آفتاب کرمانشاه

قاچاق سازمان یافته امروزه از طریق "کوله‌بری" وارد کشور می‌شود/ میزان قاچاق کشور از سال 92 تاکنون نصف شده است

شناسه خبر » 215006

تاریخ انتشار » 1396/04/29-10:48

تعداد بازدید ها » 580

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز "کوله بری" را شامل نمی‌شود، گفت: هدف ما مبارزه با قاچاق سازمان یافته است، اما متاسفانه آنچه که امروزه شاهد آن هستیم که برخی قاچاقچیان از این امر سوء استفاده کرده و کالای قاچاق خود را آن طرف مرز نگه داشته و با به خدمت گرفتن کوله بران اقدام به انتقال آن به داخل کشور می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالمجید نگارش نژاد در نشست فرهیختگان و نخبگان استان کرمانشاه با موضوع مقابله با قاچاق کالا و ارز که امروز (28 تیرماه) در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به دوران هشت ساله دفاع مقدس، گفت: جنگ تمام شده اما این را نباید باور کرد، چرا که امروز جنگ ما از فیزیکی و سلاحی تبدیل به جنگ اقتصادی و فرهنگی شده است.

وی افزود: دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی بارها به طرق مختلف قصد ضربه زدن به نظام را داشته و در حربه اخیر خود با ناتوانی از جنگ نظامی، جنگ اقتصادی و فرهنگی را به راه انداخته است.

نگارش نژاد با بیان اینکه یکی از راه‌های جنگ اقتصادی بحث قاچاق کالا به کشور است، گفت: خوشبختانه رهبر انقلاب به خوبی متوجه این خطر شدند و از سال 1381 مرتب این مسئله را به مسئولان گوشزد کرده‌اند که باید جلوی قاچاق کالا را بگیرند.

سیر قاچاق کشور نزولی شده است/ میزان قاچاق کشور از سال 92 تاکنون نصف شده است

 وی به روند صعودی قاچاق کالا تا سال 1392 اشاره کرد و افزود: قاچاق در این سال به مرز 25 میلیارد دلار رسید اما از این سال بود که با تصویب قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعد از 80 سال این سیر صعودی متوقف شد.

نگارش نژاد تاکید کرد: توقف سیر صعودی قاچاق ربطی به تغییر دولت‌ها ندارد و توقف آن در سال 1392  تنها به این علت است که در این سال بعد از 80 سال توانستیم قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به روز کنیم.

این استاد  دانشگاه با اشاره به تدوین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در سال 1312، گفت: در این قانون بعضا جریمه قاچاق برخی اقلام 5000 تومان تعیین شده بود که بسیار برای دوره خودش رقم بالایی است، اما این 5000 تومان در سالهای اخیر هیچ قدرت بازدارنده‌ای نداشت.

وی افزود: با به روز شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز علاوه بر توقف سیر صعودی قاچاق کالا، سیر نزولی آن آغاز شد و از سال 1392 تا سال گذشته میزان قاچاق کالای کشور عملا نصف شده است.

نگارش نژاد تصریح کرد: میزان قاچاق کالا از سال 1392 تا سال 1395 از رقم 25 میلیارد دلار به رقمی در حدود 12.5 میلیارد دلار رسیده که کاهش 50 درصدی قاچاق کشور را نشان می‌دهد و با اطمینان می‌گوییم که شیب قاچاق کشور نزولی شده است.

"قاچاق" در کشور با کمترین ریسک و خطر همراه است!/ بخش دولتی و خصوصی کشور آلوده به قاچاق است

مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با بیان اینکه هیچ ریسکی در کشور برای قاچاقچیان وجود ندارد، گفت: در آمریکا از افرادی که قاچاقچیان را با هدف گلوله کشته‌‎اند تقدیر می‌شود اما در ایران اگر بخواهیم یک فرد را نه به جرم حمل کالای قاچاق، بلکه به جرم حمل مواد مخدر اعدام کنیم در بوق و کرنا می‌کنند که ایران حقوق بشر را رعایت نمی‌کند.

وی افزود: در کشور ما قاچاقچی کالا با کمترین خطرات مواجه است و ریسک کارشان پایین است و هم اکنون هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ما آلوده به قاچاق هستند.

95 درصد کالاهای قاچاق "سلامت‌محور" آلوده یا غیرقابل مصرف هستند

وی با بیان اینکه قاچاق کالا می‌تواند در کنار امنیت اقتصادی، امنیت اجتماعی و فرهنگی را هم با مشکل مواجه کند گفت: مهم ترین عارضه قاچاق تهدید سلامت جامعه است.

وی افزود: به طور مثال در یک سال در تهران 18 نفر و در کرج پنج نفر بر اثر استفاده داروی دیابت قاچاق نابینای مطلق شدند، لزوما این امر به معنای تقلبی بودن آن دارو نیست بلکه در قاچاق شرایط نگهداری مطلوبی برای کالا وجود ندارد و امکان فساد آن بالاست.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: به اذعان مسئولین سازمان غذا و داروی کشور 95 درصد کالاهای سلامت محور شامل غذا، دارو و لوازم و تجهیزات آرایشی و بهداشتی یا آلوده هستند یا تاریخ گذشته و یا غیراستاندارد هستند.

وی افزود: این صحبت مسئولان اسراییل که عنوان کردند کاری که با اسلحه نتوانستند در ایران انجام دهند با محصولات غذایی و دارویی انجام می‌دهند باید همه ما را هوشیار کند و باید از خودمان بپرسیم که چرا آمار سرطان اینقدر بالا رفته است.

نگارش نژاد تاکید کرد: قضیه "بیوتروریسم" جدی است و بسیاری کشورها با حساسیت ویژه ای بر روی این موضوع نظارت می‌کنند  و ما نباید اجازه دهیم هرکالایی از بیرون مرزها بدون بررسی وارد کشور شود.

مبارزه سخت افزاری صرف با "قاچاق" جواب نمی‌دهد

وی با بیان اینکه در کنار مقابله سخت افزاری با پدیده قاچاق باید از داخل نیز فرهنگ مصرف  کالای داخلی ترویج شود، گفت: ما با کارفرهنگی می‌توانیم در این زمینه موفق شویم و باید به مردم این آگاهی را بدهیم که مصرف کالای قاچاق چقدر می‌تواند برای سلامت آنها مضر باشد و از طرفی مصرف کالای ایرانی می‌تواند چه مزایایی برای آنها و کشور به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به ضعف فرهنگی کشور در زمینه مصرف کالای تولید داخل، گفت: در حالی ما به عنوان یک ایرانی به مصرف کالای خارجی و تُرکی افتخار می‌کنیم، وزیر سلامت کشور سوئد زمانی که به ایران آمد از ماهی "سالمونلا" روی میز شام که از کشور نروژ تهیه شده بود استفاده نکرد و تاکید کرد که ماهی که حاصل دسترنج ماهیگیران کشورش باشد را مصرف می‌کند و با این فرهنگ خیلی فاصله داریم.

نگارش نژاد گفت: این فرهنگ و نگرش باید در ما به عنوان یک ایرانی به وجود بیاید و باید همه این مسئله را باور کنیم که سود استفاده از کالای ایرانی حتما به خود ما بر می‌گردد و اشتغال و اقتصاد کشور با این کار رونق می‌گیرد.

وی افزود: ایران دومین کشوری است که بیشترین تعداد همسایه را دارد و هم اکنون با 15 کشور همسایه هستیم که برخی دولت مرکزی قدرتمندی ندارند و مجبوریم علاوه بر مرزهای خود، مرز آنها را نیز کنترل کنیم که این کار بسیار دشواری است و بنابراین باید فرهنگسازی به طور جدی در خصوص عدم مصرف کالای قاچاق صورت گیرد.

این استاد دانشگاه عوامل مختلف اقتصادی، فرهنگی، ساختاری و سازمانی را موثر در پدیده قاچاق دانست و اظهار کرد: در بخش اقتصادی عواملی از جمله اقتصاد غیرشفاف، اقتصادی یارانه‌ای، اقتصاد دولتی و مستعد رانتی و در بخش فرهنگی عواملی از جمله فرهنگ قانون گریزی و نداشتن قبح عمل قاچاق موجب بروز پدیده قاچاق شده است.

12000 "پلیس" در امر مبارزه با قاچاق کالا فعال هستند

نگارش نژاد با بیان اینکه در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز چند استراتژی در نظر گرفته شده است، گفت: اولین استراتژی در این زمینه مقابله است و این کار از سال 1392 در دستور کار قرار گرفت و به دستور مقام معظم رهبری امروزه نیروی دریایی سپاه و ارتش نیز برای مبارزه با قاچاق دریایی وارد کار شدند.

وی افزود: همچنین تشکیلات ویژه در نیروی انتظامی در این زمینه تشکیل شد و نیروهای مبارزه با قاچاق کالا از 2000 نیرو به 12 هزار نیرو رسید.

کالای قاچاق باید امحاء شود

وی افزود: استراتژی دیگر ما در این قانون امحاء کالای قاچاق است و تاکید مقام معظم رهبری در این زمینه این است که هر کالای قاچاق که بصورت سازمان یافته قاچاق شده باید در همان محل امحاء شود.

نگارش نژاد خاطرنشان کرد: برخی عنوان می‌کنند که حیف است که این کالاهای قاچاق امحاء شوند و بهتر است این کالاها میان افراد فقیر توزیع شود که یازده علت برای رد این صحبت داریم.

وی افزود: زمانی که سازمان غذا و دارو اعلام می‌کند 95 درصد کالاهای قاچاق سلامت محور آلوده، تاریخ گذشته و غیر استاندارد است دور از انصاف است که بخواهیم آن را به افراد فقیر جامعه بدهیم و سلامت آنها را به خطر بیندازیم.

نگارش نژاد تصریح کرد: از طرفی، زمانی که می‌گوییم کالای قاچاق چه آثار مخرب اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد چه فرقی می‌کند که این کالا توسط قاچاقچی توزیع شود یا دولت.

وی افزود: تمامی کشورهایی که در امر مبارزه با قاچاق کالا موفق بوده‌اند از جمله روسیه به این علت است که با کشف هر کالای قاچاق، آن را در همان محل امحاء می‌کنند و رهبری ما به خوبی به این مسئله و اهمیت این کار واقف هستند.

تاثیر گذاری "زنان" بر مصرف کالا 95 درصد است

این مسئول تاکید کرد: استراتژی دیگر ما در قانون تاکید بر پیشگیری است و باید بدانیم که با کار فرهنگی می‌توانیم مبارزه موثری با پدیده قاچاق کالا داشته باشیم.

وی افزود: در بحث فرهنگی ما علاوه بر عامه جامعه چند مخاطب خاص هستیم که در صدر آنها بانوان هستند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: درحالیکه زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، بر اساس آمار، 95 درصد در میزان مصرف جامعه تاثیر گذار هستند و اگر رفتار زنان تغییر کند قطعا می‌توانیم بر معضلات پدیده قاچاق فایق بیاییم.

وی افزود: یک ویژگی بسیار خوب زنان این است که وقتی در مسئله ای به باور برسند آن را عملی می‌کنند و باید از این ویژگی آنها استفاد کرده و آگاهی در خصوص خطرات مصرف کالای قاچاق را بدهیم.

نگارش نژاد تصریح کرد: از طرفی مخاطبان خاص دیگر، قشر فرهنگی شامل دانشجویان، دانش آموزان و فرهنگیان و نیز قشر روحانیون هستند که تغییر فرهنگ آنها می‌تواند کمک بسیاری در این زمینه باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز از پایان نامه‌های دانشجویی در این زمینه حمایت می‌کند، گفت: هر پایان نامه کارشناسی ارشد به میزان سه تا پنج میلیون و هر پایان نامه دکترا به میزان چهار تا شش میلیون تومان حمایت می‌شود.

نگارش نژاد افزود: همچنین 101 عنوان تحقیقاتی داریم که بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند برای انجام آنها با ما در تماس باشند.

قاچاق سازمان یافته امروزه از طریق "کوله‌بری" وارد کشور می‌شود

وی در ادامه با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالاو ارز "کوله‌بری" را شامل نمی‌شود، گفت: منظور از مبارزه، همانطور که مقام معظم رهبری هوشیارانه عنوان کردند مبارزه با قاچاق سازمان یافته است نه کوله بری که برای تامین معاش خود و خانواده اقلام ناچیزی جابجا می‌کند.

وی یادآور شد: اما آنچه که امروزه شاهد آن هستیم این است که برخی قاچاقچیان از این امر سوء استفاده کرده و کالای قاچاق خود را آن طرف مرز نگه داشته و با به خدمت گرفتن کوله‌بران اقدام به انتقال آن به کشور می‌کنند.

نگارش نژاد تصریح کرد: استفاده از کوله بران در قاچاق سازمان یافته پذیرفتنی نیست و این موارد در صورت شناسایی برخورد می‌شود.

وی افزود: متاسفانه این کار درحالی صورت می‌گیرد که 99.5 درصد سود آن در جیب قاچاقچی و تنها نیم درصد آن به دست کوله بر زحمت کش می‌‎رسد.

وی تصریح کرد: آنچه که اجازه داده می‌شود کوله بری واقعی برای تامین معاش زندگی است نه کوله بری برای انجام قاچاق سازمان یافته و با این مورد قطعا برخورد خواهد شد.

نگارش نژاد در پایان تاکید کرد: همه باید همت کرده و با حمایت از کالای داخلی به مبارزه با قاچاق کالا و ارز برویم.

منبع: ایسنا
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 کرمانشاه   کولبری مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

بازگشایی مرز "خسروی" نیازمند اعلام کتبی دولت عراق است/ هیچ چیز قطعی نیست، اما امیدواریم

اقدامات جدید قوه قضاییه در بحث مبارزه با فساد امیدوار کننده است/ انتظار داریم دستگاه های امنیتی و قضایی برخورد قاطعی با عوامل تیراندازی در هرسین داشته باشند

آغاز مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی/آخرین تغییرات ظرفیت رشته‌ها ثبت نام در طرح کارورزی

نجفی بخشیده شد

هر ساعت 2 کشته در تصادفات ایران ر

برگزیدگان دومین جشنوارۀ منطقه ای تئاتر خیابانی هرسین معرفی شدند

کنکوری‌ها "فضایی" انتخاب رشته نکنند

ابرناکی کرمانشاه تا پنجشنبه ادامه دارد/ پیش‌بینی وزش باد با سرعت 45 تا 60 کیلومتر بر ساعت

پیکر مطهر جانباز شهید دوران دفاع مقدس در کرمانشاه تشییع شد

داوطلب کنکور گیلانغربی حین انتخاب رشته جان باخت

حضور قالیباف در افتتاح واحدهای بازسازی‌شده روستای سرپل‌ذهاب

پیش بینی می شود امسال یک میلیون زائر از مرز خسروی تردد کنند/قصرشیرین میزبان اصلی زائران اربعین است

سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید / حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی – یمنی است

دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات

بخش خدمات بیشترین تخصیص را به خود اختصاص داد و بخش های کشاورزی و صنعت در رده های بعدی

جشنواره ملی «انجیر» شهریورماه در ریجاب برگزار می‌شود

تاق بستان و بیستون بهم نرسند بهتر است!

عارف: در سال۹۲ گفته شد روحانی در کارگروه اصلاح طلبان باشد اما خاتمی نپذیرفت /فعلا درباره کنار کشیدنم از انتخابات حرف نمی زنم

موحدی کرمانی: خیلی ها به خاطر زود رنجی از امام و مقام معظم رهبری، از قطار انقلاب پیاده شدند

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

۲ خانه ورزش روستایی در گیلانغرب افتتاح شد

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ منتشر شد

استاندار کرمانشاه: دستگاه‌های اجرایی سریعتر مدارس را تخلیه کنند/لزوم تعیین تکلیف معلمان مناطق جنگی

مدیرعامل باشگاه هندبال زاگرس: شرایط سخت شده، اما امیدوار به تکرار موفقیت هستیم

جهاد در میدان سازندگی در امتداد دفاع مقدس است

سردار سلیمانی با ظریف: اقدام آمریکا در تحریم شما جنون آمیز است / این اقدام ثابت کرد که شما تاثیری عمیق بر افکار عمومی و مردم آمریکا دارید / به شما تبریک می‌گویم سردار

وزیر امور خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است / شهادت می‌دهم ظریف رسول امین بوده / اگر از اصل ششم قانون اساسی فاصله بگیریم، باید دیر یا زود خداحافظی کنیم / اگر به تماس تلفنی اوباما جواب نداده بودم، دستیابی به برجام سخت‌تر می‌شد / پیمان حدیبیه هم حداکثری نبود / اگر ظریف وزیر خارجه نبود، به این آسانی به توافق نمی‌رسیدیم / به ما حسادت می‌کنند؛ ۸ سال مذاکره می‌کردند، حاصلی نداشت / اهل مذاکره ایم؛ اگر آمریکا می خواهد مذاکره کند، اول تحریم را بردارد؛ کاری نداریم که می خواهد وارد برجام شود یا نه / نمی شود تنگه هرمز برای شما باز باشد و تنگه جبل الطارق برای ما ناامن / آن روز که سپاه ناوچه شما را متوقف کرد، یک ناوچه انگلیسی آنجا بود؛ چرا هیچ کاری نکرد؟ پس هیچ کاری نمی توانید بکنید

نمایشگاه سراسری مبلمان خانگی در کرمانشاه برپا شد

ثبت "هرسین" به عنوان شهر ملی گلیم ایران

برای تحقق اهداف "اشتغال" استان 7000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است

پذیرش افسر پیمانی در هواپیمایی نیروی انتظامی

سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالیکه پتروشیمی یک پروژه است اما منطقه آزاد یک زیرساخت بااهمیت برای سرمایه‌گذاری می‌باشد.

جشنواره "اسب" اصیل کُرد در کرمانشاه برگزار می‌شود

۲۱ بلوک از واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تا پایان شهریور تحویل می شود

کرمانشاه بیشترین بیکار دانشگاهی را دارد

فلاحت‌پیشه: ایران از آمریکا به دلیل تحریم ظریف به دبیرکل سازمان ملل شکایت کند

کارت سوختتان را از پست رهگیری کنید

نیویورکر: ظریف ماه پیش به دیدار با ترامپ در کاخ سفید دعوت شد / این پیشنهاد را ۲۴ تیرماه رند پال در نیویورک به ظریف داد

مسکن مهر ۳۰۰ واحدی قصرشیرین مهرماه به بهره برداری می رسد قص

برپایی نمایشگاه بزرگ پیاز هرسین/ سایت ملی الگویی گیاهان دارویی در "هرسین" ایجاد می‌شود

نمایندگان مجلس در امور اجرایی آموزش و پرورش دخالت نکنند

زلزله ۴.۲ ریشتری تازه آباد کرمانشاه را لرزاند

افتتاح و بازدید چند طرح توسط وزیر بهداشت در کرمانشاه

تصویب حذف 4 صفر از پول ملی / 1000تومانی 1 تومان می‌شود

کرمانشاه قهرمان مسابقات "بوکس" جوانان کشور شد

نظر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره شکایت شورای عالی امنیت از فلاحت‌پیشه و حضرتی

انتصاب مدیرشعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان کرمانشاه

جشنواره‌های فرهنگی نیازمند اختصاص بودجه‌ پایدار است

نمایندگانی که باج می‌گیرند! دقیقا در این کشور چه خبر است؟

هرسین میزبان دومین جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید