آفتاب کرمانشاه

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته؛ ثبت 4 زلزله بیش از 4 ریشتر در یک هفته

شناسه خبر » 278129

تاریخ انتشار » 1397/05/27-07:42

تعداد بازدید ها » 490

آفتاب كرمانشاه: بزرگترین زلزله هفته گذشته با بزرگای 4.9 در زاهدان استان سیستان و بلوچستان رخ داد، ضمن آنکه زلزله‌ای 4 ریشتری در لنده استان کهگیلویه و بویراحمد، 4.7 در کلاته خیج استان سمنان و 4.2 در علی‌آباد استان گلستان رخ داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، زلزله‌ای با بزرگای 4.2 در سحرگاه روز شنبه 20 مرداد ماه در ساعت 3 و 30 دقیقه و 47 دقیقه در جنوب علی‌آباد کتول و در فاصله 21 کیلومتری آن در استان گلستان رخ داد. عمق کانونی این زلزله 10 کیلومتر برآورد شده و فاصله رومرکز این زلزله از شهر گرگان 48 کیلومتر و از بسطام استان سمنان 27 کیلومتر است.

دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا، این زمین‌لرزه را در ارتفاعات البرز و بین استان‌های "گلستان" و "سمنان" دانست و افزود: در این پهنه سه گسل اصلی و لرزه‌زای شناسایی‌شده، امتداد دارد. از شمال امتداد شرقی "گسل خزر" با شیب صفحه گسلی به سمت جنوب واقع شده که فاصله آن با رومرکز زلزله 4.2، 20 کیلومتر است.

وی با بیان اینکه به سمت جنوب و به طرف رومرکز این زلزله، امتداد گسل "شمال البرز" قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: فاصله آن با رومرکز زلزله، حدود 12 کیلومتر است و در سمت جنوبی رومرکز زلزله و به سمت "بسطام" و "شاهرود"، گسل کاری و شناخته شده "شاهوار" قرار دارد که در فاصله 13 کیلومتری آن واقع شده است.

رومرکز زلزله 4.2 علی‌آباد و پس لرزه‌های آن

بیت اللهی اضافه کرد: با توجه به عمق کانونی و زاویه شیب گسل‌های مذکور و فاصله رومرکز زلزله از این گسل به نظر می‌رسد امتداد شرقی گسل شمال البرز و یا گسل شاهوار احتمالا می‌توانند گسل مسبب این زمین‌لرزه تلقی شوند.

به گفته مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از نظر سازوکار کانونی زلزله‌های رخ داده در این بخش، دارای مولفه غالب معکوس هستند. لرزه‌خیزی بالای این منطقه بخصوص بر روی گسل شاهوار که کاملا آن را از گسل‌های البرز شمالی و حتی آستانه متمایز کرده، مشهود است. رو مرکز زلزله‌های ثبت شده توسط مرکز لزره نگاری کشوری از سال 2006 تا به حال گواه این لرزه‌خیزی است.

نمایش رومرکز زلزله‌های رخ داده در دوره نوین دستگاهی ثبت شده توسط مرکز لرزه نگاری کشوری (دایره‌های قرمز رنگ)، سازوکار کانونی سه زلزله گزارش شده توسط GCMT رسم شده است. زلزله 4.2 با ستاره آبی رنگ نمایش داده شده است

وی افزود: با توجه به نزدیکی رومرکز زلزله رخ‌داده، در نگاه اول می‌توان گسل شاهوار و گسل شمال البرز را به عنوان گسل مسبب دانست.

لرزه‌خیزی یک ماه گذشته نیز در شکل 3 نمایش داده شده است که لرزه‌خیزی بالا و به خط شدگی نسبتا تیپیک را در اطراف گسل شاهوار و امتداد شرقی گسل شمال البرز می‌توان مشاهده کرد.

نمایش لرزه‌خیزی یک ماه گذشته که توسط مرکز لرزه نگاری کشوری گزارش شده است

بیت اللهی با اشاره به تصویر ذیل یادآور شد: زمین‌لرزه تاریخی که در منطقه گزارش و در شکل ذیل رسم شده است، حاکی از بیشینه لرزه‌خیزی این منطقه به خصوص روی گسل شاهوار و شمال البرز در گذشته نیز دارد که این زمین لرزه‌ها را به یک اغماض در خطای محاسبه رومرکزی، می‌توان به دو گسل شاهوار و شمال البرز نسبت داد.

وی تصریح کرد: تعداد 64 زمین لرزه تاریخی در این منطقه به ثبت رسیده است. در یک ماه اخیر 13 زمین لرزه در اطراف رومرکز زلزله 4.2 رخ داده است که بزرگی همه آنها بین 2 تا 3 بوده است.

زلزله‌های 1 ماه اخیر اطراف رومرکز زلزله 4.2 علی آباد

شنبه 20 مرداد

در تازه‌آباد استان کرمانشاه زلزله 2.7 و در سومار این استان زلزله 3.7 در عمق 9 کیلومتری رخ داد.

علی آباد استان گلستان با زلزله‌ای با بزرگای 4.2 لرزید. این زلزله در عمق 10 کیلومتری و کانون آن در 21 کیلومتری علی آباد و 25 کیلومتری فاضل آباد استان گلستان و 27 کیلومتری امیریه استان سمنان بوده است. زلزله‌های 3.4 در عمق 9 کیلومتری، 2.8، 3.6 در عمق 10 کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در زاهدان استان سیستان و بلوچستان زلزله 4.9 رخ داد که عمق آن در 11 کیلومتری و کانون آن در 79 کیلومتری زاهدان، 82 کیلومتری نصرت‌آباد و 89 کیلومتری سفیدآبه این استان بوده است.

در فارغان استان هرمزگان نیز زلزله 3.6 ریشتری به ثبت رسید که عمق آن در 7 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 18 کیلومتری فارغان و 40 کیلومتری سرگز استان هرمزگان و 33 کیلومتری ارزوئیه استان کرمان بوده است.

زلزله دلوار استان بوشهر از دیگر رخدادهای مهم روز 20 مرداد بود که با بزرگای 3.4 به ثبت رسید. عمق این زلزله در 6 کیلومتری و کانون آن در 2 کیلومتری دلوار، 24 کیلومتری اهرم و 28 کیلومتری استان بوشهر گزارش شد.

خوی استان آذربایجان غربی زلزله 3.1 ریشتری را تجربه کرد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 20 کیلومتری خوی، 27 کیلومتری زرآباد و 35 کیلومتری قطور استان آذربایجان غربی بوده است.

یکشنبه 21 مرداد

در مهران استان ایلام زلزله‌های 2.5 و 2.9، امیریه استان سمنان زلزله 2.7، اوز استان فارس زلزله 2.6، سالند استان خوزستان زلزله 2.9، نصرت آباد استان سیستان و بلوچستان زلزله 2.7، سرعین استان اردبیل زلزله 2.8، سومار استان کرمانشاه زلزله 2.8، رابر استان کرمان زلزله 2.7، سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله 2.5 به ثبت رسید. 

در سردشت استان آذربایجان غربی زلزله 3.5 ریشتری به ثبت رسید. عمق این زمین‌لرزه در 3.5 کیلومتری و کانون آن در 14 کیلومتری سردشت و 16 کیلومتری میرآباد استان آذربایجان غربی و 32 کیلومتری عراق گزارش شد.

خنج استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای 3 لرزید. عمق این زمین‌لرزه در 20 کیلومتری و کانون آن در 31 کیلومتری خنج، 39 کیلومتری جهرم و 51 کیلومتری افزر استان فارس بوده است.

دوشنبه 22 مرداد

در ساعت 3 بامداد روز 22 مرداد زلزله‌ای با بزرگای 3.4 لالی استان خوزستان را لرزاند. عمق این زمین‌لرزه در 14 کیلومتری و کانون آن در 29 کیلومتری لالی، 39 کیلومتری سالند و 44 کیلومتری قلعه خواجه این استان بوده است.

امیریه استان سمنان نیز با زلزله 3.4 ریشتری لرزید که عمق آن در 7 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 23 کیلومتری امیریه و 24 کیلومتری بسطام استان سمنان و 25 کیلومتری علی آباد استان گلستان گزارش شد.

لنده استان کهگیلویه و بویراحمد با زلزله 4 ریشتری لرزید. عمق این زمین‌لرزه در 10 کیلومتری و کانون آن در 20 کیلومتری لنده، 20 کیلومتری قلعه رئیسی و 26 کیلومتری دیشموک این استان رخ داد. زلزله 2.7 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

دو گنبدان این استان با زلزله 2.7 ریشتر لرزید.

تازه‌آباد استان کرمانشاه بعد از یک زلزله 2.6 زلزله 3 ریشتری را در عمق 12 کیلومتری تجربه کرد. سرپل ذهاب این استان نیز با زلزله‌ای با بزرگای 3.9 لرزید که عمق آن در 8 کیلومتری به ثبت رسید. 

در رامشیر استان خوزستان زلزله 3.1 ریشتر رخ داد که عمق آن در 10 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 25 کیلومتری رامشیر، 26 کیلومتری چمران و 28 کیلومتری مشراگه این استان بوده است.

سه‌شنبه 23 مرداد

در سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله 2.9، سرگز استان هرمزگان زلزله 2.9، شبانکاره این استان زلزله 2.9، سردشت استان آذربایجان غربی زلزله 2.6 به ثبت رسید.

در کنگاور استان کرمانشاه زلزله 3.1 ریشتر رخ داد که عمق آن در 7 کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در 8 کیلومتری کنگاور و 17 کیلومتری صحنه استان کرمانشاه و 26 کیلومتری فیروزان استان همدان بوده است.

چهارشنبه 24 مرداد

شبانکاره استان هرمزگان بعد از زلزله‌های 2.7 و 2.8، با زلزله‌ای به بزرگای 3 لرزید. عمق این زمین‌لرزه در 11 کیلومتری و کانون آن در 2 کیلومتری شبانکاره، 16 کیلومتری آب پخش و 16 کیلومتری سعدآباد این استان بوده است.

در  هجدک استان کرمان زلزله‌های 2.5 و 2.6، شهداد این استان زلزله 2.8، رباط قره ییل استان خراسان شمالی زلزله 2.5، قلندر آباد استان خراسان رضوی زلزله 2.8 گزارش شد.

تازه آباد استان کرمانشاه با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای 3.9 لرزید. عمق این زلزله در 8 کیلومتری بوده است.

شادگان استان خوزستان نیز زلزله 3.8 ریشتری را تجربه کرد. عمق این زمین‌لرزه در 20 کیلومتری و کانون آن در 49 کیلومتری شادگان، 50 کیلومتری اهواز و 56 کیلومتری حمیدیه استان خوزستان رخ داد.

پنج‌شنبه 25 مرداد

در تازه آباد استان کرمانشاه زلزله 3.5 در عمق 10 کیلومتری گزارش شد. زلزله‌ 3.4 در عمق 10 کیلومتری و 2.7 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در ساغند استان یزد زلزله 2.6، برازجان استان بوشهر زلزله 2.6 و تازه آباد استان کرمانشاه زلزله 2.7 رخ داد.

در حمیدیه استان خوزستان زلزله‌ای با بزرگای 3.5 رخ داد که عمق آن در 24 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 20 کیلومتری حمیدیه، 28 کیلومتری اهواز و 33 کیلومتری سوسنگرد این استان بوده است.

لیکک استان کهگیلویه و بویراحمد نیز زلزله‌ای با بزرگای 3.7 را تجربه کرد. عمق این زلزله در 22 کیلومتری و کانون رومرکزی آن در 10 کیلومتری لیکک و 23 کیلومتری لنده استان کهگیلویه و بویراحمد و 33 کیلومتری جایزان استان خوزستان گزارش شد.

زلزله 3.4 ریشتری نهبدان استان خراسان جنوبی از دیگر رخدادهای لرزه‌ای روز 24 مرداد بوده است. این زلزله در عمق 10 کیلومتری و کانون آن در 132 کیلومتری نهبندان و 137 کیلومتری شوسف استان خراسان جنوبی و 138 کیلومتری شهداد استان کرمان بوده است.

در کلاته خیج استان سمنان نیز زلزله‌ به بزرگای 4.7 گزارش شد. عمق این زلزله در 10 کیلومتری و کانون آن در 20 کیلومتری کلاته خیج استان سمنان و 21 کیلومتری رامیان و 27 کیلومتری نوده خاندوز استان گلستان بوده است. زلزله 2.6 از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

مجن این استان نیز با زلزله 3.2 ریشتر لرزید. عمق این زلزله در 10 کیلومتری و کانون آن در 12 کیلومتری مجن، 16 کیلومتری امیریه و 24 کیلومتری بسطام این استان به ثبت رسید.

در سفید سنگ نیز زلزله 3 ریشتری درعمق 10 کیلومتری رخ داد که موقعیت رومرکزی آن در 20 کیلومتری سفید سنگ، 34 کیلومتری قلندرآباد و 36 کیلومتری نصرآباد این استان است.

طبس استان خراسان جنوبی با زلزله 3.6 ریشتری لرزید. این زلزله در عمق 12 کیلومتری و کانون آن در 11 کیلومتری طبس، 33 کیلومتری ارسک و 48 کیلومتری بشرویه این استان بوده است.

جمعه 26 مرداد

در مهران استان ایلام زلزله 2.7 و هجدک استان کرمان زلزله 2.7 رخ داد.

در دهرم استان فارس زلزله 3.5 ریشتری رخ داد که عمق آن در 2 کیلومتری و کانون رو مرکزی این زمین لرزه در 26 کیلومتری دهرم، 44 کیلومتری افزر و 53 کیلومتری قیر این استان بوده است.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 زلزله  بررسي 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه معرفی شد

دهقان، صادقی مقدم و طحان نظیف اعضای حقوقدان شورای نگهبان شدند

انتشار «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»

تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود

برخورد سلیقه ای با قانون منع به کارگیری بازنشستگان؛کسانی که لابی قوی‌تر داشتند،باقی می ماند

منع کاندیداتوری بیش از سه دوره ای نمایندگان مجلس برداشته شد

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه: وقتی رتبه اول بیکاری بودیم همه قبول کردند، حالا چرا نسبت به کاهش آن تردید دارند

آغاز ثبت نام وام ۲۰میلیونی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری‌۹۸

مدیرعامل تاکسیرانی کرمانشاه اعلام کرد: رانندگان متقاضی سرویس مدارس ۲۲ تیر تا ۱۰ مرداد فرصت ثبت نام دارند

جو بایدن: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم

شکست والیبال ایران مقابل لهستان

بیکارترین استان کشور + نمودار

سردار کمالی: کچل کردن از سربازی حذف شد

صادق زیباکلام: انصافا فقط دولت مقصر نیست

یک تیم تروریستی در منطقه عمومی جوانرود منهدم شد

برای داوطلبان مجاز؛ انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸ از امروز آغاز می شود

کِشتی کِشتی "قیرطبیعی" استان را به صورت خام می‌برند و کاری نمی‌کنیم/ محدودیت دانش و تکنولوژی داریم

"گیوه" و "گلیم هرسین" به برند صنایع‌دستی استان تبدیل شده‌ است

استاندار کرمانشاه: پرونده "گلیم و گبه" تا یک ماه آینده بسته می‌شود

کولبر اسلحه ندارد/ کولبر با نقص عضو هم داریم/ کولبر‌ها زیادی در زمستان یخ زده‌اند

فلاحت پیشه: گام دوم با ملاحظات دیپلماتیک برداشته شد/ در دام افراطی گری نیفتیم

سردار باقری: توقیف نفتکش ایرانی بی‌پاسخ نخواهد ماند / در زمان و مکانی مناسب، پاسخ می‌دهیم / راهبرد فعلی ما «مقاومت فعال» است / دست برتر را داریم

نمایشگاه سراسری "صنایع‌دستی" در کرمانشاه برپا می‌شود

ساعت کاری ادارات کرمانشاه به روال قبل برگشت

امروز؛ اعلام نتیجه آزمون کارشناسی ارشد/ شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد اصلاح شد/تعیین حدنصاب قبولی در آزمون سال جاری

عزم دولت بر حراست و پاسداري از رأي و خواست مردم است/ امروز نياز به وحدت، انسجام و همبستگي اجتماعي داريم

بزرگترین ضربه‌ای که به اصلاح‌طلبان وارد شده است

بیداری پالایشگاه ۵۷ هزار میلیاردی از خواب ۱۳ ساله

پیرترین کنکوری امسال: علوم سیاسی و زبان انگلیسی را دوست دارم

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان در طرح «معلم تمام‌وقت» تا شهریور

غنی‌سازی ایران برای بمب اتم نیست / آقای ترامپ! تو حمله را به علت دیگری لغو کردی؛ حتماً با خود گفته ای وقتی ایران پهپاد رادارگریز را در ارتفاع 56 هزار پایی ساقط کرده با ناو آمریکا که مقابل چشم است، چه خواهد کرد؟ / اگر بخواهیم به اسرائیل حمله کنیم، کافیست نیروگاه اتمی دیمونا را با موشک بزنیم / با این کار رژیمی که ۲۰۰ کلاهک دارد چندین بار اسرائیل را «شخم زده» ببیند / نام دولت‌تان که «تدبیر و امید» است و می‌گویید کلید را هم دارید؛ اگر دیدید قفل‌ها با کلید‌تان باز نمی‌شود لااقل آن را با چکش باز کنید

حجاج حکم نماینده کشور را دارند/مالیات، یکی از راه‌های رهایی از اقتصاد نفتی

دکتر نوبخت هفته آینده در کرمانشاه /رونمایی از سند اشتغال

جذب ۲۲۰ آتش نشان در شهرداری‌های کرمانشاه

بریتانیا نفتکش "حامل نفت ایران به مقصد سوریه" را توقیف کرد

آغاز اعزام حجاج از فرودگاه کرمانشاه از 30 تیر

نان بربری شورترین نان کشور است

5 نکته در استقبال از برکناری مدیرکل زندان‌های تهران/به فال نیک می‌گیریم آقای‌ رییسی...

در نخستین روز از کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد چه گذشت؟

سه فاکتور برنامه ریزی هوشمندانه، تلاش شجاعانه و اقدام جسورانه ضرورت حرکت در مسیر توسعه استان است/در پروسه توسعه همه شریک و ذینفع هستند

شنود‌ها بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون انجام می‌شود / در سال‌های قبل یک شبکه جاسوسی آمریکا در تمام کشور‌های دنیا را شناسایی کردیم؛ اطلاعات این شبکه به کشور‌های دوست از جمله چین هم داده شد / شبکه دیگری در نیمه دوم سال ۹۷ شناسایی شد؛ عوامل این شبکه در مراکز حساس نظامی، وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی مشغول بودند؛ دو نفر به حبس طویل‌المدت و تعدادی دیگر به اعدام محکوم شدند / حکم دادگاه «محمدرضا خاتمی» صادر شد

۲ نفر در کرمانشاه به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند

دستگاه قضا آتش‌سوزی کارخانه مشتقات نفتی کرمانشاه را پیگیری می‌کند

چالش نگهداری سلاح در مرزهای غربی/ تهیه اسلحه در کمتر از نیم ساعت!

رأی دیوان عالی کشور: برابری دیه زنان و مردان

هرسین 20 تیر میزبان کاروان زیر سایه خورشید می شود

ملی‌پوش سابق پاورلیفتینگ ایران مدال‌هایش را برای فروش گذاشت

ظریف :ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است

مهار آتش‌سوزی واحد فرآوری مشتقات نفتی در کرمانشاه/ یک نفر جان باخت

نکاتی درباره نوشیدنی‌های قبل از خواب دمنوش بابونه چای نوشیدنی چای

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید