آفتاب کرمانشاه

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

شناسه خبر » 308894

تاریخ انتشار » 1398/02/29-08:48

تعداد بازدید ها » 89

آفتاب كرمانشاه: قاچاق درختان بلوط در کرمانشاه جدی شده است! قاچاق چوب بلوط از جنگل‌ها و اراضی کرمانشاه شدت گرفته و همین امر موجب ایجاد نگرانی‌های زیادی شده است.

قاچاق ریه‌های کرمانشاه برای یک مشت ریال!

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، قاچاق تبدیل به معضل بزرگی شده است، هر روز در لابلای اخبار حتما چند خبر مربوط به قاچاق انواع و اقسام کالاهای مختلف است که ذهن هر کسی را پریشان می‌کند.

عمدتاً زمانی که از قاچاق نام برده می‌شود، ذهن مخاطبین به قاچاق سوخت آن هم از مرزهای شرقی کشور رهنمون می‌شود و همیشه هم کشف و خروج این سرمایه ملی در صدر اخبار شنیده شده است.

این نوع از قاچاق قطعاً ضرر هنگفتی به اقتصاد کشور میزند و لازم است که حتما تدابیری در این خصوص اندیشیده شود، اما وضعیت قاچاق در همه استان‌های کشور به یک شکل نیست.

چند سالی هست که کرمانشاه نیز درگیر قاچاق شده اما جنس آن بیش از آنکه سرمایه‌ای باشد، حیاتی است. قاچاق چوب بلوط از جنگل‌ها و اراضی کرمانشاه شدت گرفته و این همین امر موجب ایجاد نگرانی‌های زیادی شده است.

هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

طبق آمارهای موجود 530 هکتار مجموع جنگل‌های استان کرمانشاه است و به نوعی 65 درصد مساحت کرمانشاه را جنگل و مرتع تشکیل می‌دهد.

بر اساس گفته‌های مراد شیخ ویسی مدیرکل سابق منابع طبیعی کرمانشاه هم اکنون حدود 80 هزار خانوار دامدار در استان به پوشش گیاهی زاگرس وابسته هستند که اگر این موضوع به درستی مدیریت نشود می‌تواند یک تهدید برای ادامه حیات جنگل های زاگرس باشد.

این مسئله در کنار زنجیره غذایی و زیست بوم جانوری است که حول جنگل‌های زاگرس ایجاد شده است. 

بافت عمده جنگل‌های کرمانشاه از بلوط است که نوع ساختار این درخت موجب شده که مورد طمع قاچاقیان چوب قرار گیرد. بر اساس آمار موجود، چوب بلوط با چگالی در حدود ۰٫۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به دلیل داشتن مقادیر «تانن» بالا در برابر حشرات و حملات قارچ‌ها بسیار مقاوم است.

از طرف دیگر چوب این درخت از مرغوب‌ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل قطع بی‌رویهٔ این درختان است و بقای این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.

طبق آمارهای ارائه شده به طور میانگین از سوختن هر سه تا شش کیلو چوب یک کیلو زغال به‌دست می‌‌آید. به طور مثال زغال درخت مرکبات از هر سه کیلو و 500 گرم چوب، یک کیلو زغال به دست می‌آید و زغال راش از هر پنج کیلو یک کیلو زغال می‌دهد!

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 25 میلیون تومان ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

به طور میانگین هر درخت بلوط 200 سال عمر خواهد کرد و بین 20 تا 50 سالگی هم میوه می‌دهد، یعنی برای احیا و جایگزینی هر درخت قطع شده‌ی بلوط حداقل 20 سال زمان نیاز است.

حال با توجه به اهمیت این درختان و میزان پایین جنگل‌های موجود در استان کرمانشاه قاچاقچیان چوب چندسالی است که به جان این درختان با ارزش افتاده‌اند.

آمار دقیقی در خصوص میزان قاچاق چوب در استان کرمانشاه وجود ندارد اما قاچاقیان اکثراً با قطع درختان بلوط آنها را تبدیل به ذغال می‌کنند، در واقع برای آتش زدن بهتر تنباکو و یا پخت یک کباب، حیات استان را دود می‌شود.

برای یک مشت ریال!

قیمت زغال‌ها اما در خلأ آمار میزان مصرف خیلی هم به روز است. زغال‌ها در بازار امروز از هر کیلو 935 تومان آغاز تا هرکیلو 9000 تومان هم ادامه دارد و بازارش سرخ سرخ است. اقبال شهروندان بویژه جوانان به قلیان در چند سال اخیر نسل بسیاری از درختان جنگلی ایران را منقرض کرده و حتی باعث افزایش چشمگیر کوره زغال‌های غیر مجاز در شهرهای مختلف ایران شده است. قیمت زغال را معیارهای زیادی تعیین می‌کند؛ معیارهایی که بر اساس خواسته مشتریان، اولویت‌هایشان تغییر می‌کند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 25 میلیون تومان ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور هم در ارتباط با بازار خرید زغال در ایران در گفت‌وگویی می‌گوید: قیمت زغال بر‌‌اساس معیارهایی است که زغال شناس‌ها می‌دانند؛ به عنوان مثال، ماندگاری و نوع زغال‌ها در قیمت آنها تاثیر دارد. برای من و شما، زغال چوب باغی و چوب جنگلی تفاوتی نمی‌کند، اما چوب باغی وقتی زغال می‌شود خیلی زود هم خاکستر می‌شود، در صورتی که چوب‌های جنگلی و تاق ماندگاری بهتر و بیشتری دارند و همین نکته قاچاقچیان را وسوسه می‌کند برای از بین بردن چنین چوب‌هایی.

 

عمده قاچاق صورت در این خصوص هم در استان کرمانشاه به صورت زغال است، بر اساس اخبار منتشر شده از سوی پلیس هر 2 تن چوب قاچاق درخت بلوط 250 میلیون ریال ارزش دارد و همین مسئله موجب وسوسه بیشتر قاچاقچیان چوب بلوط در کرمانشاه شده است.

این مشکل آنقدر بزرگ شده که دادستانی کرمانشاه را هم وارد میدان کرده است. انشاالله کولانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه چهارم مهر 97 در پاسخ به پیگیری دادستان کرمانشاه در باره تخریب جنگل های بلوط در منطقه بوژان عثمانوند و مقابله با کوره های زغال عنوان کرد: 2.5 میلیارد تومان با هدف تسهیل گری و اجرای طرح های مختلف اشتغالزایی در این مناطق اختصاص داده ایم که همین موضوع سبب کاهش گرایش مردم منطقه به درآمدزایی از راه کوره های زغال شده است.

دادستان هم در واکنش به این موضوع دستور داد که زمینه بازدید اصحاب رسانه از اقدام های مسئولان مربوطه در این منطقه فراهم شود تا واقعیت ها بیشتر مشخص شود.

مشکل کوره های تولید زغال شهرستان کرمانشاه بیشتر در بخش سرفیروزآباد (مناطق عثمانوند و جلالوند) بویژه دهستان بوژان با حدود 15 روستا دیده می شود.

نبود بودجه و نیروی کافی برای مقابله با پدیده قاچاق، ضعف در اطلاع رسانی در خصوص ارزش این جنگل‌ها، مسائل اقتصادی و بیکاری و بخصوص نبود قانون بازدارنده از عواملی است که موجب شده روز به روز بر حجم قاچاق چوب در این استان افزوده شود.

فرسایش خاک، ایجاد ریزگردها، از بین رفتن زیست بوم جانوری و صد البته تغییرات آب و هوایی از کمترین مشکلات ایجاد شده در پی تخریب و قاچاق چوب جنگل‌های زاگرس است.

حال باید دید که آیا اراده‌ای برای مقابله با این پدیده شوم هست یا خیر!

منبع: فارس
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 چوب بلوط قاچاق 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

سرپرست فدراسیون وزنه برداری :از "کیانوش رستمی" غافل نیستیم/ باید از ظرفیت "بهداد سلیمی" استفاده کرد

گاهی آنقدر فاصله ما با دشمن کم است که شماره سلاح آنها را می‌خوانیم/ پشت سر منطق مذاکره، تسلیم نهفته است/ به پیروزی نزدیک هستیم / بزرگترین ضعف در آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است

قرارداد ایوانکوویچ با الاهلی دو ساله خواهد بود.

مدیران در شرایط فعلی باید از قوه خلاقیت و ایده پردازی استفاده کنند/ شایعه انتقال خود به استان خوزستان را تکذیب کرد

حضور مدیر عامل شرکت گاز استان در مرکز سامد

اجرای مرحله سوم پرداخت به مالباختگان پرونده «گلیم و گبه» کر

نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک

استخدام افسر دانش آموخته در پلیس فتا

آگهی جذب نیرو در دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه

از هر 10 کرمانشاهی یک نفر "سالمند" است/ برای راه‌اندازی "سرای سالمندان" هر تعداد مراجعه کنند مجوز می‌دهیم

اول تیر؛ آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی است

توصیه به رعایت اعتدال در اجاره‌بها

مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف باطل می‌شود/نحوه تشخیص تخلف در پایان‌نامه‌های محرمانه

والدینی که مانع از تحصیل فرزندانشان شوند، مجازات می‌شوند

فرمانده ناجا: موافق افزایش اعتبار گذرنامه‌ها هستیم/ نیروی انتظامی تمام زیرساخت‌های لازم در پایانه مرز خسروی را دارد

رئیس هیات "وزنه‌برداری" کرمانشاه انتخاب شد

رئیس هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه معرفی شد

قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد/ نظارت اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و تعزیرات حکومتی هم در دقیق‌تر و جدی تر وجود داشته باشد.

نگاهی تاریخی به روسای کمیسیون امنیت ملی مجلس

معافیت سربازی فرزندان "ایثارگران" لغو شد/ مشمولان متاهل غایب به ازای هر فرزند 3 ماه "کسر خدمت" می‌گیرند

فردا آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان/قرعه کشی ۳۰ خرداد

با مدیرانی که از عوامل آتش‌سوزی‌ها شکایت نکنند، برخورد می‌شود

رابطه خواب و سلامت پوست

سردار «جاویدان» فرمانده انتظامی کرمانشاه شد

نحوه استفاده اصحاب رسانه از تسهیلات بیمه تکمیلی اعلام شد

استاندارکرمانشاه: کرمانشاه 2020 ظرفیت گردشگری غرب ایران را به دنیا معرفی می‌کند

قیمت رهن و اجاره مسکن در نقاط مختلف اسلام آبادغرب اعلام شد

داوطلبان منتظر تعویق زمان کنکور نباشند/تعریف ظرفیت اضافه برای داوطلبان سیل زده

جهاد سازندگی یکی از سازمان‌های مؤثر در انقلاب اسلامی ایران بود

اگر کسی بخواهد برجام را بعد از این دو ماه ادامه دهد، وثوق الدوله این زمان است؛ در تاریخ اسمش به نام جاسوس انگلیس ثبت خواهد شد / اگر مقاومت شود، خداوند با 5000 فرشته علامت‌دار، مومنان را یاری خواهد کرد / از کجا معلوم مذاکره‌ای که الان ساز می‌کنند به نتیجه برسد، حرم امام رضا، بقیع نشود؟

ترامپ در دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب تحقیر شد / حجاب موعظه و نصحیت نیست، قانون است؛ احسنت بر فرمانده ناجا که گفت با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد / حمایت از آمران و ناهیان باید از سوی مردم باشد؛ مانند حمایتی که از راننده اسنپ شد / در ماجرای هنجارشکنی مازندران، دستگاه قضایی خوب وارد شده؛ الحمدلله اراده جدی است

تصویب آیین نامه اجرایی قانون مقابله با تقلب علمی

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد / دیدار با روحانی عصر امروز؛ ملاقات با رهبر معظم انقلاب فردا / تجمع «خودجوش» تعدادی از اصولگرایان در مهرآباد، همزمان با ورود آبه

فرمانده ناجا: کشف حجاب جرم است / با متخلفان کشف حجاب در خودروها برخورد می‌شود / اگر افراد اعتراض دارند، فرم پر کنند تا به آن رسیدگی شود

آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت

تحجر فکری برخی از مدیران سبب فراری شدن سرمایه‌گذاران شده است.

برداشت انگور از تاکستانهای قصرشیرین آغاز شد

مدیر پایگاه: برای ادامه پروژه‌های عمرانی مجموعه جهانی"بیستون" منتظر اعتبار هستیم

"علی‌حیدر کرمی" مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های کرمانشاه شد

کدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟

بازوند با خانواده «میترا استاد» تماس نگرفته، به خوزستان هم نمی‌رود

هیولاهای گهواره بزمجه از آب درآمدند

معاون استاندار کرمانشاه سه راهکار عملیاتی برای رونق صنایع دستی ارائه کرد

رابطه ایران و آمریکا احتیاجی به میانجی ندارد/ برخی برای رسیدن به قدرت عجله دارند

کمک ۴۵ میلیاردی به سیل‌زدگان کرمانشاه بزودی پرداخت می‌شود

تصویب استفساریه پرداخت مزایای مناطق جنگی به بازنشستگان

قیمت قربانی حج ۹۸ اعلام شد

سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

تغییر در نحوه برگزاری آزمون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی

معتمدی، سرپرست جمعیت هلال احمر کرمانشاه شد

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید