آفتاب کرمانشاه

خبرهای خوش زیست‌محیطی برای دیار سنگ و آب/ افزاش گونه های نادر گیاهی و جانوری

شناسه خبر » 319000

تاریخ انتشار » 1398/03/17-02:41

تعداد بازدید ها » 85

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه از افزایش گونه‌های نادر جانوری و توقف خشکیدگی جنگل‌های بلوط در استان خبر داد.

مهر کرمانشاه- طی سالهای گذشته استان کرمانشاه که به دیار سنگ و آب معروف است با چالش‌های جدی زیست‌محیطی از جمله ریزگردها، پساب‌های صنعتی، تخریب زیستگاه‌های طبیعی، خطر انقراض گونه‌های نادر جانوری و… رو به رو بود.

به مناسبت روز محیط زیست به فریدون یاوری مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه برای بررسی این چالش‌ها به گفتگو پرداختیم تا آخرین وضعیت این موضوعات را بررسی کنیم.

آیا مهمترین چالش های محیط زیست استان احصا شده‌اند؟ (به آنها اشاره‌ای داشته باشید)

از نظر مسئله گرد و غبار با وجود بارش‌های سال گذشته و سه ماهه امسال مورد غیراستانداردی در سطح استان نداشتیم و امیدواریم جریانات طبیعی به این مساله کمک کند. همچنین اگر روند خشکسالی ادامه داشته باشد باید تمهیداتی برای رعایت مسائل محیط زیست اندیشیده شود.

اقدامات خوبی در حوزه مدیریت پسماند و مدیریت پساب سطحی و خانگی انجام شده به گونه‌ای که از سال‌ها پیش مدیریت پسماند را آغاز کردیم تا جایی که پسماندهای خانگی به ۶ منطقه تقسیم بندی شده و اقدامات مربوط به منطقه کرمانشاه از چندین سال پیش شروع و در منطقه سرپل‌ذهاب و قصر شیرین و اسلام‌آباد غرب نیز عملیات اجرایی آغاز شده امیدواریم برای سایر سایت‌های منطقه‌ای نیز تخصیص‌های اعتباری در نظر گرفته شود.

در حوزه پسماندهای پزشکی هم تمام بیمارستان‌ها به سیستم‌های بی خطرسازی زباله‌ها مجهز شده اند پیش از این مشکل مکان یابی محلی برای بی خطرسازی پسماندها مطابق تمهیدات بهداشتی و زیست محیطی مطرح بود تا اینکه کار مکان یابی انجام و گزارش ارزیابی زیست محیطی مصوب شد و در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی درصدد اخذ مجوز از باقی دستگاه‌های برای دفن پسماندهای پزشکی است.

پسماندهای پزشکی که در مطب‌ها و کلینیک‌ها تولید می‌شود از طریق شرکت‌های خصوصی بی خطرسازی می‌شود؛ قبلاً سیستم تصفیه فاضلاب در حوزه پسابهای خانگی در هفت شهر وجود داشت و اینک شهرستان‌های کنگاور، پاوه، هرسین، روانسر و جوانرود هم در انتهای فاز عملیاتی قرار دارند و نزدیک به بهره برداری هستند با این شرایط بیشتر پسابهای خانگی شهری با استفاده از سیستم‌های تصفیه فاضلاب در سطح استان مدیریت می‌شود.

با اعلام منابع طبیعی بحث خشکیدگی جنگل‌های بلوط متوقف شده است. در حوزه کنترل آلودگی هوا هم تمام واحدهای صنعتی عمده و بزرگ که می‌توانند به شکل بالقوه عامل آلودگی‌ها باشند به سیستم کنترل آلودگی هوا مجهز هستند هرچند گاهی تحت تأثیر نوسانات برق، خرابی سیستم و دیگر مشکلات به طور موقت از مدار خارج می‌شوند همچنین در حوزه پسابهای صنعتی هم تمام واحدهای صنعتی مجهز به سیستم کنترل آلودگی آب هستند البته ممکن است گاهی در برخی واحدها به صورت مقطعی نوساناتی وجود داشته باشد که در حال کنترل هستند. اگر موردی از آلودگی‌های مذکور در نمونه برداری‌های آزمایشگاهی دیده شود به طور قانونی با آنها برخورد می‌شود.

آمار مناطق تحت مدیریت، حفاظت شده و شکار ممنوع استان چقدر است و آیا نیروهای شما برای حفاظت از آن کفایت می‌کند؟

در سطح استان ۱۶۱ هزار هکتار عرصه تحت مدیریت شامل مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی و ملی در کنار منطقه شکار ممنوع که تحت نظر هستند وجود دارد.

البته تعداد نیروها کافی نیست چون تنها مدیریت مناطق مذکور مطرح نیست، بلکه باید هرگونه تخریب و آلودگی در عرصه ۲۴ هزار کیلومتر مربعی استان پیشگیری و مورد برخورد قرار گیرد. درصدد هستیم با استفاده از تکنولوژی این کمبود نیرو را پوشش دهیم بر همین مبنا سال قبل از محل اعتبارات استانی پنج دستگاه هلی شات و یک دستگاه نیز از سوی یکی از افراد دوستدار محیط زیست به کار گرفته شد.

تعداد سازمان‌های مردم نهاد فعال زیست محیطی در استان را بفرمایید و اینکه همکاری سازمان محیط زیست با آنها چگونه است؟

سازمان حفاظت محیط زیست استان ارتباط تنگاتنگی با سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی دارد که شمار آنها ۳۵ مورد است. این سازمان‌ها در واقع در زمینه فرهنگ سازی زیست محیطی حلقه واسط بین ما و مردم هستند و در فعالیت‌های زیست محیطی و پاکسازی طبیعت و جمع آوری زباله به حفظ محیط زیست کمک می‌کنند.

در طرح های عمرانی استان چقدر به موضوعات محیط زیستی توجه می‌شود؟

بر اساس قانون پاره‌ای از طرح‌های عمرانی مشمول انجام طرح‌های ارزیابی زیست محیطی و تهیه گزارش مربوطه هستند و تعدادی هم مشمول گزارش مدیریت زیست محیط هستند که اولی مفصل تر است.

پروژه‌های بزرگ که ممکن است اثرات زیست محیطی داشته باشند باید حتماً گزارش‌های ارزیابی زیست محیطی را رعایت کنند اما طرح‌هایی که از درجه کمتری برخورد هستند مشمول مدیریت زیست محیطی می‌باشند و تا زمانی که گزارش‌های مربوطه را به سازمان محیط زیست تحویل ندهند مجوز برای آنها صادر نخواهد شد و در حال حاضر در سطح استان تمام پروژه‌ها گزارش مربوطه را تحویل داده اند و میان پیمانکاران و سازمان حفاظت محیط زیست میثاق نامه در مرحله ساخت و ساز و بهره برداری وجود دارد.

وضعیت استان از نظر تنوع زیستی و گونه‌ها جانوری چطور است و آیا گونه‌های در خطر انقراض هم داریم؟

در چند سال اخیر روند روبه رشدی از نظر آمار سرشماری داشته ایم به طور مثال منطقه قراویز به عنوان زیستگاه آهوی ایرانی از نظر زیستگاه و جمعیت گونه‌ها منطقه‌ای منحصر به فرد است در سایر مناطق هم روند افزایشی بوده به گونه‌ای که بر اساس تحقیقات انجام شده گونه‌ای نداشته ایم که قبلاً بوده باشد اما حالا نباشد یا در معرض انقراض باشد.

گردشگری طبیعی در استان ما تا چه اندازه فعال است؟

با برنامه‌هایی که هم متولیان گردشگری و هم استاندار تدوین کرده شاهد جهش‌هایی در سطح استان هستیم که در این میان می‌توان به ثبت جهانی اورامانات و نیز طرح‌هایی که در قالب گردشگری طبیعی به محیط زیست ارجاع می‌شود اشاره کرد.

وضعیت استفاده غیر اصولی از کود، سموم، آفت کش‌ها و علف کش‌ها در استان و در نهایت آلودگی آب و خاک رو در استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این شرایط اگر با گذشته مقایسه شود با توجه به فرهنگ سازی های زیست محیطی و دیدی که کشاورزان و مسئولان پیدا کرده اند بهتر شده و در این میان اقداماتی انجام شده مثلاً در زمینه مبارزه بیولوژیک در مواردی که نتایج تحقیقات بر روی آنها مثبت بوده در اختیار کشاورزان قرار داده شد البته همچنان از سموم کشاورزی استفاده می‌شود.

مشکل تغییر کاربری اراضی کشاورزی را چطور می‌بینید؟

سازمان جهاد کشاورزی و امور اراضی متولی این امر هستند اما اگر تغییر کاربری بخواهد انجام شود باید مطابق قانون باشد همچنین در این میان کیفیت زمین مسأله‌ای اصلی در تصمیم گیری است زیرا معمولاً با تغییر اراضی که مرغوب و درجه یک هستند مخالفت می‌شود و تا زمانی که ضرورتی نباشد این امر امکان پذیر نیست.

در زمینه تخریب منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع وضعیت استان چطور است و اقدامات شما برای جلوگیری از این موضوع چه بوده است؟

تغییر وضعیت منابع طبیعی در دو حوزه مناطق تحت مدیریت و تحت نظر محیط زیست مطرح است در چنین مواردی متخلفان به مراجع قضائی معرفی و با آنها برخورد قانونی انجام می‌شود و در سایر مناطق خارج از مناطق تحت مدیریت، محیط زیست با همکاری اداره منابع طبیعی برخورد می‌کند در این میان نیز کارگروهی به رصد و پایش مناطق تحت مدیریت می‌پردازند.

طی یکی دو سال اخیر بارش باران بی سابقه بوده و این سبب تراکم پوشش گیاهی شده بنابراین اگر مسائل ایمنی رعایت نشود تهدیداتی در قالب آتش سوزی مطرح می‌شود از سویی اگر آتش سوزی رخ دهد علاوه بر از بین رفتن گونه‌های زیستی و جانوری، سرمایه‌های ملی از بین خواهند رفت بر همین مبنا مردم از روشن کردن آتش در طبیعت بپرهیزند و در صورت ضرورت از خاموش شدن آن قبل از ترک محل مطمئن شوند زیرا حفاظت از محیط زیست وظیفه‌ای عمومی است.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 کرمانشاه   گونه گیاهی آفتاب کرمانشاه مدیرکل محیط زیست 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

فصل جدید سریال «نون خ» در کرمانشاه ساخته می‌شود

مقام معظم رهبری خطاب به ائمه جمعه: سر سفره‌ی اصحاب ثروت و قدرت تا میتوانیم حاضر نشویم/ مراقب نزدیکان و فرزندان خود باشید/ ممکن است از راه فرزند شما نفوذ کنند

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه معرفی شد

دهقان، صادقی مقدم و طحان نظیف اعضای حقوقدان شورای نگهبان شدند

انتشار «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»

تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود

برخورد سلیقه ای با قانون منع به کارگیری بازنشستگان؛کسانی که لابی قوی‌تر داشتند،باقی می ماند

منع کاندیداتوری بیش از سه دوره ای نمایندگان مجلس برداشته شد

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه: وقتی رتبه اول بیکاری بودیم همه قبول کردند، حالا چرا نسبت به کاهش آن تردید دارند

آغاز ثبت نام وام ۲۰میلیونی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری‌۹۸

مدیرعامل تاکسیرانی کرمانشاه اعلام کرد: رانندگان متقاضی سرویس مدارس ۲۲ تیر تا ۱۰ مرداد فرصت ثبت نام دارند

جو بایدن: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم

شکست والیبال ایران مقابل لهستان

بیکارترین استان کشور + نمودار

سردار کمالی: کچل کردن از سربازی حذف شد

صادق زیباکلام: انصافا فقط دولت مقصر نیست

یک تیم تروریستی در منطقه عمومی جوانرود منهدم شد

برای داوطلبان مجاز؛ انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸ از امروز آغاز می شود

کِشتی کِشتی "قیرطبیعی" استان را به صورت خام می‌برند و کاری نمی‌کنیم/ محدودیت دانش و تکنولوژی داریم

"گیوه" و "گلیم هرسین" به برند صنایع‌دستی استان تبدیل شده‌ است

استاندار کرمانشاه: پرونده "گلیم و گبه" تا یک ماه آینده بسته می‌شود

کولبر اسلحه ندارد/ کولبر با نقص عضو هم داریم/ کولبر‌ها زیادی در زمستان یخ زده‌اند

فلاحت پیشه: گام دوم با ملاحظات دیپلماتیک برداشته شد/ در دام افراطی گری نیفتیم

سردار باقری: توقیف نفتکش ایرانی بی‌پاسخ نخواهد ماند / در زمان و مکانی مناسب، پاسخ می‌دهیم / راهبرد فعلی ما «مقاومت فعال» است / دست برتر را داریم

نمایشگاه سراسری "صنایع‌دستی" در کرمانشاه برپا می‌شود

ساعت کاری ادارات کرمانشاه به روال قبل برگشت

امروز؛ اعلام نتیجه آزمون کارشناسی ارشد/ شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد اصلاح شد/تعیین حدنصاب قبولی در آزمون سال جاری

عزم دولت بر حراست و پاسداري از رأي و خواست مردم است/ امروز نياز به وحدت، انسجام و همبستگي اجتماعي داريم

بزرگترین ضربه‌ای که به اصلاح‌طلبان وارد شده است

بیداری پالایشگاه ۵۷ هزار میلیاردی از خواب ۱۳ ساله

پیرترین کنکوری امسال: علوم سیاسی و زبان انگلیسی را دوست دارم

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان در طرح «معلم تمام‌وقت» تا شهریور

غنی‌سازی ایران برای بمب اتم نیست / آقای ترامپ! تو حمله را به علت دیگری لغو کردی؛ حتماً با خود گفته ای وقتی ایران پهپاد رادارگریز را در ارتفاع 56 هزار پایی ساقط کرده با ناو آمریکا که مقابل چشم است، چه خواهد کرد؟ / اگر بخواهیم به اسرائیل حمله کنیم، کافیست نیروگاه اتمی دیمونا را با موشک بزنیم / با این کار رژیمی که ۲۰۰ کلاهک دارد چندین بار اسرائیل را «شخم زده» ببیند / نام دولت‌تان که «تدبیر و امید» است و می‌گویید کلید را هم دارید؛ اگر دیدید قفل‌ها با کلید‌تان باز نمی‌شود لااقل آن را با چکش باز کنید

حجاج حکم نماینده کشور را دارند/مالیات، یکی از راه‌های رهایی از اقتصاد نفتی

دکتر نوبخت هفته آینده در کرمانشاه /رونمایی از سند اشتغال

جذب ۲۲۰ آتش نشان در شهرداری‌های کرمانشاه

بریتانیا نفتکش "حامل نفت ایران به مقصد سوریه" را توقیف کرد

آغاز اعزام حجاج از فرودگاه کرمانشاه از 30 تیر

نان بربری شورترین نان کشور است

5 نکته در استقبال از برکناری مدیرکل زندان‌های تهران/به فال نیک می‌گیریم آقای‌ رییسی...

در نخستین روز از کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد چه گذشت؟

سه فاکتور برنامه ریزی هوشمندانه، تلاش شجاعانه و اقدام جسورانه ضرورت حرکت در مسیر توسعه استان است/در پروسه توسعه همه شریک و ذینفع هستند

شنود‌ها بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون انجام می‌شود / در سال‌های قبل یک شبکه جاسوسی آمریکا در تمام کشور‌های دنیا را شناسایی کردیم؛ اطلاعات این شبکه به کشور‌های دوست از جمله چین هم داده شد / شبکه دیگری در نیمه دوم سال ۹۷ شناسایی شد؛ عوامل این شبکه در مراکز حساس نظامی، وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی مشغول بودند؛ دو نفر به حبس طویل‌المدت و تعدادی دیگر به اعدام محکوم شدند / حکم دادگاه «محمدرضا خاتمی» صادر شد

۲ نفر در کرمانشاه به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند

دستگاه قضا آتش‌سوزی کارخانه مشتقات نفتی کرمانشاه را پیگیری می‌کند

چالش نگهداری سلاح در مرزهای غربی/ تهیه اسلحه در کمتر از نیم ساعت!

رأی دیوان عالی کشور: برابری دیه زنان و مردان

هرسین 20 تیر میزبان کاروان زیر سایه خورشید می شود

ملی‌پوش سابق پاورلیفتینگ ایران مدال‌هایش را برای فروش گذاشت

ظریف :ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید