آفتاب کرمانشاه

همایش ثبت ملی زبان لکی در شهرستان هرسین برگزار شد؛

شناسه خبر » 277554

تاریخ انتشار » 1396/12/21-20:40

تعداد بازدید ها » 355


آفتاب کرمانشاه:  همایش ثبت ملی زبان لکی در شهرستان هرسین برگزار شد؛

♦️از خاور تا باختر

آوای کرمانشاه: همايش ثبت ملي زبان لكي با حضور مردم و مسئولين، انديشمندان، هنرمندان، نويسندگان و بزرگان لك زبان، با همت انجمن ادبی حافظ شهرستان هرسین در تالار معلم این شهرستان برگزار شد.

شمار شرکت‌کنندگان در این همایش بیش از یک هزار و دویست نفر بود، به نحوی که سالن یک هزار نفری معلم هرسین لبریز از جمعیت گشته و حیاط سالن نیز مملو از جمعیت بود که حاضرین، برنامه را از طریق صدای بلندگوهای سالن دنبال می‌کردند.
در ابتدای این مراسم، شاه‌آبادی فرماندار شهرستان هرسین ضمن خیرمقدم به حضار، در سخنان کوتاهی به بیان ارزش و اهمیت زبان مادری در قوام بخشیدن به زبان رسمی کشور پرداخت.

پس از آن، داوود داوودی دکترای باستانشناسی در خصوص روند ثبت ملی زبان لکی، دکتر بابک درویش پور، دبیر همایش و مسئول انجمن ادبی حافظ، حسین یعقوب خانی غیاثوند از لک‌های قزوین در خصوص پراکنش لک‌های شمال کشور، وحید صفرپور از روستای سیزار کلات نادری خراسان رضوی در خصوص کوچ لک‌ها به استان خراسان و پراکندگی آنان و همچنین استاد بهادر غلامی در خصوص داشته‌های فرهنگی زبان لکی، به ایراد سخن پرداختند؛ که بخشی از صحبت‌های استاد غلامی و دکتر داوودی را در ادامه می‌خوانید.
استاد بهادر غلامي از پژوهشگران و دست‌اندرکاران ثبت زبان لكي در اين همايش اظهار کرد: قوم لک از کهن‌ترین و نژاده‌ترین مردمان ایرانی هستند و علی‌رغم اظهارات برخی از پژوهشگران که «ل» آن را برگرفته از لری و «ک» آن را مأخوذ از واژه کردی دانسته‌اند و داستان‌هایی بی‌پایه و اساس برای آن سرهم کرده‌اند، این واژه در برهان قاطع و بستان السیاحه به معنی صد هزار آمده که از هنگام روی آوردن لوری‌ها در زمان بهرام گور به سرزمین پهله، به مردمان بومی این دیار و زبان آنان نسبت داده‌اند.

وي ادامه داد: فرهنگ زیربنای هر جامعه است و به مثابه سیاه‌چادری است که زبان ستون اصلی آن است و سایر رسوم و عادات به منزله دیگر قسمت‌های آن می‌باشند و زبان لکی که زبان مردم لک زبان است به سبب کوهستانی بودن دیار لکستان، دشواری راه‌های آن، حمیت مردمان لک و بیگانه‌ستیزی آنان در برابر هجوم ديگران و زبان مهاجمان، فراوانی واج‌ها و شیوه بیان کردن آواها و گستردگی واژگان و دارا بودن انبوهی از بایدها و نبایدها و شایست و نشایست‌ها و ... موجب در امان ماندن زبان لکی از آسیب روزگاران بوده است و رقص زبان لکی در کلماتی مانند: کل (بز کوهی) و کل (کوچه و بی‌دندان و...) و واژگان متضاد مانند: حویز و حویر، بان و بان، بلئز و کلئز و ... چنان زیباست که گمان نمی‌بری تضادی باهم دارند و این خود نشان پویایی زبان است.

غلامی عنوان كرد: از طرفی دیگر، گفتنی است که اصالت زبان لکی در دیار دلفان، بلاغت در سلسله و فصاحت در کوهدشت مشهود است؛ هرچند بنده به همراه دوستانی چند، زبان لکی را در آثار نامحسوس ملی ثبت کردیم؛ ولیکن هرکسی از متل گویان و چیستان پردازان و شاعران و نویسندگان و مویه خوانان و ... گذشته و حال را سهیم در ابن راه می‌دانم و بیش از این انتظار نداریم که این‌همه تقدیر و تشکر از ما به عمل آید، در حالی که انجام آن را وظیفه خود می‌دانستیم و آنچه از نظر من مهم است حفظ دستاوردهای نیاکانمان به ویژه زبان لکی است که باید با گفتن و نوشتن، تحمل عقاید مخالف را داشتن، اظهارنظر غیرمنطقی و غیرتخصصی نداشتن، مطالعه را جایگزین دهن‌بینی کردن و ... آن را برای آیندگان حفظ کرد.

اين پژوهشگر لك زبان گفت: من معتقد هستم که اولاً این‌گونه همایش‌ها باید خروجی داشته باشند و تا اتحاد و همدلی در میان نباشد راه به جایی برده نمی‌شود؛ زیرا یک دست صدا ندارد و با یک گل بهار نمی‌شود و در پایان خواسته همه ما از دولت این است که بایستی دارای رادیوی لکی، اختصاص دادن ساعاتی از سیمای استان‌های لک نشین به مردم لک زبان باشیم و واحد درسی برای دانش آموزان مناطق لک نشین از سوی وزارت آموزش‌وپرورش اتخاذ گردد و آموزش عالی نیز در خصوص فراهم كردن رشته دانشگاهی زبان و ادبیات لکی تدابیری اتخاذ كند.همچنین دکتر داوودی، سرپرست تیم پژوهش ثبت زبان ملی لکی، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، خصوصاً لک‌هایی که از نقاط دورتر به همایش آمده بودند از تمام فعالین فرهنگی قوم لک چه در فضای مجازی و چه غیرمجازی تشکر کرد.
وی پس از برشمردن اهمیت تاریخی فرهنگی مناطق لک نشین خصوصاً هرسین، از زبان لکی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی برجای مانده از نیاکان اشاره کرد و به شرح برخی از شاخصه‌های قومی چون تبار، سرزمین و زبان در میان لک‌ها پرداخت.
وی از هرسینی، دلفانی، طرهانی، سلسله‌ای، بیرانوندی، باجولوندی، جلالوندی، هوزمانوندی، هلیلانی، زردلانی، همیوندی، صحنه‌ای، کنگاوری، نهاوندی، ملایری و دره شهری به عنوان برخی گویش‌های زبان لکی نام برد که نشانه‌هایی چون مور و هوره، لالایی‌ها، چیستان‌ها، ابیات چهل سرود، ترانه‌ها، اشعار قدیمی، داستان‌ها و شاهنامه دارند و از هرکدام به عنوان برگ زرینی از تاریخ ایران نام برد.

دکتر داوودی گفت: لکی از خانواده شمال غربی زبان‌های ایرانی است که با زبان‌ها و گویش‌هایی چون تاتی، کرمانجی، بلوچی، سورانی، گیلکی و هورامی هم‌ریشه است و واژگان فراوانی از اوستایی، فارسی باستان و پهلوی را در محاوره روزمره خود حفظ کرده است.
به اعتقاد داوودی، تنوع و تعدد واژه‌ها در زبان لکی بیش از هر زبان دیگر ایرانی است و همین عامل سبب گردیده که ریتم کلام لک زبان‌ها آهنگین و دارای وزن باشد و از زمان‌های گذشته شاعران فراوانی از مناطق لک نشین ظهور کنند.
وی افزود: جابجایی‌های جمعیتی لک‌ها از دوره صفوی به بعد سبب شد که زبان لکی بر زبان‌های دیگر تأثیر بگذارد؛ اما متأسفانه بیشتر زبان خود را فراموش کرده‌اند.
سرپرست تیم پژوهش ثبت زبان ملی لکی اظهار داشت: جمعیت زیادی از کرمانج، سوران، قشقایی، بختیاری، لر و کرد جنوبی ریشه در لک دارند.
داوودی گفت: فاکتورهای ارزشی زبان لکی باعث شد که برای معرفی و ثبت آن در فهرست آثار ملی اقدام کرده و علاوه بر تنظیم پرونده‌ای که مطابق با چارچوب‌های دفتر ثبت آثار فرهنگی کشور بود به تهیه مستندات ویدئویی و صوتی از گویشوران مختلف زبان لکی بپردازیم.
پس از برنامه سخنرانی، مراسم با اجرای بازی‌های بومی محلی توسط گروهی به رهبری نوذر مظفری ادامه پیدا کرد و پس از آن، تنی چند از شعرا و خوانندگان لک زبان به شعرخوانی و اجرای موسیقی پرداختند. حجت علیپور از کوهدشت، عزیز بیرانوند از خرم‌آباد، کامران شاه‌علی از هرسین، کرم دوستی از کوهدشت، اسد آزادبخت از کوهدشت، واحر یاری استان ایلام، حمید تمسکی از هرسین، رضا حسنوند از الشتر، عبدالعلی میرزانیا از الشتر و خانم مریم کولیوند از استان ایلام ازجمله شعرای حاضر در این مراسم بودند که اشعار خود را برای حضار سرودند.
همچنین در ادامه این آیین، حمید شلانی با گروه سیفا، سعید منصوری از هرسین با اجرای آواز لکی و علی احمدی با اجرای نوای باستانی مور، زینت‌بخش این محفل بودند.
***
شایان ذکر است، در تاریخ دهم مرداد ۱۳۹۶ در جلسه‌ای که برای ثبت ملی آثار ناملموس فرهنگی کشور برگزار شد زبان لکی هم به شماره ۱۴۳۸ به ثبت رسید و در تاریخ یک شهریور ۹۶، حکم ثبت زبان لکی به استان‌های کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان، قزوین و مازندران ابلاغ شد که بیشترین جمعیت از لک زبان‌ها را در خود جای داده‌اند. برای سایر لک‌هایی که هنوز زبان خود را فراموش نکرده‌اند و در استان‌های خراسان رضوی، گیلان، قم، مرکزی و زنجان زندگی می‌کنند پرونده‌ای تهیه شده است که در آینده به پرونده اصلی ثبت زبان لکی الحاق گردد.مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 شا]آبادی   فرماندار  کرمانشاه   هرسین  همایش زبان لکی 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

شرط معافیت ۲۰ ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری

رسانه ها امید و نشاط را در جامعه ترویج دهند

تبصره جدید بر قانون امهال وام‌های زلزله‌زدگان

آغاز مسابقات کشوری پاراگلایدر در سایت "ویس قرنی" کرمانشاه

علائم تب خونریزی دهنده "کریمه کنگو" را بشناسید

امروز آخرین مهلت تکمیل مدارک ثبت نام آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

کرمانشاه به سرعت در حال پیر شدن

گروه تروریستی جیش العدل از سلامتی سرباز ربوده شده ناجا خبر داد

نتایج آزمون وکالت مرکز مشاوران کرمانشاه اعلام شد

صنایع دستی استان مستلزم ورود نیروهای جوان و نیز ذائقه سنجی از خریداران است/ صنعتگران صنایع دستی استان ذائقه سنجی درستی انجام نمی دهند

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه: ۸نفر از معاونین فرمانداران کرمانشاه از بین بانوان انتخاب می‌شوند

روحانی: تلاطم بازار دلیل اقتصادی ندارد

استاندار کرمانشاه: برخی "پُست" می‌خواهند و اگر نگیرند علیه ما موضع می‌گیرند

فعالیت 31 "حزب" در کرمانشاه/ احزاب ما عمدتا "موسمی" هستند

مدارس هنگام ثبت‌نام دانش آموزان حق دریافت هیچ وجهی ندارند

نمایندگان استان کرمانشاه جزو نمایندگان فعال در امور نظارتی شناخته نشدند!

ارجاع طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی به کمیسیون آموزش

هزینه ثبت نام در مدارس فوتبال استان220 هزار تومان/با مدارس فاقد مجوز برخورد می‌کنیم

حذف شهریه سالن‌های کشتی در فصل تابستان

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه: طرح تفصیلی اسلام آبادغرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است

فرماندار هرسين: کدورت آب هرسین به حد استاندارد رسید

94هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان در دست تعمیر و احداث است/ جاذبه های گردشگری این استان قابل رقابت با بسیاری از جاذبه های گردشگری اروپا است

درصورت حذف ناخواسته اطلاعات رایانه چه باید کرد؟

اعتراض ایران به دولت محلی کردستان عراق درخصوص تحرکات تروریست ها در مناطق مرزی مشترک

یکی از دستاوردهای دولت آرامش بخشی به جامعه است/ هر مسئولی که خود را خدمتگزار مردم نمی داند شایستگی نشستن بر آن مسند را ندارد.

خبر خوش سخنگوی دولت برای شاغلین و بازنشستگان

رایزنی برای فروش 11 هزار تخته فرش پرونده "گلیم و گبه"

آگهی‌های نماز و روزه استیجاری: نماز قضا ۱۰۰ هزار تومان، روزه یک ماه ۴۵۰ هزار تومان و ختم قرآن ۲۵۰ هزار تومان

برخي از استان ها بیشتر از میانگین كشوري تجربه مصرف دارند+كرمانشاه

بازار کار استان‌ها به روایت آمار+استان كرمانشاه

مصری: باید از ورود گوشی تلفن همراه به مجلس جلوگیری شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه: مراسم عیدقربان "بانه وره" پاوه ثبت ملی شد

واکنش وزارت علوم و بهداشت به اعتراضات سهمیه‌های ایثارگران/ وزیر علوم: پیشنهاد کاهش سهمیه‌ها را داده‌‌‌ایم

30 هزار زلزله زده کمک هزینه لوازم منزل دریافت کردند

علي جنتي: روحاني اهل استعفا نيست

مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد امشب پایان می‌یابد

500 میلیارد تومان اعتبار به مناطق زلزله زده اختصاص یافت

علم‌الهدی: اگر از گرسنگی بمیریم هم از دشمن چیزی نمی‌خواهیم

تشکیل ائتلاف مقتدی صدر، حزب کمونیست، عمار حکیم و ایاد علاوی / برنامه: اصلاح اقتصادی، عدم مرکزگرایی، عدم سیاسی کاری در نهادهای نظامی

وزارت بهداشت: غربالگری ژنتیکی زوجین هنگام ازدواج اجباری است

مصرف برق در مناطق زلزله زده 3 برابر شده است/ در برخی کانکس‌ها کولر گازی استفاده می‌شود

استاندار کرمانشاه: خبر حذف منطقه آزاد تجاری قصرشیرین صحت ندارد

چهار کاراته کا کرمانشاهی در لیگ جهانی شرکت می کنند

ثبت‌نام کلاس‌های تابستانی مراکز کانون پرورشی استان کرمانشاه آغاز شد

آخرین عامل قتل 4 زن کرمانشاهی دستگیر شد

واکنش دادستان کشور به درخواست بازگشت بهروز وثوقی: ما از پشت پرده آن که پس از پیروزی انقلاب به دامان آمریکا فرار کرد، مطلع هستیم / هر ایرانی حق دارد به کشور خود بازگردد و هیچ مقامی نمی تواند مانع او شود/ هر کس باز گردد برای او فرش قرمز پهن نخواهد شد

تأیید وجود لیست وکلای مورد اعتماد رئیس‌ قوه‌قضاییه

انفجارگلوله توپ در «شیخ صله» کرمانشاه/۶کشته ومجروح

رئیس سازمان انرژی اتمی: همزمانی تحریم و اجرای برجام غیرممکن است/ برجام معیوب را نمی‌پذیریم/ زیرساخت ایجاد چند صد هزار سو در نطنز آماده شده

مقام معظم رهبری: سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم کند

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید