آفتاب کرمانشاه

تبصره جدید بر قانون امهال وام‌های زلزله‌زدگان

شناسه خبر » 277899

تاریخ انتشار » 1397/03/29-09:02

تعداد بازدید ها » 163

آفتاب كرمانشاه: امهال وام های بانکی آسیب دیده های زلزله کرمانشاه که در جلسه بیستم اردیبهشت 97 هیات دولت به تصویب رسید، به تازگی ابلاغ شده است.
در این جلسه مقرر شد که اصل تسهیلات اخذ شده خسارت دیدگان ناشی از زلزله 21 آبان 96 در استان کرمانشاه به مبلغ 23 هزار و 176 میلیارد ریال به مدت 2 سال امهال شود.
البته اجرای عملیاتی قانون امهال از سال گذشته آغاز شده بود و مصوبه اخیر به نوعی محدوده مالی این قانون را مشخص کرده است.
قانون امهال تنها در 9 شهرستان و 2 بخش استان کرمانشاه اجرایی می شود و حدود 70 درصد از جمعیت استان شامل شهرهای کرمانشاه، کنگاور، صحنه، هرسین و سنقر را شامل نمی شود.
اما آسیب دیده های زلزله در شهرستان‌های گیلانغرب، قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام‌آبادغرب، ثلاث و باباجانی، جوانرود، روانسر و پاوه و 2 بخش ماهیدشت و کوزران (از توابع شهرستان کرمانشاه) از 21 آبان 96 تا 21 آبان 98 از بازپرداخت اقساط همه وام هایشان تا سقف تعیین شده معاف هستند.
سود و جریمه دیرکرد توقف 2 ساله بازپرداخت وام های زلزله زدگان را هم دولت به بانک ها می پردازد تا زلزله زده‌ها در این مدت دغدغه های مالی کمتری داشته باشند و بتوانند اوضاع به هم ریخته خود را اندکی سامان دهند.
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه کل مانده تسهیلات اعطایی بانک ها به مردم استان حدود '120 هزار میلیارد ریال' است؛ به عبارت دیگر قانون امهال حدود 20 درصد از وام های دریافتی کرمانشاهی‌ها را پوشش می دهد.

** پیشنهاد خوبی که تایید نشد
پیش از این وزارت کشور پیشنهاد داده بود که همه وام های بانکی زیر 500 میلیون ریال در 9 شهرستان و 2 بخش کرمانشاه مشمول قانون امهال شوند.
طهمورث الیاسی، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: پیش نویس پیشنهاد وزارت کشور با نظر مثبت سازمان برنامه و بودجه کشور به هیات دولت ارسال شد تا تمام وام های زیر 500 میلیون ریال زلزله زدگان مشمول قانون امهال شود.
اگر این پیشنهاد تصویب می شد، دیگر قرار گرفتن زلزله زدگان در لیست امهال مشروط به میزان خسارت وارده و تایید بنیاد مسکن نبود.
اما آنچه در جلسه 20 اردیبهشت هیات دولت تصویب شد، با پیشنهاد وزارت کشور متفاوت است و برخورداری از مزایای قانون امهال با قید 'خسارت دیده‌های زلزله' و 'تعیین سقف' برای آن مشروط شده است.
پیش از این معیار خسارت دیدگی زلزله زدگان استان کرمانشاه، تایید بنیاد مسکن اعلام شده است.
با این شرایط اکنون تکلیف بسیاری از زلزله‌ زده های بدهکار بانک‌ها که آسیب دیدگی آنان به تایید بنیاد مسکن و مدیریت بحران نرسیده، مشخص نیست.
همچنین در مصوبه هیات دولت سهم هر شهرستان برای برخورداری از قانون امهال مشخص شده و بیش از آن رقم نمی توان وامی را امهال کرد.
این در حالی است که قانون امهال از اواخر سال 96 آغاز شده و استانداری کرمانشاه تاکنون حدود 130 هزار فقره وام هم برای بهره مندی از این قانون به بانک ها معرفی کرده است.
تا پیش از ابلاغ مصوبه اخیر هیات دولت، شهرستان زلزله زده برای بهره مندی از قانون امهال محدودیتی جز تایید خسارت دیدگی متقاضی از سوی بنیاد مسکن نداشتند.
رضا محمودیان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در بین وام هایی که تاکنون برای امهال به بانک ها معرفی شده اند، تسهیلات چند میلیارد تومانی هم وجود داشته یا افرادی که پنچ یا حتی 10 فقره وام دریافت کرده اند.
در این فرآیند مالکان و مستاجران انواع واحدهای مسکونی، صاحبان واحدهای صنعتی، معدنی، تجاری، کشاورزی، فرهنگی، تفریحی، گردشگری و درمانی که خسارت دیدگی آنها به تایید بنیاد مسکن و مدیریت بحران رسیده، امکان استفاده از مزیت قانون امهال را داشته اند.

**جلسه مدیران استانداری با بانک ها
اکنون اما با تعیین سقف مالی برای هر شهرستان وضعیت دچار تغییراتی شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در این باره گفت: پیشنهاد وزارت کشور این بود که همه وام های زیر 500 میلیون ریال در 9 شهرستان و 2 بخش استان کرمانشاه مشمول قانون امهال شود که چنین موضوعی در مصوبه هیات دولت وجود ندارد.
محمودیان افزود: با توجه به تعیین سهم مشخص برای هر شهرستان باید جزئیات ادامه اجرای قانون امهال بررسی و درباره آن تصمیم گیری کنیم.
او گفت: در هفته جاری جلسه ای با حضور استاندار کرمانشاه و مدیران عامل همه بانک ها و موسسات مالی استان برای تصمیم گیری در این زمینه تشکیل خواهیم داد تا به یک نتیجه مناسب برسیم.
محمودیان گفت: با توجه به اجرای قانون امهال در ماه های اخیر و معرفی 130 هزار فقره وام به بانک ها، باید مشخص کنیم که تاکنون هر شهرستان چقدر از سهم مشخص شده خود را مصرف کرده و چگونه می تواند از بقیه سهم خود استفاده کند.

**چشم انتظاری زلزله زدگان
با این شرایط باید منتظر ماند و دید که بار مالی 130 هزار فقره وام معرفی شده به بانک ها، چقدر است و چه میزان از سقف تعیین شده (23 هزار و 176 میلیارد ریال) را شامل می شود.
این نیز مهم است که برداشت بانک ها و استانداری کرمانشاه از مصوبه هیات دولت چیست و آیا امکان بهره مندی زلزله ‌زده های بدهکار که آسیب دیدگی آنان به تایید بنیاد مسکن و مدیریت بحران نرسیده، از قانون امهال وجود دارد یا خیر؟
این دسته از زلزله زدگان طی هفت ماهی که از زلزله گذشته است به مانند مشمولان قانون امهال، بی ‌خیال دادن اقساط خود شده اند و هنوز امیدوارند که خبرهای خوبی از قانون امهال بشنوند.
البته پرداخت نکردن وام‌ها نه از روی سودجویی که بیشتر به سبب اوضاع نامناسب مالی و از سرناچاری است زیرا زلزله مهیب 7.3 ریشتری آبان 96 نه فقط خانه و کاشانه که کار و کاسبی بسیاری از ساکنان مناطق زلزله زده را به هم ریخته و آنان را بیکار یا کم درآمد کرده است.
این شرایط نابسامان هم باعث نشده که بانک ها مماشات بیشتری با وام‌ گیرندگان بکنند و هنوز هم پیامک های بانکی خواب بدهکاران و ضامن های آنان را آشفته می کند؛ پیام‌های تهدید آمیزی که از وام ‌گیرندگان می خواهد هرچه زودتر بازپرداخت وام های خود را تعیین تکلیف کنند وگرنه قانون یقه آنها را می گیرد.
به نظر می رسد اگر در جلسه هفته جاری استانداری و بانک ها، اتفاق مثبتی برای زلزله زدگان کمتر خسارت دیده نیفتد، آنان باید منتظر تهدیدات عملی بانک ها هم باشند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان 96 در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت زد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.

گزارش از عبدالله الماسی
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 امهال وام  سرپل ذهاب  آفتاب کرمانشاه زلزله 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می‌پردازد؟ + وظایف بیمه‌های تکمیلی

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه: تا پایان مهرماه نگرانیم

تیراندازی به آمبولانس در جاده سنندج کامیاران/ راننده آمبولانس کشته شد

شهادت 11 نفر در درگیری تروریستی مرزهای مریوان

مولوی عبدالحمید: کل دنیا را بدهند به وجبی از این خاک خیانت نمی‌کنیم/ ما خواهان خودمختاری نیستیم فقط می‌خواهیم همه ملت ایران را یکی ببینند

مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی تمدید شد

تامین اجتماعی: خداحافظی با دفترچه‌های کاغذی بیمه تا پاییز/ افزایش حقوق بازنشستگی رانندگان

انقلابی در تولید دوچرخه ها با حذف زنجیر (+عکس)

چه ورزش‌هایی نشانه‌های آلزایمر را کاهش می‌دهد

افتتاح پیست "موتورکراس" کرمانشاه/ پیست "آفرود" آماده راه اندازی است

استاندار کرمانشاه: باید برق ادارات و بانک‌های پرمصرف قطع شود

یک میدان دام غیرمجاز در هرسین تعطیل شد

رئیس اتحادیه خبازان: قطعی برق "قوز بالا قوز" نانوایی‌های کرمانشاه شده است

بازداشت علاءالدین بروجردی تکذیب شد

فتاح: حتی یک مددجوی کمیته امداد در ناآرامی های دی ماه 96 بازداشت نشد/ اغتشاشات ربطی به فقرا نداشت

بیمارستان امام رضا به پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی مجهز شد

با دستور حیدر العبادی؛ برق عربستان جایگزین برق ایران در عراق می‌شود

آغاز به‌کار نمایشگاه سراسری فرش دستباف در کرمانشاه

تازه آباد لرزید/ وقوع 27 لرزه در 2 روز اخیر

استاندار کرمانشاه: "خسروی" برای اربعین بازگشایی می‌شود/ تدوین طرح جامع اربعین تا 25 شهریور

مدیرکل فرودگاه کرمانشاه: اعزام حجاج از فرودگاه کرمانشاه از 9 مرداد آغاز می‌شود

تروریست‌های کشته شده توسط سپاه در کرمانشاه (+ عکس)

دانشجویان کارشناسی جدیدالورود "ارز" نمی‌گیرند/ثبت‌نام بیش از ۱۵ هزار نفر برای دریافت ارز

مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند

باید از بانوان توانمند در مراکز تصمیم گیری استفاده کنیم/ ر این مدت در پنج شهرستان از خانمها در پست معاونت فرمانداری ها استفاده کردیم

برای راه اندازی واحدهای راکد باید چاره اندیشی شود

فرانسه برای دومین بار فاتح جام جهانی شد

از ظرفيت هاي رئيس جمهور و معاون اول رئيس جمهور براي حل مشكل پالايشگاه آناهيتا استفاده خواهيم كرد

محسنی اژه‌ای: نام سلطان سکه، حمید مظلومین است/ بانک مرکزی اعلام کرد خودمان به او دلار دادیم / دختر اینستاگرامی یک شب هم بازداشت نبوده

چه کسی همزمان با پیغام تلفنی سید حسن نصرالله ناوچه اسرائیل را زد؟

کشف فساد احتمالی هماهنگ با همکاری کارگزاران دولتی و واردکنندگان خودرو / ۶ فرمان به معاون اول، معاون حقوقی و ۳ وزیر / درخواست از رئیس قوه قضاییه؛ رسیدگی فوری به پرونده، مجازات متخلفان و بازگشت سود‌های نامشروع به بیت المال

غرضی: بده بستانها از مجلس سوم به بعد شروع شد/ در یکی از انتخابات‌های ریاست جمهوری فردی 200 میلیون تومان به دو ستاد انتخاباتی یک نامزد کمک کرد

رمز گشایی روزنامه جمهوری اسلامی از علت گرانی مشکوک سکه

انهدام تیم تروریستی در نودشه / هلاکت ۳ تروریست و شهادت یک بسیجی

جام جهانی ۲۰۱۸| کرواسی با شکست انگلیس برای اولین بار به فینال رسید/ طلسم سه‌شیر شکسته نشد

آزمایشگاه تخصصی بیمارستان ارتش افتتاح شد

بانک مرکزی نام 2 موسسه اعتباری غیرمجاز را اعلام کرد

ورود دستگاه قضا به موضوع کمک‌های مردمی در زلزله کرمانشاه و ماجرای سلبریتی‌ها

تصادف تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج چندین کشته برجای گذاشت/ آمار غیر رسمی 15 کشته (+عکس)

سوال از وزیرکشور درباره قتل "وحید مرادی" در زندان کلید خورد

"قره‌سو" آلوده‌ترین و "سیروان" پاک‌ترین رودخانه کرمانشاه است

3 هکتار از جنگل های گیلانغرب در آتش سوخت

صدا و سیما با ارز دولتی برای خوراک دام، ذرت وارد کرد

بانوی کرمانشاهی معاونت برنامه ریزی فرمانداری را برعهده گرفت

درگیر موضوع مدیران غیربومی هستیم / نگفتم 95 میلیارد تومان اعتبار استان برگشت خورده/ سامانه "سردسیری" باید اجرا شود/ فکر پشت میزنشینی باشیم، کرمانشاه 50 سال دیگر هم رتبه اول بیکاری است

وزیر کشور فرماندار گیلانغرب را منصوب کرد

مقاومت رییس جمهور در برابر «استعفای جهانگیری» ؛ ماموریت جدید به معاون اول و انتصاب جهانگيری به ریاست «ستاد ويژه اقتصادی» با اختياراتی منحصربفرد

دستگیری عامل "اسیدپاشی" در کرمانشاه

سرپرست دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه منصوب شد

نیمه پر لیوان دولت روحانی

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید