آفتاب کرمانشاه

از کابوس اصولگرایان و پول‌های کثیف تا انتخابات مجلس و برنامه‌ اصلاح‌طلبان...

شناسه خبر » 12077

تاریخ انتشار » 1393/12/17-21:42

تعداد بازدید ها » 1855

آفتاب کرمانشاه: مریم علیزاده منصوری: اجماع و ائتلاف اصلاح‌طلبان در پیروزی حسن روحانی در انتخابات 24 خرداد 92 نقش تاثیرگذاری داشت. این پیروزی و نقش اصلاح‌طلبان درس بزرگی به جریان سیاسی رقیب داد و آن این بود که هرجا  اصلاح‌طلبان با یکدیگر متحد شوند و به یک رای برسند، بی‌شک پیرورز میدان خواهند بود و جامعه نیز با روی گشاده از آن‌ها استقبال می‌کند.

به گزارش آفتاب، حال که در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم، اصولگرایان -به‌خصوص طیف تندروهای این جریان- به هیچ عنوان نمی‌خواهند طعم شکست در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را دوباره بچشند؛ از همین رو با برگزاری همایش‌های متعدد سعی در  پیوند رشته‌های از هم گسسته بین‌شان و رسیدن به یک اتحاد را دارند. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان هم می‌بایست اتحاد و اجماع و یک‌رایی خود را حفظ نمایند تا بتوانند حداکثر کرسی‌های بهارستان را از آن خود نمایند. در همین راستا «آفتاب» در گفت‌وگوی تفصیلی با «حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالواحد موسوی لاری» وزیر کشور دولت اصلاحات این مسئله را بررسی کرده است که در ادامه می‌خوانید:

 
اهمیت انتخابات مجلس دهم برای جریان سیاسی اصلاح‌طلب چیست؟

اصلاح‌طلبان انتخابات را معبر ورود به حوزه مدیریت و تاثیرگذاری در آینده سیاسی کشور می‌دانند. به همین دلیل مقوله انتخابات در همه ادوار برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. ویژگی مجلس دهم این است که با پشت سر نهادن هشت سال دولت‌های نهم و دهم  و روی کار آمدن دولت اعتدالگرایانه آقای روحانی، فرصتی پدید آمده تا اندیشه اصلاح‌طلبانه جایگزین روش‌های فراقانونی شود و کشور روی ریل اعتدال و در مسیر اصلاح قرار بگیرد.

برنامه اصلاح‌طلبان برای وحدت در انتخابات حول چه محورهایی تعریف شده است؟

اصلاح‌طلبان با استفاده از تجربه منفی سال 84 که تشتت، عامل عدم توفیق و تجربه مثبت سال 92 که انسجام و اتحاد زمینه ساز موفقیت شد، در مقطع فعلی وحدت و یکپارچگی را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند. این وحدت و همگرایی در سطح تهران، استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه با فراگیری هرچه بیشتر دنبال می‌شود. احزاب اصلاح‌طلب، نمایندگان ادوار، مدیران و مسئولان عصر اصلاحات که مقبولیت مناسبی در بین عامه‌ی مردم دارند و همچنین چهره‌های شاخص فرهنگی- اجتماعی هر حوزه انتخابیه، با لحاظ کردن مشترکات و نادیده‌گرفتن اختلاف سلیقه، در این همگرایی و انسجام شریک خواهند بود.

همایش اصلاح‌طلبان بعد از شش سال برگزار  و انتقاداتی به نحوه برگزاری آن وارد شد. برخی آن را ضعیف توصیف کردند. نظر شما درباره آن گردهمایی چیست؟

آنچه در همایش اصلاح‌طلبان به عنوان راهبرد اصلی بر آن تاکید شد حرکت همگرایانه  و وحدت تمام نحله‌های اصلاح‌طلب بود که این امر به خوبی ارائه شد. نواقص جزئی در چگونگی برگزاری همایش به هیچ وجه لطمه‌ای به اصل موضوع نزده و نخواهد نزد. بنابراین از این منظر همایش کاملا موفق بوده است.

به نظر می‌رسد جریان اصولگرا بیش از اصلاح‌طلبان نگران مجلس آینده است. 

اصولگرایان در هشت‌ساله دولت‌های نهم و دهم، تمامی ارکان قدرت را قبضه کردند. دولت، مجلس...، رسانه‌ها به صورت عام از جمله صدا و سیما، تریبون‌های نماز جمعه و .... اما با کمال تاسف علی‌رغم بعد منازعه و بعد رقیب بودن باید بگویم که آنها با در اختیار داشتن درآمد افسانه‌ای نفت در اداره کشور ناتوانی از  خودشان نشان دادند که امروز نمی‌توانند از کارنامه خود دفاع کنند. از سوی دیگر از دست دادن این فرصت‌ها و امکانات، هم برای آن‌ها بسیار ناگوار است لذا نگران افکار عمومی و شرایطی مشابه آنچه در سالهای 76 و 92 و همچنین مجالس سوم و ششم اتفاق افتاد هستند. کابوس مواجهه با افکار عمومی آن‌ها را می‌آزارد.

زنان در لیست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان از چه جایگاهی برخوردارند؟

تا این لحظه نشنیده‌ام که اصلاح‌طلبان راجع به کاندیداها و لیست نامزدهای خود بحث کرده باشند ولی آنچه به عنوان یک اصل باید به آن توجه شود این است که زنان نیمی از جمعیت کشور هستند و در میان آنان چهره‌های فرهیخته، خردورز و توانمند به ویژه برای امر قانون‌گذاری فراوان است. باید به صورت جدی نه صوری و فانتزی جایگاه زنان در تعیین سرنوشت و حقوق واقعی آنها مورد توجه قرار گیرد.

چقدر این انتخابات با دوره قبل از نظر عملکرد نهادهای نظارتی مثل شورای نگهبان می تواند متفاوت باشد؟

من تغییر نگرش و تغییر برنامه‌ای متصور نیستم البته همیشه انتظار بهبود دارم. امیدوارم شورای محترم نگهبان با عنایت به تغییر فضای سیاسی کشور و حمایت‌های مداوم رهبری از دولت برآمده از انتخابات اخیر، با وسعت نظر و سعه صدر بیشتری نسبت به تایید صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلبان اقدام نماید.

 با توجه به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر لزوم شفاف‌سازی منابع مالی کاندیداها و جریانات سیاسی، اجرای این مصوبه تا چه میزان اهمیت دارد و آیا صورت اجرایی به خود خواهد گرفت؟

اگرچه آنچه مجمع تشخیص بررسی کرده است هنوز در مسیر ابلاغ به دستگاه‌ها قرار نگرفته است اما واقعیتی است که باید با جدیت به آن پرداخته شود. در قانون و آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها فعلی نیز وجود دارد که دولت مسئولیت اصلی انتخابات را به کمک شورای محترم نگهبان بر عهده دارد و باید اهتمام ویژه‌ای به این امر نشان‌دهند معتقدم در صورتی که دستگاه‌های نظارتی وظایف قانونی خود را با دقت و قدرت به انجام برسانند با عنایت به حساسیت افکار عمومی و نیز اراده نظام سیاسی کشور برای مبارزه با پولشویی،شفاف سازی مالی کاندیداها امکان‌پذیر خواهد شد.
 
با توجه به نامه محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد و افشای پرداخت پول به 170 نماینده مجلس، فکر می کنید افکار عمومی چقدر نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهد و به دنباال آن مجلس آینده متفاوت تر از دو دوره گذشته شکل بگیرد؟

اظهارات معاون اول دولت دهم هشدار مهمی برای همه جناح‌های سیاسی کشوراست و ورود پول‌های کثیف به نظام انتخاباتی کشور و فسادهای کاندیداها، موجب نگرانی است. بی‌تردید افکار عمومی در انتخابات آینده نسبت به این موضوع عکس‌العمل مناسب نشان خواهد داد. بدیهی است  افکار عمومی رای‌دهندگان به کاندیداها و جریان‌های مشکوک منتسب به کانون‌های فساد مالی اجازه ورود به مجلس نخواهد داد.

آقای باهنر پرداخت پول توسط افراد به کاندیداها را مرسوم دانسته و از آن دفاع کرده است با توجه با اینکه شما در گذشته وزیر کشور و به دنبال آن برگزار کننده انتخابات بوده اید آیا این روند را عرف می‌دانید که یک مقام دولتی در انتخابات (مجلس) نقش آفرینی کند؟

در خصوص پرداخت پول ازسوی معاون اول دولت دهم، باید بگویم که اهمیت موضوع در این است که ایشان دومین مقام اجرائی کشور بوده و این اقدام هم موجب اختلال در نظام انتخاباتی کشور محسوب می‌شود و هم شائبه ورود مقامات قوه اجرائی در انتخابات را به همراه دارد و اگر این مبالغ از بودجه دولت پرداخت شده باشد که جرم و خلاف شرع است و در حکم تصرف در اموال بیت المال است و اگر از منابع مربوط به پرونده ایشان بوده نیز عمل مجرمانه تلقی می گردد و این در نظام سیاسی کشور فاجعه آمیز و از مصادیق ورود پول‌های کثیف به حوزه سیاست است.

چقدر این مساله به ضعف احزاب در کشور ما بر می گردد؟ و برای جبران آن چه باید کرد؟

مجلس شورای اسلامی براساس اصل 90 قانون اساسی به کلیه شکایات و طرز کار قوای سه‌گانه رسیدگی می‌کند و بر اساس اصل 75، حق تحقیق و تفحص در مسائل کشور را دارد و بر اساس اصول مرتبط با وظایف نمایندگان عهده دار وظایف تذکر، سوال و استیضاح وزیر یا وزراء است. اما متاسفانه مجلس نهم به وظایف نظارتی خود به شرح فوق‌الذکر نسبت به دولت نهم و دهم به خوبی عمل نکرد و با عنایت به موارد گفته شده، این‌گونه پیامدهای سیاسی و اقتصادی ناگوار قابل تصور است.

عامل مهم دیگر این است که اصولا در کشور ما مجالس بر اساس فعالیت‌های شفاف حزبی سامان نمی‌یابد. مشکلاتی از این دست همگی ناشی از فقدان احزاب شناسنامه‌دار در کشور است و راه حل اساسی آن در هویت دار نمودن جریانهای فکری و سیاسی در کشور می باشد. کمیسیون ماده 10 احزاب در وزارت کشور باید به همه جریان‌های فعال در چهارچوب قانون اساسی اجازه دهد با کسب مجوز قانونی بتوانند فعالیت‌های سیاسی خود را در چهارچوب مرامنامه و اساسنامه حزبی خود به انجام برسانند. بدیهی است در صورت پدیدار شدن سوء عملکرد سیاسی در جامعه، احزاب مسئولیت این سوء عملکرد سیاسی خود را بر عهده گرفته و مسئولیت پذیر می شوند. در آن صورت احزاب برای حفظ جایگاه خود و جلب اعتماد عمومی، نسبت به عملکرد سیاسی، اقتصادی و مالی خود مراقبت بیشتری می‌نمایند.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 انتخابات   پول‌های کثیف اصولگرایان  افکار عمومی  موسوی لاری 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

آیت الله مکارم: ازدواج در سن کمتر از ۱۳ سال باطل است

رایزنی ایران و عراق برای تردد مسافر از مرز «شوشمی»

سخنگوی ستاد اربعین کرمانشاه: خدمات رسانی به زوار اربعین از 13 مهر رسما آغاز می‌شود

اجرای طرح زوج و فرد خودرو در کرمانشاه

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد پیام نور از فردا

با تلاش نیروهای گمنام امام زمان (عج)؛ باند قاچاق سلاح و مهمات در پاوه متلاشی شد

جزئیات اجرای الگوی جدید مشاغل خانگی در ۹ استان/۳۲ برند ایجاد شد

واگن‌های نو می‌خواهیم/ سرعت قطار در مسیر کرمانشاه-ملایر باید زیاد شود

خبری جدید از پرداخت معوقات فرهنگیان و رتبه‌بندی آنها

ماجرای آزار و اذیت یک دختر خردسال/ دادسرای کرمانشاه: پرونده در حال رسیدگی است

فرمانده نیروی انتظامی: زائران اربعین‌ از سفر بدون گذرنامه به عراق خودداری کنند‌

آگهی آزمون وکالت مرکز وکلا منتشر شد/ ثبت نام از اول آبان، برگزاری ۲۹ آذر

جوابیه میراث فرهنگی به تخریب نقش برجسته کشف شده در ثلاث‌باباجانی: حفاظت فیزیکی از تمام آثار تاریخی غیرممکن است

امروز روز تاریخی برای برگزاری هرچه باشکوهتر "اربعین" است

صبح امروز؛ وقوع تصادف زنجیره‌ای در بلوار هوانیروز /راننده پراید جان باخت

لغو دریافت کپی شناسنامه و کارت ملی در بانک ها

زیرکی روحانی در نحوه اعلام اجرای گام سوم

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه خبرداد: کشف نقش برجسته 3000 ساله در دل کوه‌های سرپل‌ذهاب

۴۱۷ نفر از بانوان استان کرمانشاه در مسند مدیریتی قرار دارند

خبر خوش برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد

وزیر جهاد کشاورزی: صادرات نخود آزاد شد / توسعه باغات مدرن در برنامه کشور است

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام کارشناسی علمی‌کاربردی

گام سوم از جمعه برداشته می شود/مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست

پاسخ آملی‌لاریجانی به نامه اعضای مجمع درباره مجادله با آیت‌الله یزدی: عذرخواهی می‌کنم/ نامه منتشر شده صددرصد جعلی است و شباهتی به خط من ندارد

وزیر کشور: مرز خسروی احتمالا از همین هفته بازگشایی شود

حدود چهار میلیارد تومان برای تقویت مدارس حاشیه نشین کرمانشاه هزینه شد

۳ آزادکار کرمانشاهی در جمع تیم ملی

«مونسان» و «حاجی میرزایی» وزیر شدند

جهت و سرعت توسعه اقتصادی کرمانشاه مثبت و امیدوار کننده است

احکام جالب قضات کرمانشاه/ خدمت به زوار عتبات جایگزین حبس شد

فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی: احتمال مذاکره ایران و آمریکا ضعیف است/ ایران به یک موضوع جدی در انتخابات آمریکا تبدیل خواهد شد

گل‌آلودکردن خودروها ممنوع است

برپایی نمایشگاه خودروهای"موتورسواری و اتومبیلرانی" در کرمانشاه

دولت باید قدرت و اختیارات لازم را داشته باشد/ دولت اارتی در کشور ما دچار خطا شده است و ان‌شاالله این به دست مسئولان ارشد دستگاه نظارتی اصلاح شود.گر قدرتمند نباشد مردم زندگی خوشی را تجربه نخواهند کرد/ بزرگترین ضربه به نظام کشور اشتباه دخالت و نظارت است، چون وقتی دخالت زیاد شد، مدیر کار نمی‌کند

نمایشگاه فروش "پاییزه" 21 شهریور در کرمانشاه برپا می‌شود

"پنجره واحد سرمایه‌گذاری کرمانشاه" راه‌اندازی می‌شود

از مهر ماه امسال با حذف قبوض کاغذی؛ قبوض تلفن ثابت را چطور پرداخت کنیم؟

بیستون در مسیر تردد زوار اربعین قرار دارد و باید از این فرصت استفاده کرد/ مسوولان در بیستون در مسیر گذرگاه قرار دارند و باید مطالبه گری صحیح برای استفاده هرچه بهتر از بیستون را در پیش بگیرند.

مکرون: امروز از روحانی خواستم با ترامپ دیدار کند؛ امیدوارم بتوانیم طی هفته های آینده،‌ این دیدار را با حضور خودم ترتیب دهیم؛ نباید بیش از این وقت را تلف کرد / با ترامپ به توافق رسیدیم که ایران باید به تعهدات هسته‌ای پایبند باشد / از ظریف خواستم به فرانسه بیاید تا به طرح نقشه کاری برای پیشرفت در پرونده ایران برسیم/ ترامپ: اگر شرایط مناسب باشد من موافقم که با رییس‌جمهوری ایران دیدار کنم

آغاز پرداخت پاداش بازنشستگان با اولویت فرهنگیان

5طرح عمرانی و کشاورزی در پاوه به بهره برداری می رسد

هفته دولت 5429 پروژه در کرمانشاه افتتاح می‌شود

"خسروی" برای میزبانی از 1.2 میلیون زائر اربعین آماده می‌شود

تبلیغات

http://aftabnews.ir/files/adv//33_673.jpg


  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید