آفتاب کرمانشاه

برخي از استان ها بیشتر از میانگین كشوري تجربه مصرف دارند+كرمانشاه

شناسه خبر » 277873

تاریخ انتشار » 1397/03/22-09:19

تعداد بازدید ها » 100

آفتاب كرمانشاه: سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر معتقد است که روش‌های جداسازی معتادان از سایر مردم نمی‌تواند موفق باشد و می‌گوید، معتادان انگل نیستند و باید در بستر جامعه درمان شده و به جامعه بازگردند.
آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور زندگی می‌کند و در این میان 16 هزار معتاد متجاهر زندگی را برای خودشان و البته اطرافیانشان سخت کرده‌اند. معتادان بسیاری البته وارد چرخه ترکه اعتیاد می‌شوند، اما در ترک اعتیاد موفق نیستند. آمارها نشان می‌دهد که تنها 15 درصد از معتادان ایرانی می‌توانند زندگی خود را برای همیشه نجات دهند البته افشار، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر طی 4 دهه گذشته برنامه درستی برای عدم بازگشت و برخورد با معتادان در دستور کار قرار نگرفته است. افشار معتقد است که جداسازی معتادان از افراد سالم جوابگو نیست و بیشتر از درمان باید به پیشگیری توجه کرد. آنا در گفت‌وگویی تفصیلی با پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی و سخنگوی ستاد مبارزه به بررسی موضوعات مختلف پیرامون اعتیاد، فعالیت‌ سمن‌ها، بازگشت به اعتیاد و البته تاسیس شهر معتادان پرداخته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: برخی از استان‌ها کمتر از میانگین کشوری نرخ شیوع اعتیاد دارند و پاره‌ای دیگر بیشتر از میانگین تجربه مصرف دارند. به عنوان مثال استان‌های خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه جزو مناطقی هستند که ضریب خطرشان بیشتر است و ما در آنجا به طور حتم تمرکزمان بیشتر است. مثلا در استان خوزستان آمایش‌های جغرافیایی تحت عنوان مدارس خطرپذیر و بافت‌های محله‌ پرخطر وجود دارد.* چه تعداد سمن ثبت شده در حال‌حاضر فعالیت می‌کنند و تعامل ستاد مبارزه با موادمخدر و این نهادها چگونه است؟

در حوزه معاونت پیشگیری، دفتر تخصصی برای سمن‌ها وجود دارد و این موضوع مدنظر است که چگونه مشارکت‌های مردم را حداکثری کنیم. ارتباط با NGOها، گروه‌های مرجع، خیرین، تشکل‌سازی و... همگی بر عهده این دفتر است. از انتهای سال 1391 تعداد NGOهای فعال در زمینه موادمخدر 1200 مورد بوده است و در حال‌حاضر که سال 1396 پایان یافته، این رقم صددرصد افزایش پیدا کرده و به 2400 مورد رسیده است. البته تعداد NGOهای ثبت شده در حوزه موادمخدر بسیار از این تعداد بیشتر است، اما اینها NGOهایی هستند که براساس ارزیابی دفتر تخصصی پیشگیری، حائز حداقل استانداردهای لازم برای کار شناخته شدند. این NGOها در واقع فعال بوده و تنها روی کاغذ به ثبت نرسیده‌اند.

* اما به نظر می‌رسد بیشتر NGOها به درمان متمرکز هستند تا توجه ویژه‌ای به پیشگیری داشته باشند؟

این‌گونه نیست، ما هم در ابتدا همین تصور را داشتیم اما اواخر اسفندماه که همایش 110 سمن برتر کشور را داشتیم و دیتابانک اطلاعاتی ستاد را به همین منظور مرور کردیم، متوجه شدیم NGOهایی که شأن درمانی داشتند هم‌اکنون وارد بحث‌های پیشگیری هم شده‌اند. 52درصد از کل NGOهایی که در دیتابانک ستاد هستند کارهای پیشگیرانه نیز انجام می‌دهند. کسی که در حال انجام درمان است، باید مداخلاتی برای پیشگیری از عود هم صورت بگیرد که البته در این زمینه هم قدم‌های بزرگی برداشته شده است که بهبودیافته‌ها توسط خیرین اجتماعی مشغول به کار شود. در حال‌حاضر کارخانه‌ای وجود دارد که همه کارگران آن معتادان بهبودیافته هستند. از این دست موارد بسیار است و می‌توان از آنها نام برد. ما سعی کردیم NGOها را به سمت‌و‌سویی ببریم که یک‌جانبه‌نگری نداشته باشند.

* نرخ بازگشت معتادان به اعتیاد چه میزان است؟

ما نمی‌توانیم قسم جلاله بخوریم که چه تعداد از معتادان ما بهبود پیدا می‌کنند و چند نفر از آنها دوباره دچار لغزش می‌شوند. البته کلمه بهبود و بهبودیافتگی در عرف عمومی مردم و معنی اصلی بسیار متفاوت است. کلمه بهبود به معنای بهتر بودن است و در اصطلاح پزشکی اگر در بیماری‌های مزمن مثل اعتیاد کسی یک درجه بهتر شود، به آن بهبودیافته می‌گویند. یعنی فرض کنید یک معتاد تزریقی هروئینی اگر هروئین را کنار بگذارد و آن را به تریاک تبدیل کند و از تریاک به سمت و سوی مصرف متادون برود، به این فرد دیگر معتاد نمی‌گویند بلکه در علم پزشکی این شخص را درمانجو می‌نامند. به واسطه همین امر تلقی بین مردم و عوام وجود دارد که بهبودی را معادل شفای کامل تلقی می‌کنند و نگاهشان به معتاد پرهیزمدار صددرصد است و کوچکترین لغزش را برای این افراد به عنوان شکست تلقی می‌کنند. ما لغزش‌ها را به عنوان شکست تلقی نمی‌کنیم. بلکه آن را به عنوان بهبود یک بیماری مزمن می‌دانیم.اگر نگاه ما به اندازه‌ای جامع باشد که بگوییم معتاد تزریقی به جز متادون دیگر چیزی مصرف نکند، میزان توفیق آن موقع قابل‌توجه است. بالاترین میزان موفقیت در پاکی و در برنامه‌ریزی‌های پرهیزمدار به شرط حمایت‌های اجتماعی، اشتغال و توانمندسازی حدودا 35 تا 40 درصد است. در کشورهای در حال‌توسعه که بیشترین مداخلات‌شان به صورت جسمی است، این توفیق حدود 20 درصد است. در کشور ما براساس ارزیابی‌های انجام شده توفیقات در روش‌های پرهیزمدارانه در یک دوره شش‌ماهه تا یکساله پاکی کامل حدود 15 درصد است.

* وضعیت اعتیاد در روستاها چگونه است در حالی که برخی از مناطق دورافتاده هستند و امکان فعالیت سمن‌ها در آنجا وجود ندارد. ستاد در زمینه شیوع‌شناسی اعتیاد در روستاها چه اقداماتی انجام داده است؟

جمعیت‌ها در بحث اعتیاد به سه دسته شهری، حاشیه‌نشین و روستایی تقسیم می‌شود. قطعا آسیب‌ها در بخش‌های حاشیه‌ای بیشتر است و خدمات کمتری ارائه می‌شود. در مناطق روستایی و عشایری هم احتمال آسیب وجود دارد اما حضور ما در آنجا خیلی کمرنگ نیست. ما از طریق بهیاری‌ها، نهادهای مرتبط با عشایر، ادارات تعبیه شده در وزارت جهاد کشاورزی با روستاها ارتباطات نسبتا مناسبی را داریم. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در روستاها انجام می‌شود تجهیز و راه‌اندازی خانه‌های ورزش روستایی است. روستاهایی که فاقد هرگونه امکنه ورزشی هستند، مکانی را در نظر می‌گیریم تا آن را به خانه ورزش روستایی تبدیل کنیم و تجهیزاتی را با کمک وزارت ورزش تامین و به آنجا منتقل می‌کنیم. در طول سه سالی که از اجرای این طرح می‌گذرد با هم‌افزایی اعتبارات ما و اعتبارات وزارت ورزش و جوانان 2 هزار و 250 خانه ورزش روستایی تجهیزات‌شان مستقر شده است. به نوعی اوقات فراغت آنها پر می‌شود تا کمتر به دام آسیب بیفتند. ما بیشتر در مناطق مرکزی، جنوبی و ناحیه‌هایی که آسیب در روستاها کمتر است مداخلات‌مان به صورت پیشگیرانه و پرکردن اوقات فراغت است. اما در پاره‌ای از استان‌ها که آسیب‌ بیشتری به چشم می‌خورد، برنامه‌های خاص برای درمان نیز داریم. مثلا در استان خراسان جنوبی در ناحیه نهبندان، بخشی از سیستان و بلوچستان، مراکز درمانی خاصی نیز وجود دارد. تلاش کرده‌ایم تا یارانه‌ای در اختیار آنها قرار دهیم. اخیرا با وزارت بهداشت به این تفاهم رسیدیم که در مناطقی که کمترین امکانات وجود دارد، طرح تحول سلامت و خانه‌های بهداشت روستایی در بحث پیشگیری و درمان اعتیاد نیز به ما کمک کنند. وقتی یک جایی آسیب بیشتر باشد تمرکز و برنامه‌های ما برای آن منطقه بیشتر است.

* ستاد مبارزه با موادمخدر برنامه آمایشی هم دارد؟

در طرح ارزیابی سوء‌مصرف مواد ما مناطق و استان‌های پرخطرمان کاملا مشخص هستند. در مناطقی که آسیب بیشتر است تمرکز ستاد مبارزه با موادمخدر هم بالتبع رو به فزونی خواهد بود. مثلا در استان زنجان میزان اعتیاد در جوامع شهری و روستایی بسیار پایین است، بیشترین تمرکزمان فقط روی فعالیت‌های پیشگیرانه است. برخی از استان‌ها کمتر از میانگین کشوری نرخ شیوع دارند و پاره‌ای دیگر بیشتر از میانگین تجربه مصرف دارند. به عنوان مثال استان‌های خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه جزو مناطقی هستند که ضریب خطرشان بیشتر است و ما در آنجا به طور حتم تمرکزمان بیشتر است. مثلا در استان خوزستان آمایش‌های جغرافیایی تحت عنوان مدارس خطرپذیر و بافت‌های محله‌ پرخطر وجود دارد.

* پیشنهادی از سوی پلیس مطرح شده که معتادان متجاهر را در اصطلاح به مکانی تحت عنوان شهر معتادان و خارج از مناطق شهری منتقل کنند. نظر شما در این‌باره چیست؟

در پارادایم برخورد با آسیب‌های اجتماعی در چند دهه اخیر برخوردهای متفاوتی صورت گرفته است، اما آیا ما تجربه این پیشنهاد را در گذشته نداشتیم؟ سرخ‌حصار یا منطقه ورامین،‌ حسن‌آباد، کهریزک و یا چرمشهر سختگیرانه‌تر و دور از دسترس‌تر بود یا بردن معتادان به جزیره فارو؟ اما معجزه‌ای رخ داد؟ تعداد معتادین ما کاهش پیدا کرد؟ اگر نگاه ما این باشد که می‌خواهیم مظاهر مصرف را در سطح شهر کاهش دهیم، در مدت موقت چند ماهه‌ای می‌توان این اقدام را انجام داد و معتادان را از فضای شهری دور کرد، ولی این افراد باید دوباره به کجا بازگردند؟ آنها باید به همان محیط قبلی زندگی خود برگردند. چون آسیب‌های اجتماعی در دل اجتماع ایجاد شده و در دل همان اجتماع باید درمان شود. اگر آنها را به این مکان‌ها ببریم و فکر کنیم این افراد تغییرات پایداری می‌کنند و دیگر وسوسه مصرف در آنها رخ نخواهد داد، چنین اتفاقی نمی‌افتد. اتفاقا کسانی را که تحت پوشش برنامه‌های غیرداوطلبانه و اجباری قرار می‌دهیم، توفیق‌شان در مانایی پاکی بسیار کم و زیر 5 درصد است. ما تافته جدا بافته از دنیا نیستیم، بافت‌هایی همانند شوش، دروازه غار، اودلاجان، منطقه سیزده آبان، اطراف کوره‌پزخانه‌ها، لویزان و فرحزاد در بقیه جاهای دنیا هم وجود دارد. اما آنها تصمیم گرفتند تا در محلاتی به این سبک کاری انجام دهند که اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن محدود به همین محله و مشخصا محدود به یک کلونی خاص باشد. معتاد تزریقی که همه از او قطع امید کردند و نمی‌تواند اعتیادش را ترک کند، اگر بخواهد مواد مصرف کند باید این کار را در پاتوقش انجام دهد تا تحت نظارت انجام شده مبتلا به بیماری‌هایی همچون هپاتیت و ایدز نشود و آنها را به دیگران منتقل کند. این طرح مربوط به شهرهایی است که 5 سال متوالی بهترین کیفیت زندگی را در دنیا داشته‌اند. این طرح در ونکوور کانادا، سیدنی استرالیا، ژنو در سوئیس اجرا شده است. بنابراین اگر بخواهیم یک نسخه مناسبی بپیچیم، باید بدانیم که آسیب‌های اجتماعی در دل اجتماع باید درمان شود و آنهایی که دیگر هیچ امیدی به درمان‌شدن‌شان نیست باید تحت پوشش مداخلات کاهش آسیب‌های اجتماعی قرار گیرند و حتی زمینه امکان تزریق هم برای آنها فراهم شود. البته این پیش‌شرط لازم است که NGOها و سازمان‌های غیردولتی باید تضمین‌هایی را ایجاد کنند که این افراد در کف خیابان‌ها نباشند. آسیب‌دیده‌های اجتماعی نباید به عنوان انگل‌های اجتماعی بشناسیم؛ آن هم یکی مثل من و شماست! فاصله مبتلا شدن ما به آسیب‌‌های اجتماعی کمتر از یک تار مو است. ما کلونی‌های اعتیاد را بهم زدیم و آن را به تعداد بیشتری تبدیل کرده‌ایم. امروز از بالاترین نقاط شهر تا پایین‌ترین نقاط پایتخت می‌توانیم معتادان را ببینیم و شاید این حاصل همین اقدام است./آنا

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 كرمانشاه آفتاب کرمانشاه مواد مخدر 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

قدم‌های خوبی برای بازگشایی مرز "خسروی" برداشته شده است

بازار 300 میلیارد دلاری پساداعش در عراق را از دست ندهیم

دادستان کرمانشاه: پرونده تخلفات کمیسیون ماده 100 آماده ارسال به دادگاه می‌شود

تماشای خانوادگی دیدار ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی (عکس)

تصمیم مهم ارزی سران 3 قوه: پرداخت دلار به واردات کالاهای غیرضروری متوقف شد

هلال احمر در زلزله کرمانشاه چقدر هزینه کرد+ جدول

حذف "دفترچه های کاغذی" بیمه سلامت از ابتدای تیر/ ارائه خدمات "الکترونیکی" می‌شود

معاون استانداری کرمانشاه: 3000 واحد مسكونی بازسازی شده در مناطق زلزله‌زده بزودی افتتاح می‌شود

روزنامه جمهوری اسلامی: هنوز تحریم های ترامپ شروع نشده/ گرانی های اخیر ریشه داخلی دارد؛مراقب کاسبان قبل از تحریم باشید

یک فعال کارگری: رانندگان کامیون از یارانه دولتی بهره‌مند می‌شوند

شرط معافیت ۲۰ ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری

رسانه ها امید و نشاط را در جامعه ترویج دهند

تبصره جدید بر قانون امهال وام‌های زلزله‌زدگان

آغاز مسابقات کشوری پاراگلایدر در سایت "ویس قرنی" کرمانشاه

علائم تب خونریزی دهنده "کریمه کنگو" را بشناسید

امروز آخرین مهلت تکمیل مدارک ثبت نام آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

کرمانشاه به سرعت در حال پیر شدن

گروه تروریستی جیش العدل از سلامتی سرباز ربوده شده ناجا خبر داد

نتایج آزمون وکالت مرکز مشاوران کرمانشاه اعلام شد

صنایع دستی استان مستلزم ورود نیروهای جوان و نیز ذائقه سنجی از خریداران است/ صنعتگران صنایع دستی استان ذائقه سنجی درستی انجام نمی دهند

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه: ۸نفر از معاونین فرمانداران کرمانشاه از بین بانوان انتخاب می‌شوند

روحانی: تلاطم بازار دلیل اقتصادی ندارد

استاندار کرمانشاه: برخی "پُست" می‌خواهند و اگر نگیرند علیه ما موضع می‌گیرند

فعالیت 31 "حزب" در کرمانشاه/ احزاب ما عمدتا "موسمی" هستند

مدارس هنگام ثبت‌نام دانش آموزان حق دریافت هیچ وجهی ندارند

نمایندگان استان کرمانشاه جزو نمایندگان فعال در امور نظارتی شناخته نشدند!

ارجاع طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی به کمیسیون آموزش

هزینه ثبت نام در مدارس فوتبال استان220 هزار تومان/با مدارس فاقد مجوز برخورد می‌کنیم

حذف شهریه سالن‌های کشتی در فصل تابستان

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه: طرح تفصیلی اسلام آبادغرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است

فرماندار هرسين: کدورت آب هرسین به حد استاندارد رسید

94هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان در دست تعمیر و احداث است/ جاذبه های گردشگری این استان قابل رقابت با بسیاری از جاذبه های گردشگری اروپا است

درصورت حذف ناخواسته اطلاعات رایانه چه باید کرد؟

اعتراض ایران به دولت محلی کردستان عراق درخصوص تحرکات تروریست ها در مناطق مرزی مشترک

یکی از دستاوردهای دولت آرامش بخشی به جامعه است/ هر مسئولی که خود را خدمتگزار مردم نمی داند شایستگی نشستن بر آن مسند را ندارد.

خبر خوش سخنگوی دولت برای شاغلین و بازنشستگان

رایزنی برای فروش 11 هزار تخته فرش پرونده "گلیم و گبه"

آگهی‌های نماز و روزه استیجاری: نماز قضا ۱۰۰ هزار تومان، روزه یک ماه ۴۵۰ هزار تومان و ختم قرآن ۲۵۰ هزار تومان

برخي از استان ها بیشتر از میانگین كشوري تجربه مصرف دارند+كرمانشاه

بازار کار استان‌ها به روایت آمار+استان كرمانشاه

مصری: باید از ورود گوشی تلفن همراه به مجلس جلوگیری شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه: مراسم عیدقربان "بانه وره" پاوه ثبت ملی شد

واکنش وزارت علوم و بهداشت به اعتراضات سهمیه‌های ایثارگران/ وزیر علوم: پیشنهاد کاهش سهمیه‌ها را داده‌‌‌ایم

30 هزار زلزله زده کمک هزینه لوازم منزل دریافت کردند

علي جنتي: روحاني اهل استعفا نيست

مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد امشب پایان می‌یابد

500 میلیارد تومان اعتبار به مناطق زلزله زده اختصاص یافت

علم‌الهدی: اگر از گرسنگی بمیریم هم از دشمن چیزی نمی‌خواهیم

تشکیل ائتلاف مقتدی صدر، حزب کمونیست، عمار حکیم و ایاد علاوی / برنامه: اصلاح اقتصادی، عدم مرکزگرایی، عدم سیاسی کاری در نهادهای نظامی

وزارت بهداشت: غربالگری ژنتیکی زوجین هنگام ازدواج اجباری است

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید