آفتاب کرمانشاه

تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود

شناسه خبر » 319180

تاریخ انتشار » 1398/04/25-09:25

تعداد بازدید ها » 210

آفتاب كرمانشاه: رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه با اشاره به درپیش بودن انتخابات مجلس، گفت: تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود. 
به گزارش خبرنگار سرویس «سیاسی» ایسنا منطقه کرمانشاه، حجت الاسلام محسن مفید امروز (23 تیر) در آستانه سالروز تشکیل شورای نگهبان(26 تیر) در نشستی خبری با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: دوم اسفند ماه امسال برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم و برای همین حجم کار شورای نگهبان در چند ماه آینده مضاعف می شود.

وی افزود: یکی از وظایف ما رسیدگی به تعیین صلاحیت کاندیداها و دفاع و صیانت از آرای مردم است و بواسطه همین وظایف خطیر جایگاه شورای نگهبان جایگاه بالایی است.

مفید در ادامه در پاسخ به برخی شبهات وسوالات در خصوص عملکرد شورای نگهبان در تعیین صلاحیت ها، گفت: یکی از تصورات اشتباه در جامعه این است که شورای نگهبان را مرجع رسیدگی به صلاحیت اعضای شوراهای شهر و روستا می دانند، درحالیکه بر اساس قانون وظیفه شورای نگهبان تنها رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  و نیز نظارت در بحث مراجعه به آرای عمومی و همه پرُسی است و در بحث رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا، این وظیفه به مجلس شورای اسلامی سپرده شده و خود مجلس بحث نظارت بر این انتخابات را برعهده دارد.

ملاک تعیین صلاحیت "حال" افراد است، نه آینده

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه در پاسخ به سوال دیگر در خصوص تایید صلاحیت برخی افراد دارای سوابق خاص نیز، گفت: مرجع تصمیم گیری شورای نگهبان در خصوص صلاحیت افراد، استعلامات قانونی است که از مراجع چهارگانه قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و ثبت احوال اخذ می‌کند و اگر فردی از نظر این مراجع مشکلی نداشته باشد، صلاحیت او تایید می‌شود.

مفید یادآور شد: برخی موارد هم داریم که صلاحیت فرد تایید شده و فرد بعد از اینکه تایید صلاحیت شد، مرتکب تخلف شده و افکار عمومی این را مطرح می کنند که چرا این فرد تایید صلاحیت شده است، اما افکار عمومی این را در نظر نمی‌گیرد که ملاک ما برای تایید صلاحیت، حال افراد است نه آینده آنها. 

وی افزود: اگر این فرد که تخلفی مرتکب شده، برای بار دوم بخواهد کاندیدا شود، تخلفات او قطعا در تعیین صلاحیت او لحاظ می شود.

امکان اعمال "سلیقه" در نظرات شورای نگهبان وجود ندارد/ سلیقه سند حقوقی نیست

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه در خصوص احتمال اعمال سلایق سیاسی و جناحی در تایید یا رد صلاحیت کاندیداها نیز گفت: شورای نگهبان یک ناظر حقوقی است و باشگاه یا حزب و تشکل سیاسی نیست و اعضای شورای نگهبان هم همگی شخصیت‌هایی هستند که از جایگاه فقهی و حقوقی برخوردارند و آنچه که برای اعضا سند محسوب می‌شود، "قانون" است، نه سلایق فردی.

وی افزود: حتی اگر عضوی از اعضای شورای نگهبان به فرض هم سلیقه خاص سیاسی داشته باشد، امکان اعمال سلیقه او وجود ندارد، چرا که سلیقه نمی تواند سندی برای نظر حقوقی باشد و مورد قبول هیچ مرجعی نیست و تنها بر اساس مستندات قانونی اعمال نظر صورت می گیرد.

مفید تصریح کرد: افرادی ممکن است این اتهامات را به شورای نگهبان وارد کنند، اما سابقه شورای نگهبان و پرونده های حقوقی افراد که همگی دارای اسناد قانونی هستند خود موید درستی و راستی کار شورای نگهبان است.

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه در خصوص تایید صلاحیت برخی افراد که در دوره‌های قبلی رد صلاحیت شده بودند نیز گفت: اگر افراد دارای سوءپیشینه بوده و بر اساس آن در دوره گذشته رد صلاحیت شده‌اند، قطعا در هر دوره ای که برای کاندیدا شدن اقدام کنند، بازهمه این سوءپیشینه وجود دارد و رد صلاحیت می شوند، اما برخی مواقع هست که پرونده حقوقی فرد برداشت های متفاوت حقوقی دارد و این امکان هست که نظر حقوقی در دوره ای بر رد صلاحیت فرد بوده و در این دوره کارشناس حقوقی دیگری نظری متفاوت داشته باشد و یا این احتمال وجود دارد که اسناد مثبته ای از مراجع چهارگانه در خصوص فرد ارائه شود.

مفید تصریح کرد: در هر دوره ای از انتخابات، شورای نگهبان وظیفه دارد پرونده افراد را چه آنها که در دوره‌های قبل تایید شده اند و چه آنها که رد شده اند را مجددا بررسی کرده و نظر دهد.

تبلیغات پیش از موعد کاندیداها تخلف است و رصد می‌شود

وی در خصوص تبلیغات پیش از موعد برخی کاندیداها و تاثیر آن بر تعیین صلاحیت آنها، گفت: در وهله اول توصیه ما به کاندیداها، مجریان برگزاری انتخابات، احزاب و تمام عوامل اجرایی و نظارتی از جمله همکاران خود ما این است که قانون را ملاک عمل خود قرار دهند.

مفید تصریح کرد: این کاندیداها قرار است فردا در جایگاهی قرار بگیرند که وظیقه قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون را دارند، پس نباید انتظار داشته باشند از راه خلاف قانون به آن جایگاه برسند.

وی افزود: ما به عنوان نهاد نظارتی، قطعا این تخلفات را رصد می کنیم و بر اساس قانون این تخلفات را در بحث تعیین صلاحیت‌ها لحاظ می‌کنیم.

مفید تصریح کرد: خواسته اصلی ما از مردم است که در انتخاب خود دقت کنند و فردی که از هم اکنون به هر تخلفی برای کسب رای دست می زند را انتخاب نکنند، چرا که هیچ اطمینانی نیست این فرد که در قوانین ابتدایی تخلف می کند، بعدها که به جایگاه بالاتر برسد و قدرت بیشتر داشته باشد مرتکب تخلفات بزرگتر نشود و از طرفی مردم باید بدانند مصلحت آنها و جامعه در عمل به قانون است و باید سعی کنند افراد قانونمند را انتخاب کنند.


ناکارآمدی دولت و مجلس ربطی به عملکرد شورای نگهبان ندارد 
رییس دفتر شورای نگهبان دراستان کرمانشاه در ادامه به طرح برخی انتقادات که علت ناکارآمدی دولت و مجلس را نظارت استصوابی شورای نگهبان می دانند اشاره کرد و افزود: اولا شورای نگهبان براساس قانون در خصوص حداقل شایستگی افراد موظف است رای و نظر بدهد و در خصوص کیفیت شایستگی افراد بر اساس قانون حق نظر ندارد.

وی افزود: در ثانی برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حدود شش هزار نفر در کشور توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند، اما در نهایت از بین این تعداد، این مردم بودند که به 290 نفر رای دارند و این سوال مطرح است که آیا این 290 نفر کارآمدترین این شش هزار نفر بودند؟

وی افزود: این شش هزار نفر قطعا به لحاظ درجه شایستگی با یکدیگر متفاوت بودند اما در نهایت این مردم بودند که بنا بر رای خود از بین این تعداد 290 نفر را انتخاب کردند.

مفید تصریح کرد: در بحث انتخابات ریاست جمهوری هم به همین شکل ما تعدادی کاندیدا را بر اساس قانون تایید صلاحیت کردیم، اما این افراد دارای شایستگی های متفاوتی بودند و در نهایت این مردم بودند که انتخاب کردند و بنابراین ناکارآمدی دولت و مجلس ربطی به عملکرد شورای نگهبان ندارد، بلکه حاصل انتخاب خود مردم است.

چرا 12 نفر برای 80 میلیون نفر تصمیم گیری می‌کنند؟

رییس دفتر شورای نگهبان در استان کرمانشاه در ادامه در پاسخ به برخی انتقادات در خصوص ساختار شورای نگهبان و اینکه چرا 12 نفر در خصوص سرنوشت 80 میلیون نفر تصمیم گیری می‌کنند، گفت: اولا این سوال و این انتقاد اگر قرار است در خصوص شورای نگهبان مطرح شود، قابل طرح در خصوص سایر نهادها نیز هست، بطور مثال در خصوص جایگاه ریاست جمهوری این انتقاد بیشتر وارد است که چرا یک نفر باید برای سرنوشت 80 میلیون نفر تصمیم گیری کند و یا در خصوص مجلس که چطور 290 نفر باید برای 80 میلیون نفر تصمیم گیری کنند.

وی افزود: در ثانی در هیچ کجای دنیا نمی توان جامعه را طبق نظر تک تک افراد آن جامعه اداره کرد و برای همین انتخابات وجود دارد و مردم با واسطه یا بی‌واسطه، خود نمایندگانشان را انتخاب می کنند.

وی افزود: شورای نگهبان هم با واسطه برآیند آرای مردمی است و طبق قانونی که باز توسط نمایندگان خود مردم وضع شده عمل می‌کند و امکان ندارد بتوان نظر همه 80 میلیون جمعیت ایران را برآورده کرد.

12 عضو شورای نگهبان بر اساس قانون از "بازنشستگی" مستثنی شده‌اند

مفید در خصوص بازنشستگی اعضای شورای نگهبان نیز گفت: شورای نگهبان هم مانند هر نهادی مشمول قوانین ساری و جاری کشور است و ما هم طبق قانون افرادی که به سن بازنشستگی رسیده بودند را برکنار کردیم و در سال گذشته با بسیاری همکاران قطع همکاری شد.

وی افزود: در همین قانون که مصوب خود مجلس است در خصوص برخی جایگاه ها بنا بر مصالح، استثنا قائل شده  که 12 نفر عضو شورای نگهبان هم از جمله آن هستند.

همه جای دنیا نهادهای مشورتی افرادی "سالخورده" هستند/ از ظرفیت جوانان غافل نمانده‌ایم

مفید در خصوص طرح برخی انتقادات در خصوص سن بالای اعضا و لزوم جوانگرایی درشورای نگهبان، گفت: در تمام دنیا نهادهای نظارتی و مشورتی از میان افراد دارای تخصص و تجربه انتخاب می شوند و عموما این نهادها در تمام کشورهای دنیا میانگین سنی بالایی دارند.

وی افزود: میانگین سنی 12 عضو شورای نگهبان، 72 سال است که در مقایسه با سایر نهادهای مشورتی و نظارتی در کشورهای دیگر عدد قابل قبول و پایینی است.

مفید تصریح کرد: جوانگرایی برای بدنه های اجرایی نظام که نیاز به پویایی و تحرک دارد الزامی است، اما در نهادی که لازمه آن داشتن تجربه است قطعا افراد با تجربه و متخصص به کار گرفته می شوند.

وی یادآور شد: در کنار این مسئله شورای نگهبان از ظرفیت استفاده از جوانان هم غافل نشده و هم اکنون دو مجمع مشورتی فقهی و حقوقی داریم که میانگین سنی مجمع حقوقی ما بین 26 تا 32 سال است و شورای نگهبان از مشورت و نظر آنها بهره می برد.
مطالب مرتبط

کلید واژه ها

 انتخابات  شوراي نگهبان   كرمانشاه  حجت الاسلام محسن مفید 

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

جزئیات تغییرات مهم در سهمیه های کنکور/ کدام سهمیه ها حذف می شوند

بررسی می‌کنیم چه اقدامات توسعه‌ای برای کرمانشاه باید صورت بگیرد/افتتاح آبرسانی به 55 روستای کرمانشاه با حضور رییس مجلس

دژپسند: فساد را افشا کنید، جایزه بگیرید

قتل با اسلحه برنو در پاوه/ قاتل در کمتر از 72 ساعت دستگیر شد

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام‌نور از امروز

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام مسکن فرهنگیان

2 هزار و 500 نفر در طرح مسکن ملی کرمانشاه ثبت‌نام کردند/ احتمال بازگشایی مجدد سامانه وجود دارد

نوبخت:پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه

رییس مجلس به کرمانشاه سفر می‌کند

«کارخانه برق هرسین» در فهرست آثار ملی ثبت شد

جدیدترین اخبار تصویربرداری فصل دوم سریال «نون.خ» (+عکس)

لایحه بودجه ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومانی بسته شد /سقف وام ازدواج در سال ۹۹ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شد+ جزئیات

کاندیداتوری ۴۰۵ کرمانشاهی برای حضور در ماراتن انتخابات

فلاحت پیشه: نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشد/ از کرمانشاه کاندید می‌شوم

شهردار قصرشیرین در حادثه تصادف جان باخت

کرمانشاه برفی می‌شود/ هشدار آبگرفتگی معابر و کاهش دما

ثبت‌نام مشاور زندانی احمدی نژاد در انتخابات (+ عکس) / وعده ها: لغو حجاب، لغو سربازی اجباری، تشکیل کمیته حقیقت یاب کشته شدگان آبان 98 و ...

ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفر در انتخابات مجلس تا ظهر امروز

استاندار کرمانشاه: "بیلوار" و "سرفیروزآباد" از مزایای مناطق جنگی برخوردار می‌شوند

جزئیات لایحه بودجه ۹۹/ کمترین وابستگی به نفت در طول تاریخ کشور

آغاز ثبت نام کنکور ارشد ۹۹ از ساعت ۱۶ امروز

شروط بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان

دکتر شعبانی: من مستقل هستم/ نماینده باید جسارت داشته باشد

گذشت اولیای دم در اسلام‌آباد غرب از قصاص قاتل بعد از 10 سال

واریز مرحله چهارم سپرده مالباختگان پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان/ تسویه با 2100 مالباخته دیگر

با دستور رئیسی؛ اعزام به زندان تا تامین وثیقه و کفالت ممنوع شد

دوچرخه‌سوار کرمانشاهی مدال نقره مسابقات قهرمانی کشور کسب کرد.

بستری شدن 400 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوآنزا"/ هنوز مشخص نیست به پیک بیماری رسیده‌ایم یا نه

در پایان چهارمین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس در کرمانشاه به 155 نفر رسیدند/ افزایش 30 درصدی داوطلبین

پیام محرمانه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس منتشر شد

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

روحانی: مکالمه‌ام با اوباما موجب شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو برسیم

خبرخوش برای سربازها/ حین سربازی دانشگاه بروید

آغاز ثبت‌نام «مسکن ملی» در کرمانشاه از 16 آذرماه/ جزئیات و نحوه نام‌نویسی

رئیس جمعیت هلال احمر بازداشت شد

با یک پیامک، قبض آب خود را دریافت کنید

اورامانات را در کتاب‌های درسی معرفی کنید

برنامه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم/ از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم/ سه شنبه به نمایندگان گفته بودم که چنین طرحی در روزهای آینده در حال اجراست.

وزیر کشور دستور آغاز انتحابات مجلس یازدهم را صادر کرد

فیلم مستند «ایل جلالوند» آماده پخش است

ثبت اثر انگشت و عکسبرداری از چهره خریداران سیم کارت، اجباری است

381 کرمانشاهی بر اثر "آنفلوانزا" بستری شدند/ فوت 2 نفر تاکنون

طرح جدید پلیس برای آموزشگاه‌های رانندگی

آیت الله علما: حفظ انقلاب از واجبات است

جعفری فرمانده سابق سپاه: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند

برآورد ثبت نام 320 کاندیدای انتخابات مجلس در کرمانشاه/ استقرار 1580 شعبه اخذ رای

طرح تکریم ارباب رجوع در کرمانشاه آغاز شد

در اغتشاشات اخیر 731 بانک،140 مکان دولتی،9 مکان مذهبی، 307 خودرو و 1076 موتورسیکلت به آتش کشیده شد/ اینترنت‌ موبایل در صورت نبود مشکل امنیتی وصل خواهد شد

تایید مرگ 2 نفر در کرمانشاه بر اثر "آنفلوآنزا"

سرنوشت وام ۲.۵ میلیون تومانی دوگانه‌سوز کردن خودرو

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید