آفتاب کرمانشاه

تبصره جدید بر قانون امهال وام‌های زلزله‌زدگان

شناسه خبر » 277899

تاریخ انتشار » 1397/03/29-09:02

تعداد بازدید ها » 253

آفتاب كرمانشاه: امهال وام های بانکی آسیب دیده های زلزله کرمانشاه که در جلسه بیستم اردیبهشت 97 هیات دولت به تصویب رسید، به تازگی ابلاغ شده است.
در این جلسه مقرر شد که اصل تسهیلات اخذ شده خسارت دیدگان ناشی از زلزله 21 آبان 96 در استان کرمانشاه به مبلغ 23 هزار و 176 میلیارد ریال به مدت 2 سال امهال شود.
البته اجرای عملیاتی قانون امهال از سال گذشته آغاز شده بود و مصوبه اخیر به نوعی محدوده مالی این قانون را مشخص کرده است.
قانون امهال تنها در 9 شهرستان و 2 بخش استان کرمانشاه اجرایی می شود و حدود 70 درصد از جمعیت استان شامل شهرهای کرمانشاه، کنگاور، صحنه، هرسین و سنقر را شامل نمی شود.
اما آسیب دیده های زلزله در شهرستان‌های گیلانغرب، قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام‌آبادغرب، ثلاث و باباجانی، جوانرود، روانسر و پاوه و 2 بخش ماهیدشت و کوزران (از توابع شهرستان کرمانشاه) از 21 آبان 96 تا 21 آبان 98 از بازپرداخت اقساط همه وام هایشان تا سقف تعیین شده معاف هستند.
سود و جریمه دیرکرد توقف 2 ساله بازپرداخت وام های زلزله زدگان را هم دولت به بانک ها می پردازد تا زلزله زده‌ها در این مدت دغدغه های مالی کمتری داشته باشند و بتوانند اوضاع به هم ریخته خود را اندکی سامان دهند.
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه کل مانده تسهیلات اعطایی بانک ها به مردم استان حدود '120 هزار میلیارد ریال' است؛ به عبارت دیگر قانون امهال حدود 20 درصد از وام های دریافتی کرمانشاهی‌ها را پوشش می دهد.

** پیشنهاد خوبی که تایید نشد
پیش از این وزارت کشور پیشنهاد داده بود که همه وام های بانکی زیر 500 میلیون ریال در 9 شهرستان و 2 بخش کرمانشاه مشمول قانون امهال شوند.
طهمورث الیاسی، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: پیش نویس پیشنهاد وزارت کشور با نظر مثبت سازمان برنامه و بودجه کشور به هیات دولت ارسال شد تا تمام وام های زیر 500 میلیون ریال زلزله زدگان مشمول قانون امهال شود.
اگر این پیشنهاد تصویب می شد، دیگر قرار گرفتن زلزله زدگان در لیست امهال مشروط به میزان خسارت وارده و تایید بنیاد مسکن نبود.
اما آنچه در جلسه 20 اردیبهشت هیات دولت تصویب شد، با پیشنهاد وزارت کشور متفاوت است و برخورداری از مزایای قانون امهال با قید 'خسارت دیده‌های زلزله' و 'تعیین سقف' برای آن مشروط شده است.
پیش از این معیار خسارت دیدگی زلزله زدگان استان کرمانشاه، تایید بنیاد مسکن اعلام شده است.
با این شرایط اکنون تکلیف بسیاری از زلزله‌ زده های بدهکار بانک‌ها که آسیب دیدگی آنان به تایید بنیاد مسکن و مدیریت بحران نرسیده، مشخص نیست.
همچنین در مصوبه هیات دولت سهم هر شهرستان برای برخورداری از قانون امهال مشخص شده و بیش از آن رقم نمی توان وامی را امهال کرد.
این در حالی است که قانون امهال از اواخر سال 96 آغاز شده و استانداری کرمانشاه تاکنون حدود 130 هزار فقره وام هم برای بهره مندی از این قانون به بانک ها معرفی کرده است.
تا پیش از ابلاغ مصوبه اخیر هیات دولت، شهرستان زلزله زده برای بهره مندی از قانون امهال محدودیتی جز تایید خسارت دیدگی متقاضی از سوی بنیاد مسکن نداشتند.
رضا محمودیان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در بین وام هایی که تاکنون برای امهال به بانک ها معرفی شده اند، تسهیلات چند میلیارد تومانی هم وجود داشته یا افرادی که پنچ یا حتی 10 فقره وام دریافت کرده اند.
در این فرآیند مالکان و مستاجران انواع واحدهای مسکونی، صاحبان واحدهای صنعتی، معدنی، تجاری، کشاورزی، فرهنگی، تفریحی، گردشگری و درمانی که خسارت دیدگی آنها به تایید بنیاد مسکن و مدیریت بحران رسیده، امکان استفاده از مزیت قانون امهال را داشته اند.

**جلسه مدیران استانداری با بانک ها
اکنون اما با تعیین سقف مالی برای هر شهرستان وضعیت دچار تغییراتی شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در این باره گفت: پیشنهاد وزارت کشور این بود که همه وام های زیر 500 میلیون ریال در 9 شهرستان و 2 بخش استان کرمانشاه مشمول قانون امهال شود که چنین موضوعی در مصوبه هیات دولت وجود ندارد.
محمودیان افزود: با توجه به تعیین سهم مشخص برای هر شهرستان باید جزئیات ادامه اجرای قانون امهال بررسی و درباره آن تصمیم گیری کنیم.
او گفت: در هفته جاری جلسه ای با حضور استاندار کرمانشاه و مدیران عامل همه بانک ها و موسسات مالی استان برای تصمیم گیری در این زمینه تشکیل خواهیم داد تا به یک نتیجه مناسب برسیم.
محمودیان گفت: با توجه به اجرای قانون امهال در ماه های اخیر و معرفی 130 هزار فقره وام به بانک ها، باید مشخص کنیم که تاکنون هر شهرستان چقدر از سهم مشخص شده خود را مصرف کرده و چگونه می تواند از بقیه سهم خود استفاده کند.

**چشم انتظاری زلزله زدگان
با این شرایط باید منتظر ماند و دید که بار مالی 130 هزار فقره وام معرفی شده به بانک ها، چقدر است و چه میزان از سقف تعیین شده (23 هزار و 176 میلیارد ریال) را شامل می شود.
این نیز مهم است که برداشت بانک ها و استانداری کرمانشاه از مصوبه هیات دولت چیست و آیا امکان بهره مندی زلزله ‌زده های بدهکار که آسیب دیدگی آنان به تایید بنیاد مسکن و مدیریت بحران نرسیده، از قانون امهال وجود دارد یا خیر؟
این دسته از زلزله زدگان طی هفت ماهی که از زلزله گذشته است به مانند مشمولان قانون امهال، بی ‌خیال دادن اقساط خود شده اند و هنوز امیدوارند که خبرهای خوبی از قانون امهال بشنوند.
البته پرداخت نکردن وام‌ها نه از روی سودجویی که بیشتر به سبب اوضاع نامناسب مالی و از سرناچاری است زیرا زلزله مهیب 7.3 ریشتری آبان 96 نه فقط خانه و کاشانه که کار و کاسبی بسیاری از ساکنان مناطق زلزله زده را به هم ریخته و آنان را بیکار یا کم درآمد کرده است.
این شرایط نابسامان هم باعث نشده که بانک ها مماشات بیشتری با وام‌ گیرندگان بکنند و هنوز هم پیامک های بانکی خواب بدهکاران و ضامن های آنان را آشفته می کند؛ پیام‌های تهدید آمیزی که از وام ‌گیرندگان می خواهد هرچه زودتر بازپرداخت وام های خود را تعیین تکلیف کنند وگرنه قانون یقه آنها را می گیرد.
به نظر می رسد اگر در جلسه هفته جاری استانداری و بانک ها، اتفاق مثبتی برای زلزله زدگان کمتر خسارت دیده نیفتد، آنان باید منتظر تهدیدات عملی بانک ها هم باشند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان 96 در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت زد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.

گزارش از عبدالله الماسی
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 امهال وام  سرپل ذهاب  آفتاب کرمانشاه زلزله 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

داعش بدون انتشار فیلم یا عکسی از حادثه، مسئولیت حمله تروریستی به رژه اهواز را به عهده گرفت / اشاره نادرست داعش به حضور روحانی در رژه

روحانی: پاسخ ایران به حملات تروریستی کوبنده خواهد بود

مصوبه جدید درباره تحصیل همزمان در ۲ رشته/ سقف تشکیل کلاس درس

پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تروریستی امروز صبح در اهواز؛ دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب وبه پنجه قضایی بسپارند

حمله تروریستی در رژه نیروهای مسلح در اهواز + عکس

گشایش مرز خسروی تکذیب شد

باید در شهروندان حس مسئولیت در قبال شهر بوجود بیاوریم

بارش باران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی در چند استان‌ کشور+كرمانشاه

کوپن الکترونیکی کالاهای اساسی را به نرخ دولتی به دست مردم می‌رساند/کوپن الکترونیکی نه اختلال در بازار ایجاد می‌کند و نه رانت

به کارگیری بازنشسته‌ها با هر عنوان؛ حتي رايگان ممنوع

منطقه آزاد تجاری قصرشیرین چه زیرساخت‌هایی نیاز دارد؟

برای جابه‌جایی زائران اربعین با قطار در کرمانشاه برنامه‌ریزی شد

رئیس سازمان بازرسی کشور به مدیران بازنشسته: ۶۰ روز برای ترک پست فرصت دارید

نتایج انتخاب رشته متقاضیان دانشگاه آزاد شرکت کننده در آزمون سراسری اعلام شد

شروع دوره مهارت آموزی یکساله پذیرفته شده آزمون استخدامی فرهنگیان از آبان

جزئیات حمله به سفارت ایران در پاریس: اهانت گروهک کومله به پرچم ایران و شکستن شیشه های سفارت

روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل باید ریاست ترامپ را زیر سوال ببرد

دادستان کرمانشاه: لزوم تامین امنیت عزاداران محرم/برپایی تکیه‌ها مشکلی برای تردد مردم ایجاد نکند

ذهن‌هایی که مشکلات کنونی را پدید آورده‌اند نمی‌توانند نسخه‌های راهگشایی برای توسعه استان عرضه کنند.

روحانی: کسی تصور نکند که با تخریب دولت در انتخابات 1400 رأی می‌آورد

تمدید مهلت پذیرش دانشجوی ارشد آموزش پزشکی مجازی ویژه اعضای هیات علمی

راههای مقابله با دزدی وای‌فای

ممنوعیت برخی از کالاها برای کوله بران برداشته می شود

فلاحت‌پیشه: 4 متهم حادثه فیضیه قم تحت پیگرد قانونی هستند/ ضرورت توجه به موارد امنیتی و سیاسی قم

سرلشگر باقری: پیش از عملیات موشکی بارها به مسئولان کردستان عراق تذکر داده بودیم

اینفوگرافی / وضعیت خودکشی در ایران

بیمارستان صحرایی در ثلاث‌باباجانی برپا می‌شود

2000 "هیات مذهبی" داریم/ با محتوای خرافی مداحی‌ها برخورد می‌شود/ ساعت پایانی مراسم عزاداری ماه محرم را 23 شب

دستگیری 4 نفر از اخلاگران بازار "ارز" در کرمانشاه/کشف 3140 "دلار" غیرمجاز

رهبری برای FATF به مجلس و دولت اختیار دادند/ انداختن دوباره «FATF» به زمین دفتر مقام معظم رهبری، ظلم به رهبری است

جزییات تخصیص 200 میلیون دلار به مناطق زلزله زده کرمانشاه

دبیر حزب اعتدال و توسعه کرمانشاه: قوه مجریه استان تحت سلطه‌ی قوه مقننه است

آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار/ چه خودروهایی کاهش و کدام افزایش قیمت را تجربه کردند (+ اسامی و جدول)

انتخاب شهردار کرمانشاه به هفته آینده موکول شد

سپاه: شلیک 7 فروند موشک زمین به زمین به محل استقرار و جلسه سران تروریست‌ها

دستگیری قاتل فراری در کنگاور کمتر از ۱۰ ساعت

رئیس هیات "بسکتبال" استان کرمانشاه انتخاب شد

صنایع دستی تنها درصورتی می تواند پایدار بماند که آن را اقتصادی کنیم

اوضاع "نماز" و "زکات" خوب نیست/ اصلاح مملکت اصلاح "آموزش و پرورش" را می‌طلبد

نمایشگاه "بوی ماه مهر" در کرمانشاه برگزار می‌شود

نتایج دوره‌های کاردانی علمی ــ کاربردی امروز اعلام می‌شود

مدیران شهرستانی نوک پیکان کارهای اجرایی هستند

امام جمعه کرمانشاه: باید از ترویج فضای ناامیدی در کشور جلوگیری کنیم

اردوغان: کلمه «آتش بس» در ادلب به بیانیه نشست اضافه شود / پوتین: در این نشست گروه‌های تروریستی نماینده ندارند؛ نمی‌توان از طرف آنها برای آتش‌بس توافق کرد / روحانی: اگر بتوانیم از همه تروریست‌ها بخواهیم سلاح خود را به زمین بگذارند، این درخواست خوبی است

روحانی در نشست تهران: حضور ایران در سوریه در جهت تحمیل رای و نظر خود نبوده و نخواهد بود / جنگ برای جنگ راه غلطی است / راه مردمسالاری از لوله تفنگ نمی گذرد / مبارزه با تروریسم در ادلب باید ادامه یابد

جزئیات انهدام دو تیم تروریستی در ‌کرمانشاه+ عکس

فلاحت پیشه: ایران در هیچ کجای منطقه موشک ندارد

مقام معظم رهبری: به موازات جنگ اقتصادی، جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی است/ ایجاد تشکیلات و کار موازی با دولت به صلاح و موفق نخواهد بود

کدام استان ها بیشترین احتکار را داشتند؟

درخواست ویژه جواد خیابانی از مردم: کمکم کنید تا کار نیمه تمامم را تمام کنم!

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید