آفتاب کرمانشاه

به کارگیری بازنشسته‌ها با هر عنوان؛ حتي رايگان ممنوع

شناسه خبر » 278248

تاریخ انتشار » 1397/06/26-07:20

تعداد بازدید ها » 322

آفتاب كرمانشاه: رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: به کارگیری هر نوع بازنشسته با هر عنوان حتی رایگان ممنوع است به جز استثنائات.

سلمان خدادادی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود: قانون منع به کارگیری بازنشستگان زائیده فکر نیروهای جوان مجلس شورای اسلامی بود. وی با بیان اینکه تفسیر این قانون با مجلس شورای اسلامی است، ادامه داد: بیش از 17 جلسه کارشناسی برای این قانون با حضور نمایندگان دستگاه ها و کارشناسان مختلف در کمیسیون اجتماعی مجلس تشکیل شده است.

خدادادی درباره استثنائات این قانون هم گفت: رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس و اعضای محترم شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس و معاونان رئیس جمهور از این قانون، مستثنی شده اند. وی افزود: فرزندان شهدا، جانبازان بالای 50 درصد و آزادگانی که سه سال اسارت داشته باشند و نیروهای مسلح در سازمان مربوط به خود با اذن رهبری جزو استثنات هستند. خدادادی گفت: شرکت هایی از جمله شستا، صندوق بازنشستگی و شرکت های وابسته به بانک ها هم شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در این برنامه گفت: قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان شامل همه دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله وزارتخانه ها، شرکت ها و موسسات دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی می شود.

زهرا سعیدی مبارکه افزود: در ماده 103 قانون خدمات کشوری، موارد، مشخص شده است و اگر دستگاهی تخطی کند سازمان بازرسی کل کشور ورود می کند. وی اضافه کرد: اگر دستگاه یا سازمان یا افرادی بخواهند این قانون را دور بزنند مقابل آن ها خواهیم ایستاد و اجازه این کار را به آن ها نخواهیم داد .

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه هیچ آیین نامه و بخشنامه ای نباید ناقض قانون باشد، افزود: هیچ دستگاه و سازمانی نمی تواند آیین نامه و یا بخشنامه ای خلاف قانون منع به کار گیری بازنشستگان تصویب و اجرا کند.

سلمان خدادادی در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: مشاوران هم شامل قانون منع به کار گیری بازنشستگان می شوند.

وی درباره شهرداری ها و اینکه آنها گفته اند به مجلس درباره بازنشستگی استفساریه می دهند، گفت: استفساریه دادن منعی ندارد اما قطعاً شهرداری ها مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان هستند. استفساریه برای زمانی است که قانون ابهام دارد این در حالی است که قانون منع به کار گیری بازنشستگان صراحت دارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رفتار و تصمیم گیری های مقام معظم رهبری برای ما می تواند نشانه باشد، گفت: ایشان اخیراًَ دو تن از افراد دهه شصتی و جوان را به عنوان مدیران عالی کشور انتخاب فرمودند و این نشان می دهد ایشان جوان گرایی را ترجیح می دهند.

خدادادی افزود: مجموعه نظام به این نقطه رسید که تأثیر روحی و روانی را در دستگاه ها به وجود بیاورند. وی اضافه کرد: جوانان جنگ را اداره کردند و ما در مسئولیت جوانان تا کنون ضرری ندیده ایم. 

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم در ادامه سخنان خود در این برنامه درباره فدراسیون های ورزشی گفت: همه دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 مدیریت خدمات کشوری، مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان می شوند و راه دور زدن ندارند.

سعیدی ادامه داد: فدراسیون های ورزشی و شهرداری ها نهاد عمومی غیردولتی هستند که در توضیح ماده 5 آمده است و طبق اساسنامه، فدراسیون ها، نهاد عمومی غیردولتی هستند. وی با بیان اینکه سازمان صدا و سیما در اساسنامه اش یک شرکت دولتی است، افزود: غیر از رئیس این سازمان که حکم آن را رهبر معظم انقلاب صادر می کنند، بقیه کارکنان این سازمان مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان هستند.

مدیرکل کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه در پاسخ به این پرسش که آیا صحت دارد که برخی از مدیران برای افزایش سقف درصد جانبازی اقدام کرده اند؟ گفت: از این اخبار اطلاعی نداریم و مدیران صف کشیده برای افزایش سقف درصد جانبازی نداریم و تاکنون هیچ کس برای این منظور مراجعه نکرد.

غلامرضا طائبی افزود: فرآیند کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران این گونه است که تشکیل پرونده در محل باید ثبت شود و کمیسیون احراز شهرستان و استان نواحی، مجروحیت متقاضی را باید تأیید کنند سپس به کمیسیون پزشکی ارجاع می شود ­و این کمیسیون بعد از بررسی در سطح استان، پرونده را به شعبه تخصصی ارجاع می دهد.

وی ادامه داد: برای جانبازانی که تقاضای افزایش درصد جانبازی به بیش از 50 درصد را دارند حتماً پرونده آنها به شورای عالی بنیاد شهید ارجاع می شود و تا کنون موردی از هیچ سازمان و دستگاهی در این باره نداشتیم و هیچ فشار و ابلاغیه و سفارشی در این رابطه وجود ندارد.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان صراحتاً عنوان شده اند، گفت: در اصلاحیه جدید، استثنائات را محدود کردیم و در زمینه شمولیت افراد و دستگاه هایی که در قانون سال 95 تصویب شده بود تغییری ایجاد نشده است.

سیدفرید موسوی ادامه داد: همه وزارتخانه ها، نهادهای عمومی، شرکت های دولتی و دستگاه هایی که مستلزم ذکر نام هستند مانند شرکت ملی نفت، سازمان گسترش، بانک مرکزی، بانک ها و بیمه ها، فدراسیون ها، شهرداری ها، تأمین اجتماعی، کمیته ملی المپیک، بنیاد مستضعفان، هلال احمر و سازمان صدا و سیما شامل این قانون هستند.

وی با بیان اینکه در قانون جدید استثنائات قانون قبلی را محدود کردیم، اضافه کرد: دستگاه هایی که به هر نحوی از انحاء از بودجه دولتی استفاده می کنند هم مشمول این قانون می شوند. موسوی از همگی خواست به این قانون و روح آن احترام بگذارند و قانون را اجرا کنند.

وی گفت: برخی ها این موضوع را مخالف مصلحت کشور می دانستند از این رو نمایندگان به این اجماع رسیدند که در ویرایش های ابتدایی طرح منع به کار گیری بازنشستگان، با توجه به جایگاه مقام معظم رهبری، اجازات خاصی را برای ایشان مد نظر قرار دهند اما عنایت ویژه ایشان که در فرایند بررسی و تقویت این طرح اتفاق افتاد خط بطلانی بر نگرانی کشید و نشان داد که مقام معظم رهبری به طور مبنایی و محتوایی با اصل نوسازی و جوان سازی مدیریت کشور در شرایط جاری موافق هستند و این عنایت، نشانه درستی ایده تدوین کنندگان این طرح محسوب می شود.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین اجازات خاص در قانون جدید وجود ندارد و همه دستگاه ها باید تا 24 آبان اقدام عاجل در اجرای این قانون داشته باشند. وی با اشاره به اینکه قوانین خاصی درباره اعضای هیأت علمی داریم، گفت: برخی از اعضای هیأت علمی که به استاد تمامی برسند و فعالیت های ویژه علمی داشته باشند بازنشسته نمی شوند اما دیگر اعضای هیأت علمی بازنشسته می شوند.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: قانون منع به کار گیری بازنشستگان قانون مستقیم است و هیچ آیین نامه اجرایی ندارد و قانون کاملاً شفاف و لازم الاجراست. وی ادامه داد: در 60 روزی که مهلت داده شده است به بازنشستگان توصیه شده داوطلبانه از مسند کاری خود کنار بروند. اگر این کار را نکنند دیوان محاسبات ورود می کند و ذی حساب دستگاه ها می توانند جلوی پرداخت حقوق را به افراد بازنشسته بگیرند.

وی اضافه کرد: همچنین از کسانی که افراد بازنشسته را منصوب کرده اند خواسته می شود که قانون را اجرا کنند و بازرسی کل کشور هم ارزیابی خود را انجام می دهد و چنانچه تصرف در اموال دولتی باشد به مرجع قضایی و دادستان ها معرفی می شوند، ضمن اینکه برای این قانون جرم انگاری شده است و قابلیت اعلام جرم افرادی که تصدی بازنشستگی دارند و همچنان مشغول کار هستند برای مراجع قضایی و آحاد مردم ایران وجود دارد چون جرم عمومی است و طبق قانون مجازات اسلامی، هر کدام از افراد می توانند شکایت کنند.
قاضی زاده هاشمی گفت: این قانون بسیار فراگیر است و قوای سه گانه و بسیاری از نهادها و حتی بخش خصوصی که کمک بگیر دولت است و از بودجه عمومی کشور منتفع می شود شامل این قانون می شود.


وی افزود: مجلس، پاسخ استفساریه ها درباره این قانون را می دهد و این موضوع مانع اجرای این قانون نیست.قاضی زاده هاشمی گفت: توسط فراکسیون جوانان مجلس در حال راه اندازی سامانه رصدی برای این موضوع هستیم و هفته آینده یک برنامه خبری ویژه درباره این موضوع در مجلس برگزار خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بنا داریم هر 6 ماه یک بار در سه فصل، سه گزارش را در صحن علنی مجلس برای ملت ایران ارائه کنیم. قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه آمار به کار گیری بازنشسته ها در دستگاه ها زیاد است، گفت: یکی از دستگاه ها به تنهایی 2700 بازنشسته شاغل دارد. وی با اشاره به اینکه در هر استانداری حدود 200 تا 300 نفر بازنشسته وجود دارد، افزود:در بازرسی کل استان ها و ستاد وزارتخانه ها، آمار بازنشسته ها زیاد است.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 ممنوع آفتاب کرمانشاه بازنشستگان 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

زاگرس اسلام آبادغرب قهرمان نیم فصل لیگ برتر هندبال ایران شد

امروز: آخرین مهلت ثبت‌نام کارت سوخت

چهار کشتی گیر کرمانشاهی به تیم ملی بزرگسالان راه یافتند

تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهداء می‌شود

رئیس پلیس کرمانشاه: قاتل کبدی‌کار کرمانشاهی در کرج دستگیر شد

خدمات دولت به مناطق زلزله زده كم نظير و در مواردي بي نظير بوده است/ تمام تلاش ما بايد در راستای خدمت به مردم و امیدوار ساختن آنان به نظام باشد

10 هزار نوزاد هر سال به علت نارسایی می میرند+ كرمانشاه

صندوق کارآفرینی امید در جذب اعتبارات اشتغال روستایی اول شد

ماهانه 300 میلیون کمک مردمی داریم و 30 میلیارد هزینه برای مددجویان

حقوق برخی از بازنشستگان در لایحه بودجه ۹۸ بیش از ۲۰ درصد افزایش می یابد/ دو هزار میلیارد تومان منابع برای همسان سازی حقوق

تغییر دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در راستای بهبود وضعیت درون‌سازمانی بوده است/ نباید با جنجال، اعتماد مردم را مخدوش کرد

خلا مهارت آفرینی در کرمانشاه به‌شدت احساس می‌شود/ آموزش 1500 رشته مهارتی در دانشگاه انجام می‌شود

ایجاد شبکه توزیع مطمئن به آرامش بازار کمک می کند

توزیع ۱۰۰۰ تن برنج با نرخ مصوب دولتی در کرمانشاه/ کمبود برنج نداریم

افتتاح بیمارستان "سرپل ذهاب" تا ۲ هفته دیگر/ "خیرین" فاز دوم بیمارستان را می‌سازند

دانشگاه ­های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران استخدام می کنند

بیکاری تاکتیک خودروسازان برای گرانی خودرو/افزایش قیمت تخلف بدون مجوز

احزاب نمی‌توانند نقشی در اداره دولت‌ها داشته باشند

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از آب سنگین اراک بازدید می‌کند

تعیین اعضای هیئت رئیسه تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی

سیلوی 100 میلیاردی کرمانشاه 23 میلیارد تومان فروخته شد!

نصب "داربست" و "بنر" تبلیغات در کرمانشاه ممنوع شد

قتل ۳ عضو یک خانواده در کرمانشاه

قاتل "عروسی خونین" دستگیر شد

ثبت نام آزمون دستیاری ۹۸ از امروز آغاز می شود

مراسم "عروسی" در کرمانشاه به خاک و خون کشیده شد/ 20 کشته و زخمی

جزئیات بودجه ۹۸/توزیع ۱۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم/ یارانه نقدی همان ۴۵۵۰۰ تومان

فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو شنبه ۱۷ آذر/ پارس اتومات ۸۳ میلیون تومان

جزییات حادثه تروریستی چابهار تشریح شد

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون دکتری

فروش بلیت قطار کرمانشاه از هفته آینده از سر گرفته می‌شود

زلزله به کاروانسرای تاریخی قصرشیرین خسارت وارد کرده است

حذف دفترچه‌ بیمه در مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی

اختلافات خانوادگی در کرمانشاه ۳ کشته برجا گذاشت

جدی‌ترین گزینه‌های مطرح برای استانداری ۷ استان کشور+ جدول

موافق افزایش تعرفه خدمات در مرزهای کرمانشاه نیستیم

اصلاح "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" مطابق نظر رهبری

کرمانشاه از فردا بارانی می‌شود/ هشدار آبگرفتگی معابر

دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی راهکار ارائه دهند

روحانی: اگر آمریکا مانع صادرات نفت ایران شود، هیچ نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد/ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۲۰ درصد اضافه می شود

پاسخ به چند شایعه درباره زلزله‌های کرمانشاه

جزییات مدت مرخصی سربازان تشریح شد

هشدار کزازی درباره مرگ زبان

لرستان؛ رکورددار تورم در کشور / همدان ؛ ايلام و كرمانشاه در رده هاي بعدي

شناسایی 3500 بیمار مبتلا به HIV در کرمانشاه

لزوم تجدید نظر دولت در قیمت خرید تضمینی گندم / قیمت اعلامی متناسب با افزایش قیمت نهاده‌ها نیست

اعضای کمیسیون عمران از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه بازدید می‌‌کنند

پذیرش بدون آزمون برگزیدگان علمی در دانشگاه تربیت مدرس

وجود ۴ گسل شناخته‌شده در کرمانشاه/ ۱۲ زلزله مرگبار کرمانشاه در سال‌های گذشته

اعلام جزئیات پذیرش داوطلبان کنکور دکتری 98

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید