آفتاب کرمانشاه

روایت کرباسچی از انتخابات ۹۶، هاشمی، روحانی، ناطق‌نوری، کروبی، احمدی‌نژاد، ریاست مجلس، حصر و ...

شناسه خبر » 161087

تاریخ انتشار » 1395/06/15-10:12

تعداد بازدید ها » 1136

آفتاب كرمانشاه: تکنوکرات بی‌منصب سیاست کشور که روزی سودای معاونت ریاست‌جمهوری در سر داشت، امروز در دفتر حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید که در حال حاضر کسی را آشناتر، قوی‌تر و مسلط‌تر از روحانی به مسائل مختلف کشور نمی‌شناسد، چون او در این سه سال همه آن کارهایی که نباید انجام دهد را انجام نداده است.
غلامحسین کرباسچی پس از پایان اجباری کارش در شهرداری تهران در سال ۱۳۷۷، حتی با گذراندن دوران محکومیت و انفصال ۱۰ ساله از حضور در مناصب دولتی با وجود سوابق مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی، هنوز هیچ پست مدیریتی در کشور ندارد، اما با این وجود همچنان یکی از وزنه‌های سیاسی کشور به حساب می‌آید که نظراتش برای مسئولان و فعالان سیاسی حائز اهمیت است.

بنیانگذار و دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که اکنون اگر مجموعه نهادهای انقلابی، نظامی و امنیتی و نیروهای ارزشی از احمدی‌نژاد حمایت نکنند، او هیچ جایگاهی ندارد، هرچند رفتار شورای نگهبان در رابطه با تائید یا رد صلاحیت او قابل پیش‌بینی سیاسی نیست.

روایت کرباسچی از انتخابات ۹۶، هاشمی، روحانی، ناطق‌نوری و کروبی، احمدی‌نژاد، ریاست مجلس، حصر و ...

او تاکید می‌کند که اصلاح‌طلبان گزینه‌های فراوانی در حد ریاست‌جمهوری دارند، اما می‌گوید: چون در شرایط انتخابات و حمایت از آقای روحانی قرار داریم نمی‌خواهم ذهنیت جامعه را مخدوش کنم به همین دلیل از کسی نام نمی‌برم.

کرباسچی، علی لاریجانی را سمبل یک مجلس معتدل دانسته و تاکید می‌کند که عارف برای ریاست مجلس رای کافی نداشت و حتی بسیاری از اصلاح‌طلبان شامل نیروهای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نظرشان بر ریاست لاریجانی بود.

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی اعتقاد دارد که با حصر و ایجاد محدودیت برای افراد به نتیجه دلخواه در کشور نمی‌رسیم و جایگاه این افراد هیچ وقت با چنین برخوردهایی تنزل پیدا نمی‌کند.

*در حال حاضر کسی آشناتر، قوی تر و مسلط‌تر از روحانی به مسائل مختلف کشور متصور نیست

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ایسنا، ابتدا در رابطه با برخی مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه "حسن روحانی در حال حرکت به سمت اصولگرایان است؛ چراکه می‌داند اصلاح‌طلبان گزینه ای جز او ندارند"، گفت: خیلی درست نیست که ما بخواهیم درباره حرف های دیگران اظهارنظر کنیم؛ چراکه به هرحال هرکس عقیده ای دارد و مطرح می‌کند. من وظیفه رد یا تایید این مسائل را ندارم.

وی ادامه داد: اگر سوال این باشد که آیا گزینه دیگری برای ریاست جمهوری پیش بینی می‌شود یا نه، باید بگویم احساس من این است که در یک نگاه واقع بینانه سیاسی، در حال حاضر کسی آشناتر، قوی تر و مسلط تر از آقای روحانی به مسائل مختلف کشور متصور نیست. کسی که در مجموع این آمادگی را داشته باشد که بتواند دور جدید ریاست جمهوری را اداره کند نداریم. جایگاه اسامی هم که اکنون مطرح می‌شود در واقعیت نزد افکار عمومی ثابت شده، البته می‌توانند به عنوان فعال و جریان سیاسی به عرصه آمده و حرف‌های خود را به صورت سمبلیک بزنند، اما در مجموع به نظر من کارنامه آقای روحانی خیلی روشن است؛ منهای اینکه به همه اهدافش رسیده یا خیر. چون نمی‌توان ادعا کرد کسی در طول دوران مسئولیتش به همه اهداف خود رسیده باشد.

*روحانی آن کارهایی که نباید انجام دهد را انجام نداده است

این فعال سیاسی خاطر نشان کرد: بسیاری اوقات در انتخابات ها شعارهایی داده می‌شود که در انتخابات گذشته نیز توسط آقای روحانی مطرح شد، بعضا در صورت انتخاب شدن یکسری شعارها عملی نمی‌شوند البته به نظر من آقای روحانی آن کارهایی که نباید انجام دهد را انجام نداده است و هنر او این است که در این چهار سال تا آنجا که توانسته از بحران ها جلوگیری کرده و در عین حال بحران جدیدی به کشور اضافه نکرده است. آرامش به وجود آمده در فضای اقتصادی کشور نیز قابل توجه است، هرچند بسیاری از رکود ناراحت هستند، اما واقعیت این است که در این سه سال به هم ریختگی اقتصادی نداشتیم. آرامشی در قیمت ارزهای خارجی و کالاهای مختلف نیز به وجود آمده است.

کرباسچی همچنین اظهار کرد: در حوزه سیاست خارجی نیز در این سه سال دیگر آن تشنجات وحشتناک را نداشتیم هرچند ممکن است در این حوزه نیز همه توقعات برآورده نشده باشد اما شاهد افزایش تشنج با کشورهای دنیا نبودیم. دربحث سلامت و خدمات مختلف اجتماعی هم بسیار تلاش شده و باید گفت در همه این حوزه ها توجه بر این بوده که  بحرانی دامن گیر جامعه نشود. یکی از وظایف مدیر خوب این است که در کنار انجام کارهای مثبت، کار منفی انجام ندهد.

*نام‌های مطرح برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری با شخصیت و عملکرد روحانی قابل مقایسه نیستند

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی تاکید کرد: در انتخابات افراد با یکدیگر مقایسه می‌شوند، باید دید چه کسی می‌خواهد در مقابل چه کسی انتخاب شود. اگر یکی از ائمه معصومین(ع) یا یکی از قهرمانان تاریخی فوق العاده بیاید فرق دارد اما واقعیت این است که باید از آدم های سیاسی همین کشور یکی را انتخاب کرد. به نظرم هیچ یک از افرادی که نام آنها این روزها مطرح می‌شود با کارنامه، عملکرد و شخصیت آقای روحانی قابل مقایسه نیستند.

وی افزود: به طور مثال کسانی ایراد می‌گیرند و می‌گویند که برجام و مذاکرات خارجی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده؛ قطعا مردم کسی که هنوز کاری را کامل به اتمام نرسانده، کنار نگذاشته و کسی را سرکار بیاورند که این بحران ها را به وجود آورده است. برخی ایراد می‌گیرند که چرا آقای روحانی دیر این تحریم ها را برداشته اما نمی‌گویند چه کسانی باعث و بانی ایجاد تحریم ها و بحران های اقتصادی بودند. مردم این مسائل را فراموش نمی‌کنند.

کرباسچی در رابطه با برنامه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری و احتمال حضور افرادی همچون محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی گفت:‌ من از تصمیم اصولگرایان خبر ندارم، چون نه چیز رسمی اعلام شده و نه از محافل داخلی آن‌ها اطلاعات محرمانه داریم اما عقل ایجاب نمی‌کند آنها مجددا وارد یک میدان سیاسی جدید شوند، درحالی که تجربه های ناموفقی دارند که حتی دوبار تکرار شده است.

وی با اشاره به احتمال ورود قالیباف به عرصه انتخابات، افزود:‌ وقتی کسی دو بار خود را در معرض افکار عمومی می گذارد و اقبالی نمی بیند بهتر است حیات سیاسی خود را در همین حدی که هست حفظ کند و اگر من می خواستم تصمیم بگیرم یا به کسی مشورت دهم توصیه نمی کردم این گونه و آن هم پی در پی در عرصه رقابت حاضر شود. میتوان گفت بهتر است فرد در طول زمان و با تغییر نسل‌ها شانس خود را امتحان کند اما زمانی که در طول حدود هشت سال شانس خود را امتحان کرده، دیگر جایی برای تکرار مجدد آن وجود ندارد.

*حضور هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ۸۴ تجربه موفقی نبود

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی درباره برگزاری مراسم سخنرانی توسط محمود احمدی‌نژاد در شهرهای مختلف نیز اظهار کرد: تجربه مجموعه نظام و چیزی که ما در این سی و هشت سال پس از انقلاب دیدیم این نیست که کسی بعد از دو دوره ریاست جمهوری دو مرتبه بخواهد در انتخابات حضور پیدا کند. این حرف را برخی در همان سال ۸۴ به آقای هاشمی زدند اما ایشان مجبور شدند به دلیل احساس وظیفه در عرصه حاضر شوند اما حضور ایشان در مجموع تجربه موفقی نبود.

*اگر مجموعه نهادهای انقلابی، نظامی-امنیتی و نیروهای ارزشی از احمدی‌نژاد حمایت نکنند، هیچ جایگاهی ندارد

کرباسچی هم‌چنین تاکید کرد:‌ در سال ۹۲ نیز جمع بندی شورای نگهبان این نبود که با وجود فراهم بودن زمینه افکار عمومی، ایشان را تائید کنند. درباره آقای احمدی نژاد نیز قضیه خیلی متفاوت است چون گرایشی که آن روز به آقای هاشمی بود اصلا با وضعیت آقای احمدی نژاد قابل مقایسه نیست و معتقدم اگر مجموعه نهادهای انقلابی، نظامی و امنیتی و نیروهای ارزشی ایشان را حمایت نکنند، هیچ جایگاهی ندارد و فقط آدمی است که هشت سال رئیس جمهور بوده است.

این فعال سیاسی یادآور شد: اینکه به شهری رفته و عده ای دورش جمع شوند با اینکه بتواند کسب رای کند خیلی متفاوت است. من فکر نمی کنم این مسائل اصلا قابل پرداختن باشد . شاید آقای احمدی نژاد الگویی در ذهن داشته باشد که مانند آقای هاشمی در سال ۹۲ دوباره وارد عرصه شده و نهایتا بتواند فردی مثل آقای روحانی را با حمایت ، روی کار آورد  اما این کارها کپی برداری ناقصی از الگوها است چون همه آقای هاشمی نمی‌شوند و همه ذهنیت‌ها متناسب با ذهنیت آن زمان نیست. جنس افکار عمومی در هر دوره متفاوت است.

*رفتار شورای نگهبان در رابطه با تائید یا رد احمدی‌نژاد قابل پیش‌بینی سیاسی نیست

وی ادامه داد: رفتار شورای نگهبان نیز درباره تائید یا رد آقای احمدی نژاد قابل پیش‌بینی سیاسی نیست چراکه آن‌ها به خصوص فقها  بر اساس وظیفه شرعی خود  در هر زمان عمل  کرده و فکر نمی کنم بتوان تحلیل سیاسی در این رابطه ارائه کرد.

*اصلاح‌طلبان گزینه‌های فراوانی در حد ریاست‌جمهوری دارند که نام نمی‌برم

کرباسچی در خصوص فعالیت اصلاح طلبان در ادامه راه در عرصه سیاست، گفت: اصلاح طلبان گزینه های فراوانی دارند که در حد ریاست جمهوری باشد. من به عنوان کسی که در ذهنیت دوستان اصلاح طلب هستم تحلیل هایشان را می دانم و باتوجه به اینکه از توانایی هایشان آگاهی دارم می گویم که از لحاظ توانایی اداره کشور، از نظر تحلیل هایی که به نفع کشور و مسائل سیاسی است و از لحاظ شرایطی که برای چنین سمتی از نظر قانون اساسی لازم است، تعداد قابل توجه افراد وجود دارد که این شرایط را دارا هستند.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 انتخابات   حسن روحاني   رياست جمهوري كرباسچي 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

برای ثبت‌نام جاماندگان کمک معیشتی زمان جدیدی اعلام خواهد شد

بارش‌های تازه در راه است/ هوای کرمانشاه برفی و بارانی می‌شود

درگیری الحشدالشعبی با داعش در نزدیکی مرز ایران

بخشودگی سود و جرایم تسهیلات کمتر از ۱۰۰میلیون تومان سررسید ۹۷

«عباس کرمی» سرپرست جدید شهرداری قصرشیرین شد

قرص‌های موجود در کیک‌های روانسر از نوع آنتی‌بیوتیک و پیشگیری از بارداری است

جزئیات ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نمایشگاه شب یلدا در کرمانشاه برپا می‌شود

صنایع استان کرمانشاه تا شهریور سال آینده فرصت دارند به صنایع سبز تبدیل شوند

زمان ثبت‌نام پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی اعلام شد

هدف دشمنان ایجاد فاصله بین حوزه و دانشگاه است/ لزوم‌ مراقب از دانشگاه‌ها توسط دانشجویان

فلاحت‌پیشه از کاندیداتوری در انتخابات مجلس انصراف داد

احراز دوباره «قتل عمد» توسط دادگاه برای محمدعلی نجفی

امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان طرح معیشتی

جزئیات تغییرات مهم در سهمیه های کنکور/ کدام سهمیه ها حذف می شوند

بررسی می‌کنیم چه اقدامات توسعه‌ای برای کرمانشاه باید صورت بگیرد/افتتاح آبرسانی به 55 روستای کرمانشاه با حضور رییس مجلس

دژپسند: فساد را افشا کنید، جایزه بگیرید

قتل با اسلحه برنو در پاوه/ قاتل در کمتر از 72 ساعت دستگیر شد

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام‌نور از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام مسکن فرهنگیان

2 هزار و 500 نفر در طرح مسکن ملی کرمانشاه ثبت‌نام کردند/ احتمال بازگشایی مجدد سامانه وجود دارد

نوبخت:پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه

رییس مجلس به کرمانشاه سفر می‌کند

«کارخانه برق هرسین» در فهرست آثار ملی ثبت شد

جدیدترین اخبار تصویربرداری فصل دوم سریال «نون.خ» (+عکس)

لایحه بودجه ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومانی بسته شد /سقف وام ازدواج در سال ۹۹ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شد+ جزئیات

کاندیداتوری ۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخابات

فلاحت پیشه: نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشد/ از کرمانشاه کاندید می‌شوم

شهردار قصرشیرین در حادثه تصادف جان باخت

کرمانشاه برفی می‌شود/ هشدار آبگرفتگی معابر و کاهش دما

ثبت‌نام مشاور زندانی احمدی نژاد در انتخابات (+ عکس) / وعده ها: لغو حجاب، لغو سربازی اجباری، تشکیل کمیته حقیقت یاب کشته شدگان آبان 98 و ...

ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفر در انتخابات مجلس تا ظهر امروز

استاندار کرمانشاه: "بیلوار" و "سرفیروزآباد" از مزایای مناطق جنگی برخوردار می‌شوند

جزئیات لایحه بودجه ۹۹/ کمترین وابستگی به نفت در طول تاریخ کشور

آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۹ از ساعت ۱۶ امروز

شروط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان

دکتر شعبانی: من مستقل هستم/ نماینده باید جسارت داشته باشد

گذشت اولیای دم در اسلام‌آباد غرب از قصاص قاتل بعد از 10 سال

واریز مرحله چهارم سپرده مالباختگان پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان/ تسویه با 2100 مالباخته دیگر

با دستور رئیسی؛ اعزام به زندان تا تامین وثیقه و کفالت ممنوع شد

دوچرخه‌سوار کرمانشاهی مدال نقره مسابقات قهرمانی کشور کسب کرد.

بستری شدن 400 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوآنزا"/ هنوز مشخص نیست به پیک بیماری رسیده‌ایم یا نه

در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس در کرمانشاه به 155 نفر رسیدند/ افزایش 30 درصدی داوطلبین

پیام محرمانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

روحانی: مکالمه‌ام با اوباما موجب شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو برسیم

خبرخوش برای سربازها/ حین سربازی دانشگاه بروید

آغاز ثبت‌نام «مسکن ملی» در کرمانشاه از 16 آذرماه/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

رئیس جمعیت هلال احمر بازداشت شد

با یک پیامک، قبض آب خود را دریافت کنید

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید