در اسلام آبادغرب با مداخله پلیس پایان یافت

توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه (+عکس)

شناسایی پیکر شهید مفقودی که رهبر انقلاب شهادتش را تبریک گفتند/ بازگشت سرلشکر «شهید ادیبان» پس از 38 سال

اولین تصاویر رصد ناو آمریکایی/اثبات دروغ بودن ادعای ترامپ در سرنگون کردن پهپاد ایرانی

چیزی به عنوان "حق دست پزشک" نداریم و اخذ آن از بیمار تخلف است

اجرای طرح پاکسازی محلات حاشیه شهر کرمانشاه/ 33 نفر از اراذل و اوباش دستگیر شدند

فصل جدید سریال «نون خ» در کرمانشاه ساخته می‌شود

مقام معظم رهبری خطاب به ائمه جمعه: سر سفره‌ی اصحاب ثروت و قدرت تا میتوانیم حاضر نشویم/ مراقب نزدیکان و فرزندان خود باشید/ ممکن است از راه فرزند شما نفوذ کنند

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه معرفی شد

دهقان، صادقی مقدم و طحان نظیف اعضای حقوقدان شورای نگهبان شدند

انتشار «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»

تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود

برخورد سلیقه ای با قانون منع به کارگیری بازنشستگان؛کسانی که لابی قوی‌تر داشتند،باقی می ماند

منع کاندیداتوری بیش از سه دوره ای نمایندگان مجلس برداشته شد

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه: وقتی رتبه اول بیکاری بودیم همه قبول کردند، حالا چرا نسبت به کاهش آن تردید دارند

آغاز ثبت نام وام ۲۰میلیونی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری‌۹۸

مدیرعامل تاکسیرانی کرمانشاه اعلام کرد: رانندگان متقاضی سرویس مدارس ۲۲ تیر تا ۱۰ مرداد فرصت ثبت نام دارند

جو بایدن: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم

شکست والیبال ایران مقابل لهستان

بیکارترین استان کشور + نمودار

سردار کمالی: کچل کردن از سربازی حذف شد

صادق زیباکلام: انصافا فقط دولت مقصر نیست

یک تیم تروریستی در منطقه عمومی جوانرود منهدم شد

برای داوطلبان مجاز؛ انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸ از امروز آغاز می شود

کِشتی کِشتی "قیرطبیعی" استان را به صورت خام می‌برند و کاری نمی‌کنیم/ محدودیت دانش و تکنولوژی داریم

"گیوه" و "گلیم هرسین" به برند صنایع‌دستی استان تبدیل شده‌ است

استاندار کرمانشاه: پرونده "گلیم و گبه" تا یک ماه آینده بسته می‌شود

کولبر اسلحه ندارد/ کولبر با نقص عضو هم داریم/ کولبر‌ها زیادی در زمستان یخ زده‌اند

فلاحت پیشه: گام دوم با ملاحظات دیپلماتیک برداشته شد/ در دام افراطی گری نیفتیم

سردار باقری: توقیف نفتکش ایرانی بی‌پاسخ نخواهد ماند / در زمان و مکانی مناسب، پاسخ می‌دهیم / راهبرد فعلی ما «مقاومت فعال» است / دست برتر را داریم

نمایشگاه سراسری "صنایع‌دستی" در کرمانشاه برپا می‌شود

ساعت کاری ادارات کرمانشاه به روال قبل برگشت

امروز؛ اعلام نتیجه آزمون کارشناسی ارشد/ شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد اصلاح شد/تعیین حدنصاب قبولی در آزمون سال جاری

عزم دولت بر حراست و پاسداري از رأي و خواست مردم است/ امروز نياز به وحدت، انسجام و همبستگي اجتماعي داريم

بزرگترین ضربه‌ای که به اصلاح‌طلبان وارد شده است

بیداری پالایشگاه ۵۷ هزار میلیاردی از خواب ۱۳ ساله

پیرترین کنکوری امسال: علوم سیاسی و زبان انگلیسی را دوست دارم

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان در طرح «معلم تمام‌وقت» تا شهریور

غنی‌سازی ایران برای بمب اتم نیست / آقای ترامپ! تو حمله را به علت دیگری لغو کردی؛ حتماً با خود گفته ای وقتی ایران پهپاد رادارگریز را در ارتفاع 56 هزار پایی ساقط کرده با ناو آمریکا که مقابل چشم است، چه خواهد کرد؟ / اگر بخواهیم به اسرائیل حمله کنیم، کافیست نیروگاه اتمی دیمونا را با موشک بزنیم / با این کار رژیمی که ۲۰۰ کلاهک دارد چندین بار اسرائیل را «شخم زده» ببیند / نام دولت‌تان که «تدبیر و امید» است و می‌گویید کلید را هم دارید؛ اگر دیدید قفل‌ها با کلید‌تان باز نمی‌شود لااقل آن را با چکش باز کنید

حجاج حکم نماینده کشور را دارند/مالیات، یکی از راه‌های رهایی از اقتصاد نفتی

دکتر نوبخت هفته آینده در کرمانشاه /رونمایی از سند اشتغال

جذب ۲۲۰ آتش نشان در شهرداری‌های کرمانشاه

بریتانیا نفتکش "حامل نفت ایران به مقصد سوریه" را توقیف کرد

آغاز اعزام حجاج از فرودگاه کرمانشاه از 30 تیر

نان بربری شورترین نان کشور است

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید