آفتاب کرمانشاه

اینجا سلامت انسان و دام با هم ذبح می‌شود

شناسه خبر » 2031

تاریخ انتشار » 1393/12/10-00:29

تعداد بازدید ها » 1042

آفتاب کرمانشاه: سلامت؛ یکی از منابع مهم غذایی که دامداران این منطقه بیشتر به تهیه آن برای دامها گرایش دارند، استفاده از نان خشک است که از استانهای غربی کشور از جمله ایلام، کردستان و کرمانشاه وارد می‌شود و متأسفانه کسی تاکنون نتوانسته از ورود آن به منطقه جلوگیری کند و دامداران هم از عواقب سوءمصرف آن برای دامها آگاه نیستند.

یک دامدار صالح آبادی به خبرنگار ما می‌گوید: منطقه صالح آباد به گستردگی چهار هزار و 200 کیلومتر وسعت و 94 روستا و از سویی همجواری با دو کشور افغانستان و ترکمنستان و ورود احتمالی دامهای آلوده و قاچاق به منطقه و کشور ایجاب می‌کند که اداره دامپزشکی آن مستقل و توانمندتر باشد.

وی می‌افزاید: منطقه صالح آباد با داشتن 200 هزار رأس دام سبک فقط یک دامپزشک دارد، به طوری که همین دامپزشک اگر به مرخصی یا مأموریتی برود، دامداران منطقه دچار مشکل شده و مجبور می‌شوند خودشان به طور سنتی و غیرعلمی دست به کار شوند و یا دست به دامان بخش خصوصی بشوند.

دامدار دیگری هم می‌گوید: دامپزشکی این منطقه علاوه بر کمبود نیروی انسانی، از کمبود امکانات از جمله وسیله نقلیه و نبود آزمایشگاه برای تشخیص بیماری‌های دامی که یکی از مشکلات دامداران منطقه است، رنج می‌برد، زیرا نمونه گیری از بیماری‌های دامی مانند تب برفکی و... باید به شهرستان و یا به مرکز استان ارسال شود که این امر بسیار وقت گیر است و بیم آن می‌رود که دامهای بیمار تا زمان وصول نتیجه آزمایشها و شروع درمان تلف شوند.

یکی از شهروندان نیز می‌گوید: با وجود ده‌ها پروژه مرغداری صنعتی و گوشتی و قصابی گوسفندی در شهر و روستاها، صالح آباد از کشتارگاه دامی بهداشتی و طیور محروم است و این در حالی است که این موضوع با سلامتی و حیات مردم ارتباط مستقیم دارد.

وی تأکید کرد: بارها از رسانه‌ها بویژه از دامپزشکان مطالبی پیرامون مضرات و آلودگی‌های نانهای خشک کپک زده شنیده‌ام، اما با همه این وجود، سالهاست که دو سه مرکز عرضه و فروش نان خشک کپک زده در صالح آباد به صورت آزادانه فعالیت می‌کنند که منجر به آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود و صدای کسی هم درنمی‌آید.

برای جویا شدن پاسخ این مشکلات و سایر پرسشهای مردمی از جمله مسایل قرنطینه دامی و مأموریت کاری یک ماهه مسؤول دامپزشکی صالح آباد به کشور برزیل در ابتدای امسال احمدرضا قربانی از ارایه هر گونه پاسخ خودداری کرده و به این جمله اکتفا می‌کند که براساس دستورات اداره تربت جام ازهرگونه مصاحبه خبری معذوریم و بنابراین خبرنگار ما را به رغم تأکید و مکاتبه بخشداری مبنی بر تعامل خبری ادارات، به مسؤولان شهرستان تربت جام حواله می‌دهد.

رئیس اداره دامپزشکی تربت جام هم کار را بهانه قرار داده و به تعدادی از پرسشهای خبرنگار ما عجولانه پاسخ می‌دهد: صالح آباد یکی از بهترین بخشهای ماست و دامپزشکی‌اش با آن همه پست و امکانات هیچ کمبودی ندارد. من نمی‌دانم مردم چه می‌خواهند و انتظاراتشان چیست و چه مستنداتی بر ادعاهای خود دارند که این همه امکانات را زیر سؤال می‌برند، چرا تا به حال نگفته‌اند که من توجیه و دفاع کنم!

محمود محمدی می‌گوید: دامپزشکی صالح آباد دو دستگاه ماشین و دو پست اداری فعال دارد و توان ما هم همین حد است و سعی کرده‌ایم که با همین مقدورات هیچ کاری را روی زمین نگذاریم و انصافاً امکانات خوبی را برای تجهیز اداره صالح آباد تدارک دیده‌ایم.

وی با اشاره به نبود آزمایشگاه دامی در صالح آباد می‌افزاید: آزمایشگاه دامی در شهرستان یکی و در کل استان شاید 10، 11 واحد بیشتر نباشد و حتی خیلی از شهرستانها هم آزمایشگاه ندارند، ولی اگر ممکن باشد ما هم بدمان نمی‌آید.

وی خاطرنشان می‌کند: گرچه صالح آباد منطقه محروم، وسیع و دورافتاده است و دام خوبی دارد و به همین خاطر اولویت اول رسیدگی ما صالح آباد است، اما باید گفت که هیچ کس برای رفتن به صالح آباد استقبال نمی‌کند و ما نیروها را با زور فرستاده‌ایم و گفته‌ایم که اگر کار می‌خواهید، باید آنجا بروید، وگرنه به سلامت!

وی تصریح می‌کند: سه سال است که به اعتبار ساختمانی نیاز داریم، اما چیزی نداده‌اند و فقط امسال برای صالح آباد مبلغی را اختصاص داده‌اند، بعد هم مردم بدانند که همیشه سعی کرده‌ام اگر اعتباری، نیرویی و یا امکاناتی است، اول صالح آباد بعد (تربت جام) باشد.

محمود محمدی درخصوص استفاده از نان خشک هم تصریح می‌کند: نان خشک برای دامها فوق العاده ضرر دارد و نان خشک کپک زده دارای آلودگی‌های زیاد است و نه تنها باعث مرگ دامها و آلودگی تولیدات لبنی آنها می‌شود، بله در چرخه تولید موادغذایی نیز برای مصرف کنندگان گوشت و لبنیات بسیار زیان آور و بیماری‌زاست.

وی اضافه کرد: نان خشک کپک زده بخصوص در فصل زمستان که فصل زایش دامهاست، موجب سقط جنین و انواع بیماری‌ها و گاه موجب مرگ دامها می‌شود و از همه مهمتر ارزش اقتصادی و غذایی دام را پایین می‌آورد.

وی درخصوص عرضه و فروش نان خشک در سطح شهر صالح آباد هم گفت: فعالیت این مراکز در سطح شهر به علت آلودگی زیست محیطی مجاز نیست و اگر شهروندان در این خصوص گلایه و  شکایتی دارند به شبکه دامپزشکی مراجعه کنند!

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

انسان دام سلامت

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

رئیس هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه معرفی شد

قیمت‌های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد/ نظارت اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و تعزیرات حکومتی هم در دقیق‌تر و جدی تر وجود داشته باشد.

نگاهی تاریخی به روسای کمیسیون امنیت ملی مجلس

معافیت سربازی فرزندان "ایثارگران" لغو شد/ مشمولان متاهل غایب به ازای هر فرزند 3 ماه "کسر خدمت" می‌گیرند

فردا آخرین مهلت ثبت نام عتبات دانشگاهیان/قرعه کشی ۳۰ خرداد

با مدیرانی که از عوامل آتش‌سوزی‌ها شکایت نکنند، برخورد می‌شود

رابطه خواب و سلامت پوست

سردار «جاویدان» فرمانده انتظامی کرمانشاه شد

نحوه استفاده اصحاب رسانه از تسهیلات بیمه تکمیلی اعلام شد

استاندارکرمانشاه: کرمانشاه 2020 ظرفیت گردشگری غرب ایران را به دنیا معرفی می‌کند

قیمت رهن و اجاره مسکن در نقاط مختلف اسلام آبادغرب اعلام شد

داوطلبان منتظر تعویق زمان کنکور نباشند/تعریف ظرفیت اضافه برای داوطلبان سیل زده

جهاد سازندگی یکی از سازمان‌های مؤثر در انقلاب اسلامی ایران بود

اگر کسی بخواهد برجام را بعد از این دو ماه ادامه دهد، وثوق الدوله این زمان است؛ در تاریخ اسمش به نام جاسوس انگلیس ثبت خواهد شد / اگر مقاومت شود، خداوند با 5000 فرشته علامت‌دار، مومنان را یاری خواهد کرد / از کجا معلوم مذاکره‌ای که الان ساز می‌کنند به نتیجه برسد، حرم امام رضا، بقیع نشود؟

ترامپ در دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب تحقیر شد / حجاب موعظه و نصحیت نیست، قانون است؛ احسنت بر فرمانده ناجا که گفت با قانون‌شکنان برخورد خواهد شد / حمایت از آمران و ناهیان باید از سوی مردم باشد؛ مانند حمایتی که از راننده اسنپ شد / در ماجرای هنجارشکنی مازندران، دستگاه قضایی خوب وارد شده؛ الحمدلله اراده جدی است

تصویب آیین نامه اجرایی قانون مقابله با تقلب علمی

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد / دیدار با روحانی عصر امروز؛ ملاقات با رهبر معظم انقلاب فردا / تجمع «خودجوش» تعدادی از اصولگرایان در مهرآباد، همزمان با ورود آبه

فرمانده ناجا: کشف حجاب جرم است / با متخلفان کشف حجاب در خودروها برخورد می‌شود / اگر افراد اعتراض دارند، فرم پر کنند تا به آن رسیدگی شود

آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت آتش سوزی مزارع گیلانغرب را فرا گرفت

تحجر فکری برخی از مدیران سبب فراری شدن سرمایه‌گذاران شده است.

برداشت انگور از تاکستانهای قصرشیرین آغاز شد

مدیر پایگاه: برای ادامه پروژه‌های عمرانی مجموعه جهانی"بیستون" منتظر اعتبار هستیم

"علی‌حیدر کرمی" مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های کرمانشاه شد

کدام مسئولان نظام باید دارایی خود، همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند؟

بازوند با خانواده «میترا استاد» تماس نگرفته، به خوزستان هم نمی‌رود

هیولاهای گهواره بزمجه از آب درآمدند

معاون استاندار کرمانشاه سه راهکار عملیاتی برای رونق صنایع دستی ارائه کرد

رابطه ایران و آمریکا احتیاجی به میانجی ندارد/ برخی برای رسیدن به قدرت عجله دارند

کمک ۴۵ میلیاردی به سیل‌زدگان کرمانشاه بزودی پرداخت می‌شود

تصویب استفساریه پرداخت مزایای مناطق جنگی به بازنشستگان

قیمت قربانی حج ۹۸ اعلام شد

سید جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

تغییر در نحوه برگزاری آزمون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی

معتمدی، سرپرست جمعیت هلال احمر کرمانشاه شد

طرحهای اشتغال با ارزش بیش از یک میلیارد تومان پالایش می‌شوند

مصری امضایش را پس گرفت؛ استیضاح سلطانی فر از حدنصاب افتاد

۱۵ هکتار از اراضی مرتعی بیستون در آتش سوخت+ عكس

توزیع کارت کنکور کارشناسی ارشد از 20 خرداد

کواکبیان، ذوالنوری و فلاحت‌پیشه گزینه‌های ریاست کمیسیون امنیت ملّی هستند

«مجتبی‌ زینی‌وند» سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

دادستانی ورود کرد/ جلسه فوری برای رسیدگی به وضعیت اجاره بها در اسلام آباد غرب

آغاز ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از امروز

نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران احتمالا پیشنهاد کند روحانی و ترامپ پاییز امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار کنند / شینزو آبه سال ۱۳۶۲ همراه با پدرش که وزیر خارجه بود، برای میانجیگری بین ایران و عراق به تهران آمده بود

دهم تیر، زمان اعلام احزاب دارای پروانه فعالیت سیاسی

کرمانشاهیان ۳ میلیارد تومان "زکات فطره" پرداخت کردند

خبرهای خوش زیست‌محیطی برای دیار سنگ و آب/ افزاش گونه های نادر گیاهی و جانوری

پذیرش استعفای بطحایی / استعفای او بابت کاندیداتوری در انتخابات مجلس است

مردم فریب آگهی های های جعلی استخدامی را نخورند

زکات فطره 8000 تومان است

مزارع دشت ذهاب طعمه حریق سیگار راننده کمباین شد/ 78.1 هکتار در آتش سوخت

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید