آفتاب کرمانشاه

نرخ تورم نقطه‌ای ایران برای نخستین بار تک رقمی شد

شناسه خبر » 139761

تاریخ انتشار » 1395/04/01-10:36

تعداد بازدید ها » 1227

آفتاب كرمانشاه: محمد باقر نوبخت در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 1 تیرماه) مجلس شورای اسلامی گفت: لازم می‌دانم پیش از ارائه گزارش از ریاست مجلس و اعضای هیات رئیسه به جهت ایجاد فرصتی برای ارائه گزارش برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی و آخرین وضعیت اقتصاد کشور تقدیر و تشکر نمایم. برنامه هایی که به صورت کوتاه‌مدت به غیر از برنامه میان مدتی که در چارچوب سال‌های 95 تا 99 در دستور کار دولت قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه همزمان با میلاد با سعادت امام حسن (ع) یک خبر خوب از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است، گفت: گزارشی از وضعیت شاخص قیمت‌ها و تورم را ارائه خواهیم کرد. ضمن تشکر از همکاران محترم در وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور و بانک مرکزی در جهت موفقیتی که در اقتصاد ایران حاصل شده است؛ برای نخستین بار پس از سال‌ها تورم سالانه ایران تک رقمی شد.

موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم است

وی در ادامه گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه ایران در خرداد سال 95 نسبت به خرداد 94، از 6.8 درصد که در اردیبهشت‌ماه بود به 6.1 درصد کاهش یافت و تورم 12 ماهه سالانه که شاخص اصلی تورم محسوب می‌شود از 10.2 درصد اردیبهشت‌ماه به 9.5 درصد در خردادماه تقلیل یافته است.

نوبخت تصریح کرد: موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم است که ظرف 3 سال در حال کاهش بوده است. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک گزارشی از وضعیت رشد اقتصادی را ارائه نماییم.

برنامه فعال کردن 7500 واحد تولیدی با اعطای تسهیلات 16 هزار میلیارد تومانی در دستور کار است

وی ادامه داد: لازم می‌دانم بیان کنم براساس آمار، رشد اقتصادی ایران در 3 ماهه چهارم سال حاکی از 2 درصد مثبت نسبت به یک درصد سالانه قابل پذیرش است. نسبت به 6.8- سال 92 قابل پذیرش و تائید است. دو عدد دیگری که قبل از حضور در این جلسه دریافت نمودم و به عنوان گزارش می‌توانم خدمت نمایندگان بیان کنم در ارتباط با رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: اگرچه وضعیت صنعت و واحدهای تولیدی نیازمند کوشش بیشتری است، برنامه فعال کردن 7500 واحد تولیدی با اعطای تسهیلات 16 هزار میلیارد تومانی در دستور کار مجلس است.

میزان تولید گندم در بهار بیش از 4 میلیون تن خرید بود که نشانگر 20 درصد افزایش است

وی خاطرنشان کرد: در مورد دو قلم که در بهار استحصال شد نشانگر این است که در سال پیش رو وضعیت خوبی خواهیم داشت. میزان تولید گندم در بهار بیش از 4 میلیون تن خرید بود که نشانگر 20 درصد افزایش است، در مورد چای نیز طی 3 ماه گذشته 37 درصد رشد خرید داشته‌ایم. این رقم نسبت به سال گذشته که 33 درصد رشد داشت نشان دهنده این است که می‌توانیم رشد اقتصادی را با سرمایه‌گذاری کمتر و اشتغال بیشتر در بخش کشاورزی محقق کنیم.

نوبخت گفت: در ارتباط با برنامه ششم توسعه است می توان اینگونه برداشت کرد که توسعه یک حرکت از وضع موجود به سمت وضع مطلوب بدانیم. آنچه که برنامه ششم توسعه بیان شده است، مجموعه ساز و کارهایی است که وضعیت موجود امروز در آغاز سال 95 به وضعیتی که مطلوب ما است در سال 1399 تحت اسناد فرا دستی همانند چشم انداز 20 ساله، سیاست کلی برنامه ششم توسعه بر اقتصاد و اقتصاد مقاومتی برسانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: برنامه ششم یک اقدام مشترک بین دولت و مجلس در آغاز کار مجلس دهم خواهد بود از ویژگی هایی برخوردار است که سرفصل‌ها و نکته‌های اساسی آن را خدمت نمایندگان ملت ارائه نمایم.

وی گفت: اطلاعات موردنیاز در 136 صفحه مجلل در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت. علاوه بر دانش وسیع نمایندگان نیازمند استدلاع از ارقام دقیق نیز می‌باشد. وظیفه دولت و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است که هر نوع اطلاعات مورد نیاز نمایندگان را در اختیار آن ها قرار دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: نخستین ویژگی برنامه ششم توسعه که به عنوان یک نقشه راه برای حرکت در سال 95 تا سال 99 در پیش خواهیم داشت این است که برخلاف 10 برنامه دیگر میان مدت است.

وی گفت: نمایندگان باید توجه داشته باشند که از سال 1328 تا سال 1357 پنج برنامه عمرانی در کشور اجرا شد با یک وقفه 10ساله از سال 1367 برنامه 5 ساله تحت عنوان برنامه توسعه آغاز شد که 5 برنامه نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی اجرایی شده است.

نوبخت در ادامه گفت: کشورمان 10 برنامه میان مدت را تجربه کرده است. برنامه‌هایی که نوعا جامع بوده‌اند به دلیل عدم کارایی کافی به همین جهت در برنامه ششم توسعه ضمن جامع نگری با توجه به برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مسئله محور است. طی سال‌های 95 تا 99 تلاش می‌کنیم در کشور تحول ایجاد کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: برنامه ما یک برنامه جامع دیگر و مسئله محور بوده که در آن تم برنامه ملهم از سیاست های فرا دست نظام، ابلاغی مقام معظم رهبری در سند چشم انداز، برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی و همچنین سیاست هایی که دولت برای ارتقاء وضعیت اقتصاد اجتماعی، فرهنگی دارد می تواند این تم را بیان کند که این برنامه جامع نگر مسئله محور با تم رشد تولید رقابتی مبتنی بر دانش و بهره وری در چارچوب اقتصاد مقاومتی به فرهنگ اسلامی ایرانی و تعامل سازنده با جهان بدل خواهد شد.

وی گفت: نمایندگان حق دارند از تقریر کنندگان برنامه ششم در خصوص اینکه چه موضوعاتی قرار است طی 5 سال آینده درگیر اتفاقات خاصی شود سوال کنند و در خصوص تحولات آینده آن سوالاتی داشته باشند.

نوبخت با اشاره به اولویت های مدنظر دولت در برنامه ششم تصریح کرد: موضوعاتی برای ما حائز اهمیت است که اگر به آنها توجه نشود به بحران و مشکل تبدیل خواهد شد که نمونه آنها عبارتند از آب، محیط زیست و صندوق های بازنشستگی هستند.

وی افزود: در برنامه ای که تقدیم نمایندگان خواهد شد ردپای توجه به سه معضل آب، محیط زیست و صندوق بازنشستگی در طی برنامه پنج ساله ششم توسعه دیده خواهد شد.

نوبخت گفت: یکی از آسیب های برنامه های گذشته این بود که همه چیز در آنها اولویت داشت، وقتی همه چیز اولویت داشته باشد یعنی هیچ چیز در اولویت نیست. ما باید بین موضوعات متنوع مشخص کنیم که چه چیزی از اهمیت وافری برخوردار است.

این عضو کابینه یازدهم ادامه داد: غیر از موضوعات یاد شده به مکان های خاصی نیز در خلال برنامه ششم توجه خواهد شد هر چند همه جای ایران مورد توجه ما در این برنامه است اما به تأسی از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری اگر قرار است خطه ای از ایران در طی سال های 95 تا 99 یک ارتقاء موقعیت پیدا کند سواحل مکران است.

نوبخت گفت: انتخاب سواحل مکران در اولویت رسیدگی در برنامه ششم به تأسی از سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم است.

وی ادامه داد: در کنار این موضوعات ما باید به مواردی توجه کنیم که به عنوان لوکوموتیو حرکت بتواند قطار توسعه را شتاب ببخشد، سرمایه گذاری در تمام بخش ها به صورت یکسان بازدهی ندارد و از نظر برنامه ریزان باز به تأسی از ابلاغیه های مقام معظم رهبری معدن، صنایع معدن، گردشگری، ترانزیت، حمل و نقل ریلی، فناوری اطلاعات و ... لوکوموتیوهای قطار توسعه هستند که ما بر روی اینها بیشتر به عنوان شتاب بخشی به اقتصاد تأکید می کنیم.

سخنگوی دولت گفت: ما به همه موضوعات در برنامه ششم به اندازه خود توجه خواهیم کرد اما برخی از موضوعات برای ما اولا هستند به همین جهت این موضوعاتی که یاد شد موارد خاص بخشی هستند که می توانند این تحرک را به اقتصاد ایران ببخشند.

وی با اشاره به موارد دیگر مورد توجه در برنامه ششم افزود: برخی از موضوعات برای ما اولا هستند و به عنوان موضوعات خاص فرابخشی مورد توجه قرار می گیرند موضوع محیط زیست و اشتغال به ویژه در بین اقشار تحصیلکرده و همچنین موضوع تامین منابع مالی از مواردی است که در برنامه ششم مورد توجه است.

نوبخت ادامه داد: موضوع دستیابی به رشد 8 درصدی در اقتصاد ایران که هیچگاه چنین عددی در برنامه های قبلی به دست نیامد باید در برنامه ششم توسعه مورد توجه اکید مسئولان باشد.

وی افزود: 724 هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز برای برنامه است که باید همتی مضاعف برای تأمین این منابع و رشد 8 درصدی صورت بگیرد به همین جهت موضوع تأمین منابع مالی برای ما بسیار مهم است.

نوبخت گفت: دستیابی به رشد 8 درصد تنها از طریق سرمایه گذاری تحصیل نمی شود و باید به طور حتم با دانش بنیانی اقتصاد بهره وری را افزایش داده و در این راستا حرکت کنیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یک سوم رشد اقتصادی ما حاصل بهره وری است  گفت: توجه به فقرا و افزایش قدرت خرید آنها یکی از مواردی است که مورد توجه ما قرار دارد ما از یک رشد اقتصادی صفر استقبال نمی کنیم بلکه رشد اقتصادی همراه با  عدالت اجتماعی رشدی است که برای دولت و مجلس قابل قبول است از این رو نمایندگان می توانند از ما بپرسند که در برنامه ششم فقرا و نیازمندان در کجا دیده شدند و چطور می توانیم ضریب جینی را به حداقل ممکن برسانیم.

نوبخت گفت: برنامه های ما در برنامه ششم برای توانمند سازی فقرا باید از سوی دولت به نمایندگان نشان داده شود که البته من این افتخار را خواهم داشت که از سوی دولت به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور در جلسات کمیسیون های مختلف به ویژه کمیسیون تلفیق برنامه ششم این موارد را جزء به جزء به اطلاع شما عزیزان برسانم.

این عضو کابینه دولت یازدهم لازمه اجرای برنامه ششم را داشتن سند برای تمامی سطوح آن خواند و افزود: تفاوت دیگر این برنامه با برنامه های دیگر این است که در برنامه های قبل همه احکامی که مورد نیاز بود در جلد برنامه وجود داشت بنا به خواست مجلس ما خلائی که در 5 برنامه گذشته تکرار می شد در برنامه و وقت زایدی را می گرفت جمع کرده و یک جا تحت عنوان لایحه احکام دائمی برنامه به تصویب مجلس نهم رساندیم.

وی ادامه داد: احکام دیگری را نیاز داریم که فقط در برنامه ششم باید در طی سال های 95 تا 99 آنها را استفاده کنیم بنابراین در کنار اینها خود سند لایحه است که می تواند به چند شکل تقدیم نمایندگان شود.

نوبخت گفت: یک برنامه بر چهار ستون استوار است و شما باید از دولت در این برنامه بخواهید اهداف برنامه را برای شما تبیین کندبنابراین این اهداف از نخستین پایه های برنامه ششم خواهد بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: علاوه بر اهداف تعیین شده باید مشخص شود از چه منابعی برای نیل به این اهداف استفاده می شود. همچنین باید محل های اختصاص منابع مشخص شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر اولویت های برنامه توسعه است و در نهایت برای دستیابی باید لحاظ شود تا به اهداف احکام دست یافت.

نوبخت گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری باید به رشد 8 درصدی اقتصادی دست پیدا کرد و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری دیگر نیاز به تکرار برخی احکام در لایحه ها نیست و البته اگر مجلس تشخیص این کار را بدهد دولت انجام خواهد داد ونظر مجلس فصل الخطاب است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات دولت و هیات رئیسه مجلس و همچنین با رئیس مجلس در خصوص برنامه ششم توسعه افزود: از مجلس نهم برای تصویب کلیات برنامه تشکر می کنیم البته نمایندگان در دوره نهم موادی را اضافه کردند  و مجلس دهم نیز می تواند این کار را انجام دهد.

نوبخت با بیان اینکه 5 هدف کلان و کمی خواهیم داشت، گفت: بر اساس رشد 8 درصدی  اقتصادی برنامه های دولت و سیاست ها تنظیم شده است و بر این اساس یک سوم از رشد اقتصادی مذکور باید از طریق بهره وری فراهم شود که در این راستا از اقتصاد دانش بنیان استفاده خواهد شد و بهره وری 33 درصدی باید لحاظ شود هر چند که شرط لازم است اما کافی نیست.

وی ادامه داد: باید توزیع ثروت عادلانه باشد و ضریب جینی به عدد 0.34 درصد نیل پیدا کند و هر چه این عدد به صفر نزدیکتر شود توزیع درآمد در کشور عادلانه تر است البته شاخص های دیگری در رابطه با اقتصاد است که بعدا در کمیسیون ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و باید از فقیرتر شدن فقرا جلوگیری کرد که در این راستا نیل به تورم تک رقمی بسیار مهم است.

نوبخت ادامه داد: تک رقمی شدن نرخ تورم بیانگر این است که با وجود درآمدهای محدود قدرت خرید کاهش نمی یابد یا حداقل بدتر از این نمی شود.

وی با بیان اینکه باید به اشتغال فارغ التحصیلان بیکار که نگران کننده است در برنامه ششم توجه شود، افزود: وظیفه دولت و مجلس ایجاد فرصت شغلی مناسب است و نمایندگان باید این را از دولت مطالبه کنند تا سالانه 900 هزار شغل ایجاد شود همچنین پایین بودن رشد مشارکت زنان در اقتصاد نیز باید لحاظ شود.

نوبخت ادامه داد: رشد 8 درصدی اقتصادی در بخش های مختلف باید لحاظ شود که 4.1 درصدآن به متوسط رشد اشتغال سالانه مربوط می شود و در این رابطه 5.7 درصد مربوط به موجدی سرمایه، 2.8 درصد مربوط به بهره وری عوامل تولید و 3.8 بهره وری از قسمت های دیگر و 35 درصد نیز مربوط به بهره وری از تامین رشد است و دولت ها برای چند میلیون نفر باید برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

  تك رقمي  نرخ تورم  آفتاب کرمانشاه محمدباقر نوبخت 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

باید اختلافات میان مردم را به حداقل رساند

رونق تولید باید اولویت طرح‌های پژوهشی باشد

زائران اربعین مرز خسروی را برای بازگشت انتخاب کنند

مرزهای منتهی به کربلا بارانی همراه با مه صبحگاهی خواهند بود

نباید اجازه دهیم حتی یک واحد تولیدی در کشور تعطیل شود.

شرایط و نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی در سالهای ۹۸ و ۹۹ +جدول

نماینده کردستان: برخی زنان مجبورند با ظاهر مردانه، کولبری کنند

آگهی استخدام افسری و کارمندی نیروی هوایی ارتش

کرمانشاه میزبان مسابقات کشتی آزاد جام "تختی" شد

استقلال کانون وکلا از ضروریات زندگی امروز است

تمدید امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در قالب قانون نمی‌گنجد

مردم ایران همواه محاسبات دشمنان را با شکست مواجه‌ کرده‌اند

حمله ترکیه به سوریه معادلات مناطق کردنشین را پیچیده تر می کند

پل تاریخی هرسین را دریابید در آستانه تخریب است

اعضاي هيات بازرسي انتخابات استان منصوب شدند

پروازهای نجف از ایلام و کرمانشاه زیر نرخ مصوب

مرز خسروی به صورت رسمی صبح امروز مجددا بازگشایی شد

کرمانشاه نیمه امسال 730 مرتبه لرزید

مزرعه کشت «ماریجوانا» در مناطق مرزی پاوه کشف و امحاء شد

وزیر آموزش و پرورش: کنکور باید حذف شود

فرمانده انتظامی کرمانشاه: مرز خسروی برای تردد زائران کاملا آماده است

پیام اروپا به ایران: اگر گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای را بردارید، از "برجام" خارج می‌شویم

روحانی: آمریکا برای مذاکره و رفع تحریم‌ها پیغام داده بود| ما آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و فشار

آتش‌سوزی در 264 هکتار از محیط زیست کرمانشاه

برپایی نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در کرمانشاه

روحانی: ملت یمن حق دارد از خود دفاع کند/ اگر ترامپ به دنبال مذاکره است شرایط آن را فراهم کند

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای اربعین از چهارشنبه/ قیمت مسیرها

احکام جدید فرهنگیان در طرح طبقه‌بندی از اول مهر محاسبه می‌شود

ظریف: روحانی حاضر است با ترامپ در نیویورک دیدار کند اما به یک شرط: لغو تحریمها در ازای نظارتهای دائمی بر برنامه هسته ای ایران

مشکل حاد "ارتباطی" در مسیر تردد زوار نداریم/ برقراری اینترنت "رایگان" در مرز خسروی

پرداخت پاداش بازنشستگان امسال تا پایان هفته

رئیس جمهوری: امسال با ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت/امسال با شعار ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت.

نیروهای مسلح مستقر در کرمانشاه توان نظامی خود را به نمایش گذاشتند

رئیس کل دادگستری کرمانشاه: مشکلات مردم را شخصا پیگیری می‌کنم

شورای مردمی حفاظت از منطقه اورامانات تشکیل می‌شود

برآورد قیمت آیفون 11 در ایران

به زودی؛ پرداخت معوقات حق‌التدریس معلمان

ادعای ترامپ: می‌توانم دستور دهم به ۱۵ نقطه در ایران حمله کنیم / می‌توانم این کار را در یک دقیقه انجام دهم / اینکه برای حمله به ایران عجله‌ای نداریم نشانه قدرت آمریکاست نه ضعف

فرمانده انتظامی کرمانشاه: آماده‌سازی 58 گیت‌ کنترل گذرنامه در مرز خسروی

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می‌شوند

مقاومت ملت ایران منجر به عقب‌نشینی دشمنان شده است/در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

امام جمعه تهران: با تربیت نوجوانان، آمریکا و لعین‌تر از او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ این کشور کشور امام زمان است

ترامپ بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید