آفتاب کرمانشاه

آغاز طرح رجیستری از روز جمعه / جلوگیری از زیان 625 میلیون دلاری دولت

شناسه خبر » 256043

تاریخ انتشار » 1396/07/26-18:20

تعداد بازدید ها » 1053

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سال گذشته دولت از محل قاچاق تلفن همراه به کشور متحمل زیان دستکم ۶۲۵ میلیون دلاری شد که اجرای طرح رجیستری از چنین ضرری جلوگیری خوهد کرد.
 
به گزارش عصرایران به نقل از اقتصاد پنهان، «حمیدرضا دهقانی‌نیا» امروز (چهارشنبه) در نشست خبری آغاز اجرای طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه و یا احراز اصالت تلفن همراه» موسوم به «رجیستری» در محل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: نیاز سالیانه کشور به گوشی‌های تلفن همراه نو بین 10 تا 12 میلیون دستگاه است؛ از این تعداد یک میلیون دستگاه در داخل تولید می‌شود.
 
به گفته این مقام مسؤول، مطابق آمارها ظرفیت تولید داخل گوشی های تلفن همراه بین یک میلیون و 200 هزار تا 2 میلیون دستگاه در سال است و به این ترتیب می توان گفت بیش از 9 میلیون دستگاه نیاز بازار از طریق واردات تامین می شود که 90 درصد آن قاچاق است.
 
وی بیان داشت: حدود 15 درصد حقوق دولتی واردات مشتمل بر پنج درصد کف تعرفه ورودی تلفن همراه، 9 درصد ارزش افزوده و یک تا 2 درصد سایر هزینه ها، با واردات قاچاق از دست می رود که برآوردها در سال 95 مبلغی نزدیک به 625 میلیون دلار (بیش از 20 هزار میلیارد ریال) بود.
 
دهقانی نیا ادامه داد: اگر به این ارقام، قاچاق تبلت، مودم و سایر تجهیزات را بیافزاییم، زیان حاکمیت از این محل به مراتب بیشتر خواهد شد.
 
وی سایر مشکلات قاچاق را علاوه بر پرداخت نکردن حقوق گمرکی و مالیات، ضربه شدید به تولید ملی، عدم رقابت پذیری تولیدکنندگان و برخوردار نبودن این گوشی ها از استاندارد تشعشعات مضر (SAR) برشمرد که در مورد آخر، حتی گوشی هایی با SAR 14 برابر حد استاندارد نیز کف شده است.
 
استاندارد تشعشعات مضر (SAR) گوشی های تلفن همراه بین 1.4 تا 1.6 وات در هر کیلوگرم است.

مزایای طرح رجیستری
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: حفظ سلامت کاربران، کسب حقوق ورودی برای دولت، جلوگیری از فروش گوشی های سرقتی و برخورداری از گارانتی و خدمات پس از فروش، از جمله مزایای این طرح است که بتدریج حاصل خواهد شد.
 
وی ادامه داد: مطابق آمارها حدود 15 شرکت مجوز تولید گوشی تلفن همراه در کشور دارند که اجرای طرح رجیستری می تواند بستری برای سرمایه گذاری و افزایش تولید داخل این محصولات باشد.
 
دهقانی نیا، تلفن همراه را به مثابه انگشت ششم افراد توصیف کرد که حاوی اطلاعات مختلف فردی، خانوادگی و هویتی اشخاص است، اما هر آن امکان لو رفتن (درز) این اطلاعات وجود دارد؛ در صورتی که با اجرای طرح رجستری این اثر انگشت به صورت عینی تحقق می یابد.
 
وی خاطرنشان کرد: چنین طرحی در کشورهای جمهوری آذربایجان، کلمبیا، مصر، ترکیه، هند، سری لانکا و اوگاندا نیز اجرایی شده و در کشورهای اروپایی به شکل دیگری به اجرا در آمده است.

اجرای گام به گام طرح رجیستری
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با اشاره به آغاز عملیات اجرایی کردن طرح رجیستری از حدود 2 سال پیش با دعودت از انجمن ها و اتحادیه های مربوط و ارائه آموزش های لازم به آنها، یادآوری کرد: یکی از دغدغه های مطرح شده از سوی اصناف، احتمال کمیابی گوشی تلفن همراه در بازار بود.
 
وی توضیح داد: اگر همه تجهیزات مرتبط با این صنعت به یکباره زیر بار این طرح می رفتند، احتمال متأثر شدن افرادی که رزق و روزی شان از این طریق حاصل می شد، وجود داشت، اما با هماهنگی های به عمل آمده این طرح به صورت گام به گام اجرایی خواهد شد تا افراد و فعالان این صنف خود را با آن تطبیق دهند.
 
دهقانی نیا تصریح کرد: هر کس که با این طرح همراه باشد، منفعت بیشتری عایدش خواهد شد.
وی اظهار داشت: وقتی این طرح با همراهی فعالان این عرصه بویژه انجمن واردکنندگان گوشی تلفن همراه و تبلت اجرایی شود، به هیچ عنوان نظم بازار بهم نخواهد خورد و مشکلی در عرضه و تقاضا پیش نمی آید.
 
این مقام مسؤول با اشاره به طرحی مشابه در سال 85 که فقط بر اساس شناسه IMEI اجرایی شده بود، یادآوری کرد: این شناسه به راحتی قابل جعل بود، اما در طرح رجیستری چند «کلید کد» وجود دارد که هر یک از آنها بر عهده دستگاهی خاص قرار داده شده که هر گونه جعل را بسیار دشوار می سازد.

مردم نگران گوشی های در دست خود نباشند
 
وی خاطرنشان کرد: مردم نگران گوشی های در دست خود نباشند، زیرا خدمات این گوشی ها به روال سابق دریافت خواهد شد.
 
دهقانی نیا هشدار داد: افراد به هیچ عنوان نباید هزینه ای بابت طرح رجستری پرداخت کنند و اگر برخی هزینه ای بابت این موضوع مطاله کردند، پرداخت نکنند.
 
وی تاکید کرد: گوشی های موجود در بازار حتی گوشی های قاچاق، پس از اجرای طرح رجیستری باید خود را با آن هماهنگ کنند.
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: این طرح به صورت گام به گام، مدل به مدل و برند به برند برای گوشی های مختلف اجرایی می شود تا کسی که در حلقه آخر قرار دارد، زیر پای قاچاقچی له نشود.
 
به گفته وی، وقتی افراد با طرح همراه شوند، فقط می توانند مدل هایی از تلفن همراه که مشمول طرح رجیستری می شود را به فروش برسانند.
 
مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: افرادی که از روز شنبه 29 مهرماه آینده برای خرید گوشی تلفن همراه به بازار مراجعه می کنند، باید از ثبت آن در سامانه طراحی شده اطمینان یابند.
 
به گفته این مسؤول، بر اساس مدل‌هایی که بتدریج اعلام می‌شود هر خریدار باید کد IMEI را که در داخل گوشی و پشت باطری آن قرار دارد را با کد درج شده بر روی جعبه تطبیق داده و سپس اصالت آن را با سامانه مربوطه تطبیق دهد.
 
وی تاکید کرد: خریداران باید از اصالت کالا مطمئن شوند تا از خرید کالاهایی که در فهرست خاکستری قرار داشته یا فروش آنها ممنوع است، جلوگیری شود.
 
دهقانی نیا ادامه داد: گوشی‌های تلفن همراهی که به صورت مسافری یا انفرادی وارد کشور می‌شوند یک ماه برای رجیستر شدن در سامانه مهلت دارند، اما افراد عادی که برای خرید کالا به فروشگاه‌ها مراجعه می ‌کنند باید از اصالت کالا مطمئن و اجازه ندهند حتی آن گوشی در فهرست خاکستری که یک ماه برای انطباق با شرایط جدید مهلت دارد، قرار گیرد.

محصولات اپل
 
وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که گوشی‌های آیفون فاقد نمایندگی رسمی از مبدأ تولید در ایران هستند، سازمان حمایت از حقوق تولید کننده و مصرف کننده با ورود به این موضوع، مجوزهای مربوطه را به یک سری شرکت ها و واردکنندگان داد که بر همین اساس به عنوان واردکننده رسمی شناخته خواهند شد.
 
دهقانی نیا یادآور شد: اکنون بیش از 30 شرکت، نمایندگی رسمی واردات تلفن همراه به کشور را بر عهده دارند که اسامی آنها در سایت اطلاع رسانی مرکز اصناف ایران موجود است.
 
وی اظهار داشت: برند اپل نیز به دلیل تحریم ها، در ایران نمایندگی ندارد، اما به برخی شرکت ها که توانایی ارائه خدمات پس از فروش دارند اجازه واردات این نوع از گوشی ها داده می شود.
 
این مقام مسئول در خاتمه تصریح کرد: با اجرای طرح رجیستری، پارادایم اقتصاد کشور در خصوص تلفن همراه در زمینه واردات، خرید، فروش و استفاده از آنها، همچنین واردات این کالاها به صورت مسافری دستخوش تحول خواهد شد و با شفاف شدن فرآیندها، سهم هر کس از تامین بازار به روشنی مشخص خواهد شد.

طرح ملی ثبت گوشی‌های تلفن همراه موسوم به رجیستری به منظور مقابله با قاچاق این کالا از برنامه‌های مصوب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
 
این طرح از 28 مهرماه اجرا می شود.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

  رجیستری  طرح  آغاز

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

باید اختلافات میان مردم را به حداقل رساند

رونق تولید باید اولویت طرح‌های پژوهشی باشد

زائران اربعین مرز خسروی را برای بازگشت انتخاب کنند

مرزهای منتهی به کربلا بارانی همراه با مه صبحگاهی خواهند بود

نباید اجازه دهیم حتی یک واحد تولیدی در کشور تعطیل شود.

شرایط و نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی در سالهای ۹۸ و ۹۹ +جدول

نماینده کردستان: برخی زنان مجبورند با ظاهر مردانه، کولبری کنند

آگهی استخدام افسری و کارمندی نیروی هوایی ارتش

کرمانشاه میزبان مسابقات کشتی آزاد جام "تختی" شد

استقلال کانون وکلا از ضروریات زندگی امروز است

تمدید امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در قالب قانون نمی‌گنجد

مردم ایران همواه محاسبات دشمنان را با شکست مواجه‌ کرده‌اند

حمله ترکیه به سوریه معادلات مناطق کردنشین را پیچیده تر می کند

پل تاریخی هرسین را دریابید در آستانه تخریب است

اعضاي هيات بازرسي انتخابات استان منصوب شدند

پروازهای نجف از ایلام و کرمانشاه زیر نرخ مصوب

مرز خسروی به صورت رسمی صبح امروز مجددا بازگشایی شد

کرمانشاه نیمه امسال 730 مرتبه لرزید

مزرعه کشت «ماریجوانا» در مناطق مرزی پاوه کشف و امحاء شد

وزیر آموزش و پرورش: کنکور باید حذف شود

فرمانده انتظامی کرمانشاه: مرز خسروی برای تردد زائران کاملا آماده است

پیام اروپا به ایران: اگر گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای را بردارید، از "برجام" خارج می‌شویم

روحانی: آمریکا برای مذاکره و رفع تحریم‌ها پیغام داده بود| ما آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و فشار

آتش‌سوزی در 264 هکتار از محیط زیست کرمانشاه

برپایی نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در کرمانشاه

روحانی: ملت یمن حق دارد از خود دفاع کند/ اگر ترامپ به دنبال مذاکره است شرایط آن را فراهم کند

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای اربعین از چهارشنبه/ قیمت مسیرها

احکام جدید فرهنگیان در طرح طبقه‌بندی از اول مهر محاسبه می‌شود

ظریف: روحانی حاضر است با ترامپ در نیویورک دیدار کند اما به یک شرط: لغو تحریمها در ازای نظارتهای دائمی بر برنامه هسته ای ایران

مشکل حاد "ارتباطی" در مسیر تردد زوار نداریم/ برقراری اینترنت "رایگان" در مرز خسروی

پرداخت پاداش بازنشستگان امسال تا پایان هفته

رئیس جمهوری: امسال با ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت/امسال با شعار ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت.

نیروهای مسلح مستقر در کرمانشاه توان نظامی خود را به نمایش گذاشتند

رئیس کل دادگستری کرمانشاه: مشکلات مردم را شخصا پیگیری می‌کنم

شورای مردمی حفاظت از منطقه اورامانات تشکیل می‌شود

برآورد قیمت آیفون 11 در ایران

به زودی؛ پرداخت معوقات حق‌التدریس معلمان

ادعای ترامپ: می‌توانم دستور دهم به ۱۵ نقطه در ایران حمله کنیم / می‌توانم این کار را در یک دقیقه انجام دهم / اینکه برای حمله به ایران عجله‌ای نداریم نشانه قدرت آمریکاست نه ضعف

فرمانده انتظامی کرمانشاه: آماده‌سازی 58 گیت‌ کنترل گذرنامه در مرز خسروی

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می‌شوند

مقاومت ملت ایران منجر به عقب‌نشینی دشمنان شده است/در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

امام جمعه تهران: با تربیت نوجوانان، آمریکا و لعین‌تر از او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ این کشور کشور امام زمان است

ترامپ بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید