آفتاب کرمانشاه

آغاز طرح رجیستری از روز جمعه / جلوگیری از زیان 625 میلیون دلاری دولت

شناسه خبر » 256043

تاریخ انتشار » 1396/07/26-18:20

تعداد بازدید ها » 940

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سال گذشته دولت از محل قاچاق تلفن همراه به کشور متحمل زیان دستکم ۶۲۵ میلیون دلاری شد که اجرای طرح رجیستری از چنین ضرری جلوگیری خوهد کرد.
 
به گزارش عصرایران به نقل از اقتصاد پنهان، «حمیدرضا دهقانی‌نیا» امروز (چهارشنبه) در نشست خبری آغاز اجرای طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه و یا احراز اصالت تلفن همراه» موسوم به «رجیستری» در محل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: نیاز سالیانه کشور به گوشی‌های تلفن همراه نو بین 10 تا 12 میلیون دستگاه است؛ از این تعداد یک میلیون دستگاه در داخل تولید می‌شود.
 
به گفته این مقام مسؤول، مطابق آمارها ظرفیت تولید داخل گوشی های تلفن همراه بین یک میلیون و 200 هزار تا 2 میلیون دستگاه در سال است و به این ترتیب می توان گفت بیش از 9 میلیون دستگاه نیاز بازار از طریق واردات تامین می شود که 90 درصد آن قاچاق است.
 
وی بیان داشت: حدود 15 درصد حقوق دولتی واردات مشتمل بر پنج درصد کف تعرفه ورودی تلفن همراه، 9 درصد ارزش افزوده و یک تا 2 درصد سایر هزینه ها، با واردات قاچاق از دست می رود که برآوردها در سال 95 مبلغی نزدیک به 625 میلیون دلار (بیش از 20 هزار میلیارد ریال) بود.
 
دهقانی نیا ادامه داد: اگر به این ارقام، قاچاق تبلت، مودم و سایر تجهیزات را بیافزاییم، زیان حاکمیت از این محل به مراتب بیشتر خواهد شد.
 
وی سایر مشکلات قاچاق را علاوه بر پرداخت نکردن حقوق گمرکی و مالیات، ضربه شدید به تولید ملی، عدم رقابت پذیری تولیدکنندگان و برخوردار نبودن این گوشی ها از استاندارد تشعشعات مضر (SAR) برشمرد که در مورد آخر، حتی گوشی هایی با SAR 14 برابر حد استاندارد نیز کف شده است.
 
استاندارد تشعشعات مضر (SAR) گوشی های تلفن همراه بین 1.4 تا 1.6 وات در هر کیلوگرم است.

مزایای طرح رجیستری
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: حفظ سلامت کاربران، کسب حقوق ورودی برای دولت، جلوگیری از فروش گوشی های سرقتی و برخورداری از گارانتی و خدمات پس از فروش، از جمله مزایای این طرح است که بتدریج حاصل خواهد شد.
 
وی ادامه داد: مطابق آمارها حدود 15 شرکت مجوز تولید گوشی تلفن همراه در کشور دارند که اجرای طرح رجیستری می تواند بستری برای سرمایه گذاری و افزایش تولید داخل این محصولات باشد.
 
دهقانی نیا، تلفن همراه را به مثابه انگشت ششم افراد توصیف کرد که حاوی اطلاعات مختلف فردی، خانوادگی و هویتی اشخاص است، اما هر آن امکان لو رفتن (درز) این اطلاعات وجود دارد؛ در صورتی که با اجرای طرح رجستری این اثر انگشت به صورت عینی تحقق می یابد.
 
وی خاطرنشان کرد: چنین طرحی در کشورهای جمهوری آذربایجان، کلمبیا، مصر، ترکیه، هند، سری لانکا و اوگاندا نیز اجرایی شده و در کشورهای اروپایی به شکل دیگری به اجرا در آمده است.

اجرای گام به گام طرح رجیستری
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با اشاره به آغاز عملیات اجرایی کردن طرح رجیستری از حدود 2 سال پیش با دعودت از انجمن ها و اتحادیه های مربوط و ارائه آموزش های لازم به آنها، یادآوری کرد: یکی از دغدغه های مطرح شده از سوی اصناف، احتمال کمیابی گوشی تلفن همراه در بازار بود.
 
وی توضیح داد: اگر همه تجهیزات مرتبط با این صنعت به یکباره زیر بار این طرح می رفتند، احتمال متأثر شدن افرادی که رزق و روزی شان از این طریق حاصل می شد، وجود داشت، اما با هماهنگی های به عمل آمده این طرح به صورت گام به گام اجرایی خواهد شد تا افراد و فعالان این صنف خود را با آن تطبیق دهند.
 
دهقانی نیا تصریح کرد: هر کس که با این طرح همراه باشد، منفعت بیشتری عایدش خواهد شد.
وی اظهار داشت: وقتی این طرح با همراهی فعالان این عرصه بویژه انجمن واردکنندگان گوشی تلفن همراه و تبلت اجرایی شود، به هیچ عنوان نظم بازار بهم نخواهد خورد و مشکلی در عرضه و تقاضا پیش نمی آید.
 
این مقام مسؤول با اشاره به طرحی مشابه در سال 85 که فقط بر اساس شناسه IMEI اجرایی شده بود، یادآوری کرد: این شناسه به راحتی قابل جعل بود، اما در طرح رجیستری چند «کلید کد» وجود دارد که هر یک از آنها بر عهده دستگاهی خاص قرار داده شده که هر گونه جعل را بسیار دشوار می سازد.

مردم نگران گوشی های در دست خود نباشند
 
وی خاطرنشان کرد: مردم نگران گوشی های در دست خود نباشند، زیرا خدمات این گوشی ها به روال سابق دریافت خواهد شد.
 
دهقانی نیا هشدار داد: افراد به هیچ عنوان نباید هزینه ای بابت طرح رجستری پرداخت کنند و اگر برخی هزینه ای بابت این موضوع مطاله کردند، پرداخت نکنند.
 
وی تاکید کرد: گوشی های موجود در بازار حتی گوشی های قاچاق، پس از اجرای طرح رجیستری باید خود را با آن هماهنگ کنند.
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: این طرح به صورت گام به گام، مدل به مدل و برند به برند برای گوشی های مختلف اجرایی می شود تا کسی که در حلقه آخر قرار دارد، زیر پای قاچاقچی له نشود.
 
به گفته وی، وقتی افراد با طرح همراه شوند، فقط می توانند مدل هایی از تلفن همراه که مشمول طرح رجیستری می شود را به فروش برسانند.
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: افرادی که از روز شنبه 29 مهرماه آینده برای خرید گوشی تلفن همراه به بازار مراجعه می کنند، باید از ثبت آن در سامانه طراحی شده اطمینان یابند.
 
به گفته این مسؤول، بر اساس مدل‌هایی که بتدریج اعلام می‌شود هر خریدار باید کد IMEI را که در داخل گوشی و پشت باطری آن قرار دارد را با کد درج شده بر روی جعبه تطبیق داده و سپس اصالت آن را با سامانه مربوطه تطبیق دهد.
 
وی تاکید کرد: خریداران باید از اصالت کالا مطمئن شوند تا از خرید کالاهایی که در فهرست خاکستری قرار داشته یا فروش آنها ممنوع است، جلوگیری شود.
 
دهقانی نیا ادامه داد: گوشی‌های تلفن همراهی که به صورت مسافری یا انفرادی وارد کشور می‌شوند یک ماه برای رجیستر شدن در سامانه مهلت دارند، اما افراد عادی که برای خرید کالا به فروشگاه‌ها مراجعه می ‌کنند باید از اصالت کالا مطمئن و اجازه ندهند حتی آن گوشی در فهرست خاکستری که یک ماه برای انطباق با شرایط جدید مهلت دارد، قرار گیرد.

محصولات اپل
 
وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که گوشی‌های آیفون فاقد نمایندگی رسمی از مبدأ تولید در ایران هستند، سازمان حمایت از حقوق تولید کننده و مصرف کننده با ورود به این موضوع، مجوزهای مربوطه را به یک سری شرکت ها و واردکنندگان داد که بر همین اساس به عنوان واردکننده رسمی شناخته خواهند شد.
 
دهقانی نیا یادآور شد: اکنون بیش از 30 شرکت، نمایندگی رسمی واردات تلفن همراه به کشور را بر عهده دارند که اسامی آنها در سایت اطلاع رسانی مرکز اصناف ایران موجود است.
 
وی اظهار داشت: برند اپل نیز به دلیل تحریم ها، در ایران نمایندگی ندارد، اما به برخی شرکت ها که توانایی ارائه خدمات پس از فروش دارند اجازه واردات این نوع از گوشی ها داده می شود.
 
این مقام مسئول در خاتمه تصریح کرد: با اجرای طرح رجیستری، پارادایم اقتصاد کشور در خصوص تلفن همراه در زمینه واردات، خرید، فروش و استفاده از آنها، همچنین واردات این کالاها به صورت مسافری دستخوش تحول خواهد شد و با شفاف شدن فرآیندها، سهم هر کس از تامین بازار به روشنی مشخص خواهد شد.

طرح ملی ثبت گوشی‌های تلفن همراه موسوم به رجیستری به منظور مقابله با قاچاق این کالا از برنامه‌های مصوب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
 
این طرح از 28 مهرماه اجرا می شود.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

  رجیستری  طرح  آغاز

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه معرفی شد

دهقان، صادقی مقدم و طحان نظیف اعضای حقوقدان شورای نگهبان شدند

انتشار «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه»

تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود

برخورد سلیقه ای با قانون منع به کارگیری بازنشستگان؛کسانی که لابی قوی‌تر داشتند،باقی می ماند

منع کاندیداتوری بیش از سه دوره ای نمایندگان مجلس برداشته شد

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمانشاه: وقتی رتبه اول بیکاری بودیم همه قبول کردند، حالا چرا نسبت به کاهش آن تردید دارند

آغاز ثبت نام وام ۲۰میلیونی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری‌۹۸

مدیرعامل تاکسیرانی کرمانشاه اعلام کرد: رانندگان متقاضی سرویس مدارس ۲۲ تیر تا ۱۰ مرداد فرصت ثبت نام دارند

جو بایدن: آمریکا را به برجام بازمی‌گردانم

شکست والیبال ایران مقابل لهستان

بیکارترین استان کشور + نمودار

سردار کمالی: کچل کردن از سربازی حذف شد

صادق زیباکلام: انصافا فقط دولت مقصر نیست

یک تیم تروریستی در منطقه عمومی جوانرود منهدم شد

برای داوطلبان مجاز؛ انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸ از امروز آغاز می شود

کِشتی کِشتی "قیرطبیعی" استان را به صورت خام می‌برند و کاری نمی‌کنیم/ محدودیت دانش و تکنولوژی داریم

"گیوه" و "گلیم هرسین" به برند صنایع‌دستی استان تبدیل شده‌ است

استاندار کرمانشاه: پرونده "گلیم و گبه" تا یک ماه آینده بسته می‌شود

کولبر اسلحه ندارد/ کولبر با نقص عضو هم داریم/ کولبر‌ها زیادی در زمستان یخ زده‌اند

فلاحت پیشه: گام دوم با ملاحظات دیپلماتیک برداشته شد/ در دام افراطی گری نیفتیم

سردار باقری: توقیف نفتکش ایرانی بی‌پاسخ نخواهد ماند / در زمان و مکانی مناسب، پاسخ می‌دهیم / راهبرد فعلی ما «مقاومت فعال» است / دست برتر را داریم

نمایشگاه سراسری "صنایع‌دستی" در کرمانشاه برپا می‌شود

ساعت کاری ادارات کرمانشاه به روال قبل برگشت

امروز؛ اعلام نتیجه آزمون کارشناسی ارشد/ شیوه پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد اصلاح شد/تعیین حدنصاب قبولی در آزمون سال جاری

عزم دولت بر حراست و پاسداري از رأي و خواست مردم است/ امروز نياز به وحدت، انسجام و همبستگي اجتماعي داريم

بزرگترین ضربه‌ای که به اصلاح‌طلبان وارد شده است

بیداری پالایشگاه ۵۷ هزار میلیاردی از خواب ۱۳ ساله

پیرترین کنکوری امسال: علوم سیاسی و زبان انگلیسی را دوست دارم

مهلت ثبت‌نام فرهنگیان در طرح «معلم تمام‌وقت» تا شهریور

غنی‌سازی ایران برای بمب اتم نیست / آقای ترامپ! تو حمله را به علت دیگری لغو کردی؛ حتماً با خود گفته ای وقتی ایران پهپاد رادارگریز را در ارتفاع 56 هزار پایی ساقط کرده با ناو آمریکا که مقابل چشم است، چه خواهد کرد؟ / اگر بخواهیم به اسرائیل حمله کنیم، کافیست نیروگاه اتمی دیمونا را با موشک بزنیم / با این کار رژیمی که ۲۰۰ کلاهک دارد چندین بار اسرائیل را «شخم زده» ببیند / نام دولت‌تان که «تدبیر و امید» است و می‌گویید کلید را هم دارید؛ اگر دیدید قفل‌ها با کلید‌تان باز نمی‌شود لااقل آن را با چکش باز کنید

حجاج حکم نماینده کشور را دارند/مالیات، یکی از راه‌های رهایی از اقتصاد نفتی

دکتر نوبخت هفته آینده در کرمانشاه /رونمایی از سند اشتغال

جذب ۲۲۰ آتش نشان در شهرداری‌های کرمانشاه

بریتانیا نفتکش "حامل نفت ایران به مقصد سوریه" را توقیف کرد

آغاز اعزام حجاج از فرودگاه کرمانشاه از 30 تیر

نان بربری شورترین نان کشور است

5 نکته در استقبال از برکناری مدیرکل زندان‌های تهران/به فال نیک می‌گیریم آقای‌ رییسی...

در نخستین روز از کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد چه گذشت؟

سه فاکتور برنامه ریزی هوشمندانه، تلاش شجاعانه و اقدام جسورانه ضرورت حرکت در مسیر توسعه استان است/در پروسه توسعه همه شریک و ذینفع هستند

شنود‌ها بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون انجام می‌شود / در سال‌های قبل یک شبکه جاسوسی آمریکا در تمام کشور‌های دنیا را شناسایی کردیم؛ اطلاعات این شبکه به کشور‌های دوست از جمله چین هم داده شد / شبکه دیگری در نیمه دوم سال ۹۷ شناسایی شد؛ عوامل این شبکه در مراکز حساس نظامی، وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی مشغول بودند؛ دو نفر به حبس طویل‌المدت و تعدادی دیگر به اعدام محکوم شدند / حکم دادگاه «محمدرضا خاتمی» صادر شد

۲ نفر در کرمانشاه به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند

دستگاه قضا آتش‌سوزی کارخانه مشتقات نفتی کرمانشاه را پیگیری می‌کند

چالش نگهداری سلاح در مرزهای غربی/ تهیه اسلحه در کمتر از نیم ساعت!

رأی دیوان عالی کشور: برابری دیه زنان و مردان

هرسین 20 تیر میزبان کاروان زیر سایه خورشید می شود

ملی‌پوش سابق پاورلیفتینگ ایران مدال‌هایش را برای فروش گذاشت

ظریف :ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است

مهار آتش‌سوزی واحد فرآوری مشتقات نفتی در کرمانشاه/ یک نفر جان باخت

نکاتی درباره نوشیدنی‌های قبل از خواب دمنوش بابونه چای نوشیدنی چای

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید