آفتاب کرمانشاه

همایش ثبت ملی زبان لکی در شهرستان هرسین برگزار شد؛

شناسه خبر » 277554

تاریخ انتشار » 1396/12/21-20:40

تعداد بازدید ها » 529


آفتاب کرمانشاه:  همایش ثبت ملی زبان لکی در شهرستان هرسین برگزار شد؛

♦️از خاور تا باختر

آوای کرمانشاه: همايش ثبت ملي زبان لكي با حضور مردم و مسئولين، انديشمندان، هنرمندان، نويسندگان و بزرگان لك زبان، با همت انجمن ادبی حافظ شهرستان هرسین در تالار معلم این شهرستان برگزار شد.

شمار شرکت‌کنندگان در این همایش بیش از یک هزار و دویست نفر بود، به نحوی که سالن یک هزار نفری معلم هرسین لبریز از جمعیت گشته و حیاط سالن نیز مملو از جمعیت بود که حاضرین، برنامه را از طریق صدای بلندگوهای سالن دنبال می‌کردند.
در ابتدای این مراسم، شاه‌آبادی فرماندار شهرستان هرسین ضمن خیرمقدم به حضار، در سخنان کوتاهی به بیان ارزش و اهمیت زبان مادری در قوام بخشیدن به زبان رسمی کشور پرداخت.

پس از آن، داوود داوودی دکترای باستانشناسی در خصوص روند ثبت ملی زبان لکی، دکتر بابک درویش پور، دبیر همایش و مسئول انجمن ادبی حافظ، حسین یعقوب خانی غیاثوند از لک‌های قزوین در خصوص پراکنش لک‌های شمال کشور، وحید صفرپور از روستای سیزار کلات نادری خراسان رضوی در خصوص کوچ لک‌ها به استان خراسان و پراکندگی آنان و همچنین استاد بهادر غلامی در خصوص داشته‌های فرهنگی زبان لکی، به ایراد سخن پرداختند؛ که بخشی از صحبت‌های استاد غلامی و دکتر داوودی را در ادامه می‌خوانید.
استاد بهادر غلامي از پژوهشگران و دست‌اندرکاران ثبت زبان لكي در اين همايش اظهار کرد: قوم لک از کهن‌ترین و نژاده‌ترین مردمان ایرانی هستند و علی‌رغم اظهارات برخی از پژوهشگران که «ل» آن را برگرفته از لری و «ک» آن را مأخوذ از واژه کردی دانسته‌اند و داستان‌هایی بی‌پایه و اساس برای آن سرهم کرده‌اند، این واژه در برهان قاطع و بستان السیاحه به معنی صد هزار آمده که از هنگام روی آوردن لوری‌ها در زمان بهرام گور به سرزمین پهله، به مردمان بومی این دیار و زبان آنان نسبت داده‌اند.

وي ادامه داد: فرهنگ زیربنای هر جامعه است و به مثابه سیاه‌چادری است که زبان ستون اصلی آن است و سایر رسوم و عادات به منزله دیگر قسمت‌های آن می‌باشند و زبان لکی که زبان مردم لک زبان است به سبب کوهستانی بودن دیار لکستان، دشواری راه‌های آن، حمیت مردمان لک و بیگانه‌ستیزی آنان در برابر هجوم ديگران و زبان مهاجمان، فراوانی واج‌ها و شیوه بیان کردن آواها و گستردگی واژگان و دارا بودن انبوهی از بایدها و نبایدها و شایست و نشایست‌ها و ... موجب در امان ماندن زبان لکی از آسیب روزگاران بوده است و رقص زبان لکی در کلماتی مانند: کل (بز کوهی) و کل (کوچه و بی‌دندان و...) و واژگان متضاد مانند: حویز و حویر، بان و بان، بلئز و کلئز و ... چنان زیباست که گمان نمی‌بری تضادی باهم دارند و این خود نشان پویایی زبان است.

غلامی عنوان كرد: از طرفی دیگر، گفتنی است که اصالت زبان لکی در دیار دلفان، بلاغت در سلسله و فصاحت در کوهدشت مشهود است؛ هرچند بنده به همراه دوستانی چند، زبان لکی را در آثار نامحسوس ملی ثبت کردیم؛ ولیکن هرکسی از متل گویان و چیستان پردازان و شاعران و نویسندگان و مویه خوانان و ... گذشته و حال را سهیم در ابن راه می‌دانم و بیش از این انتظار نداریم که این‌همه تقدیر و تشکر از ما به عمل آید، در حالی که انجام آن را وظیفه خود می‌دانستیم و آنچه از نظر من مهم است حفظ دستاوردهای نیاکانمان به ویژه زبان لکی است که باید با گفتن و نوشتن، تحمل عقاید مخالف را داشتن، اظهارنظر غیرمنطقی و غیرتخصصی نداشتن، مطالعه را جایگزین دهن‌بینی کردن و ... آن را برای آیندگان حفظ کرد.

اين پژوهشگر لك زبان گفت: من معتقد هستم که اولاً این‌گونه همایش‌ها باید خروجی داشته باشند و تا اتحاد و همدلی در میان نباشد راه به جایی برده نمی‌شود؛ زیرا یک دست صدا ندارد و با یک گل بهار نمی‌شود و در پایان خواسته همه ما از دولت این است که بایستی دارای رادیوی لکی، اختصاص دادن ساعاتی از سیمای استان‌های لک نشین به مردم لک زبان باشیم و واحد درسی برای دانش آموزان مناطق لک نشین از سوی وزارت آموزش‌وپرورش اتخاذ گردد و آموزش عالی نیز در خصوص فراهم كردن رشته دانشگاهی زبان و ادبیات لکی تدابیری اتخاذ كند.همچنین دکتر داوودی، سرپرست تیم پژوهش ثبت زبان ملی لکی، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، خصوصاً لک‌هایی که از نقاط دورتر به همایش آمده بودند از تمام فعالین فرهنگی قوم لک چه در فضای مجازی و چه غیرمجازی تشکر کرد.
وی پس از برشمردن اهمیت تاریخی فرهنگی مناطق لک نشین خصوصاً هرسین، از زبان لکی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی برجای مانده از نیاکان اشاره کرد و به شرح برخی از شاخصه‌های قومی چون تبار، سرزمین و زبان در میان لک‌ها پرداخت.
وی از هرسینی، دلفانی، طرهانی، سلسله‌ای، بیرانوندی، باجولوندی، جلالوندی، هوزمانوندی، هلیلانی، زردلانی، همیوندی، صحنه‌ای، کنگاوری، نهاوندی، ملایری و دره شهری به عنوان برخی گویش‌های زبان لکی نام برد که نشانه‌هایی چون مور و هوره، لالایی‌ها، چیستان‌ها، ابیات چهل سرود، ترانه‌ها، اشعار قدیمی، داستان‌ها و شاهنامه دارند و از هرکدام به عنوان برگ زرینی از تاریخ ایران نام برد.

دکتر داوودی گفت: لکی از خانواده شمال غربی زبان‌های ایرانی است که با زبان‌ها و گویش‌هایی چون تاتی، کرمانجی، بلوچی، سورانی، گیلکی و هورامی هم‌ریشه است و واژگان فراوانی از اوستایی، فارسی باستان و پهلوی را در محاوره روزمره خود حفظ کرده است.
به اعتقاد داوودی، تنوع و تعدد واژه‌ها در زبان لکی بیش از هر زبان دیگر ایرانی است و همین عامل سبب گردیده که ریتم کلام لک زبان‌ها آهنگین و دارای وزن باشد و از زمان‌های گذشته شاعران فراوانی از مناطق لک نشین ظهور کنند.
وی افزود: جابجایی‌های جمعیتی لک‌ها از دوره صفوی به بعد سبب شد که زبان لکی بر زبان‌های دیگر تأثیر بگذارد؛ اما متأسفانه بیشتر زبان خود را فراموش کرده‌اند.
سرپرست تیم پژوهش ثبت زبان ملی لکی اظهار داشت: جمعیت زیادی از کرمانج، سوران، قشقایی، بختیاری، لر و کرد جنوبی ریشه در لک دارند.
داوودی گفت: فاکتورهای ارزشی زبان لکی باعث شد که برای معرفی و ثبت آن در فهرست آثار ملی اقدام کرده و علاوه بر تنظیم پرونده‌ای که مطابق با چارچوب‌های دفتر ثبت آثار فرهنگی کشور بود به تهیه مستندات ویدئویی و صوتی از گویشوران مختلف زبان لکی بپردازیم.
پس از برنامه سخنرانی، مراسم با اجرای بازی‌های بومی محلی توسط گروهی به رهبری نوذر مظفری ادامه پیدا کرد و پس از آن، تنی چند از شعرا و خوانندگان لک زبان به شعرخوانی و اجرای موسیقی پرداختند. حجت علیپور از کوهدشت، عزیز بیرانوند از خرم‌آباد، کامران شاه‌علی از هرسین، کرم دوستی از کوهدشت، اسد آزادبخت از کوهدشت، واحر یاری استان ایلام، حمید تمسکی از هرسین، رضا حسنوند از الشتر، عبدالعلی میرزانیا از الشتر و خانم مریم کولیوند از استان ایلام ازجمله شعرای حاضر در این مراسم بودند که اشعار خود را برای حضار سرودند.
همچنین در ادامه این آیین، حمید شلانی با گروه سیفا، سعید منصوری از هرسین با اجرای آواز لکی و علی احمدی با اجرای نوای باستانی مور، زینت‌بخش این محفل بودند.
***
شایان ذکر است، در تاریخ دهم مرداد ۱۳۹۶ در جلسه‌ای که برای ثبت ملی آثار ناملموس فرهنگی کشور برگزار شد زبان لکی هم به شماره ۱۴۳۸ به ثبت رسید و در تاریخ یک شهریور ۹۶، حکم ثبت زبان لکی به استان‌های کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان، قزوین و مازندران ابلاغ شد که بیشترین جمعیت از لک زبان‌ها را در خود جای داده‌اند. برای سایر لک‌هایی که هنوز زبان خود را فراموش نکرده‌اند و در استان‌های خراسان رضوی، گیلان، قم، مرکزی و زنجان زندگی می‌کنند پرونده‌ای تهیه شده است که در آینده به پرونده اصلی ثبت زبان لکی الحاق گردد.مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 شا]آبادی   فرماندار  کرمانشاه   هرسین  همایش زبان لکی 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

10 هزار نوزاد هر سال به علت نارسایی می میرند+ كرمانشاه

صندوق کارآفرینی امید در جذب اعتبارات اشتغال روستایی اول شد

ماهانه 300 میلیون کمک مردمی داریم و 30 میلیارد هزینه برای مددجویان

حقوق برخی از بازنشستگان در لایحه بودجه ۹۸ بیش از ۲۰ درصد افزایش می یابد/ دو هزار میلیارد تومان منابع برای همسان سازی حقوق

تغییر دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در راستای بهبود وضعیت درون‌سازمانی بوده است/ نباید با جنجال، اعتماد مردم را مخدوش کرد

خلا مهارت آفرینی در کرمانشاه به‌شدت احساس می‌شود/ آموزش 1500 رشته مهارتی در دانشگاه انجام می‌شود

ایجاد شبکه توزیع مطمئن به آرامش بازار کمک می کند

توزیع ۱۰۰۰ تن برنج با نرخ مصوب دولتی در کرمانشاه/ کمبود برنج نداریم

افتتاح بیمارستان "سرپل ذهاب" تا ۲ هفته دیگر/ "خیرین" فاز دوم بیمارستان را می‌سازند

دانشگاه ­های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران استخدام می کنند

بیکاری تاکتیک خودروسازان برای گرانی خودرو/افزایش قیمت تخلف بدون مجوز

احزاب نمی‌توانند نقشی در اداره دولت‌ها داشته باشند

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از آب سنگین اراک بازدید می‌کند

تعیین اعضای هیئت رئیسه تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی

سیلوی 100 میلیاردی کرمانشاه 23 میلیارد تومان فروخته شد!

نصب "داربست" و "بنر" تبلیغات در کرمانشاه ممنوع شد

قتل ۳ عضو یک خانواده در کرمانشاه

قاتل "عروسی خونین" دستگیر شد

ثبت نام آزمون دستیاری ۹۸ از امروز آغاز می شود

مراسم "عروسی" در کرمانشاه به خاک و خون کشیده شد/ 20 کشته و زخمی

جزئیات بودجه ۹۸/توزیع ۱۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم/ یارانه نقدی همان ۴۵۵۰۰ تومان

فروش فوری ۴ محصول ایران خودرو شنبه ۱۷ آذر/ پارس اتومات ۸۳ میلیون تومان

جزییات حادثه تروریستی چابهار تشریح شد

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون دکتری

فروش بلیت قطار کرمانشاه از هفته آینده از سر گرفته می‌شود

زلزله به کاروانسرای تاریخی قصرشیرین خسارت وارد کرده است

حذف دفترچه‌ بیمه در مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی

اختلافات خانوادگی در کرمانشاه ۳ کشته برجا گذاشت

جدی‌ترین گزینه‌های مطرح برای استانداری ۷ استان کشور+ جدول

موافق افزایش تعرفه خدمات در مرزهای کرمانشاه نیستیم

اصلاح "قانون منع به کارگیری بازنشستگان" مطابق نظر رهبری

کرمانشاه از فردا بارانی می‌شود/ هشدار آبگرفتگی معابر

دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی راهکار ارائه دهند

روحانی: اگر آمریکا مانع صادرات نفت ایران شود، هیچ نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد/ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۲۰ درصد اضافه می شود

پاسخ به چند شایعه درباره زلزله‌های کرمانشاه

جزییات مدت مرخصی سربازان تشریح شد

هشدار کزازی درباره مرگ زبان

لرستان؛ رکورددار تورم در کشور / همدان ؛ ايلام و كرمانشاه در رده هاي بعدي

شناسایی 3500 بیمار مبتلا به HIV در کرمانشاه

لزوم تجدید نظر دولت در قیمت خرید تضمینی گندم / قیمت اعلامی متناسب با افزایش قیمت نهاده‌ها نیست

اعضای کمیسیون عمران از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه بازدید می‌‌کنند

پذیرش بدون آزمون برگزیدگان علمی در دانشگاه تربیت مدرس

وجود ۴ گسل شناخته‌شده در کرمانشاه/ ۱۲ زلزله مرگبار کرمانشاه در سال‌های گذشته

اعلام جزئیات پذیرش داوطلبان کنکور دکتری 98

ورود سامانه بارشی جدیدی از غرب کشور

واحدهای مسکونی روستایی مناطق زلزله‌زده تا پیش از فصل سرما تکمیل می‌شود/ متأسفانه هنوز عوارض زلزله سال گذشته به طور کامل برطرف نشده بود /

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) : پرداخت کامل بودجه کمیته امداد/ بهره‌مندی مددجویان از ۲ بسته حمایتی تا پایان سال

قربانی دعوای کودکانه پای چوبه دار؛ چشم‌انتظار کمک خیران

آبروی مجلس را در "بازی استیضاح" حراج نکنید

رئیس هیات بسکتبال استان: دنبال حواشی نیستم/ منافع بسکتبال کرمانشاه را در نظر می‌گیرم

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید