آفتاب کرمانشاه

هدررفتن سرمایه‌ها به علت کمبود نیرو

شناسه خبر » 1920

تاریخ انتشار » 1393/12/04-09:08

تعداد بازدید ها » 1928

آفتاب كرمانشاه: نشست مشترک مدیران و معاونین فنی‌ و حرفه‌ای غرب کشور شامگاه یکشنبه در محل اداره کل فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه  با حضور مدیران و معاونین استان‌های کرمانشاه،  همدان، کردستان و ایلام برگزار شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه در این نشست به عملکرد این ادراه کل اشاره کرد و گفت: امسال شش میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل دهکده های مهارت در شهرستان های سنقر، هرسین و اسلام آبادغرب در استان توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای جذب شده است.

داوود ناصری امید تصریح کرد: دهکده مهارت سنقر هم‌ اکنون آماده افتتاح است و دو دهکده دیگر نیز تا پایان سال آینده افتتاح می‌ شود.

وی با بیان اینکه هم‌ اکنون و تا به امروز اداره‌ کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه هیچ گونه بدهی‌ ندارد، گفت: همچنین ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل تملک دارایی‌ ها برای بازسازی مراکز فنی و حرفه ای استان جذب شده و تعمیرات و بهسازی مرکز شماره یک که یکی از قدیمی‌ ترین مراکز استان است، انجام شد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه تشکیل شورای مهارت توسط این اداره کل را برای اولین بار در کشور یک تجربه موفق دانست و گفت: شورای مهارت با کمک دستگاه های اجرایی در شهرستان های استان کرمانشاه تشکیل شده که در این زمینه در منطقه غرب کشور پیشتاز هستیم.

تخصیص هر گونه اعتبار آموزشی منوط به شورای مهارت است

ناصری امید تصریح کرد: البته قبلا شورای مهارت در استان کردستان نیز آغاز شده بود اما به صورت رسمی از استان کرمانشاه آغاز و شکل گرفت و تخصیص هر گونه اعتبار آموزشی نیز منوط به تصمیم شورای مهارت شد.

وی افزود: بنابراین اگر دستگاه‌ های استان طرحی دارند که در زمینه‌ های آموزش هر گونه مهارت است، ابتدا باید در شورای مهارت طرح و پس از تصویب و تایید شورا اجازه اجرا می‌ گیرد.

ناصری امید با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ هایی با نهادهای مختلف از جمله کمیته امداد، بهزیستی و زندان‌ها بری برگزاری دوره‌ های آموزشی مهارت گفت: بعضی دستگاه‌ ها چون کمیته امداد اعتبارات خوبی را برای آموزش دارند که امسال و خارج از شورای مهارت آموزش ۷۰۰ نفر از مددجویان این نهاد را تعهد کردیم.

وی، راه اندازی دانشگاه علمی، کاربردی کرمانشاه با ۹۰۰ دانشجو در ۱۱ رشته کارشناسی و کاردانی و همچنین ایجاد مراکز علمی و کاربردی شهرستان‌ های سنقر و پاوه را از دیگر اقدامات فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در تقویت و ترویج فرهنگ مهارت آموزی برشمرد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه،در پایان قانونمند بودن و براساس استاندارد‌های آموزشی عمل کردن را از سیاست‌ های اصلی این سازمان در آموزش مهارت عنوان کرد.

موازی کاری برخی دستگاه‌ها در آموزش، باعث هدر رفت امکانات فنی و حرفه‌ای می‌ شود

در ادامه معاون اداری و مالی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه، یکی از مشکلات دستگاه‌ های اجرایی را خارج شدن از وظایف اصلی خودشان برشمرد و گفت: متاسفانه برخی از دستگاه‌ ها اقدام به برگزاری دوره‌ های آموزشی مهارتی که از وظایف اصلی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای است، می‌ کنند.

جمشید مفید افزود: هرز رفتن برخی از سرمایه‌ ها به خاطر نبود نیروی مناسب استفاده کننده از آن را از جمله مشکلات سازمان فنی و حرفه‌ای عنوان کرد و گفت: متاسفانه گاهی شاهد این هستیم که مرکز آموزشی فنی و حرفه‌ای احداث می‌ شود اما آنگونه که باید نیرویی برای آموزش به آن رجوع نمی‌ کند و یکی از دلایل آن موازی کاری برخی دستگاه‌ ها در اجرای امر آموزش مهارت است.

وی از وجود ۴۰۰ نیروی انسانی فعال در اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه خبر داد و گفت: ۱۱۶ نفر از این نیروها رسمی، ۱۲۵ نفر قراردادی، و ۱۶۲ نفر حق‌التدریس هستند و ۹ سرباز مربی نیز فعالیت دارند و ما در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ ای استان نهایت استفاده را از تجربیات سرباز مربی‌ ها داریم.

مفید از پرداخت کل بدهی‌ های اداره کل فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه تا پایان بهمن ۹۳ خبر داد و گفت: خوشبختانه مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

برگزاری آزمون‌های سخت باعث کسادی آموزشگاه‌های آزاد است

در ادامه رئیس کانون آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کرمانشاه هم با اشاره به مشکلات موجود در آموزشگاه های آزاد گفت: هم اکنون از ۴۵۰ آموزشگاه خصوصی، ۳۰۰ آموزشگاه فعال است و متاسفانه برخی از این آموزشگاه ها به خاطر سیاست های سازمان فنی و حرفه ای کشور و سختگیری های انجام شده برای داشتن تجهیزات، آموزش و مربی استاندارد، نیمه فعال هستند.

فرهاد جامه شورانی هم‌چنین به کسادی بازار کار آموزشگاه‌ ها اشاره کرد و گفت: ما هم‌ اکنون آموزشگاه‌ هایی در رابطه با مهارت‌های طراحی و دوخت، عمران، مالی، بازرگانی و ... داریم اما استقبالی که باید از سوی متقاضیان صورت گیرد وجود ندارد.

وی حذف  آموزش دانش‌آموزان کار و دانش از آموزشگاه‌ های آزاد را یکی از دلایل کسادی بازار  آموزشگاه‌ها برشمرد و گفت: برگزاری آزمون‌های سخت نیز از دیگر دلایل استقبال کم از آموزش‌های فنی و حرفه ای است و گاهی اتفاق می‌افتد که کارآموز آموزشش را در این آموزشگاه‌ها گذرانده و برای آزمون از طریق وزارت‌خانه‌های دیگر اقدام کرده و مدرک خود را دریافت می‌کند.

جامه شورانی از ورود آموزشگاه‌ های آزاد به تاسیس آموزشگاه‌های بازار محور خبر داد و گفت: سعی ما تاسیس آموزشگاه‌ های جدید در استان است که براساس نیازسنجی و امکان سنجی استان برای حرفه‌ های مورد نیاز صورت می‌ گیرد.

آموزشگاه‌ های آزاد فنی و حرفه‌ای، آموزش‌ های متناسب با نیاز بازار برگزار کنند

در ادامه، مدیرکل فنی و حرفه ای کردستان هم  با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی رئیس کانون آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد کرمانشاه گفت: تغییر نگرش و رویکرد در آموزشگاه های آزاد یکی از گام های اساسی و مورد تاکید برای تغییر وضعیت این آموزشگاه‌ هاست.

جمیل احمدی یکی از فرصت‌ سازی‌ ها را آموزش به کودکان عنوان کرد و افزود: آموزش به کودکان فرصت بسیار خوبی را فراهم می کند تا آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای بتوانند در این زمینه مهارت های لازم را آموزش دهند و از آن بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: آموزشگاه‌ ها باید دوره‌ های آموزشی خود را براساس نیاز بازار برگزار کنند تا شاهد رونق بیشتری باشند.

 همچنین مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان نیز گفت: آموزشگاه‌ های آزاد باید نیم‌ نگاهی به مشاغل آینده داشته باشند که به وضعیت مطلوبتری دست یابند.

علیرضا مهرابی، با بیان اینکه نداشتن ساختمان ثابت و پرداخت اجاره بها یکی از مشکلات آموزشگاه‌ هاست گفت: در گذشته تسهیلاتی را برای خرید و احداث ساختمان آموزشگاه به مدیران آنها می‌دانند و هم‌اکنون بسیاری از آموزشگاه‌ها مستاجرند که اگر این تسهیلات دوباره به آنان پرداخت شود تا حد زیادی از مشکلات آنها کاسته خواهد شد.

مطالب مرتبط

کلید واژه ها

فني حرفه اي نيروي كار

ارسال نظر  خوانندگان :

نام  
ایمیل  
وب سایت (اختیاری)  
متن  
  تصویر امنیتی  

کد امنیتی تصویر بالا را در کادر  وارد کنید

 
   
         

نظرات کاربران

   


 
     

آخرین اخبار

باید اختلافات میان مردم را به حداقل رساند

رونق تولید باید اولویت طرح‌های پژوهشی باشد

زائران اربعین مرز خسروی را برای بازگشت انتخاب کنند

مرزهای منتهی به کربلا بارانی همراه با مه صبحگاهی خواهند بود

نباید اجازه دهیم حتی یک واحد تولیدی در کشور تعطیل شود.

شرایط و نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی در سالهای ۹۸ و ۹۹ +جدول

نماینده کردستان: برخی زنان مجبورند با ظاهر مردانه، کولبری کنند

آگهی استخدام افسری و کارمندی نیروی هوایی ارتش

کرمانشاه میزبان مسابقات کشتی آزاد جام "تختی" شد

استقلال کانون وکلا از ضروریات زندگی امروز است

تمدید امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در قالب قانون نمی‌گنجد

مردم ایران همواه محاسبات دشمنان را با شکست مواجه‌ کرده‌اند

حمله ترکیه به سوریه معادلات مناطق کردنشین را پیچیده تر می کند

پل تاریخی هرسین را دریابید در آستانه تخریب است

اعضاي هيات بازرسي انتخابات استان منصوب شدند

پروازهای نجف از ایلام و کرمانشاه زیر نرخ مصوب

مرز خسروی به صورت رسمی صبح امروز مجددا بازگشایی شد

کرمانشاه نیمه امسال 730 مرتبه لرزید

مزرعه کشت «ماریجوانا» در مناطق مرزی پاوه کشف و امحاء شد

وزیر آموزش و پرورش: کنکور باید حذف شود

فرمانده انتظامی کرمانشاه: مرز خسروی برای تردد زائران کاملا آماده است

پیام اروپا به ایران: اگر گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای را بردارید، از "برجام" خارج می‌شویم

روحانی: آمریکا برای مذاکره و رفع تحریم‌ها پیغام داده بود| ما آماده مذاکره‌ایم اما نه در فضای تحریم و فشار

آتش‌سوزی در 264 هکتار از محیط زیست کرمانشاه

برپایی نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در کرمانشاه

روحانی: ملت یمن حق دارد از خود دفاع کند/ اگر ترامپ به دنبال مذاکره است شرایط آن را فراهم کند

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای اربعین از چهارشنبه/ قیمت مسیرها

احکام جدید فرهنگیان در طرح طبقه‌بندی از اول مهر محاسبه می‌شود

ظریف: روحانی حاضر است با ترامپ در نیویورک دیدار کند اما به یک شرط: لغو تحریمها در ازای نظارتهای دائمی بر برنامه هسته ای ایران

مشکل حاد "ارتباطی" در مسیر تردد زوار نداریم/ برقراری اینترنت "رایگان" در مرز خسروی

پرداخت پاداش بازنشستگان امسال تا پایان هفته

رئیس جمهوری: امسال با ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت/امسال با شعار ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز در سازمان ملل حضور خواهیم یافت.

نیروهای مسلح مستقر در کرمانشاه توان نظامی خود را به نمایش گذاشتند

رئیس کل دادگستری کرمانشاه: مشکلات مردم را شخصا پیگیری می‌کنم

شورای مردمی حفاظت از منطقه اورامانات تشکیل می‌شود

برآورد قیمت آیفون 11 در ایران

به زودی؛ پرداخت معوقات حق‌التدریس معلمان

ادعای ترامپ: می‌توانم دستور دهم به ۱۵ نقطه در ایران حمله کنیم / می‌توانم این کار را در یک دقیقه انجام دهم / اینکه برای حمله به ایران عجله‌ای نداریم نشانه قدرت آمریکاست نه ضعف

فرمانده انتظامی کرمانشاه: آماده‌سازی 58 گیت‌ کنترل گذرنامه در مرز خسروی

گیاهان و درختان دوران هخامنشی و ساسانی در بیستون احیا می‌شوند

مقاومت ملت ایران منجر به عقب‌نشینی دشمنان شده است/در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

امام جمعه تهران: با تربیت نوجوانان، آمریکا و لعین‌تر از او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ این کشور کشور امام زمان است

ترامپ بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

احیای واحدهای راکد راهکار توسعه کرمانشاه است

نشست آنکارا باید از ایجاد بحران جدید در منطقه جلوگیری کند

اختصاص 800 هزار جلد دفتر دولتی برای مدارس کرمانشاه

آغاز عملیات بازسازی پل تاریخی "چهر" هرسین

رشد 100 درصدی جرائم"فضای مجازی"استان/ کاهش جرائم "اخلاقی" و افزایش جرائم "اقتصادی"

سه‌شنبه‌ها روز "جوانان" شد

قائم‌مقام موسسه: ثبت‌نام در رشته‌های موسسه آموزش‌عالی جهاددانشگاهی کرمانشاه "بدون‌آزمون" شد/ مهلت ثبت‌نام تا ۲۸ شهریور

تبلیغات  طراحی و پیاده سازی توسط پیشگامان ایده نگار

  تمامی حقوق متعلق به سایت آفتاب کرمانشاه می باشد-برای نمایش بهتر از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده کنید