آفتاب کرمانشاه

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

شناسه خبر » 308894

تاریخ انتشار » 1398/02/29-08:48

تعداد بازدید ها » 161

آفتاب كرمانشاه: قاچاق درختان بلوط در کرمانشاه جدی شده است! قاچاق چوب بلوط از جنگل‌ها و اراضی کرمانشاه شدت گرفته و همین امر موجب ایجاد نگرانی‌های زیادی شده است.

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، قاچاق تبدیل به معضل بزرگی شده است، هر روز در لابلای اخبار حتما چند خبر مربوط به قاچاق انواع و اقسام کالاهای مختلف است که ذهن هر کسی را پریشان می‌کند.

عمدتاً زمانی که از قاچاق نام برده می‌شود، ذهن مخاطبین به قاچاق سوخت آن هم از مرزهای شرقی کشور رهنمون می‌شود و همیشه هم کشف و خروج این سرمایه ملی در صدر اخبار شنیده شده است.

این نوع از قاچاق قطعاً ضرر هنگفتی به اقتصاد کشور میزند و لازم است که حتما تدابیری در این خصوص اندیشیده شود، اما وضعیت قاچاق در همه استان‌های کشور به یک شکل نیست.

چند سالی هست که کرمانشاه نیز درگیر قاچاق شده اما جنس آن بیش از آنکه سرمایه‌ای باشد، حیاتی است. قاچاق چوب بلوط از جنگل‌ها و اراضی کرمانشاه شدت گرفته و این همین امر موجب ایجاد نگرانی‌های زیادی شده است.

هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

طبق آمارهای موجود 530 هکتار مجموع جنگل‌های استان کرمانشاه است و به نوعی 65 درصد مساحت کرمانشاه را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد.

بر اساس گفته‌های مراد شیخ ویسی مدیرکل سابق منابع طبیعی کرمانشاه هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

این مسئله در کنار زنجیره غذایی و زیست بوم جانوری است که حول جنگل‌های زاگرس ایجاد شده است. 

بافت عمده جنگل‌های کرمانشاه از بلوط است که نوع ساختار این درخت موجب شده که مورد طمع قاچاقیان چوب قرار گیرد. بر اساس آمار موجود، چوب بلوط با چگالی در حدود ۰٫۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به دلیل داشتن مقادیر «تانن» بالا در برابر حشرات و حملات قارچ‌ها بسیار مقاوم است.

از طرف دیگر چوب این درخت از مرغوب‌ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل قطع بی‌رویهٔ این درختان است و بقای این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.

طبق آمارهای ارائه شده به طور میانگین از سوختن هر سه تا شش کیلو چوب یک کیلو زغال به‌دست می‌‌آید. به طور مثال زغال درخت مرکبات از هر سه کیلو و 500 گرم چوب، یک کیلو زغال به دست می‌آید و زغال راش از هر پنج کیلو یک کیلو زغال می‌دهد!

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 25 میلیون تومان ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

به طور میانگین هر درخت بلوط 200 سال عمر خواهد کرد و بین 20 تا 50 سالگی هم میوه می‌دهد، یعنی برای احیا و جایگزینی هر درخت قطع شده‌ی بلوط حداقل 20 سال زمان نیاز است.

حال با توجه به اهمیت این درختان و میزان پایین جنگل‌های موجود در استان کرمانشاه قاچاقچیان چوب چندسالی است که به جان این درختان با ارزش افتاده‌اند.

آمار دقیقی در خصوص میزان قاچاق چوب در استان کرمانشاه وجود ندارد اما قاچاقیان اکثراً با قطع درختان بلوط آنها را تبدیل به ذغال می‌کنند، در واقع برای آتش زدن بهتر تنباکو و یا پخت یک کباب، حیات استان را دود می‌شود.

برای یک مشت ریال!

قیمت زغال‌ها اما در خلأ آمار میزان مصرف خیلی هم به روز است. زغال‌ها در بازار امروز از هر کیلو 935 تومان آغاز تا هرکیلو 9000 تومان هم ادامه دارد و بازارش سرخ سرخ است. اقبال شهروندان بویژه جوانان به قلیان در چند سال اخیر نسل بسیاری از درختان جنگلی ایران را منقرض کرده و حتی باعث افزایش چشمگیر کوره زغال‌های غیر مجاز در شهرهای مختلف ایران شده است. قیمت زغال را معیارهای زیادی تعیین می‌کند؛ معیارهایی که بر اساس خواسته مشتریان، اولویت‌هایشان تغییر می‌کند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 25 میلیون تومان ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور هم در ارتباط با بازار خرید زغال در ایران در گفت‌وگویی می‌گوید: قیمت زغال بر‌‌اساس معیارهایی است که زغال شناس‌ها می‌دانند؛ به عنوان مثال، ماندگاری و نوع زغال‌ها در قیمت آنها تاثیر دارد. برای من و شما، زغال چوب باغی و چوب جنگلی تفاوتی نمی‌کند، اما چوب باغی وقتی زغال می‌شود خیلی زود هم خاکستر می‌شود، در صورتی که چوب‌های جنگلی و تاق ماندگاری بهتر و بیشتری دارند و همین نکته قاچاقچیان را وسوسه می‌کند برای از بین بردن چنین چوب‌هایی.

 

عمده قاچاق صورت در این خصوص هم در استان کرمانشاه به صورت زغال است، بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 250 میلیون ریال ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

این مشکل آنقدر بزرگ شده که دادستانی کرمانشاه را هم وارد میدان کرده است. انشاالله کولانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه چهارم مهر 97 در پاسخ به پیگیری دادستان کرمانشاه در باره تخریب جنگل های بلوط در منطقه بوژان عثمانوند و مقابله با کوره های زغال عنوان کرد: 2.5 میلیارد تومان با هدف تسهیل گری و اجرای طرح های مختلف اشتغالزایی در این مناطق اختصاص داده ایم که همین موضوع سبب کاهش گرایش مردم منطقه به درآمدزایی از راه کوره های زغال شده است.

دادستان هم در واکنش به این موضوع دستور داد که زمینه بازدید اصحاب رسانه از اقدام های مسئولان مربوطه در این منطقه فراهم شود تا واقعیت ها بیشتر مشخص شود.

مشکل کوره های تولید زغال شهرستان کرمانشاه بیشتر در بخش سرفیروزآباد (مناطق عثمانوند و جلالوند) بویژه دهستان بوژان با حدود 15 روستا دیده می شود.

نبود بودجه و نیروی کافی برای مقابله با پدیده قاچاق، ضعف در اطلاع رسانی در خصوص ارزش این جنگل‌ها، مسائل اقتصادی و بیکاری و بخصوص نبود قانون بازدارنده از عواملی است که موجب شده روز به روز بر حجم قاچاق چوب در این استان افزوده شود.

فرسایش خاک، ایجاد ریزگردها، از بین رفتن زیست بوم جانوری و صد البته تغییرات آب و هوایی از کمترین مشکلات ایجاد شده در پی تخریب و قاچاق چوب جنگل‌های زاگرس است.

حال باید دید که آیا اراده‌ای برای مقابله با این پدیده شوم هست یا خیر!

منبع: فارس
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 چوب بلوط قاچاق 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

آیت الله مکارم: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

رایزنی ایران و عراق برای تردد مسافر از مرز «شوشمی»

سخنگوی ستاد اربعین کرمانشاه: خدمات رسانی به زوار اربعین از 13 مهر رسما آغاز می‌شود

اجرای طرح زوج و فرد خودرو در کرمانشاه

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد پیام نور از فردا

با تلاش نیروهای گمنام امام زمان (عج)؛ باند قاچاق سلاح و مهمات در پاوه متلاشی شد

جزئیات اجرای الگوی جدید مشاغل خانگی در ۹ استان/۳۲ برند ایجاد شد

واگن‌های نو می‌خواهیم/ سرعت قطار در مسیر کرمانشاه-ملایر باید زیاد شود

خبری جدید از پرداخت معوقات فرهنگیان و رتبه‌بندی آنها

ماجرای آزار و اذیت یک دختر خردسال/ دادسرای کرمانشاه: پرونده در حال رسیدگی است

فرمانده نیروی انتظامی: زائران اربعین‌ از سفر بدون گذرنامه به عراق خودداری کنند‌

آگهی آزمون وکالت مرکز وکلا منتشر شد/ ثبت نام از اول آبان، برگزاری ۲۹ آذر

جوابیه میراث فرهنگی به تخریب نقش برجسته کشف شده در ثلاث‌باباجانی: حفاظت فیزیکی از تمام آثار تاریخی غیرممکن است

امروز روز تاریخی برای برگزاری هرچه باشکوهتر "اربعین" است

صبح امروز؛ وقوع تصادف زنجیره‌ای در بلوار هوانیروز /راننده پراید جان باخت

لغو دریافت کپی شناسنامه و کارت ملی در بانک ها

زیرکی روحانی در نحوه اعلام اجرای گام سوم

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه خبرداد: کشف نقش برجسته 3000 ساله در دل کوه‌های سرپل‌ذهاب

۴۱۷ نفر از بانوان استان کرمانشاه در مسند مدیریتی قرار دارند

خبر خوش برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد

وزیر جهاد کشاورزی: صادرات نخود آزاد شد / توسعه باغات مدرن در برنامه کشور است

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام کارشناسی علمی‌کاربردی

گام سوم از جمعه برداشته می شود/مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست

پاسخ آملی‌لاریجانی به نامه اعضای مجمع درباره مجادله با آیت‌الله یزدی: عذرخواهی می‌کنم/ نامه منتشر شده صددرصد جعلی است و شباهتی به خط من ندارد

وزیر کشور: مرز خسروی احتمالا از همین هفته بازگشایی شود

حدود چهار میلیارد تومان برای تقویت مدارس حاشیه نشین کرمانشاه هزینه شد

۳ آزادکار کرمانشاهی در جمع تیم ملی

«مونسان» و «حاجی میرزایی» وزیر شدند

جهت و سرعت توسعه اقتصادی کرمانشاه مثبت و امیدوار کننده است

احکام جالب قضات کرمانشاه/ خدمت به زوار عتبات جایگزین حبس شد

فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی: احتمال مذاکره ایران و آمریکا ضعیف است/ ایران به یک موضوع جدی در انتخابات آمریکا تبدیل خواهد شد

گل‌آلودکردن خودروها ممنوع است

برپایی نمایشگاه خودروهای"موتورسواری و اتومبیلرانی" در کرمانشاه

دولت باید قدرت و اختیارات لازم را داشته باشد/ دولت اارتی در کشور ما دچار خطا شده است و ان‌شاالله این به دست مسئولان ارشد دستگاه نظارتی اصلاح شود.گر قدرتمند نباشد مردم زندگی خوشی را تجربه نخواهند کرد/ بزرگترین ضربه به نظام کشور اشتباه دخالت و نظارت است، چون وقتی دخالت زیاد شد، مدیر کار نمی‌کند

نمایشگاه فروش "پاییزه" 21 شهریور در کرمانشاه برپا می‌شود

"پنجره واحد سرمایه‌گذاری کرمانشاه" راه‌اندازی می‌شود

از مهر ماه امسال با حذف قبوض کاغذی؛ قبوض تلفن ثابت را چطور پرداخت کنیم؟

بیستون در مسیر تردد زوار اربعین قرار دارد و باید از این فرصت استفاده کرد/ مسوولان در بیستون در مسیر گذرگاه قرار دارند و باید مطالبه گری صحیح برای استفاده هرچه بهتر از بیستون را در پیش بگیرند.

مکرون: امروز از روحانی خواستم با ترامپ دیدار کند؛ امیدوارم بتوانیم طی هفته های آینده،‌ این دیدار را با حضور خودم ترتیب دهیم؛ نباید بیش از این وقت را تلف کرد / با ترامپ به توافق رسیدیم که ایران باید به تعهدات هسته‌ای پایبند باشد / از ظریف خواستم به فرانسه بیاید تا به طرح نقشه کاری برای پیشرفت در پرونده ایران برسیم/ ترامپ: اگر شرایط مناسب باشد من موافقم که با رییس‌جمهوری ایران دیدار کنم

آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

5طرح عمرانی و کشاورزی در پاوه به بهره برداری می رسد

هفته دولت 5429 پروژه در کرمانشاه افتتاح می‌شود

"خسروی" برای میزبانی از 1.2 میلیون زائر اربعین آماده می‌شود

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید