آفتاب کرمانشاه

برخي از استان ها بیشتر از میانگین كشوري تجربه مصرف دارند+كرمانشاه

شناسه خبر » 277873

تاریخ انتشار » 1397/03/22-09:19

تعداد بازدید ها » 170

آفتاب كرمانشاه: سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر معتقد است که روش‌های جداسازی معتادان از سایر مردم نمی‌تواند موفق باشد و می‌گوید، معتادان انگل نیستند و باید در بستر جامعه درمان شده و به جامعه بازگردند.
آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور زندگی می‌کند و در این میان 16 هزار معتاد متجاهر زندگی را برای خودشان و البته اطرافیانشان سخت کرده‌اند. معتادان بسیاری البته وارد چرخه ترکه اعتیاد می‌شوند، اما در ترک اعتیاد موفق نیستند. آمارها نشان می‌دهد که تنها 15 درصد از معتادان ایرانی می‌توانند زندگی خود را برای همیشه نجات دهند البته افشار، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر طی 4 دهه گذشته برنامه درستی برای عدم بازگشت و برخورد با معتادان در دستور کار قرار نگرفته است. افشار معتقد است که جداسازی معتادان از افراد سالم جوابگو نیست و بیشتر از درمان باید به پیشگیری توجه کرد. آنا در گفت‌وگویی تفصیلی با پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی و سخنگوی ستاد مبارزه به بررسی موضوعات مختلف پیرامون اعتیاد، فعالیت‌ سمن‌ها، بازگشت به اعتیاد و البته تاسیس شهر معتادان پرداخته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: برخی از استان‌ها کمتر از میانگین کشوری نرخ شیوع اعتیاد دارند و پاره‌ای دیگر بیشتر از میانگین تجربه مصرف دارند. به عنوان مثال استان‌های خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه جزو مناطقی هستند که ضریب خطرشان بیشتر است و ما در آنجا به طور حتم تمرکزمان بیشتر است. مثلا در استان خوزستان آمایش‌های جغرافیایی تحت عنوان مدارس خطرپذیر و بافت‌های محله‌ پرخطر وجود دارد.* چه تعداد سمن ثبت شده در حال‌حاضر فعالیت می‌کنند و تعامل ستاد مبارزه با موادمخدر و این نهادها چگونه است؟

در حوزه معاونت پیشگیری، دفتر تخصصی برای سمن‌ها وجود دارد و این موضوع مدنظر است که چگونه مشارکت‌های مردم را حداکثری کنیم. ارتباط با NGOها، گروه‌های مرجع، خیرین، تشکل‌سازی و... همگی بر عهده این دفتر است. از انتهای سال 1391 تعداد NGOهای فعال در زمینه موادمخدر 1200 مورد بوده است و در حال‌حاضر که سال 1396 پایان یافته، این رقم صددرصد افزایش پیدا کرده و به 2400 مورد رسیده است. البته تعداد NGOهای ثبت شده در حوزه موادمخدر بسیار از این تعداد بیشتر است، اما اینها NGOهایی هستند که براساس ارزیابی دفتر تخصصی پیشگیری، حائز حداقل استانداردهای لازم برای کار شناخته شدند. این NGOها در واقع فعال بوده و تنها روی کاغذ به ثبت نرسیده‌اند.

* اما به نظر می‌رسد بیشتر NGOها به درمان متمرکز هستند تا توجه ویژه‌ای به پیشگیری داشته باشند؟

این‌گونه نیست، ما هم در ابتدا همین تصور را داشتیم اما اواخر اسفندماه که همایش 110 سمن برتر کشور را داشتیم و دیتابانک اطلاعاتی ستاد را به همین منظور مرور کردیم، متوجه شدیم NGOهایی که شأن درمانی داشتند هم‌اکنون وارد بحث‌های پیشگیری هم شده‌اند. 52درصد از کل NGOهایی که در دیتابانک ستاد هستند کارهای پیشگیرانه نیز انجام می‌دهند. کسی که در حال انجام درمان است، باید مداخلاتی برای پیشگیری از عود هم صورت بگیرد که البته در این زمینه هم قدم‌های بزرگی برداشته شده است که بهبودیافته‌ها توسط خیرین اجتماعی مشغول به کار شود. در حال‌حاضر کارخانه‌ای وجود دارد که همه کارگران آن معتادان بهبودیافته هستند. از این دست موارد بسیار است و می‌توان از آنها نام برد. ما سعی کردیم NGOها را به سمت‌و‌سویی ببریم که یک‌جانبه‌نگری نداشته باشند.

* نرخ بازگشت معتادان به اعتیاد چه میزان است؟

ما نمی‌توانیم قسم جلاله بخوریم که چه تعداد از معتادان ما بهبود پیدا می‌کنند و چند نفر از آنها دوباره دچار لغزش می‌شوند. البته کلمه بهبود و بهبودیافتگی در عرف عمومی مردم و معنی اصلی بسیار متفاوت است. کلمه بهبود به معنای بهتر بودن است و در اصطلاح پزشکی اگر در بیماری‌های مزمن مثل اعتیاد کسی یک درجه بهتر شود، به آن بهبودیافته می‌گویند. یعنی فرض کنید یک معتاد تزریقی هروئینی اگر هروئین را کنار بگذارد و آن را به تریاک تبدیل کند و از تریاک به سمت و سوی مصرف متادون برود، به این فرد دیگر معتاد نمی‌گویند بلکه در علم پزشکی این شخص را درمانجو می‌نامند. به واسطه همین امر تلقی بین مردم و عوام وجود دارد که بهبودی را معادل شفای کامل تلقی می‌کنند و نگاهشان به معتاد پرهیزمدار صددرصد است و کوچکترین لغزش را برای این افراد به عنوان شکست تلقی می‌کنند. ما لغزش‌ها را به عنوان شکست تلقی نمی‌کنیم. بلکه آن را به عنوان بهبود یک بیماری مزمن می‌دانیم.اگر نگاه ما به اندازه‌ای جامع باشد که بگوییم معتاد تزریقی به جز متادون دیگر چیزی مصرف نکند، میزان توفیق آن موقع قابل‌توجه است. بالاترین میزان موفقیت در پاکی و در برنامه‌ریزی‌های پرهیزمدار به شرط حمایت‌های اجتماعی، اشتغال و توانمندسازی حدودا 35 تا 40 درصد است. در کشورهای در حال‌توسعه که بیشترین مداخلات‌شان به صورت جسمی است، این توفیق حدود 20 درصد است. در کشور ما براساس ارزیابی‌های انجام شده توفیقات در روش‌های پرهیزمدارانه در یک دوره شش‌ماهه تا یکساله پاکی کامل حدود 15 درصد است.

* وضعیت اعتیاد در روستاها چگونه است در حالی که برخی از مناطق دورافتاده هستند و امکان فعالیت سمن‌ها در آنجا وجود ندارد. ستاد در زمینه شیوع‌شناسی اعتیاد در روستاها چه اقداماتی انجام داده است؟

جمعیت‌ها در بحث اعتیاد به سه دسته شهری، حاشیه‌نشین و روستایی تقسیم می‌شود. قطعا آسیب‌ها در بخش‌های حاشیه‌ای بیشتر است و خدمات کمتری ارائه می‌شود. در مناطق روستایی و عشایری هم احتمال آسیب وجود دارد اما حضور ما در آنجا خیلی کمرنگ نیست. ما از طریق بهیاری‌ها، نهادهای مرتبط با عشایر، ادارات تعبیه شده در وزارت جهاد کشاورزی با روستاها ارتباطات نسبتا مناسبی را داریم. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در روستاها انجام می‌شود تجهیز و راه‌اندازی خانه‌های ورزش روستایی است. روستاهایی که فاقد هرگونه امکنه ورزشی هستند، مکانی را در نظر می‌گیریم تا آن را به خانه ورزش روستایی تبدیل کنیم و تجهیزاتی را با کمک وزارت ورزش تامین و به آنجا منتقل می‌کنیم. در طول سه سالی که از اجرای این طرح می‌گذرد با هم‌افزایی اعتبارات ما و اعتبارات وزارت ورزش و جوانان 2 هزار و 250 خانه ورزش روستایی تجهیزات‌شان مستقر شده است. به نوعی اوقات فراغت آنها پر می‌شود تا کمتر به دام آسیب بیفتند. ما بیشتر در مناطق مرکزی، جنوبی و ناحیه‌هایی که آسیب در روستاها کمتر است مداخلات‌مان به صورت پیشگیرانه و پرکردن اوقات فراغت است. اما در پاره‌ای از استان‌ها که آسیب‌ بیشتری به چشم می‌خورد، برنامه‌های خاص برای درمان نیز داریم. مثلا در استان خراسان جنوبی در ناحیه نهبندان، بخشی از سیستان و بلوچستان، مراکز درمانی خاصی نیز وجود دارد. تلاش کرده‌ایم تا یارانه‌ای در اختیار آنها قرار دهیم. اخیرا با وزارت بهداشت به این تفاهم رسیدیم که در مناطقی که کمترین امکانات وجود دارد، طرح تحول سلامت و خانه‌های بهداشت روستایی در بحث پیشگیری و درمان اعتیاد نیز به ما کمک کنند. وقتی یک جایی آسیب بیشتر باشد تمرکز و برنامه‌های ما برای آن منطقه بیشتر است.

* ستاد مبارزه با موادمخدر برنامه آمایشی هم دارد؟

در طرح ارزیابی سوء‌مصرف مواد ما مناطق و استان‌های پرخطرمان کاملا مشخص هستند. در مناطقی که آسیب بیشتر است تمرکز ستاد مبارزه با موادمخدر هم بالتبع رو به فزونی خواهد بود. مثلا در استان زنجان میزان اعتیاد در جوامع شهری و روستایی بسیار پایین است، بیشترین تمرکزمان فقط روی فعالیت‌های پیشگیرانه است. برخی از استان‌ها کمتر از میانگین کشوری نرخ شیوع دارند و پاره‌ای دیگر بیشتر از میانگین تجربه مصرف دارند. به عنوان مثال استان‌های خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه جزو مناطقی هستند که ضریب خطرشان بیشتر است و ما در آنجا به طور حتم تمرکزمان بیشتر است. مثلا در استان خوزستان آمایش‌های جغرافیایی تحت عنوان مدارس خطرپذیر و بافت‌های محله‌ پرخطر وجود دارد.

* پیشنهادی از سوی پلیس مطرح شده که معتادان متجاهر را در اصطلاح به مکانی تحت عنوان شهر معتادان و خارج از مناطق شهری منتقل کنند. نظر شما در این‌باره چیست؟

در پارادایم برخورد با آسیب‌های اجتماعی در چند دهه اخیر برخوردهای متفاوتی صورت گرفته است، اما آیا ما تجربه این پیشنهاد را در گذشته نداشتیم؟ سرخ‌حصار یا منطقه ورامین،‌ حسن‌آباد، کهریزک و یا چرمشهر سختگیرانه‌تر و دور از دسترس‌تر بود یا بردن معتادان به جزیره فارو؟ اما معجزه‌ای رخ داد؟ تعداد معتادین ما کاهش پیدا کرد؟ اگر نگاه ما این باشد که می‌خواهیم مظاهر مصرف را در سطح شهر کاهش دهیم، در مدت موقت چند ماهه‌ای می‌توان این اقدام را انجام داد و معتادان را از فضای شهری دور کرد، ولی این افراد باید دوباره به کجا بازگردند؟ آنها باید به همان محیط قبلی زندگی خود برگردند. چون آسیب‌های اجتماعی در دل اجتماع ایجاد شده و در دل همان اجتماع باید درمان شود. اگر آنها را به این مکان‌ها ببریم و فکر کنیم این افراد تغییرات پایداری می‌کنند و دیگر وسوسه مصرف در آنها رخ نخواهد داد، چنین اتفاقی نمی‌افتد. اتفاقا کسانی را که تحت پوشش برنامه‌های غیرداوطلبانه و اجباری قرار می‌دهیم، توفیق‌شان در مانایی پاکی بسیار کم و زیر 5 درصد است. ما تافته جدا بافته از دنیا نیستیم، بافت‌هایی همانند شوش، دروازه غار، اودلاجان، منطقه سیزده آبان، اطراف کوره‌پزخانه‌ها، لویزان و فرحزاد در بقیه جاهای دنیا هم وجود دارد. اما آنها تصمیم گرفتند تا در محلاتی به این سبک کاری انجام دهند که اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن محدود به همین محله و مشخصا محدود به یک کلونی خاص باشد. معتاد تزریقی که همه از او قطع امید کردند و نمی‌تواند اعتیادش را ترک کند، اگر بخواهد مواد مصرف کند باید این کار را در پاتوقش انجام دهد تا تحت نظارت انجام شده مبتلا به بیماری‌هایی همچون هپاتیت و ایدز نشود و آنها را به دیگران منتقل کند. این طرح مربوط به شهرهایی است که 5 سال متوالی بهترین کیفیت زندگی را در دنیا داشته‌اند. این طرح در ونکوور کانادا، سیدنی استرالیا، ژنو در سوئیس اجرا شده است. بنابراین اگر بخواهیم یک نسخه مناسبی بپیچیم، باید بدانیم که آسیب‌های اجتماعی در دل اجتماع باید درمان شود و آنهایی که دیگر هیچ امیدی به درمان‌شدن‌شان نیست باید تحت پوشش مداخلات کاهش آسیب‌های اجتماعی قرار گیرند و حتی زمینه امکان تزریق هم برای آنها فراهم شود. البته این پیش‌شرط لازم است که NGOها و سازمان‌های غیردولتی باید تضمین‌هایی را ایجاد کنند که این افراد در کف خیابان‌ها نباشند. آسیب‌دیده‌های اجتماعی نباید به عنوان انگل‌های اجتماعی بشناسیم؛ آن هم یکی مثل من و شماست! فاصله مبتلا شدن ما به آسیب‌‌های اجتماعی کمتر از یک تار مو است. ما کلونی‌های اعتیاد را بهم زدیم و آن را به تعداد بیشتری تبدیل کرده‌ایم. امروز از بالاترین نقاط شهر تا پایین‌ترین نقاط پایتخت می‌توانیم معتادان را ببینیم و شاید این حاصل همین اقدام است./آنا

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 كرمانشاه آفتاب کرمانشاه مواد مخدر 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

مديركل دفتر عملكرد،بازرسي و امور حقوقي استانداري كرمانشاه منصوب شد

جزييات كامل از استخدامي در وزارت نيرو

مرد 50 ساله ای در سد زاگرس گیلانغرب غرق شد

دور جدید پیش فروش نقدی محصولات سایپا از ساعت 10 چهارشنبه 24 مرداد (+جزئیات و جدول)

ترور یک مامور ناجا در روانسر /ضارب متواری است

احمدی‌نژاد قصد دارد خود را منجی ایرانیان جا بزند / او می‌گوید روحانی باید استعفا دهد، اما سال ۸۸ را فراموش کرده / احمدی‌نژاد از اوباما شخصا تقاضای مذاکره کرد، اما رئیس‌جمهور آمریکا نپذیرفت

قره سو جان کودک پنج ساله را گرفت

وضعیت قرمز "طلاق" در 10 استان کشور/ عدم "مهارت گفتگو" عامل اصلی طلاق

جلسه انتخاب شهردار؛ بازهم بی نتیجه

انجام بررسی نهایی واریز وجوه به حساب مالباختگان پرونده "گلیم و گبه"

پزشکیان: دنبال مقصر در دولت نگردید/مشکلات کشور تقصیر یک نفر نیست بلکه هزینه سیاستی است که مقابل امریکا انتخاب کرده ایم

مقام معظم رهبری: جنگ نخواهد شد/ مذاکره نخواهیم کرد / در برجام بنده خیلی سخت‌گیری می‌کردم/ البته خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم رعایت نشد

اورژانس اجتماعی کرمانشاه ۲۴ ساعته شد اورژانس اجتماعی کرمانشاه ۲۴ ساعته شد

جلسه "انتخاب شهردار"؛ بازهم بی نتیجه/ مرخصي دو عضو شورا در جلسه مهم!

کرایه اتوبوس‌های درون شهری کرمانشاه ۲۵ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور: برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در مناطق زلزله زده اجرا شود

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور

موافقت مقام معظم رهبری با ایجاد شعبه ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی/ بدون تخفیفت و تجدیدنظر به استثنای اعدام

مدیر درمان تامین اجتماعی استان: سنقر، پاوه و جوانرود صاحب مرکز درمانی تامین اجتماعی می‌شوند

بهزیستی کرمانشاه: پیدا شدن یک نوزاد در کیسه زباله/نوزاد به شیرخوارگاه تحویل داده شد

آغاز ثبت نام کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد

46 میلیارد ریال به بازارچه مرزی تیله کوه اختصاص یافت

سرپرست وزارت کار تعیین شد

خبر خوش برای کارکنان متخلف قوه‌قضائیه!

به دلیل بی‌احتیاطی عامل انسانی ۱.۵ هکتار از جنگل‌های اسلام‌آبادغرب در آتش سوخت

ملی‌پوش سابق کبدی با ضربات چاقو به قتل رسید

حادثه رانندگی در میدان فردوسی 6 کشته و زخمی برجای گذاشت+ عکس

امام جمعه کرمانشاه خواستار برخورد با اخلالگران اقتصادی شد

دسته چک‌های خود را عوض کنید

کربوهیدرات مفید برای سلامت دندان‌ها

کرمانشاه به یک کارگاه بزرگ عمرانی تبدیل شده است / روزانه ۱۵ واحد مسکونی بازسازی شده در مناطق زلزله زده به بهره برداری می رسند

مدیرکل تعاون کرمانشاه: پرداخت ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در کرمانشاه

شورای نگهبان اصلاحیه قانون منع بکارگیری بازنشستگان را تایید کرد

وجود ابهامات در خصوص اوضاع مدیریتی و درآمدزایی شستا/ انتقاد از اجرایی نکردن سند کار

صدا وسیما نمایندگان را متهم به شومن بازی می کند

مسعود بارزانی: از حق خود برای استقلال کوتاه نیامده‌ایم

دو اقدام تروریستی در کردستان و خوزستان خنثی شد/ دستگیری ۶ تروریست

طرح سوال از رئیس جمهوری منافی اتحاد نظام است

اعضای شورای شهر کرمانشاه زودتر "شهردار" را انتخاب کنند/ متاسفانه سطح مداخلات اعضاي شوراي شهر در امور اجرايي شهرداري افزايش يافته

پیش شرطی برای مذاکره ندارم؛ امریکا چاقویش را در جیبش بگذارد/ ترامپ همین حالا هم یک قدم عقب‌نشینی کرده اما باید بیشتر عقب برود تا امکان مذاکره فراهم شود / اروپایی ها از نظر سیاسی برای اجرای برجام سنگ‌ تمام گذاشتند / اگر با اروپا و‌ دنیا خوب کار کنیم، امریکایی‌ها را از تحریم بر میگردانیم / مردم نگرانی نداشته باشند؛ دولت سر جنگ با هیچ کشوری ندارد / اینکه می‌گویند روحانی فرق کرده، اینطور نیست؛ همان روحانی 92 هستم / در سیاست داخلی چرخش نکرده ام / تظاهرات و اعتراض حق مردم است / اصل 59 قانون اساسی مگر کمرش بیل خورده؟ چرا اجرا نکنیم؟

فرمانده نیروی زمینی سپاه: تروریستها در همه مرزهای ما فعال شده اند

رتبه پنجم کرمانشاه در اعزام ورزشکاران به "جاکارتا"

تصمیمات مهم هیات دولت برای ساماندهی بازار ارز

آموزش و پرورش استان کرمانشاه و گیلانغرب

سرپرست راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه منصوب شد

روزنامه کویتی الجریده: ترامپ ۷ شرط ایران برای مذاکره مستقیم را پذیرفته است

با احتکارکنندگان و سودجویان برخورد جدی می‌شود

فرماندار کرمانشاه خبر ناآرامی در این شهر را تکذیب کرد

مدیرکل تعزیرات حکومتی کرمانشاه: فروش "آهن" گرانتر از کیلویی 3750 تومان تخلف است

نامه‌ علی مطهری به سردار جعفری: سپاه در موضوع مذاکره با آمریکا باید تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشد / اعلام نظر به نمایندگی از ملت باید توسط نماینده و منتخب ملت یعنی رئیس‌جمهور انجام شود نه هر مقامی

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید