آفتاب کرمانشاه

همایش ثبت ملی زبان لکی در شهرستان هرسین برگزار شد؛

شناسه خبر » 277554

تاریخ انتشار » 1396/12/21-20:40

تعداد بازدید ها » 213


آفتاب کرمانشاه:  همایش ثبت ملی زبان لکی در شهرستان هرسین برگزار شد؛

♦️از خاور تا باختر

آوای کرمانشاه: همايش ثبت ملي زبان لكي با حضور مردم و مسئولين، انديشمندان، هنرمندان، نويسندگان و بزرگان لك زبان، با همت انجمن ادبی حافظ شهرستان هرسین در تالار معلم این شهرستان برگزار شد.

شمار شرکت‌کنندگان در این همایش بیش از یک هزار و دویست نفر بود، به نحوی که سالن یک هزار نفری معلم هرسین لبریز از جمعیت گشته و حیاط سالن نیز مملو از جمعیت بود که حاضرین، برنامه را از طریق صدای بلندگوهای سالن دنبال می‌کردند.
در ابتدای این مراسم، شاه‌آبادی فرماندار شهرستان هرسین ضمن خیرمقدم به حضار، در سخنان کوتاهی به بیان ارزش و اهمیت زبان مادری در قوام بخشیدن به زبان رسمی کشور پرداخت.

پس از آن، داوود داوودی دکترای باستانشناسی در خصوص روند ثبت ملی زبان لکی، دکتر بابک درویش پور، دبیر همایش و مسئول انجمن ادبی حافظ، حسین یعقوب خانی غیاثوند از لک‌های قزوین در خصوص پراکنش لک‌های شمال کشور، وحید صفرپور از روستای سیزار کلات نادری خراسان رضوی در خصوص کوچ لک‌ها به استان خراسان و پراکندگی آنان و همچنین استاد بهادر غلامی در خصوص داشته‌های فرهنگی زبان لکی، به ایراد سخن پرداختند؛ که بخشی از صحبت‌های استاد غلامی و دکتر داوودی را در ادامه می‌خوانید.
استاد بهادر غلامي از پژوهشگران و دست‌اندرکاران ثبت زبان لكي در اين همايش اظهار کرد: قوم لک از کهن‌ترین و نژاده‌ترین مردمان ایرانی هستند و علی‌رغم اظهارات برخی از پژوهشگران که «ل» آن را برگرفته از لری و «ک» آن را مأخوذ از واژه کردی دانسته‌اند و داستان‌هایی بی‌پایه و اساس برای آن سرهم کرده‌اند، این واژه در برهان قاطع و بستان السیاحه به معنی صد هزار آمده که از هنگام روی آوردن لوری‌ها در زمان بهرام گور به سرزمین پهله، به مردمان بومی این دیار و زبان آنان نسبت داده‌اند.

وي ادامه داد: فرهنگ زیربنای هر جامعه است و به مثابه سیاه‌چادری است که زبان ستون اصلی آن است و سایر رسوم و عادات به منزله دیگر قسمت‌های آن می‌باشند و زبان لکی که زبان مردم لک زبان است به سبب کوهستانی بودن دیار لکستان، دشواری راه‌های آن، حمیت مردمان لک و بیگانه‌ستیزی آنان در برابر هجوم ديگران و زبان مهاجمان، فراوانی واج‌ها و شیوه بیان کردن آواها و گستردگی واژگان و دارا بودن انبوهی از بایدها و نبایدها و شایست و نشایست‌ها و ... موجب در امان ماندن زبان لکی از آسیب روزگاران بوده است و رقص زبان لکی در کلماتی مانند: کل (بز کوهی) و کل (کوچه و بی‌دندان و...) و واژگان متضاد مانند: حویز و حویر، بان و بان، بلئز و کلئز و ... چنان زیباست که گمان نمی‌بری تضادی باهم دارند و این خود نشان پویایی زبان است.

غلامی عنوان كرد: از طرفی دیگر، گفتنی است که اصالت زبان لکی در دیار دلفان، بلاغت در سلسله و فصاحت در کوهدشت مشهود است؛ هرچند بنده به همراه دوستانی چند، زبان لکی را در آثار نامحسوس ملی ثبت کردیم؛ ولیکن هرکسی از متل گویان و چیستان پردازان و شاعران و نویسندگان و مویه خوانان و ... گذشته و حال را سهیم در ابن راه می‌دانم و بیش از این انتظار نداریم که این‌همه تقدیر و تشکر از ما به عمل آید، در حالی که انجام آن را وظیفه خود می‌دانستیم و آنچه از نظر من مهم است حفظ دستاوردهای نیاکانمان به ویژه زبان لکی است که باید با گفتن و نوشتن، تحمل عقاید مخالف را داشتن، اظهارنظر غیرمنطقی و غیرتخصصی نداشتن، مطالعه را جایگزین دهن‌بینی کردن و ... آن را برای آیندگان حفظ کرد.

اين پژوهشگر لك زبان گفت: من معتقد هستم که اولاً این‌گونه همایش‌ها باید خروجی داشته باشند و تا اتحاد و همدلی در میان نباشد راه به جایی برده نمی‌شود؛ زیرا یک دست صدا ندارد و با یک گل بهار نمی‌شود و در پایان خواسته همه ما از دولت این است که بایستی دارای رادیوی لکی، اختصاص دادن ساعاتی از سیمای استان‌های لک نشین به مردم لک زبان باشیم و واحد درسی برای دانش آموزان مناطق لک نشین از سوی وزارت آموزش‌وپرورش اتخاذ گردد و آموزش عالی نیز در خصوص فراهم كردن رشته دانشگاهی زبان و ادبیات لکی تدابیری اتخاذ كند.همچنین دکتر داوودی، سرپرست تیم پژوهش ثبت زبان ملی لکی، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، خصوصاً لک‌هایی که از نقاط دورتر به همایش آمده بودند از تمام فعالین فرهنگی قوم لک چه در فضای مجازی و چه غیرمجازی تشکر کرد.
وی پس از برشمردن اهمیت تاریخی فرهنگی مناطق لک نشین خصوصاً هرسین، از زبان لکی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی برجای مانده از نیاکان اشاره کرد و به شرح برخی از شاخصه‌های قومی چون تبار، سرزمین و زبان در میان لک‌ها پرداخت.
وی از هرسینی، دلفانی، طرهانی، سلسله‌ای، بیرانوندی، باجولوندی، جلالوندی، هوزمانوندی، هلیلانی، زردلانی، همیوندی، صحنه‌ای، کنگاوری، نهاوندی، ملایری و دره شهری به عنوان برخی گویش‌های زبان لکی نام برد که نشانه‌هایی چون مور و هوره، لالایی‌ها، چیستان‌ها، ابیات چهل سرود، ترانه‌ها، اشعار قدیمی، داستان‌ها و شاهنامه دارند و از هرکدام به عنوان برگ زرینی از تاریخ ایران نام برد.

دکتر داوودی گفت: لکی از خانواده شمال غربی زبان‌های ایرانی است که با زبان‌ها و گویش‌هایی چون تاتی، کرمانجی، بلوچی، سورانی، گیلکی و هورامی هم‌ریشه است و واژگان فراوانی از اوستایی، فارسی باستان و پهلوی را در محاوره روزمره خود حفظ کرده است.
به اعتقاد داوودی، تنوع و تعدد واژه‌ها در زبان لکی بیش از هر زبان دیگر ایرانی است و همین عامل سبب گردیده که ریتم کلام لک زبان‌ها آهنگین و دارای وزن باشد و از زمان‌های گذشته شاعران فراوانی از مناطق لک نشین ظهور کنند.
وی افزود: جابجایی‌های جمعیتی لک‌ها از دوره صفوی به بعد سبب شد که زبان لکی بر زبان‌های دیگر تأثیر بگذارد؛ اما متأسفانه بیشتر زبان خود را فراموش کرده‌اند.
سرپرست تیم پژوهش ثبت زبان ملی لکی اظهار داشت: جمعیت زیادی از کرمانج، سوران، قشقایی، بختیاری، لر و کرد جنوبی ریشه در لک دارند.
داوودی گفت: فاکتورهای ارزشی زبان لکی باعث شد که برای معرفی و ثبت آن در فهرست آثار ملی اقدام کرده و علاوه بر تنظیم پرونده‌ای که مطابق با چارچوب‌های دفتر ثبت آثار فرهنگی کشور بود به تهیه مستندات ویدئویی و صوتی از گویشوران مختلف زبان لکی بپردازیم.
پس از برنامه سخنرانی، مراسم با اجرای بازی‌های بومی محلی توسط گروهی به رهبری نوذر مظفری ادامه پیدا کرد و پس از آن، تنی چند از شعرا و خوانندگان لک زبان به شعرخوانی و اجرای موسیقی پرداختند. حجت علیپور از کوهدشت، عزیز بیرانوند از خرم‌آباد، کامران شاه‌علی از هرسین، کرم دوستی از کوهدشت، اسد آزادبخت از کوهدشت، واحر یاری استان ایلام، حمید تمسکی از هرسین، رضا حسنوند از الشتر، عبدالعلی میرزانیا از الشتر و خانم مریم کولیوند از استان ایلام ازجمله شعرای حاضر در این مراسم بودند که اشعار خود را برای حضار سرودند.
همچنین در ادامه این آیین، حمید شلانی با گروه سیفا، سعید منصوری از هرسین با اجرای آواز لکی و علی احمدی با اجرای نوای باستانی مور، زینت‌بخش این محفل بودند.
***
شایان ذکر است، در تاریخ دهم مرداد ۱۳۹۶ در جلسه‌ای که برای ثبت ملی آثار ناملموس فرهنگی کشور برگزار شد زبان لکی هم به شماره ۱۴۳۸ به ثبت رسید و در تاریخ یک شهریور ۹۶، حکم ثبت زبان لکی به استان‌های کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان، قزوین و مازندران ابلاغ شد که بیشترین جمعیت از لک زبان‌ها را در خود جای داده‌اند. برای سایر لک‌هایی که هنوز زبان خود را فراموش نکرده‌اند و در استان‌های خراسان رضوی، گیلان، قم، مرکزی و زنجان زندگی می‌کنند پرونده‌ای تهیه شده است که در آینده به پرونده اصلی ثبت زبان لکی الحاق گردد.مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 شا]آبادی   فرماندار  کرمانشاه   هرسین  همایش زبان لکی 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

برپایی نمایشگاه های صنایع دستی در 62 نقطه از سطح استان کرمانشاه

رحمانی فضلی: مردم بیش از همه چیز به امید و نشاط نیاز دارند/ اولویتمان در سال ۹۷ کماکان حفظ امنیت است/ به وزارت کشور نمره 18.5 می دهم

وضعیت پرواز‌ها بعد از تغییر ساعت رسمی

اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمان و کرمانشاه

روحانی در پیام نوروزی: ما فضای مجازی امن، آسان و ارزان، توأم با اخلاق و معنویت می‌خواهیم/ در سایه این فضاست که مبارزه با فساد و شفافیت را ادامه می‌دهیم

مقام معظم رهبری با تبریک سال نو: شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است

استاندار کرمانشاه: سند اشتغال کرمانشاه برای مقابله با بیکاری تدوین شده است

امام جمعه کرمانشاه: ایجاد اشتغال و رفع بیکاری از مطالبات اصلی مردم کرمانشاه است

1077 میلیارد تومان برای توسعه کرمانشاه به تصویب رسید

ابلاغ بخشنامه مزدی سال۹۷ کارگران در فروردین/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

کرمانشاه به شبکه ریلی متصل و اولین قطارش عازم مشهد شد/ آغاز بلیط فروشی از پنجم فروردین

وزیراطلاعات: مردم عامل ایجاد امنیت در کشور هستند

معاون رییس جمهوری: دولت به دنبال تقویت مرزها برای بهره مندی هرچه بیشتر مرزنشینان است

وزیر ورزش و جوانان: دولت اعتبار 12 هزار میلیارد تومانی برای اشتغالزایی روستائیان در نظر گرفته است/قول مساعد وزیر به سنقری‌ها

رسیدگی به امور زلزله‌زدگان اولویت اصلی سفر به کرمانشاه است

پیام تبریک نوروزی سراسر حمله ترامپ علیه جمهوری اسلامی و سپاه

توسط تکواندوکار کرمانشاهی صورت گرفت؛ کسب جواز حضور در مسابقات انتخابی ورود به اردوی تیم‌ ملی تکواندو

بیمه‌نامه شخص ثالث گران نمی شود

تعیین حداقل دستمزد 97: افزایش 19.5 درصدی / حداقل: یک میلیون و 114هزارتومان

۹۶ بر ما چه گذشت؟

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می‌شود

تریلر حامل سوخت در سرپل ذهاب دچار آتش سوزی شد+ عکس

رئیس جمهو روحانی به کرمانشاه سفر می کند/ دکتر روحانی تحویل سال ۹۷ را در کنار خانواده‌های عزادار زلزله زده غرب استان خواهد بود

پیشنهاد استخدامِ فرزندانِ بازنشستگان در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/پاداش پایان خدمت سال ۹۶ هنوز پرداخت نشده‌است

شهردار بیستون خبرداد: برگزاری 7 شب کنسرت رایگان در محوطه جهانی بیستون

جزئیات مرحله دوم آزمون استخدامی دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شد

معافیت از پرداخت هزینه ویزا برای ایرانیانی که وارد کردستان عراق می شوند

طرح عیدانه کتاب در 11 کتابفروشی کرمانشاه اجرا می شود

همراه اول تا ۵۰۰ هزار ریال عیدی می دهد

مديركل اداري و مالي استانداري منصوب شد

بیش از 29 هزار خانوار زلزله زده کرمانشاه از هلال احمر 300 هزار تومان عیدی می‌گیرند

کی‌روش: 5 سال است، نباخته‌ایم، تیم اول آسیا هستیم ولی شما راضی نیستید!

انتقاد وزیر کشور از نحوه اطلاع‌رسانی درباره زلزله کرمانشاه

رئیس محیط زیست: از بازداشت‌شدگان محیط زیست اطلاع دقیقی نداریم/ من اگر جای مردم باشم سوار خودروی داخلی نمی‌شوم

متن حکم قطعی «حمید بقایی» منتشر شد (+متن کامل)

بانوان ورزشکار کرمانشاهی در مسابقات دوگانه کشور خوش درخشیدند

واریز سود سهام عدالت باقی‌مانده تا پایان اسفند

اعلام نتایج آزمون استخدامی دانشگاه‌های علوم پزشکی

جاده چالوس ۲۸ و ۲۹ اسفند یکطرفه می‌شود/ احتمال اعمال محدودیت در هراز

پیشنهاد یک شرکت آلمانی برای مبارزه با ریزگرد در خوزستان

زلزله‌زدگان شرایط سختی دارند 🔹بانک‌ها باید سرعت کار را بالا ببرند 🔹مدیران بانک‌ها یک هفته زیر چادر زندگی کنند تا شرایط آنها را بهتر درک کنند

پایان فرار یک ساله "قاتل"/ مردی که "دوستش" را به آتش کشید دستگیر شد

آغاز دوره جدید توزیع سبد کالا از امروز

از مشکلات مردم مطلعیم/ به آینده‌ای به مراتب بهتر از امروز برای ایران معتقدم

در شهرستان کنگاور رخ داد: قتل بی‌رحمانه مادر توسط پسر معتاد/قاتل دستگیر شد

میوه شب عید با نرخ دولتی در ۱۷۸ مرکز استان کرمانشاه توزیع می‌شود+ قیمت

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه: برای 43نفر از شرکت کنندگان در تجمع های دی ماه قرار نهایی صادر شد

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور: نماز جمعه تریبونی کاملا فراجناحی است

میزان افزایش حقوق کارگران بین 110 تا 205‌هزار تومان خواهد بود

3 کشته و 969 مصدوم در حوادث چهارشنبه‌سوری امسال

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید