آفتاب کرمانشاه

خبرهای خوش زیست‌محیطی برای دیار سنگ و آب/ افزاش گونه های نادر گیاهی و جانوری

شناسه خبر » 319000

تاریخ انتشار » 1398/03/17-02:41

تعداد بازدید ها » 182

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه از افزایش گونه‌های نادر جانوری و توقف خشکیدگی جنگل‌های بلوط در استان خبر داد.

مهر کرمانشاه- طی سالهای گذشته استان کرمانشاه که به دیار سنگ و آب معروف است با چالش‌های جدی زیست‌محیطی از جمله ریزگردها، پساب‌های صنعتی، تخریب زیستگاه‌های طبیعی، خطر انقراض گونه‌های نادر جانوری و… رو به رو بود.

به مناسبت روز محیط زیست به فریدون یاوری مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه برای بررسی این چالش‌ها به گفتگو پرداختیم تا آخرین وضعیت این موضوعات را بررسی کنیم.

آیا مهمترین چالش های محیط زیست استان احصا شده‌اند؟ (به آنها اشاره‌ای داشته باشید)

از نظر مسئله گرد و غبار با وجود بارش‌های سال گذشته و سه ماهه امسال مورد غیراستانداردی در سطح استان نداشتیم و امیدواریم جریانات طبیعی به این مساله کمک کند. همچنین اگر روند خشکسالی ادامه داشته باشد باید تمهیداتی برای رعایت مسائل محیط زیست اندیشیده شود.

اقدامات خوبی در حوزه مدیریت پسماند و مدیریت پساب سطحی و خانگی انجام شده به گونه‌ای که از سال‌ها پیش مدیریت پسماند را آغاز کردیم تا جایی که پسماندهای خانگی به ۶ منطقه تقسیم بندی شده و اقدامات مربوط به منطقه کرمانشاه از چندین سال پیش شروع و در منطقه سرپل‌ذهاب و قصر شیرین و اسلام‌آباد غرب نیز عملیات اجرایی آغاز شده امیدواریم برای سایر سایت‌های منطقه‌ای نیز تخصیص‌های اعتباری در نظر گرفته شود.

در حوزه پسماندهای پزشکی هم تمام بیمارستان‌ها به سیستم‌های بی خطرسازی زباله‌ها مجهز شده اند پیش از این مشکل مکان یابی محلی برای بی خطرسازی پسماندها مطابق تمهیدات بهداشتی و زیست محیطی مطرح بود تا اینکه کار مکان یابی انجام و گزارش ارزیابی زیست محیطی مصوب شد و در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی درصدد اخذ مجوز از باقی دستگاه‌های برای دفن پسماندهای پزشکی است.

پسماندهای پزشکی که در مطب‌ها و کلینیک‌ها تولید می‌شود از طریق شرکت‌های خصوصی بی خطرسازی می‌شود؛ قبلاً سیستم تصفیه فاضلاب در حوزه پسابهای خانگی در هفت شهر وجود داشت و اینک شهرستان‌های کنگاور، پاوه، هرسین، روانسر و جوانرود هم در انتهای فاز عملیاتی قرار دارند و نزدیک به بهره برداری هستند با این شرایط بیشتر پسابهای خانگی شهری با استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب در سطح استان مدیریت می‌شود.

با اعلام منابع طبیعی بحث خشکیدگی جنگل‌های بلوط متوقف شده است. در حوزه کنترل آلودگی هوا هم تمام واحدهای صنعتی عمده و بزرگ که می‌توانند به شکل بالقوه عامل آلودگی‌ها باشند به سیستم کنترل آلودگی هوا مجهز هستند هرچند گاهی تحت تأثیر نوسانات برق، خرابی سیستم و دیگر مشکلات به طور موقت از مدار خارج می‌شوند همچنین در حوزه پسابهای صنعتی هم تمام واحدهای صنعتی مجهز به سیستم کنترل آلودگی آب هستند البته ممکن است گاهی در برخی واحدها به صورت مقطعی نوساناتی وجود داشته باشد که در حال کنترل هستند. اگر موردی از آلودگی‌های مذکور در نمونه برداری‌های آزمایشگاهی دیده شود به طور قانونی با آنها برخورد می‌شود.

آمار مناطق تحت مدیریت، حفاظت شده و شکار ممنوع استان چقدر است و آیا نیروهای شما برای حفاظت از آن کفایت می‌کند؟

در سطح استان ۱۶۱ هزار هکتار عرصه تحت مدیریت شامل مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی و ملی در کنار منطقه شکار ممنوع که تحت نظر هستند وجود دارد.

البته تعداد نیروها کافی نیست چون تنها مدیریت مناطق مذکور مطرح نیست، بلکه باید هرگونه تخریب و آلودگی در عرصه ۲۴ هزار کیلومتر مربعی استان پیشگیری و مورد برخورد قرار گیرد. درصدد هستیم با استفاده از تکنولوژی این کمبود نیرو را پوشش دهیم بر همین مبنا سال قبل از محل اعتبارات استانی پنج دستگاه هلی شات و یک دستگاه نیز از سوی یکی از افراد دوستدار محیط زیست به کار گرفته شد.

تعداد سازمان‌های مردم نهاد فعال زیست محیطی در استان را بفرمایید و اینکه همکاری سازمان محیط زیست با آنها چگونه است؟

سازمان حفاظت محیط زیست استان ارتباط تنگاتنگی با سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی دارد که شمار آنها ۳۵ مورد است. این سازمان‌ها در واقع در زمینه فرهنگ سازی زیست محیطی حلقه واسط بین ما و مردم هستند و در فعالیت‌های زیست محیطی و پاکسازی طبیعت و جمع آوری زباله به حفظ محیط زیست کمک می‌کنند.

در طرح های عمرانی استان چقدر به موضوعات محیط زیستی توجه می‌شود؟

بر اساس قانون پاره‌ای از طرح‌های عمرانی مشمول انجام طرح‌های ارزیابی زیست محیطی و تهیه گزارش مربوطه هستند و تعدادی هم مشمول گزارش مدیریت زیست محیط هستند که اولی مفصل تر است.

پروژه‌های بزرگ که ممکن است اثرات زیست محیطی داشته باشند باید حتماً گزارش‌های ارزیابی زیست محیطی را رعایت کنند اما طرح‌هایی که از درجه کمتری برخورد هستند مشمول مدیریت زیست محیطی می‌باشند و تا زمانی که گزارش‌های مربوطه را به سازمان محیط زیست تحویل ندهند مجوز برای آنها صادر نخواهد شد و در حال حاضر در سطح استان تمام پروژه‌ها گزارش مربوطه را تحویل داده اند و میان پیمانکاران و سازمان حفاظت محیط زیست میثاق نامه در مرحله ساخت و ساز و بهره برداری وجود دارد.

وضعیت استان از نظر تنوع زیستی و گونه‌ها جانوری چطور است و آیا گونه‌های در خطر انقراض هم داریم؟

در چند سال اخیر روند روبه رشدی از نظر آمار سرشماری داشته ایم به طور مثال منطقه قراویز به عنوان زیستگاه آهوی ایرانی از نظر زیستگاه و جمعیت گونه‌ها منطقه‌ای منحصر به فرد است در سایر مناطق هم روند افزایشی بوده به گونه‌ای که بر اساس تحقیقات انجام شده گونه‌ای نداشته ایم که قبلاً بوده باشد اما حالا نباشد یا در معرض انقراض باشد.

گردشگری طبیعی در استان ما تا چه اندازه فعال است؟

با برنامه‌هایی که هم متولیان گردشگری و هم استاندار تدوین کرده شاهد جهش‌هایی در سطح استان هستیم که در این میان می‌توان به ثبت جهانی اورامانات و نیز طرح‌هایی که در قالب گردشگری طبیعی به محیط زیست ارجاع می‌شود اشاره کرد.

وضعیت استفاده غیر اصولی از کود، سموم، آفت کش‌ها و علف کش‌ها در استان و در نهایت آلودگی آب و خاک رو در استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این شرایط اگر با گذشته مقایسه شود با توجه به فرهنگ سازی های زیست محیطی و دیدی که کشاورزان و مسئولان پیدا کرده اند بهتر شده و در این میان اقداماتی انجام شده مثلاً در زمینه مبارزه بیولوژیک در مواردی که نتایج تحقیقات بر روی آنها مثبت بوده در اختیار کشاورزان قرار داده شد البته همچنان از سموم کشاورزی استفاده می‌شود.

مشکل تغییر کاربری اراضی کشاورزی را چطور می‌بینید؟

سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی متولی این امر هستند اما اگر تغییر کاربری بخواهد انجام شود باید مطابق قانون باشد همچنین در این میان کیفیت زمین مسأله‌ای اصلی در تصمیم گیری است زیرا معمولاً با تغییر اراضی که مرغوب و درجه یک هستند مخالفت می‌شود و تا زمانی که ضرورتی نباشد این امر امکان پذیر نیست.

در زمینه تخریب منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع وضعیت استان چطور است و اقدامات شما برای جلوگیری از این موضوع چه بوده است؟

تغییر وضعیت منابع طبیعی در دو حوزه مناطق تحت مدیریت و تحت نظر محیط زیست مطرح است در چنین مواردی متخلفان به مراجع قضائی معرفی و با آنها برخورد قانونی انجام می‌شود و در سایر مناطق خارج از مناطق تحت مدیریت، محیط زیست با همکاری اداره منابع طبیعی برخورد می‌کند در این میان نیز کارگروهی به رصد و پایش مناطق تحت مدیریت می‌پردازند.

طی یکی دو سال اخیر بارش باران بی سابقه بوده و این سبب تراکم پوشش گیاهی شده بنابراین اگر مسائل ایمنی رعایت نشود تهدیداتی در قالب آتش سوزی مطرح می‌شود از سویی اگر آتش سوزی رخ دهد علاوه بر از بین رفتن گونه‌های زیستی و جانوری، سرمایه‌های ملی از بین خواهند رفت بر همین مبنا مردم از روشن کردن آتش در طبیعت بپرهیزند و در صورت ضرورت از خاموش شدن آن قبل از ترک محل مطمئن شوند زیرا حفاظت از محیط زیست وظیفه‌ای عمومی است.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 کرمانشاه   گونه گیاهی آفتاب کرمانشاه مدیرکل محیط زیست 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

وزیر اطلاعات: احراز صلاحیت شورای نگهبان باید باشد/ همکاری ما تنگاتنگ خواهد بود

نکات طلایی در رژیم غذایی دیابتی‌ها

هشدار فلاحت‌پیشه درباره تکفیری‌های یقه سفید در ایران/ اسلحه به دست این افراد بیفتد مثل داعش رفتار می‌کنند

محور "فیروزآباد" پرحادثه‌ترین جاده کرمانشاه/ امسال 10 نفر در این محور جان باختند

مدیرکل بازرسی استانداری کرمانشاه: باید سطح رضایتمندی مردم از خدمات دستگاه‌ها را بالا ببریم

حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، خلاف حق‌الناس است / بر اساس قانون فعلی انتخابات، شایستگی و شایسته‌سالاری افراد اصلاً مطرح نیست / به در خانه‌های مردم می‌روند، پول می‌دهند، لباس و لوازم زندگی می‌دهند؛ این اقدامات نوعی خرید رأی محسوب می‌شود / لازمه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، باز شدن راه کاندیداتوری عناصر فاسد و بی‌صلاحیت نیست / اگر ایستادگی و مقاومت مقام معظم رهبری وجود نداشت، عده‌ای راه مذاکره با آمریکا را باز کرده بودند

جزییات طرح مجلس برای تعطیلی روزهای پنج‌شنبه ادارات کشور

شورش فرامرزی" رئیس جدید هیات شطرنج کرمانشاه شد

سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی سه درصد افزایش یافت/ بهره‌برداری از بیمارستان سوانح و سوختگی کرمانشاه

دادستانی کرمانشاه: علت فوت یکی از اعضای اسبق شورای شهر کرمانشاه در دست بررسی است

امکان استفاده از لیست سیاه پیامکهای تبلیغاتی برای تمام مشترکان

بیمارستان سوختگی "گلستان" کرمانشاه افتتاح می‌شود

مدیران کل دربرابر واگذاری اختیارات به شهرستان‌ها مقاومت نکنند

رمز دوم یکبار مصرف را چگونه دریافت کنیم؟

جشنواره لیموی قصرشیرین برگزار می‌شود

فلاحت پیشه: کسانی که برای تصویب پالرمو، وقت گذارنی کردند باید پاسخ‌گو باشند/ هیات عالی نظارت مجمع، مسئولیت تاخیر یک ساله را در مورد پالرمو و ‌CFT بپذیرد

خسرو شهبازی سرپرست سازمان جنگل‌ها شد

کاندیداهای احتمالی انتخابات از طرح مطالب هیجانی خودداری کنند

طرح ادعای مهندسی انتخابات به بی‌اعتمادی مردم منجر می‌شود

ادبیات خود را در حوزه برخورد با جرائم تغییر دهیم/ لزوم توجه جدی به اختلافات قومی و قبیله‌ای

جزئیات طرح "حذف زندان از مهریه"

سریال «نون.خ» ۲ با رویکرد کرمانشاه ۲۰۲۰ کلید خورد

کرمانشاه زیرساخت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارد

مرز «خسروی» برای تردد مسافری و تجاری هم‌چنان فعال است

معاون محیط زیست کرمانشاه هشدار داد خطر آنفلوآنزا جدی است، شکار پرندگان مهاجر ممنوع

چهار عضو یک خانواده کرمانشاهی براثر تصادف یک دستگاه پراید با یک دستگاه وانت نیسان جان خود را از دست دادند.

با ۹.۵میلیون، وام ۱۲۰ میلیونی بگیرید

سفر وزیر ورزش و جوانان به استان کرمانشاه

سایپا خودروهای جایگزین پراید را اعلام کرد/ زمان بندی حذف خودروی پراید از بازار ایران (+جزئیات)

مدیرکل بیمه سلامت کرمانشاه: تمام افراد فاقد بیمه تحت پوشش «بیمه سلامت» قرار می‌گیرند

22 میلیارد دلار گم شده است و ما فقط نگاه!

آیت‌الله علما: تمام گره‌های کشور زیر سایه هدایت های ولی‌فقیه باز می‌شود

علم الهدی: امام رضا خشم می‌کنند از اینکه نیروهای انقلابی را تندرو بدانید/ زدن پهپاد آمریکایی احترام می‌آورد نه برجام

قاتل ماهیان «قره‌سو» شناسایی شد/ «رژین تاک» تذکر گرفت

فرماندار ويژه شهرستان شاهرود منصوب شد

سه نکته غیر مذهبی درباره پیاده روی اربعین

کدام احزاب و جبهه‌ها برای انتخابات مجلس مجوز فعالیت دارند؟

باید اختلافات میان مردم را به حداقل رساند

رونق تولید باید اولویت طرح‌های پژوهشی باشد

زائران اربعین مرز خسروی را برای بازگشت انتخاب کنند

مرزهای منتهی به کربلا بارانی همراه با مه صبحگاهی خواهند بود

نباید اجازه دهیم حتی یک واحد تولیدی در کشور تعطیل شود.

شرایط و نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی در سالهای ۹۸ و ۹۹ +جدول

نماینده کردستان: برخی زنان مجبورند با ظاهر مردانه، کولبری کنند

آگهی استخدام افسری و کارمندی نیروی هوایی ارتش

کرمانشاه میزبان مسابقات کشتی آزاد جام "تختی" شد

استقلال کانون وکلا از ضروریات زندگی امروز است

تمدید امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در قالب قانون نمی‌گنجد

مردم ایران همواه محاسبات دشمنان را با شکست مواجه‌ کرده‌اند

حمله ترکیه به سوریه معادلات مناطق کردنشین را پیچیده تر می کند

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید