آفتاب کرمانشاه

قاچاق سازمان یافته امروزه از طریق "کوله‌بری" وارد کشور می‌شود/ میزان قاچاق کشور از سال 92 تاکنون نصف شده است

شناسه خبر » 215006

تاریخ انتشار » 1396/04/29-10:48

تعداد بازدید ها » 657

آفتاب کرمانشاه: مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز "کوله بری" را شامل نمی‌شود، گفت: هدف ما مبارزه با قاچاق سازمان یافته است، اما متاسفانه آنچه که امروزه شاهد آن هستیم که برخی قاچاقچیان از این امر سوء استفاده کرده و کالای قاچاق خود را آن طرف مرز نگه داشته و با به خدمت گرفتن کوله بران اقدام به انتقال آن به داخل کشور می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالمجید نگارش نژاد در نشست فرهیختگان و نخبگان استان کرمانشاه با موضوع مقابله با قاچاق کالا و ارز که امروز (28 تیرماه) در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به دوران هشت ساله دفاع مقدس، گفت: جنگ تمام شده اما این را نباید باور کرد، چرا که امروز جنگ ما از فیزیکی و سلاحی تبدیل به جنگ اقتصادی و فرهنگی شده است.

وی افزود: دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی بارها به طرق مختلف قصد ضربه زدن به نظام را داشته و در حربه اخیر خود با ناتوانی از جنگ نظامی، جنگ اقتصادی و فرهنگی را به راه انداخته است.

نگارش نژاد با بیان اینکه یکی از راه‌های جنگ اقتصادی بحث قاچاق کالا به کشور است، گفت: خوشبختانه رهبر انقلاب به خوبی متوجه این خطر شدند و از سال 1381 مرتب این مسئله را به مسئولان گوشزد کرده‌اند که باید جلوی قاچاق کالا را بگیرند.

سیر قاچاق کشور نزولی شده است/ میزان قاچاق کشور از سال 92 تاکنون نصف شده است

 وی به روند صعودی قاچاق کالا تا سال 1392 اشاره کرد و افزود: قاچاق در این سال به مرز 25 میلیارد دلار رسید اما از این سال بود که با تصویب قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعد از 80 سال این سیر صعودی متوقف شد.

نگارش نژاد تاکید کرد: توقف سیر صعودی قاچاق ربطی به تغییر دولت‌ها ندارد و توقف آن در سال 1392  تنها به این علت است که در این سال بعد از 80 سال توانستیم قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به روز کنیم.

این استاد  دانشگاه با اشاره به تدوین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در سال 1312، گفت: در این قانون بعضا جریمه قاچاق برخی اقلام 5000 تومان تعیین شده بود که بسیار برای دوره خودش رقم بالایی است، اما این 5000 تومان در سالهای اخیر هیچ قدرت بازدارنده‌ای نداشت.

وی افزود: با به روز شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز علاوه بر توقف سیر صعودی قاچاق کالا، سیر نزولی آن آغاز شد و از سال 1392 تا سال گذشته میزان قاچاق کالای کشور عملا نصف شده است.

نگارش نژاد تصریح کرد: میزان قاچاق کالا از سال 1392 تا سال 1395 از رقم 25 میلیارد دلار به رقمی در حدود 12.5 میلیارد دلار رسیده که کاهش 50 درصدی قاچاق کشور را نشان می‌دهد و با اطمینان می‌گوییم که شیب قاچاق کشور نزولی شده است.

"قاچاق" در کشور با کمترین ریسک و خطر همراه است!/ بخش دولتی و خصوصی کشور آلوده به قاچاق است

مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با بیان اینکه هیچ ریسکی در کشور برای قاچاقچیان وجود ندارد، گفت: در آمریکا از افرادی که قاچاقچیان را با هدف گلوله کشته‌‎اند تقدیر می‌شود اما در ایران اگر بخواهیم یک فرد را نه به جرم حمل کالای قاچاق، بلکه به جرم حمل مواد مخدر اعدام کنیم در بوق و کرنا می‌کنند که ایران حقوق بشر را رعایت نمی‌کند.

وی افزود: در کشور ما قاچاقچی کالا با کمترین خطرات مواجه است و ریسک کارشان پایین است و هم اکنون هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی ما آلوده به قاچاق هستند.

95 درصد کالاهای قاچاق "سلامت‌محور" آلوده یا غیرقابل مصرف هستند

وی با بیان اینکه قاچاق کالا می‌تواند در کنار امنیت اقتصادی، امنیت اجتماعی و فرهنگی را هم با مشکل مواجه کند گفت: مهم ترین عارضه قاچاق تهدید سلامت جامعه است.

وی افزود: به طور مثال در یک سال در تهران 18 نفر و در کرج پنج نفر بر اثر استفاده داروی دیابت قاچاق نابینای مطلق شدند، لزوما این امر به معنای تقلبی بودن آن دارو نیست بلکه در قاچاق شرایط نگهداری مطلوبی برای کالا وجود ندارد و امکان فساد آن بالاست.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: به اذعان مسئولین سازمان غذا و داروی کشور 95 درصد کالاهای سلامت محور شامل غذا، دارو و لوازم و تجهیزات آرایشی و بهداشتی یا آلوده هستند یا تاریخ گذشته و یا غیراستاندارد هستند.

وی افزود: این صحبت مسئولان اسراییل که عنوان کردند کاری که با اسلحه نتوانستند در ایران انجام دهند با محصولات غذایی و دارویی انجام می‌دهند باید همه ما را هوشیار کند و باید از خودمان بپرسیم که چرا آمار سرطان اینقدر بالا رفته است.

نگارش نژاد تاکید کرد: قضیه "بیوتروریسم" جدی است و بسیاری کشورها با حساسیت ویژه ای بر روی این موضوع نظارت می‌کنند  و ما نباید اجازه دهیم هرکالایی از بیرون مرزها بدون بررسی وارد کشور شود.

مبارزه سخت افزاری صرف با "قاچاق" جواب نمی‌دهد

وی با بیان اینکه در کنار مقابله سخت افزاری با پدیده قاچاق باید از داخل نیز فرهنگ مصرف  کالای داخلی ترویج شود، گفت: ما با کارفرهنگی می‌توانیم در این زمینه موفق شویم و باید به مردم این آگاهی را بدهیم که مصرف کالای قاچاق چقدر می‌تواند برای سلامت آنها مضر باشد و از طرفی مصرف کالای ایرانی می‌تواند چه مزایایی برای آنها و کشور به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به ضعف فرهنگی کشور در زمینه مصرف کالای تولید داخل، گفت: در حالی ما به عنوان یک ایرانی به مصرف کالای خارجی و تُرکی افتخار می‌کنیم، وزیر سلامت کشور سوئد زمانی که به ایران آمد از ماهی "سالمونلا" روی میز شام که از کشور نروژ تهیه شده بود استفاده نکرد و تاکید کرد که ماهی که حاصل دسترنج ماهیگیران کشورش باشد را مصرف می‌کند و با این فرهنگ خیلی فاصله داریم.

نگارش نژاد گفت: این فرهنگ و نگرش باید در ما به عنوان یک ایرانی به وجود بیاید و باید همه این مسئله را باور کنیم که سود استفاده از کالای ایرانی حتما به خود ما بر می‌گردد و اشتغال و اقتصاد کشور با این کار رونق می‌گیرد.

وی افزود: ایران دومین کشوری است که بیشترین تعداد همسایه را دارد و هم اکنون با 15 کشور همسایه هستیم که برخی دولت مرکزی قدرتمندی ندارند و مجبوریم علاوه بر مرزهای خود، مرز آنها را نیز کنترل کنیم که این کار بسیار دشواری است و بنابراین باید فرهنگسازی به طور جدی در خصوص عدم مصرف کالای قاچاق صورت گیرد.

این استاد دانشگاه عوامل مختلف اقتصادی، فرهنگی، ساختاری و سازمانی را موثر در پدیده قاچاق دانست و اظهار کرد: در بخش اقتصادی عواملی از جمله اقتصاد غیرشفاف، اقتصادی یارانه‌ای، اقتصاد دولتی و مستعد رانتی و در بخش فرهنگی عواملی از جمله فرهنگ قانون گریزی و نداشتن قبح عمل قاچاق موجب بروز پدیده قاچاق شده است.

12000 "پلیس" در امر مبارزه با قاچاق کالا فعال هستند

نگارش نژاد با بیان اینکه در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز چند استراتژی در نظر گرفته شده است، گفت: اولین استراتژی در این زمینه مقابله است و این کار از سال 1392 در دستور کار قرار گرفت و به دستور مقام معظم رهبری امروزه نیروی دریایی سپاه و ارتش نیز برای مبارزه با قاچاق دریایی وارد کار شدند.

وی افزود: همچنین تشکیلات ویژه در نیروی انتظامی در این زمینه تشکیل شد و نیروهای مبارزه با قاچاق کالا از 2000 نیرو به 12 هزار نیرو رسید.

کالای قاچاق باید امحاء شود

وی افزود: استراتژی دیگر ما در این قانون امحاء کالای قاچاق است و تاکید مقام معظم رهبری در این زمینه این است که هر کالای قاچاق که بصورت سازمان یافته قاچاق شده باید در همان محل امحاء شود.

نگارش نژاد خاطرنشان کرد: برخی عنوان می‌کنند که حیف است که این کالاهای قاچاق امحاء شوند و بهتر است این کالاها میان افراد فقیر توزیع شود که یازده علت برای رد این صحبت داریم.

وی افزود: زمانی که سازمان غذا و دارو اعلام می‌کند 95 درصد کالاهای قاچاق سلامت محور آلوده، تاریخ گذشته و غیر استاندارد است دور از انصاف است که بخواهیم آن را به افراد فقیر جامعه بدهیم و سلامت آنها را به خطر بیندازیم.

نگارش نژاد تصریح کرد: از طرفی، زمانی که می‌گوییم کالای قاچاق چه آثار مخرب اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد چه فرقی می‌کند که این کالا توسط قاچاقچی توزیع شود یا دولت.

وی افزود: تمامی کشورهایی که در امر مبارزه با قاچاق کالا موفق بوده‌اند از جمله روسیه به این علت است که با کشف هر کالای قاچاق، آن را در همان محل امحاء می‌کنند و رهبری ما به خوبی به این مسئله و اهمیت این کار واقف هستند.

تاثیر گذاری "زنان" بر مصرف کالا 95 درصد است

این مسئول تاکید کرد: استراتژی دیگر ما در قانون تاکید بر پیشگیری است و باید بدانیم که با کار فرهنگی می‌توانیم مبارزه موثری با پدیده قاچاق کالا داشته باشیم.

وی افزود: در بحث فرهنگی ما علاوه بر عامه جامعه چند مخاطب خاص هستیم که در صدر آنها بانوان هستند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: درحالیکه زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، بر اساس آمار، 95 درصد در میزان مصرف جامعه تاثیر گذار هستند و اگر رفتار زنان تغییر کند قطعا می‌توانیم بر معضلات پدیده قاچاق فایق بیاییم.

وی افزود: یک ویژگی بسیار خوب زنان این است که وقتی در مسئله ای به باور برسند آن را عملی می‌کنند و باید از این ویژگی آنها استفاد کرده و آگاهی در خصوص خطرات مصرف کالای قاچاق را بدهیم.

نگارش نژاد تصریح کرد: از طرفی مخاطبان خاص دیگر، قشر فرهنگی شامل دانشجویان، دانش آموزان و فرهنگیان و نیز قشر روحانیون هستند که تغییر فرهنگ آنها می‌تواند کمک بسیاری در این زمینه باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز از پایان نامه‌های دانشجویی در این زمینه حمایت می‌کند، گفت: هر پایان نامه کارشناسی ارشد به میزان سه تا پنج میلیون و هر پایان نامه دکترا به میزان چهار تا شش میلیون تومان حمایت می‌شود.

نگارش نژاد افزود: همچنین 101 عنوان تحقیقاتی داریم که بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند برای انجام آنها با ما در تماس باشند.

قاچاق سازمان یافته امروزه از طریق "کوله‌بری" وارد کشور می‌شود

وی در ادامه با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالاو ارز "کوله‌بری" را شامل نمی‌شود، گفت: منظور از مبارزه، همانطور که مقام معظم رهبری هوشیارانه عنوان کردند مبارزه با قاچاق سازمان یافته است نه کوله بری که برای تامین معاش خود و خانواده اقلام ناچیزی جابجا می‌کند.

وی یادآور شد: اما آنچه که امروزه شاهد آن هستیم این است که برخی قاچاقچیان از این امر سوء استفاده کرده و کالای قاچاق خود را آن طرف مرز نگه داشته و با به خدمت گرفتن کوله‌بران اقدام به انتقال آن به کشور می‌کنند.

نگارش نژاد تصریح کرد: استفاده از کوله بران در قاچاق سازمان یافته پذیرفتنی نیست و این موارد در صورت شناسایی برخورد می‌شود.

وی افزود: متاسفانه این کار درحالی صورت می‌گیرد که 99.5 درصد سود آن در جیب قاچاقچی و تنها نیم درصد آن به دست کوله بر زحمت کش می‌‎رسد.

وی تصریح کرد: آنچه که اجازه داده می‌شود کوله بری واقعی برای تامین معاش زندگی است نه کوله بری برای انجام قاچاق سازمان یافته و با این مورد قطعا برخورد خواهد شد.

نگارش نژاد در پایان تاکید کرد: همه باید همت کرده و با حمایت از کالای داخلی به مبارزه با قاچاق کالا و ارز برویم.

منبع: ایسنا
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 کرمانشاه   کولبری مدیرکل فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

2 هزار و 500 نفر در طرح مسکن ملی کرمانشاه ثبت‌نام کردند/ احتمال بازگشایی مجدد سامانه وجود دارد

نوبخت:پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه

رییس مجلس به کرمانشاه سفر می‌کند

«کارخانه برق هرسین» در فهرست آثار ملی ثبت شد

جدیدترین اخبار تصویربرداری فصل دوم سریال «نون.خ» (+عکس)

لایحه بودجه ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومانی بسته شد /سقف وام ازدواج در سال ۹۹ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شد+ جزئیات

کاندیداتوری ۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخابات

فلاحت پیشه: نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشد/ از کرمانشاه کاندید می‌شوم

شهردار قصرشیرین در حادثه تصادف جان باخت

کرمانشاه برفی می‌شود/ هشدار آبگرفتگی معابر و کاهش دما

ثبت‌نام مشاور زندانی احمدی نژاد در انتخابات (+ عکس) / وعده ها: لغو حجاب، لغو سربازی اجباری، تشکیل کمیته حقیقت یاب کشته شدگان آبان 98 و ...

ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفر در انتخابات مجلس تا ظهر امروز

استاندار کرمانشاه: "بیلوار" و "سرفیروزآباد" از مزایای مناطق جنگی برخوردار می‌شوند

جزئیات لایحه بودجه ۹۹/ کمترین وابستگی به نفت در طول تاریخ کشور

آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۹ از ساعت ۱۶ امروز

شروط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان

دکتر شعبانی: من مستقل هستم/ نماینده باید جسارت داشته باشد

گذشت اولیای دم در اسلام‌آباد غرب از قصاص قاتل بعد از 10 سال

واریز مرحله چهارم سپرده مالباختگان پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان/ تسویه با 2100 مالباخته دیگر

با دستور رئیسی؛ اعزام به زندان تا تامین وثیقه و کفالت ممنوع شد

دوچرخه‌سوار کرمانشاهی مدال نقره مسابقات قهرمانی کشور کسب کرد.

بستری شدن 400 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوآنزا"/ هنوز مشخص نیست به پیک بیماری رسیده‌ایم یا نه

در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس در کرمانشاه به 155 نفر رسیدند/ افزایش 30 درصدی داوطلبین

پیام محرمانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

روحانی: مکالمه‌ام با اوباما موجب شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو برسیم

خبرخوش برای سربازها/ حین سربازی دانشگاه بروید

آغاز ثبت‌نام «مسکن ملی» در کرمانشاه از 16 آذرماه/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

رئیس جمعیت هلال احمر بازداشت شد

با یک پیامک، قبض آب خود را دریافت کنید

اورامانات را در کتاب‌های درسی معرفی کنید

برنامه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم/ از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم/ سه شنبه به نمایندگان گفته بودم که چنین طرحی در روزهای آینده در حال اجراست.

وزیر کشور دستور آغاز انتحابات مجلس یازدهم را صادر کرد

فیلم مستند «ایل جلالوند» آماده پخش است

ثبت اثر انگشت و عکسبرداری از چهره خریداران سیم کارت، اجباری است

381 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوانزا" بستری شدند/ فوت 2 نفر تاکنون

طرح جدید پلیس برای آموزشگاه‌های رانندگی

آیت الله علما: حفظ انقلاب از واجبات است

جعفری فرمانده سابق سپاه: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند

برآورد ثبت نام 320 کاندیدای انتخابات مجلس در کرمانشاه/ استقرار 1580 شعبه اخذ رای

طرح تکریم ارباب رجوع در کرمانشاه آغاز شد

در اغتشاشات اخیر 731 بانک،140 مکان دولتی،9 مکان مذهبی، 307 خودرو و 1076 موتورسیکلت به آتش کشیده شد/ اینترنت‌ موبایل در صورت نبود مشکل امنیتی وصل خواهد شد

تایید مرگ 2 نفر در کرمانشاه بر اثر "آنفلوآنزا"

سرنوشت وام ۲.۵ میلیون تومانی دوگانه‌سوز کردن خودرو

استاندار کرمانشاه مطرح کرد: دستگیری اغتشاشگران وابسته به پژاک و داعش در کرمانشاه

با تصمیم اتحادیه جهانی؛ جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ ایران لغو شد

اعلام جزئیات ثبت‌نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس

استیضاح وزیر کشور کلید خورد

آغاز وصل شدن اینترنت موبایل در برخی از استان‌ها

انباشت ضربه های اقتصادی مانند طرح سهمیه بندی و یارانه می تواند به فروپاشی اقتصاد کشور منجر شود / پرداخت یارانه به 60 میلیون نفر یعنی جامعه دو قطبی شده؛ اکثریتی ندار و اقلیتی دارا و طبقه متوسطی که دیگر وجود ندارد / یارانه واریزی دولت برای مردم به طور حتم تورم به بار می آورد / روحانی می گوید اجازه هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت؛ این حرف هیچ منطق اقتصادی ندارد / افزایش قیمت بنزین قطعا بر نرخ دیگر کالاها تاثیر می گذارد

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید